Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Studii la medicina pentru cei HIV+

- - - - -
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#19
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,522
  • Înscris: 05.06.2009
lexxxar, ignoranta, prejudecatile si lipsa de informare stau la baza respingerii si discriminarii celor bolnavi de hiv/sida, in societatea romaneasca. plus prejudecata multor romani ca daca ai hiv/sida, automat esti gay sau/si drogat , deci esti o persoana cu care multi nu doresc sa aiba de-a face.
pe langa stigmatul bolii, ti se pun automat, de catre cei mai multi romani, si inca 1-2 etichetari suplimentare.

Edited by corinadaniela, 26 April 2017 - 10:55.


#20
lexxxar5

lexxxar5

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 26.04.2017

 corinadaniela, on 26 aprilie 2017 - 10:54, said:

lexxxar, ignoranta, prejudecatile si lipsa de informare stau la baza respingerii si discriminarii celor bolnavi de hiv/sida, in societatea romaneasca. plus prejudecata multor romani ca daca ai hiv/sida, automat esti gay sau/si drogat , deci esti o persoana cu care multi nu doresc sa aiba de-a face.
pe langa stigmatul bolii, ti se pun automat, de catre cei mai multi romani, si inca 1-2 etichetari suplimentare.
Exat asta vroiam sa punctez si eu!

#21
ShadowBroker

ShadowBroker

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 884
  • Înscris: 09.03.2017

 vrajitoruldinoz, on 26 aprilie 2017 - 08:49, said:

Ca aia in evul mediu executau vrajitoare pot sa inteleg, dar nivelul asta de stupiditate in ziua de azi nu este scuzabil.
Asa e, Sa se mearga intr-atat de departe cu corectitudinea politica incat sa se riste viata pacientilor(oricat de mic ar fi acel risc), e o noua culme de prostie extrema, iesita din comun.

Deja s-a ajuns la minimizarea infectiei cu hiv, ca si cum ar fi o raceala, poate chiar mai putin. In curand o sa se zica ca nu-i infectie, ca e o coabitare naturala intre doua organisme.

#22
ShadowBroker

ShadowBroker

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 884
  • Înscris: 09.03.2017

 corinadaniela, on 26 aprilie 2017 - 10:54, said:

lexxxar, ignoranta, prejudecatile si lipsa de informare stau la baza respingerii si discriminarii celor bolnavi de hiv/sida,
Nu e nicio prejudecata nimic. Nu mai incercati sa distorsionati realitatea, sa diminuati importanta si gravitatea infectiei/bolii.

The average person infected with HIV in North America could expect to live to the age of 63.
http://www.healthlin...parity-121813#4

Si asta daca iti iei tratamentul cum trebuie. N-are nimeni chef sa ia tratament pana restul vietii oricum mult limitate, doar asa din cauza ca unora le place corectitudinea politica. Nu mai zic de problemele din romania, cu medicamentele, cu banii si restul..

Numărul persoanelor seropozitive din România este în creştere în primul rând din cauza lipsei preocupării pentru prevenţie. Într-un clasament realizat de firmă de cercetare Health Consumer Powerhouse privind prevenirea infectării cu virusul HIV şi accesul la îngrijiri medicale, România se află pe ultimul loc din 29 de ţări.
http://www.romaniali...0-de-ani-246268

Doctori cu hiv ne mai lipseau... sunt destui care se bat pe locurile de medicina, nu e nevoie side astia... sunt atatea meserii care pot fi practicate fara a exista riscul sa te intepi, sa-ti curga sange si altii sa intre in contact cu el (cum se mai intampla cu ce fac dentistii, chirurgii si altii de prin spitale)

Edited by ShadowBroker, 26 April 2017 - 11:45.


#23
sgn30

sgn30

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 785
  • Înscris: 20.08.2016

 vrajitoruldinoz, on 26 aprilie 2017 - 08:49, said:


Ca aia in evul mediu executau vrajitoare pot sa inteleg, dar nivelul asta de stupiditate in ziua de azi nu este scuzabil.
Lasind la o parte ca virusul in sine se ia destul de greu (chiar prin contact sexual se ia greu, parca 4% e sansa), sub medicamente devine netrasmisibil si in timp, in multe cazuri, ajunge sub nivelul de detectie.

Exact cum zice si colegul, sub tratament HIV-ul devine netransmisibil si sub nivelul de detectie, Daca iei un "bolnav" de HIV care isi face tratamentul riguros (si nu are de luat decat 2-4 pastile pe zi) cu nici un test nu il vei gasi pozitiv. In anul 2017 nu se mai moare de HIV, exista tratament gratuit oferit de stat. Poti traii pana la adanci batranete cu virusul fara nici cea mai mica problema.
Nu vad nici o problema ca o persoana "bolnava" de HIV sa nu poata profesa meseria de medic.

#24
jobist

jobist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,746
  • Înscris: 23.04.2010

Quote

.. In anul 2017 nu se mai moare de HIV, exista tratament gratuit oferit de stat...
Poti traii pana la adanci batranete cu virusul fara nici cea mai mica problema
Boierie curată! Viitor de aur! Să avem o naţie de invidiat!

#25
sgn30

sgn30

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 785
  • Înscris: 20.08.2016

 jobist, on 26 aprilie 2017 - 11:55, said:

Boierie curată! Viitor de aur! Să avem o naţie de invidiat!
Spre surprinderea ta intre 1988-1990 au fost contaminati cu HIV (printr-un vaccin) aproximativ 15.000 copii. O parte din cei ce au supravietuit (pentru ca la vremea aia nu exista tratamentul care e azi) si care acum au 27-30 ani sunt azi printre noi cu functii bune: doctori, ingineri, IT-isti, etc. Aceste persoane ascund ca sunt bolnavi de HIV tocmai din cauza unor persoane ca a unora din voi care daca esti bolnav de HIV ori esti cu.r.va ori g.ay.

Stai linistit nu sunt bolnav de HIV si nici nu am in familie persone bolnave de HIV, doar sunt informat sa nu discrimin o persoana.

#26
ShadowBroker

ShadowBroker

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 884
  • Înscris: 09.03.2017

 sgn30, on 26 aprilie 2017 - 11:43, said:

Exact cum zice si colegul, sub tratament HIV-ul devine netransmisibil si sub nivelul de detectie, Daca iei un "bolnav" de HIV care isi face tratamentul riguros (si nu are de luat decat 2-4 pastile pe zi) cu nici un test nu il vei gasi pozitiv. In anul 2017 nu se mai moare de HIV, exista tratament gratuit oferit de stat. Poti traii pana la adanci batranete cu virusul fara nici cea mai mica problema.
Nu vad nici o problema ca o persoana "bolnava" de HIV sa nu poata profesa meseria de medic.
Nu mai minti in halul asta! :puke:

Nu exista "netransmisibil.

Cat despre morti:

DECESE înregistrate în anul 2016 prin fişele de confirmare a cazului HIV/SIDA 72

Sursa: Compartimentul pentru Monitorizarea şi Evaluarea Infecţiei HIV/SIDA în România – INBI “Prof.Dr.M.Balş”
http://www.cnlas.ro/...0062016_rom.pdf

#27
bogdan181180

bogdan181180

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 924
  • Înscris: 01.04.2017

 lexxxar5, on 26 aprilie 2017 - 08:38, said:

Bogdan, intrebarea era nu despre cine se face vinovat despre cum luumea trebuie sa faca sex sau etc.... una la mana metode sunt si altele prin care te poti infecta, si sa nu fim ipocriti si sa zicem ca niciodata nu am avut contacte sexuale neprotejate..
..ideea unui om integru care se respecta dupa ce a gresit protejand sanatatea celor din jur este aceea sa... stea acasa ... fara impocrizie si alte chestii de 2 lei... ca bolnav de hiv n-ai grija de sanatatea si viata ta in schimb vrei sa-i faci bine pe altii dand la medicina... cine este ipocrit?

 kNp, on 26 aprilie 2017 - 09:45, said:

Scuza-ma ca iti spun dar tu esti putin...idiot. O persoana se poate infecta si prin transfuzie, sau intr-un cabinet medical etc.
Scuza-ma ca-ti scriu... ca de spus n-am cum... esti mai idiot ca mine.... n-ai citit cu atentie ce am scris... pana sa te avertizez ca... esti mai idiot ca mine

Edited by bogdan181180, 26 April 2017 - 12:17.


#28
sgn30

sgn30

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 785
  • Înscris: 20.08.2016

 ShadowBroker, on 26 aprilie 2017 - 12:08, said:

Nu mai minti in halul asta! Posted Image

Nu exista "netransmisibil.

Cat despre morti:

DECESE înregistrate în anul 2016 prin fişele de confirmare a cazului HIV/SIDA 72

Sursa: Compartimentul pentru Monitorizarea şi Evaluarea Infecţiei HIV/SIDA în România – INBI “Prof.Dr.M.Balş”
http://www.cnlas.ro/...0062016_rom.pdf

Cu siguranta o mare parte din cele 72 de persoane au decedat deoarece au refuzat tratamentu. Risc foarte mare de deces e daca pe langa HIV mai ai o alta boala grava, da atunci e o foarte mare problema.

#29
jobist

jobist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,746
  • Înscris: 23.04.2010

 sgn30, on 26 aprilie 2017 - 12:07, said:

...
Stai linistit nu sunt bolnav de HIV si nici nu am in familie persone bolnave de HIV, doar sunt informat sa nu discrimin o persoana.
Foarte bine!
Angajează o menajeră cu HIV, o bonă cu HIV!
Mergi la o pensiune care are un afiş că un angajat are "nu ştiu ce" sau că măcar a ieşit cu ceva nasol la controlul medical!
Dacă nu faci aşa înseamnă că: discriminare.

#30
sgn30

sgn30

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 785
  • Înscris: 20.08.2016
As angaja fara nici o ezitare o menajera sau o bona care are HIV.
Vreau sa aud un scenariu prin care menajera ar putea sa imi transmita mie HIV (ATENTIE: Nu imi angajez menajara sa mi-o t.r.ag cu ea).
Abia acum iti vei da seama cat esti de dezinformat in legatura cu transmiterea HIV.

Edited by sgn30, 26 April 2017 - 12:39.


#31
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 corinadaniela, on 26 aprilie 2017 - 09:16, said:

stransul mainii

Daca ai o leziune pe mana deja e discutabil.

#32
jobist

jobist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,746
  • Înscris: 23.04.2010
Nu e vorba de nici un scenariu şi nici de informare/dezinformare!
Realiatea este că fiecare are pricipii(poate idei preconcepute) instinctive de autoprotejare iar unii încă nu le conştientizează; pînă când vor ieşi la iveală acele principii, insul va da lecţii de moralitate tuturor.

#33
lexxxar5

lexxxar5

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 26.04.2017

 bumpocbum, on 26 aprilie 2017 - 14:31, said:


Daca ai o leziune pe mana deja e discutabil.
ok si daca ai o leziune crezi ca o persoana infectata poate transmite virusul prin transpiratie? ok cred ca ai vrut sa zici ca asta s-ar intampla cand ambele persoane au sangerari deschise.... spune-mi atunci cine da mana cu mana cand sangereaza , exact nimeni.... plus cum poate nimeri virusul in organizm daca sangele in mod natural este expulzat in afara organismului si nu invers cand ai o rana, de aia si se numeste hemoragie... plus drogurile disponibile la momentul actual au o rata de eficienta atat de mare ca in cazul in care persoana e responsabila si isi urmeaza tratamentul regulat el nu poate transmite nici un virus... infectiosi sunt acei indivizi care sunt indiferenti si nu se testeaza deci nu stiu ca sunt purtatori si nivelul viral este ridicat, si persoanele care refuza sa primeasca tratament...

#34
ShadowBroker

ShadowBroker

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 884
  • Înscris: 09.03.2017

 sgn30, on 26 aprilie 2017 - 12:13, said:

Cu siguranta o mare parte din cele 72 de persoane au decedat deoarece au refuzat tratamentu.
Cu siguranta bati campii. Daca la americani, care au bani, speranta de viata la bolanvii de sida e 63, oare cat sa fie la noi?

#35
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Initiator. Eu sunt om batran si cu o logica de inginer.
Intrebi ca nu ai cum sa iti pierzi vremea, asa cum fac eu raspunzand, sau chiar vrei sa faci medicina pt ca asta e meseria TA?
Daca da, ce specializare ti-ai ales?
Ca daca imi spui ma orientez in facultate, te .."felicit". Eu cand am intrat la Electronica deja stiam ca imi place anala, nu cea digitala.. Ma rog si radio..
Altfel, ai fost printr-un spital, sa ajuti cumva? Eu deja eram profesionist in electronica, facusem liceul de specialitate..Si reparam in draci..Dta l-ai facut pe cel sanitar? Sti sa faci o injectie?
Da, inca sunt la job si astept sa se termine ceva.. Si mi-e o foame..
Pe pariu. Dau la Medicina  pt ca se castiga bine. Si atat.
Saracul doctor Pesamoca. Nu, nu i-am fost pacient. Dar ma aplec in fata crucii lui cu stima si respect..

Edited by Prien, 26 April 2017 - 16:50.


#36
ShadowBroker

ShadowBroker

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 884
  • Înscris: 09.03.2017

 sgn30, on 26 aprilie 2017 - 12:38, said:

As angaja fara nici o ezitare o menajera sau o bona care are HIV.
Vreau sa aud un scenariu prin care menajera ar putea sa imi transmita mie HIV (ATENTIE: Nu imi angajez menajara sa mi-o t.r.ag cu ea).
Abia acum iti vei da seama cat esti de dezinformat in legatura cu transmiterea HIV.
Asta se cheama inconstienta deja! Scenarii? Garla! Suficient sa se taie, sa se intepe la un deget si dupa aia sa intre cineva in contact cu sangele cumva... posibilitati sunt nenumarate... angajarea unui om care face orice munca fizica in preajma altor oameni si e infectat cu hiv, e un risc(oricat de mic) de boala grava total ne-necesar...

 lexxxar5, on 26 aprilie 2017 - 14:46, said:

nimeri virusul in organizm daca sangele in mod natural este expulzat in afara organismului si nu invers cand ai o rana, de aia si se numeste hemoragie...
sangele "expulzat" din organizm... lol... tu vrei sa te faci "doctor"? really?

 lexxxar5, on 26 aprilie 2017 - 14:46, said:

eficienta atat de mare ca in cazul in care persoana e responsabila si isi urmeaza tratamentul regulat el nu poate transmite nici un virus... infectiosi sunt acei indivizi care sunt indiferenti si nu se testeaza deci nu stiu ca sunt purtatori si nivelul viral este ridicat, si persoanele care refuza sa primeasca tratament...
Nu stiu cine ti-a bagat in cap imbecilitatea asta falsa, dar tu deja esti pericol public. Probabil esti in stare sa intretii si relatii sexuale neprotejate(desi si alea "protejate" sunt periculoase cu indivizii infectati) pe ideea ca tu iei tratament si nu poti infecta pe nimeni.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate