Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation
 

Raspberry PI - alimentare

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
t3kka

t3kka

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 25.04.2017
Vreau sa alimentez un Razpberry PI 3 folosind o baterie LiPo de 2 celule 7.4v.Pentru asta m-am gandit sa folosesc un regulator de tensiune step down de 5v si 2.5A.
Marea mea problema este ca nu.mi dau seama cum sa lipesc cablurile de 16awg grosime pe care le folosesc la regulator acesta avand gauri foarte mici si header tata cu cu pas de 3.96mm intre pini.Am atasat si o poza pentru o mai buna intelegere a problemei.Orice ajutor e bine venit .
Multumesc

Attached Files


Edited by t3kka, 25 April 2017 - 23:51.


#2
gabyxm

gabyxm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,214
  • Înscris: 08.06.2004
De ce vrei sa pui AWG16 pentru un curent de iesire de 2.5A maxim si mai mic de 2A pe intrare? Iti ajunge si AWG22 (chiar AWG24 ca banuiesc ca nu ai fire lungi) sau echivalentul in mm2. La sectiunile astea ti-ar intra firul direct in gaura, ca are sub 0.7mm diametru. Pinii par sa fie cu pas de 2.54mm dupa cum ii vad io.

Edited by gabyxm, 26 April 2017 - 00:11.


#3
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Intoarce placuta invers si examineaza conexiunile de circuit ce vor face legatura cu conductorul tau. Sigur vei vedea ca acel conductor este supradimensionat fata de cablaj. Asa poti s-ti dai seama cam ce vei folosi.

#4
kingtux

kingtux

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 370
  • Înscris: 10.05.2007
salutare

varianta simpla ar fi sa lipeste headerele pe placuta, si sa iti faci o pereche de conectori cu mufe mama pentru baterie / pentru RPI

dupa diametrul cablului, arata a fi un pack de RC - 2S, curenti mari.
acele pack-uri nu au circuitul de protectie la supra-descarcare / supracurent -> ai grija cum il folosesti si cum il descarci.

experienta personala: am distrus un astfel de pack prin supra-descarcare - l-am uitat conectat la sarcina de cativa mA, si cand am revenit pack-ul era "balon" - presiunea rupsese plasticul care tine celulele la un loc - am avut noroc, nu s-a lasat cu fum / foc, doar pack-ul distrus.

cauta "2S lipo protection circuit" pe ebay sau pe la noi.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate