Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce farmacie VET online care "...

De unde cumparați legume si fructe?

Samsung S21 ultra

Plasa de umbrire peste gard de pl...
 O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 

Pot lua asa ceva in bagajul de cabina?

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#1
XL700VA

XL700VA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 29.04.2014
De luni ma aflu la Paris. am zburat cu Blue Air si am numai bagaj de cabina. As vrea sa cumpar de aici un suvenir, si anume o replica dupa un pistol de-al lui Napoleon. Este o replica, nu e ceva real.
Attached File  DSCF3910.JPG   396.57K   143 downloads
Oare pot trece de controlul de securitate cu asa ceva? Vanzatorul a spus ca imi poate da un certificat care atesta ca aceasta jucarie e inofensiva. E o simpla macheta de panoplie. Atat. Sa ma risc ... sau nu? A mai trecut cineva cu asa ceva?

#2
diahim

diahim

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,043
  • Înscris: 24.04.2011
La ce am vazut in lada aia de la aeroport si la ce forfota e cu atentatele, eu zic ca nu treci la bagaj de mana. La cala treceai.

#3
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,633
  • Înscris: 23.10.2006
Este posibil sa te oblige sa il pui la cala, cel mai bine intrebi direct la compania cu care vei zbura.

#4
XL700VA

XL700VA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 29.04.2014
Adevarul ea ca aici in Paris sunt speriati rau de teroristi. La toate obiectivele turistice pe care le-am vizitat sunt o groaza de tipi imbracati in camuflaj si cu cate o mitraliera pe umar ... Plus ca la intrari te controleaza ca in aeroport. Trebuie sa le desfaci geanta sa le arati tot ce ai in ea.

View Postbaribalu, on 25 aprilie 2017 - 22:38, said:

Este posibil sa te oblige sa il pui la cala, cel mai bine intrebi direct la compania cu care vei zbura.
Nu am bagaj de cala (pe bilet). Daca iau bagaj de cala de la aeroport ma costa destul de mult ... Nu cred ca tine de compania de zbor, ci de aeroport. Si nu stiu cat de stricti sunt astia de pe Beauvais.

Edited by XL700VA, 25 April 2017 - 22:43.


#5
balauru69

balauru69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,869
  • Înscris: 27.08.2005
Opreste un politist pe strada, arata-i poza, spune-i ca vanzatorul iti da acel certificat, si poate te ajuta cu o informatie.
Altfel, vorbesti cu vanzatorul, lasi marfa acolo, cand ajungi in tara ii faci plata prin Paypal, si-l trimite, cu tot cu acte. Daca iti ajunge OK, dai drumul la bani.

#6
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,108
  • Înscris: 19.09.2005
asta e o idee buna, cumperi o jucari cu certificat dat in avion te urci cu una reala.....

nene daca e din plastic cu teava plina poate ai ceva sanse dar daca are teava metalica eu zic ca pierzi avionul si cateva zile la "discutii".....

#7
Jammalan-the-Prophet

Jammalan-the-Prophet

    Legendary

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,140
  • Înscris: 17.05.2016
Cred ca ar fi mai simplu sa il comanzi de pe ebay ;).
Sau sa il faci frumos pachet si sa ti-l trimiti prin posta acasa.

#8
XL700VA

XL700VA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 29.04.2014
M-am linistit. Am citit asta: http://mihaivasilesc...petit-incident/
Gata nu imi mai trebuie.
Arg: are teava metalica, pat de lemn, si face si clant cand apesi pe tragaci. Balaurul, mi-ai dat o idee, o sa incerc maine sa vorbesc cu vanzatorul de la acel magazin daca il poate trimite cumva prin posta.

Edited by XL700VA, 25 April 2017 - 22:54.


#9
LoveDemon

LoveDemon

    Internet Lodger

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,418
  • Înscris: 22.09.2003
Nu o sa te lase cu ea la mana, noua ne-a aruncat si o sabiuta de jucarie de la cala, si inca inainte de toata panica din ultimul timp. Oricum n-are treaba politistul de strada cu securitatea de pe aeroport.

#10
Corupt

Corupt

    Parazit nebun

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,312
  • Înscris: 03.02.2010

View Postbalauru69, on 25 aprilie 2017 - 22:42, said:

Opreste un politist pe strada, arata-i poza, spune-i ca vanzatorul iti da acel certificat, si poate te ajuta cu o informatie.
Altfel, vorbesti cu vanzatorul, lasi marfa acolo, cand ajungi in tara ii faci plata prin Paypal, si-l trimite, cu tot cu acte. Daca iti ajunge OK, dai drumul la bani.
Asa nu mai bine il cumpara acum si il trimite in tara? Desi presupun ca ar costa ceva toata afacerea ...

Pe mine nu m-au lasat sa plec de pe JFK cu o jucarie tip pistol turnata din plastic, nu era mai mare decat o bacnota de 1 lei, nici macar nu puteai sa apesi pe tragaci. Mai ales acum cand sunt alegeri si dupa atentate ... nu stiu daca o sa reusesti.

#11
XL700VA

XL700VA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 29.04.2014
Dar daca o cumpar, o bag intr-o cutie si ma duc la posta aici si o expediez in tara pe adresa mea? Ar fi vreo problema legala?

#12
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016
Eu stiu pe cineva care a cumparat un M16 de jucarie din Israel si a vrut sa-l aduca cu avionul in tara. A fost circ la aeroport...
Dar totusi l-au lasat. La cala.

#13
balauru69

balauru69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,869
  • Înscris: 27.08.2005

View PostCorupt, on 25 aprilie 2017 - 22:55, said:

Asa nu mai bine il cumpara acum si il trimite in tara? Desi presupun ca ar costa ceva toata afacerea ...

Pe mine nu m-au lasat sa plec de pe JFK cu o jucarie tip pistol turnata din plastic, nu era mai mare decat o bacnota de 1 lei, nici macar nu puteai sa apesi pe tragaci. Mai ales acum cand sunt alegeri si dupa atentate ... nu stiu daca o sa reusesti.

Americanii-s minune la chestii din astea. Am un prieten bun, era in NY pe 11 septembrie, cand a fost buleala cu turnurile gemene. Pe 12 a plecat din USA, cumparase o bricheta Zippo, aia i-au confiscat-o la security check. Degeaba a incercat omul sa le explice ca dupa ce trece de ei, isi poate cumpara 100 de brichete din DutyFree ...

#14
andrei_ionut

andrei_ionut

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 29.10.2016

View PostXL700VA, on 25 aprilie 2017 - 22:29, said:

De luni ma aflu la Paris. am zburat cu Blue Air si am numai bagaj de cabina. As vrea sa cumpar de aici un suvenir, si anume o replica dupa un pistol de-al lui Napoleon. Este o replica, nu e ceva real.
Attachment DSCF3910.JPG
Oare pot trece de controlul de securitate cu asa ceva? Vanzatorul a spus ca imi poate da un certificat care atesta ca aceasta jucarie e inofensiva. E o simpla macheta de panoplie. Atat. Sa ma risc ... sau nu? A mai trecut cineva cu asa ceva?

Eu sunt de parere ca ai sanse de 80% sa nu te lase sa treci cu el.

Ca sa nu zic ce am patit recent pe un aeroport cu o chestie inofensiva.. Cumparasem cateva suveniruri pe care le bagasem in bagajul de mana. Pun rucsacul pe banda, trece de scaner si zic ca totul este bine. La capat imi ia rucsacul si incepe politistul sa scoata tot din el.

Cumparasem o masca din plastic gen "drama mask". Si aveam si niste casti si o lanterna de laptop pe care nu le gaseau deoarece erau intr-un buzunar extern si incepusera deja sa se crizeze, Au inceput sa frece de rucsac si o hartie (pentru detectarea de material exblozibil).

Edited by andreiMembruAnonimut, 25 April 2017 - 23:25.


#15
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,589
  • Înscris: 12.12.2006
Treaba cu hartia e standard, se foloseste de multe ori cand bipaie sau li se pare ceva in neregula.

Uneori le bipaie prin sondaj ca sa exerseze controlul mai amanuntit. Uneori au controale si se incearca trecerea cu ceva ilegal, daca le scapa sunt sanctionati. De-asta e bine ca mereu sa ne pastram calmul, sa facem ce ne spun, sa nu ne fie ciuda pe ei. Isi fac meseria.

#16
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Voi chiar nu cititi ce scrie pe site-urile companiilor aeriene?
Nu ai voie nici macar cu pistol de jucarie pentru copii. De plastic, de ce vrei tu.
Si e normal sa fie asa.
Solutia, il pui la bagajul de cala.

#17
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011
Hi Jack.
Mai bine strigi in avion "Bomba!" . :D

#18
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

View Postserginho74, on 26 aprilie 2017 - 06:12, said:

Nu ai voie nici macar cu pistol de jucarie pentru copii. De plastic, de ce vrei tu.

Nu ai voie nici macar cu pistolul de jucarie pentru papusi. Nu, serios era o stire ca a fost confiscat pistolul unei papusi de-astea dupa un personaj dintr-un desen animat care avea un pistol de plastic cit unghia (evident nimic functional in el).

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate