Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation
 

REPARATIE BICICLETA

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
Molusca1

Molusca1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 10.01.2016
Salut.Am reusit ,nu de mult timp sa distrug filetu cadrului acolo unde vine montat monoblocul pedalier.si deabea acum vine intrebarea.Ce as putea sa fac acum pentru a nu strica filetu la monobloc(cumparat nou) am auzit diferite metode,ba calti ,ba sa sudez.astept parerile voastre.Tin sa menteonez bicicleta este un MTB normala zic eu cu roti pe 26.filetul estre stricat cat peo parte cat si pe  cealalta si parca nu as vrea sa renunt la cadru deoarce are un puternic impact emotional! MultumescPosted Image

#2
gladiatore

gladiatore

    Moldovean !! Ceva probleme ???

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,449
  • Înscris: 01.10.2016
Daca ai cumparat nou , strangi conul pe coronita cu bile , strangi contrapiulita , si ala e , nu se strica singur .
Daca pui pe ala vechi , cu filetul stricat , strangi cat permite conul , contrapiulita si dai 2 afturi de sudura . Neindicat , dar functional .

#3
Molusca1

Molusca1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 10.01.2016

View Postgladiatore, on 25 aprilie 2017 - 20:24, said:

Daca ai cumparat nou , strangi conul pe coronita cu bile , strangi contrapiulita , si ala e , nu se strica singur .
Daca pui pe ala vechi , cu filetul stricat , strangi cat permite conul , contrapiulita si dai 2 afturi de sudura . Neindicat , dar functional .
Am unul nou cel vechi este la ghena deja ,sa inteleg ca asta nou merge pus cu toate ca filetul de la cadru este stricat?

View PostMolusca1, on 25 aprilie 2017 - 20:27, said:

Am unul nou cel vechi este la ghena deja ,sa inteleg ca asta nou merge pus cu toate ca filetul de la cadru este stricat?
oricum nu fac eu operatiunea ci un priceput ale bicicletelor

#4
gladiatore

gladiatore

    Moldovean !! Ceva probleme ???

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,449
  • Înscris: 01.10.2016
Aaaaa , stai ca acum vin de-acasa . Tu ai cu conurile pe bucse , care vin infiletate in cadru . Cum era o data la alea rusesti . Ok , am inteles , dar aici e mai problematica treaba . Eu vad 2 variante . Prima : pui tot la locul sau , si dai 2 afturi de sudura intre bucse si cadru , ca sa le poti poliza in caz de ....
A doua ......nu prea sigura .. ovalizezi un pic , cu 2 ciocane , interiorul cadrului , unde vine infiletata bucsa , asa va sta fixa , dar nu garantez la forta mare ca tine . Mai bine prima solutie .

#5
missionnad

missionnad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,489
  • Înscris: 13.11.2011
Niste poze nu puteai si tu sa pui?

#6
gladiatore

gladiatore

    Moldovean !! Ceva probleme ???

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,449
  • Înscris: 01.10.2016
Pai la ce ajuta pozele ? Omul are filetul interior pe cadru , stricat . Nu stie cum sa faca , sa fxeze bucsele in care vin coronitele cu bile . Acolo , e forta , mai ales cand urci , si tragi tare pe pedale .

#7
missionnad

missionnad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,489
  • Înscris: 13.11.2011
Poate le vin unora idei noi dupa ce vede mai explicit in poza...in fine...
Initiator,despre ce model de bicicleta e vorba? si ce angrenaj....

#8
gladiatore

gladiatore

    Moldovean !! Ceva probleme ???

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,449
  • Înscris: 01.10.2016
Iti raspund tot eu . Are acel sistem , ca la vechile Ucraina . Eu de mic , le mancam de draci , ca nu se gaseau piese . Gaseai ax , nu gaseai bucse , gaseai ceva bucse pe la amici , era imposibil sa gasesti contra-bucsa . Nu aveam posibilitate cu sudura , asa ca 2 ciocane , date pe cadru , in zona filetului , asigurau o eventuala desfiletare .

#9
missionnad

missionnad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,489
  • Înscris: 13.11.2011
Am o Ukraina din '84...vopsea originala pe ea,al naibii cadru nu vrea sa rugineasca desi bicicleta a stat si stă in beciul casei.

#10
Molusca1

Molusca1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 10.01.2016

View Postgladiatore, on 25 aprilie 2017 - 20:35, said:

Aaaaa , stai ca acum vin de-acasa . Tu ai cu conurile pe bucse , care vin infiletate in cadru . Cum era o data la alea rusesti . Ok , am inteles , dar aici e mai problematica treaba . Eu vad 2 variante . Prima : pui tot la locul sau , si dai 2 afturi de sudura intre bucse si cadru , ca sa le poti poliza in caz de ....
A doua ......nu prea sigura .. ovalizezi un pic , cu 2 ciocane , interiorul cadrului , unde vine infiletata bucsa , asa va sta fixa , dar nu garantez la forta mare ca tine . Mai bine prima solutie .
Egzact...cu sudura am auzit pareri.. si probabil asa am sa si fac alta varianta ar fi bagate la cald ele odata racinduse se contracta(dilata)si moarte nu au.. dar mna

#11
gladiatore

gladiatore

    Moldovean !! Ceva probleme ???

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,449
  • Înscris: 01.10.2016
Sa-ti fie rusine ca tii asa scula in beci . Ucraina , au fost mama bicicletelor in Romania anilor 80 , alaturi de Tohan , Pegas , si nu mi mai amintesc alte marci , dar mai erau .

#12
Molusca1

Molusca1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 10.01.2016

View Postmissionnad, on 25 aprilie 2017 - 21:09, said:

Poate le vin unora idei noi dupa ce vede mai explicit in poza...in fine...
Initiator,despre ce model de bicicleta e vorba? si ce angrenaj....
este un climber achizionat in urma cu vreo 12 ani ..iar monoblocul nu mai stiu ce era pe asta nou scrie VP

#13
gladiatore

gladiatore

    Moldovean !! Ceva probleme ???

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,449
  • Înscris: 01.10.2016
Daca le bagi la cald , nu le mai poti unge , cu vaselina ..bine , poti turna ulei prin gaura unde vina saua , dar nu.i tot una cu vaselina . Tu infileteazale , incet , pana vezi ca nu mai ai joc in ax , atunci , 2 afturi de sudura , opuse , si da-i sa sune . In caz de .....polizezi afturile si ai acces la coronite , ax , etc .

#14
mariusonweb

mariusonweb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 17.03.2009
o varianta mai profi o vad eu: dai gaura prin cadru si prin bucsa, faci filet la gaura data in cadru si fixezi cu un mic surub scurt. o vad drept varianta mai curata decat puncte de sudura sau ciocane date in cadru.

#15
gladiatore

gladiatore

    Moldovean !! Ceva probleme ???

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,449
  • Înscris: 01.10.2016
Ideea nu e rea , dar cadrul e subtire in carne , maxim 2 mm , unde faci filetul ??? Ca acolo e forta nu gluma , la urcarea unui deal , forteaza serios . Idei sunt multe , dar se complica . Cu sudura rezolva repede , curat si eftin .

Acu imi trecu prin cap . Ar putea suda o piulita pe gaura , si trece surubul prin piulita . Asa ar functiona .

#16
alexis4tm

alexis4tm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,393
  • Înscris: 21.02.2007

View Postgladiatore, on 26 aprilie 2017 - 14:24, said:

Ideea nu e rea , dar cadrul e subtire in carne , maxim 2 mm , unde faci filetul ??? Ca acolo e forta nu gluma , la urcarea unui deal , forteaza serios . Idei sunt multe , dar se complica . Cu sudura rezolva repede , curat si eftin .

Acu imi trecu prin cap . Ar putea suda o piulita pe gaura , si trece surubul prin piulita . Asa ar functiona .

Subscru la varianta cu punctele de sudura ... Sudura-i sfanta! O spun ca sunt in domeniu! Posted Image

Daca poate da punctele cu WIG ar fi cel mai bine, ca poate sa faca punctele la ce dimensiuni vrea, ... cu electrodul e riscant la perete de 2mm.

Edited by alexis4tm, 26 April 2017 - 20:51.


#17
mariusonweb

mariusonweb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 17.03.2009
mi-a venit o idee mai buna si mai estetica decat cea anterioara: date cum am scris mai sus, 2-3 gauri la fiecare bucsa, prin cadru si prin bucsa si apoi introducerea unor "nituri" in gaurile respective, care vor fi taiate la fata (fatza) cu cadrul, apoi acoperite cu un colier metalic, daca nu din acela cu surub ce se foloseste la furtune, poate din acela ce se pune la burduful la planetara de la masina. sunt sigur ca se pot gasi in comert 2 coliere aspectuase si "fine". avantajul la varianta asta ar fi ca tot montajul este demontabil fara prea mare efort dar totusi rezistent de parca ar fi sudat.

Edited by mariusonweb, 28 April 2017 - 08:27.


#18
gladiatore

gladiatore

    Moldovean !! Ceva probleme ???

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,449
  • Înscris: 01.10.2016
Ai loc sa faci gaurile , fara sa deranjeze bilele ?? Din ce-mi amintesc eu , nu prea , pentru ca bucsa este destul de subtire .

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate