Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Plasa de umbrire peste gard de pl...

O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...
 Programe TV cu altfel de sporturi

Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...
 Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu
 Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart
 

Vaselina planetara

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,706
  • Înscris: 10.12.2006
Stiam de mai demult ca mi-e putin umed burduful, iar mecanicul cand a vazut asta a umplut cu vaselina si a pus un colier cam stramb. N-am cerut detalii deoarece a fost o revizie extinsa si colierul asta era cea mai mica problema.

Insa problema nu s-a rezolvat. Cand am pus rotile de vara am observat ca era plin de vaselina improscata peste etrier si carenaj, am curatat sa fiu sigur ca curge si nu lasase el exces, dar am pus mai jos poza cu situatia dupa ce am mai umblat putin cu masina.

Acum motivul pentru care am deschis topicul e ca nu as vrea sa trec iarasi pe la acelasi mecanic incapabil, vreau sa-mi explicati cum pot baga eu vaselina in acel burduf, ca apoi sa potrivesc colierul ala mai bine.

Attached File  IMG_20170424_104926.jpg   315.27K   164 downloads

#2
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Daca nu schimbi burduful vei pati exact ca mecanicul " ala " .

#3
cristyz

cristyz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,979
  • Înscris: 28.08.2008
Eu cred ca e rupt burduful si trebuie schimbat.

#4
missionnad

missionnad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,489
  • Înscris: 13.11.2011
Dat jos planetara,schimbat burduful,colierul si implicit vaselina noua.

#5
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,706
  • Înscris: 10.12.2006
Ok, o sa-l studiez mai cu atentie si daca e rupt il schimb. Dar daca nu e rupt si doar a pus asta stramb colierul, cum bag niste vaselina in el?

#6
Celtic

Celtic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 814
  • Înscris: 24.12.2004
Cauta un burduf de cauciuc, nu de plastic. Cel din plastic devine casant la frig si se crapa.

#7
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,566
  • Înscris: 07.12.2014
E simplu. Dai roata jos, desfaci piulita de la planetara, demontezi directia (pivot si capat de bara), scoti capul de planetara (unele ies direct, doar tragi hotarat de ele, altele au o siguranta care trebuie sa o apesi ca sa poti scoate capul de planetara) scoti burduful, pui burduf nou cu grija ca patea de pe axul planetarei sa se suprapuna cu nervurile de pe ax si strangi colierul mic. Pe urma umpli capul de planetara cu vaselina il bagi la locul lui si tragi burduful peste el. Strangi colierul mare de pe burduf si pe urma montezi directia la loc si roata la fel.
  Scule necesare:
Cheie de roti, cric, capre sa fixezi masina, cheie de 17 pentru capul de bara, cheie de 19 sau 22 pentru pivot,  cheie de 27,30 32, pentru piulita planetarei sau ceva pe aproape, difera de la masina la masina , cleste pentru sigurante si cleste pentru strans colierele ca nu sunt cu surub.
  Spor la treaba Posted Image


PS: Ala sigur e rupt. Probabil are o gaura in el pe unul din pliuri, o taietura de cativa cm.

Edited by PoeOvidiu, 25 April 2017 - 18:07.


#8
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

View PostMizu, on 25 aprilie 2017 - 17:53, said:

Ok, o sa-l studiez mai cu atentie si daca e rupt il schimb. Dar daca nu e rupt si doar a pus asta stramb colierul, cum bag niste vaselina in el?
Dai jos colierul , tragi burduful spre cutie , pui veselina , il aduci inapoi pe pozitie si montezi colierul .

La un harb am pus colier de plastic ( soricel ) si nu am avut probleme pana am vandut harbul .

#9
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,706
  • Înscris: 10.12.2006

View PostPoeOvidiu, on 25 aprilie 2017 - 17:56, said:

PS: Ala sigur e rupt. Probabil are o gaura in el pe una din pliuri, o taietura de cativa cm.
Posibil, doar daca nu s-a rupt dupa ce a pus mecanicul mana pe el. Daca era rupt atunci l-ar fi schimbat, ca a schimbat bieleta, bucsi trapez, etc. nu lasa acolo un burduf rupt.

#10
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,566
  • Înscris: 07.12.2014
O fi avut el o gaura si nu a vazut-o. Am patit si eu. Si cu timpul gaura se mareste. Poate sa fie o gaura de jumatate de cm ascunsa de un pliu si nu o vede. Cand ajunge de 3-4 cm o vede . Sau o taietura fix langa colier.  Si daca era mica nu a vazut-o dar astea au obiceiul sa creasca.

Edited by PoeOvidiu, 25 April 2017 - 18:08.


#11
Erwin_Rommel

Erwin_Rommel

    Titlul membrului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,499
  • Înscris: 17.04.2017
Vezi ca este unul pe YouTube cu ''Tutoriale Logan'', explica foarte bine cum se schimba vaselina, burduful si colierul la planetara.

#12
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,566
  • Înscris: 07.12.2014
Ia intr-un borcan niste benzina sau diluant, de preferat diluant. Dai jos roata si cu o pensula speli bine burduful si pe urma a 2 -a zi te uiti pe unde curge vaselina.
  Daca ai canal sau o rampa te descurci si fara sa dai roata jos.

Edited by PoeOvidiu, 25 April 2017 - 18:40.


#13
gladiatore

gladiatore

    Moldovean !! Ceva probleme ???

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,449
  • Înscris: 01.10.2016
Daca vrei sa bagi doar veselina , fara sa demontezi nimic , umpli o seringa cat mai mare cu vaselina , dai o gaura in burduf cu un cui , infingi seringa in gaura , fara ac , si pompezi inauntru din seringa . Nici colegii nu te-au invatat de rau , dar ai de munca . Acum ...tu alegi cum faci .

#14
Topp

Topp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,077
  • Înscris: 26.08.2008
La unele autoturisme (ex gama VAG, nu stiu la altele, poate depinde si de producator), burdufurile  au in cutia de ambalaj si doua pliculete de vaselina speciala. Si colier de etansare.

Edited by Topp, 25 April 2017 - 20:11.


#15
mihaiduban

mihaiduban

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,601
  • Înscris: 24.04.2010
fa ce faci dar nu merge prea mult cu el asa ca dupa aia o sa troncane planetara ...

#16
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,706
  • Înscris: 10.12.2006
Cred ca o sa-l schimb. Pe cric, ca nu prea am alte posibilitati.

#17
alexa32

alexa32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,288
  • Înscris: 12.08.2006
Planetara aia trebuie demontata si inlocuit burduful cu unul nou plus colierele aferente.

#18
andrei_221

andrei_221

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,764
  • Înscris: 22.12.2006
cumpara set burduf nou, e maxim 50-60 lei, alege Lobro sau Spidan, daca masina a avut din fabrica burduf termoplast ( plastic) , tot de ala pui, nu asculta de altii sa pui de cauciuc.
Aceste burdufuri sunt de 3-4 ori mai rezistente decat cele de cauciuc, rezista perfect 10 ani sau 300.000 km, nu degeaba le-a pus producatorul acolo...

Totusi , montajul nu e chiar usor fara scule si cunostinte

Edited by andrei_221, 25 April 2017 - 21:30.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate