Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation
 

Tren Italia

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
diaconumc

diaconumc

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 11.01.2011
salut!
o intrebare nevinovata, pt.cfr-istii de pe forum.......si nu numai
cu fip-urile eliberate de cfr angajatilor se poate circula gratis in italia ? frecia bianca, rosa...., intercity si daca tb.platita rezervarea locului, supliment de rang/viteza cat costa??!!
va multumesc!

#2
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Pai pe ele ce scrie? Ca da, sau ca ba? Ca daca scrie mare ca e "valabil....", atunci da, dar daca scrie ceva mic si neinteligibil intr-un colt abia vizibil, atunci, nu.

#3
mannyx92

mannyx92

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,007
  • Înscris: 15.04.2017

 diaconumc, on 25 aprilie 2017 - 17:06, said:

salut!
o intrebare nevinovata, pt.cfr-istii de pe forum.......si nu numai
cu fip-urile eliberate de cfr angajatilor se poate circula gratis in italia ? frecia bianca, rosa...., intercity si daca tb.platita rezervarea locului, supliment de rang/viteza cat costa??!!
va multumesc!
=)))) m-ai facut sa rad. FrecciaBianca si Freccia Rossa sunt trenurile cele mai scumpe din Italia, de mare viteza. Cum ai putea sa crezi ca poti calatori gratuit cu un amarat de fip de la CFR.

#4
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,049
  • Înscris: 10.07.2013

 ArrogancE_29, on 25 aprilie 2017 - 20:23, said:

Cred ca e troleala sau caterinca. Nu cred ca ar putea exista cineva atat de imbecil incat sa creada ca poate calatori cu tikete cfr prin italia sau prin alte parti.Posted Image
Asa este........vrei servicii premium......,platesti!Posted Image

#5
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013

 diaconumc, on 25 aprilie 2017 - 17:06, said:

salut!
o intrebare nevinovata, pt.cfr-istii de pe forum.......si nu numai
cu fip-urile eliberate de cfr angajatilor se poate circula gratis in italia ? frecia bianca, rosa...., intercity si daca tb.platita rezervarea locului, supliment de rang/viteza cat costa??!!
va multumesc!

Aaaa da, sigur..   Te urci in tren, le spui ca esti din RO si aia e.

  Mai mult tu esti nevinovat decat intrebarea..  Ce treaba are sula cu prefectura?

#6
o_dor

o_dor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,702
  • Înscris: 28.06.2007

 diaconumc, on 25 aprilie 2017 - 17:06, said:

salut!
o intrebare nevinovata, pt.cfr-istii de pe forum.......si nu numai
cu fip-urile eliberate de cfr angajatilor se poate circula gratis in italia ? frecia bianca, rosa...., intercity si daca tb.platita rezervarea locului, supliment de rang/viteza cat costa??!!
va multumesc!

Da, se poate utiliza permisul eliberat de CFR si in afara tarii.
Trebuie sa cereti eliberarea unui permis international – se plateste! In acest fel obtineti dreptul de a circula cu trenuri regionale. Pentru restul trenurilor trebuie sa platiti suplimente de viteza, loc.

#7
gunnarson

gunnarson

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 171
  • Înscris: 30.03.2007
Biletele la trenurile Freccia - fie Bianca, Argento, Rossa - includ obligatoriu rezervarea de loc si suplimentul de viteza.

De fapt nici nu exista diviziunea asta in pretul biletului - pret baza + suplimente cum e in Romania.

Preturile subventionate de statul italian sunt doar la trenurile regionale (personal pe romaneste), intercity si de noapte - ultimele 2 categorii au ramas foarte putine. Se plataste mai putin dar se merge mai incet.

La restul trenurilor biletele sunt fara subventii, se vand la pretul de piata dupa schema biletelor de avion - cu cat cumperi mai devreme, cu atat mai ieftin.

Doar politia si armata merg gratis cu trenul, nu exista alte gratuitati pentru pensionari sau elevi.

Pana si handicapatii platesc, mai putin dar platesc.

Cu un bilet de regional NU te poti urca intr-un tren Freccia. Daca vrei Freccia ti se spune sa iei alt bilet de la zero, nu se poate da diferenta ca sunt 2 bilete diferite cu gestiuni diferite.

#8
R10

R10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,648
  • Înscris: 29.03.2010
Cu trenurile regionale e posibil sa poti merge. Dar asta trebuie sa intrebi la cfr. Dar cu Freccia cu siguranta nu. Este cel mai scump tren din Italia. Pentru Padova - Vicenza, eu am platit in mod normal 4.6 sau 4.8 euro, iar cu Freccia era intre 13 si 14 daca imi aduc bine aminte. Pentru 17 minute de drum! Dar trenul meu a avut intarziere, si trebuia sa ajung repede, si cel care a venit primul a fost Frecciarosa, asa ca m-am urcat in el la risc, fara sa platesc diferenta suplimentara. Am avut noroc, si nu am fost prins. Dar e un tren incredibil, clasa standard e mult peste prima clasa in Romania. De business si premium nici nu mai vorbesc. Au si un vagon in care este un bar mare. Si totul e foarte curat. Probabil nu voi mai merge niciodata, pentru ca este foarte scump, dar a fost o experienta foarte buna, chiar daca am stat cu morcovul in cur ca o sa vina un control si iau o amenda (care este de  50 euro + contravaloarea biletului)

#9
moniK_06

moniK_06

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 574
  • Înscris: 11.11.2006
@R10, la Freccia nu poti sa cumperi bilet din tren?
Pt regionale se poate, se achita o taxa suplimentară.
Referitor la intazieri, am vazut ca sunt destul de dese si la ei...cam intre 15-40 min din experientele noastre.

#10
R10

R10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,648
  • Înscris: 29.03.2010
Nu stiu ce sa iti spun despre freccia, ca nu am avut nicio tangenta cu ei in afara de ce am spus mai sus. La regionale da, trebuie achitat 5 euro in plus fata de valoarea biletului, si nu vad de ce nu s-ar putea face asta si la freccia (?dar poate suma ar fi diferita?). Mai au uneori intarzieri, dar eu am prins de maxim 5-10 minute (si am umblat destul de mult)

#11
moniK_06

moniK_06

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 574
  • Înscris: 11.11.2006
Eu ziceam ca poate iti luai biletul din tren cu suprataxa, si nu plateai amenda. nu?

Referiror la intarzieri, nu pot spune ca am avut ghinion deoarece circulam pe distante scurte si asa am luat alt tren caci veneau destul de des. Doar la calatoria catre Rimini ne-a parut rau caci nu am optat pentru autobuz iar trenul a avut intarziere.
Nu exista chiar termen de comparatie dar uite ca se intampla si la altii. Oricum marea surpriza a fost in Germania, deh nemtii...40 minute intarziere, poate chiar mai mult caci am luat alt tren si acela tot nu ajunsese (erau peroane alaturate si ne-am uitat).

#12
gunnarson

gunnarson

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 171
  • Înscris: 30.03.2007
Suprataxa la Freccia e minim 50 euro, iar biletul in tren se vinde doar la pret intreg, fara nici un discount.

Total neconvenabil.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate