Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation
 

Cursuri de limba Spaniola

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
Clau_UK

Clau_UK

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 285
  • Înscris: 13.11.2014
Va salut !

Ma voi muta in Spania in curand si as vrea sa ma apuc de niste cursuri intense de spaniola online. Momentan Spaniola mea e de baza. Stiu sa salut, sa cer ceva instructiuni, sa cumpar ceva. Am gasit unul bun dupa care am invatat binisor pana acum din engleza in spaniola, dar omul incarca saptamanal cate un curs de 30 de minute si dureaza mult sa astept atat..vreau sa invat cat mai mult intr-o luna.

Sunt constient ca exista o corelatie mai buna dintre Romana si Spaniola decat din Engleza in Spaniola. Dar nu prea am gasit cursuri din Romana decente...astea din Engleza sunt mai bune.

Mentionez ca vorbesc fluent Engleza.

Oare functioneaza uitatul la telenovele cu subtitrare in romana ? Stiu ca mai vorbesc femeile la noi in Romania ca din telenovele au invatat.

M-as uita si la astea ca sa invat mai repede :-))

Va multumesc si o zi buna.

#2
YourFan

YourFan

    [♛] Universal user ✔

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,325
  • Înscris: 30.01.2017
Din cate stiu in Spania este un pic de criza.

#3
colombo2003

colombo2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,312
  • Înscris: 16.07.2008
Si tu crezi ca daca stii si tu acolo 2,3, 10 cuvinte si 2-3 expresii gata stii o limba?
Ah, ca, dupa ureche, unii prind mai repede, ca or fi mai talentati, asta e altceva.
Pare usoara pentru ca este limba latina (ca si romana, franceza sau italiana).

Acum, vorbind serios, depinde cat de mult esti dispus sa investesti in asa ceva.
Partea cu privitul la filme este buna, ca practica pe partea vorbita a unei limbi (si limba curenta, de zi cu zi, char si jargon sa zicem), DAR, asta numai dupa ce ai o buna baza teoretica.

Exista carti (unele si cu suprt audio), materiale pe net, meditatori (oameni care chiar asta au studiat ani de zile prin facultate).
Pentru  exerictiu, poti apela pentru partea scrisa (si nu numai) si la forumuri.

Edited by colombo2003, 25 April 2017 - 14:37.


#4
balauru69

balauru69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,869
  • Înscris: 27.08.2005
http://bucarest.cerv...la_distanta.htm

#5
easy90rider

easy90rider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,980
  • Înscris: 01.07.2007
Cum am invatat eu spaniola:
1. Rosetta Stone
2. Am descarcat serialul preferat in spaniola(castellano), stiind aproximativ despre ce e vorba am priceput mai usor ce zic.
3. Am vizionat o gramada de filme traduse in spaniola(castellano).
4. Cursuri de spaniola la facultatea din spania :)

#6
sanyi_2005

sanyi_2005

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 376
  • Înscris: 25.12.2007
https://ro.duolingo....paniolă-Online

#7
Clau_UK

Clau_UK

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 285
  • Înscris: 13.11.2014

View PostYourFan, on 25 aprilie 2017 - 14:32, said:

Din cate stiu in Spania este un pic de criza.

Ce treaba are criza cu ce am intrebat eu? Poate am deja de lucru acolo.

View Postcolombo2003, on 25 aprilie 2017 - 14:36, said:

Si tu crezi ca daca stii si tu acolo 2,3, 10 cuvinte si 2-3 expresii gata stii o limba?
Ah, ca, dupa ureche, unii prind mai repede, ca or fi mai talentati, asta e altceva.
Pare usoara pentru ca este limba latina (ca si romana, franceza sau italiana).

Acum, vorbind serios, depinde cat de mult esti dispus sa investesti in asa ceva.
Partea cu privitul la filme este buna, ca practica pe partea vorbita a unei limbi (si limba curenta, de zi cu zi, char si jargon sa zicem), DAR, asta numai dupa ce ai o buna baza teoretica.

Exista carti (unele si cu suprt audio), materiale pe net, meditatori (oameni care chiar asta au studiat ani de zile prin facultate).
Pentru  exerictiu, poti apela pentru partea scrisa (si nu numai) si la forumuri.

N-am zis ca stiu o limba dupa cateva fraze...e nevoie sa incepem cu misto-urile inloc sa ne ajutam cu informatii daca tot suntem pe un forum unde ne asteptam sa aflam informatii atunci cand punem o intrebare?

Era vorba daca imi poti recomanda ceva site-uri care tu le consideri ca sunt bune dupa experienta ta. La fel cu filmele etc... Exista multe, dar doar cateva sunt bune.

Iti multumesc ca mi-ai raspuns cat ai putut.

#8
colombo2003

colombo2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,312
  • Înscris: 16.07.2008
N-am vrut sa sune nici ca un misto, nici ca o jignire sau ca o rautate, la paretea cu uitatul la filme...
Rosetta e o alternativa buna ca program pentru calculator (atentie insa ca sunt multe variante virusate!!!).

Apeleaza cu incredere la Institutul Cervantes

#9
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,665
  • Înscris: 13.07.2011
O limba o inveti destul de greu la distanta, atat timp cat nu o vorbesti zilnic activ. Dualingo te ajuta sa inveti lucruri de baza cu care sa te descurci, chiar si pronuntia si asa mai departe.

Cand ajungi in Spania, te duci la un curs acolo si dupa ce stii sa vorbesti cat de cat, iti dai tu drumul usor. Romanii nu au problema cu spaniola, dupa 6 luni o vorbesc foarte bine.

#10
villacrown

villacrown

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 181
  • Înscris: 11.01.2015
Depinde unde te muti.daca mergi la tara poti sa uiti de cursuri.eu cu o italiana buna ma intelegean la mare sau in marele orase.am fost transferat intrun oras mic.nu intelegem nimic.o luna e prea putin cred eu

#11
fflloorryynn

fflloorryynn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 388
  • Înscris: 28.12.2008

View PostYourFan, on 25 aprilie 2017 - 14:32, said:

Din cate stiu in Spania este un pic de criza.
Criză e la noi, nu la ei. Spania e pe locul 5 în lume la indicele de calitate a vieții. https://www.numbeo.c..._by_country.jsp

#12
ianisgiovani

ianisgiovani

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 408
  • Înscris: 05.03.2014
http://www.goethe-verlag.com/book2/RO/

#13
159

159

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,609
  • Înscris: 22.05.2016
+1 Rosetta Stone

Urmaresti filme in spaniola subtitrate in romana - program TV: Spania, Argentina, Mexic etc.

#14
SETI

SETI

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 469
  • Înscris: 29.06.2005
Pana la urma cum ai facut?
Exista cursuri de limba in Madrid?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate