Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Plasa de umbrire peste gard de pl...

O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...
 Programe TV cu altfel de sporturi

Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...
 Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu
 Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart
 

Card asigurare calatorie.

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
Villefort

Villefort

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,061
  • Înscris: 22.04.2016
Salut.

Voi sta cateva luni in strainatate si trebuie sa imi fac o asigurare, in caz ca voi avea probleme medicale.  Din ce am inteles din discutiile cu un reprezentant Groupama, primesc doar o polita de asigurare.

In cazul unui accident, cum vor sti cei de la spital ca sunt asigurat, ca doar nu umblu cu polita dupa mine? Exista firme de asigurare care ofera un card, pe care sa il ai la indemana oricand?

Multumesc.

#2
Afrikaner76

Afrikaner76

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 912
  • Înscris: 25.02.2016
Daca e vorba de UE, scoate-ti cardul european de sanatate.

#3
hulk90

hulk90

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 148
  • Înscris: 10.11.2010
http://www.cnas.ro/p...i-european.html

#4
Villefort

Villefort

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,061
  • Înscris: 22.04.2016
Din pacate nu sunt eligibil pentru CEASS, nu sunt asigurat in tara. De aceea ma orientez spre privat.

#5
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,665
  • Înscris: 13.07.2011
Asigurare privata, primesti polita de asigurare. In caz ca te duci la doctor, sau intr-un spital, atunci facturile trebuiesc trimise asigurarii cu numarul de polita.

In general, spitatele in UE fac acest lucru, in afara Europei, trebuie sa platesti factura si sa iti recuperezi banii de la asigurare.

#6
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,484
  • Înscris: 05.06.2009

View PostAfrikaner76, on 25 aprilie 2017 - 14:22, said:

Daca e vorba de UE, scoate-ti cardul european de sanatate.

nu cred ca se poate, pentru ca in perioada in care va lucra in strainatate, daca nu plateste contributia de asigurari  sociale de sanatate, va fi nevoit sa plateasca valoarea serviciilor medicale de care a beneficiat.

"In situatia in care persoana care a obtinut un card nu indeplineste toate conditiile in baza carora s-a eliberat cardul pe toata perioada de valabilitate a acestuia (inclusiv plata contributiei de asigurari sociale de sanatate) si in aceasta perioada beneficiaza de servicii medicale in cadrul unei deplasari intr-un stat membru al Uniunii Europene, persoana in cauza va suporta contravaloarea acestor servicii. In aceasta situatie, casa de asigurari de sanatate emitenta a cardului va rambursa contravaloarea acestor servicii institutiei din statul membru care a acordat serviciile si, ulterior, va recupera contravaloarea acestora de la persoana in cauza."
http://www.cnas.ro/c...l-european.html

villefort, poate asa ceva e mai potrivit pentru ce ai tu nevoie ?
https://www.generali...fizice/sanatate

#7
Villefort

Villefort

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,061
  • Înscris: 22.04.2016

Quote

In caz ca te duci la doctor, sau intr-un spital, atunci facturile trebuiesc trimise asigurarii cu numarul de polita.

Deci daca ma duc la un control, doctorul imi da factura, pe care eu o voi transmite mai departe asiguratorului. Doctorului nu ii platesc nimic. Am inteles bine?

#8
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,484
  • Înscris: 05.06.2009

View PostVillefort, on 25 aprilie 2017 - 14:30, said:

Deci daca ma duc la un control, doctorul imi da factura, pe care eu o voi transmite mai departe asiguratorului. Doctorului nu ii platesc nimic. Am inteles bine?

depinde ce scrie in contract si/sau conditiile generale ale contractului de asigurare. si depinde la ce servicii medicale apelezi, la cele de stat sau private din tara in care vei lucra.

de exemplu, la o asigurare complexa de calatorie (pentru vacanta in alta tara, care include si asigurarea de sanatate), tot de la generali, daca ai nevoie de servicii medicale in timpul sejurului, trebuie intai sa anunti centrul de asistenta (program non-stop), astfel incat decontarea sa se faca intre medic/clinica/spital si asigurator.
daca nu anunti la centrul de asistenta, poti fi pus sa platesti serviciile medicale si la revenirea in tara sa faci dosar de dauna, sa-ti recuperezi banii. asta inseamna sa pastrezi orice document, hartiuta, reteta si bon, care mai trebuie si traduse cand le atasezi la dosar.
nu stiu cat de relevant este exemplul cu asigurarea de calatorie, poate in cazul asigurarii de sanatate conditiile sunt altele.
sa nu te puna insa asiguratorul sa faci analize/investigatii care sa ateste starea ta de sanatate la momentul incheierii contractului, sa nu suferi de boli pre-existente sau cronice, chestii din astea. probabil depinde si de varsta asiguratului.
cert este ca trebuie sa ceri consultanta la mai multe firme de asigurari, din categoria celor "serioase" sau cu reputatie buna, care sa fie recunoscute si in tara in care vei lucra.

#9
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,795
  • Înscris: 01.11.2011
Mai degrabă plăteşti tu costul tratamentului, acesta urmând să îţi fie rambursat parţial sau integral de către asigurator, conform contractului, în urma documentelor doveditoare.

#10
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,665
  • Înscris: 13.07.2011

View PostVillefort, on 25 aprilie 2017 - 14:30, said:

Deci daca ma duc la un control, doctorul imi da factura, pe care eu o voi transmite mai departe asiguratorului. Doctorului nu ii platesc nimic. Am inteles bine?

In Germania, Austria exista un card de sanatate (asemanator sistemului in Romania), cu care te duci la un doctor, baga ala cardul in aparat si deconteaza direct consultatia cu casa de asigurari (acelasi procedeu fac si spitalele) si este valabil pe teritoriul UE, la fel si cardul romanesc de asigurare.

In restul tarilor, cand te duci la doctor iti scoate factura pentru consultatie care trebuie platita pe loc (la fel si la spital), aceasta suma de bani trebuie achitata pe loc, iar facturile trebuiesc depuse asigurarii pentru decontare.
Cand iti faci asigurare, exista un hotline care este 24 de ore deschis, suni acolo si te interesezi.

Eu in USA, am fost la doctor pentru ca o cunostinta avea dureri foarte mari de masea. Aveam asigurare privata, iar doctorul in America a costat 119usd (incl. medicamentatie). Ajunsi inapoi, am trimis factura asiguratorului care a decontat factura total.

Edited by business11, 25 April 2017 - 14:49.


#11
Villefort

Villefort

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,061
  • Înscris: 22.04.2016
Am inteles. Multumesc frumos pentru lamuriri.

#12
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,767
  • Înscris: 06.09.2004

View Postneur0, on 25 aprilie 2017 - 14:44, said:

Mai degrabă plăteşti tu costul tratamentului, acesta urmând să îţi fie rambursat parţial sau integral de către asigurator, conform contractului, în urma documentelor doveditoare.

depinde de problema. o mana rupta de ex - nu este chiar ceva iesit din comun, se poate intampla - costa cateva mii de euro lejer. in turcia a avut un amic factura de 6.000 de euro pt un picior rupt (consult, radiografii, ghips, spitalizare - fara operatie sau altceva). nu prea iti arde sa platesti tu costul tratamentului.

View Postneur0, on 25 aprilie 2017 - 14:44, said:

In Germania, Austria exista un card de sanatate (asemanator sistemului in Romania), cu care te duci la un doctor, baga ala cardul in aparat si deconteaza direct consultatia cu casa de asigurari (acelasi procedeu fac si spitalele) si este valabil pe teritoriul UE, la fel si cardul romanesc de asigurare.

... daca ai asigurarea de sanatate la stat. daca ai asigurare privata, primesti factura si ori o platesti si apoi decontezi la asigurator, ori o trimiti asiguratorului pt decontare directa (daca este mai mare)...

#13
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,665
  • Înscris: 13.07.2011

View Postborn2lose, on 25 aprilie 2017 - 15:35, said:

depinde de problema. o mana rupta de ex - nu este chiar ceva iesit din comun, se poate intampla - costa cateva mii de euro lejer. in turcia a avut un amic factura de 6.000 de euro pt un picior rupt (consult, radiografii, ghips, spitalizare - fara operatie sau altceva). nu prea iti arde sa platesti tu costul tratamentului.

nu prea ai de ales, ca factura trebuie platita in regim rapid, asiguratorul are mereu nevoie de cateva zile bune pentru prelucrarea cazului si dupaia efectueaza plata, pana la momentul respectiv trebuie sa platesti din buzunarul tau.

... daca ai asigurarea de sanatate la stat. daca ai asigurare privata, primesti factura si ori o platesti si apoi decontezi la asigurator, ori o trimiti asiguratorului pt decontare directa (daca este mai mare)...

exact asta am spus si eu


#14
Villefort

Villefort

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,061
  • Înscris: 22.04.2016
Din cate am citit, as putea sa platesc asigurare in tara (57 lei lunar) la CNAS si pot primi CEASS.

#15
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,484
  • Înscris: 05.06.2009

View PostVillefort, on 25 aprilie 2017 - 16:04, said:

Din cate am citit, as putea sa platesc asigurare in tara (57 lei lunar) la CNAS si pot primi CEASS.

pe care il poti folosi doar in unitatile sanitare "de stat" ale tarii in care vei lucra. in mediul privat este egal cu 0, nu valoreaza nici cat plasticul din care este confectionat :-(((

#16
primuministru

primuministru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,834
  • Înscris: 05.10.2007
Asigurările medicale private pentru călătorii în străinătate NU POT fi înlocuite de Cardul European de Sănătate
În scopul informării corecte şi complete a publicului, precum şi ca urmare a informaţiilor prezentate de mass-media referitoare la Cardul European de Sănătate, Comisia de Supraveghere a Asigurărilor (CSA) consideră necesar să facă o serie de precizări cu privire la asigurările medicale private pentru călătorii în străinătate.
Deşi atât Cardul European de Sănătate, cât şi asigurarea medicală privată pentru călătorii în străinătate sunt instrumente de acoperire a cheltuielilor medicale, între acestea există diferenţe fundamentale. Astfel:
- Cardul European de Sănătate este valabil doar în Spaţiul Economic European plus Elveţia, spre deosebire de asigurările medicale private pentru călătorii în străinătate care pot fi valabile în oricare stat al lumii în funcţie de nevoile persoanei care se asigură;
- Cardul European de Sănătate poate fi folosit doar numai dacă posesorul se adresează unui furnizor de servicii medicale acoperit de sistemul de securitate socială potrivit legii din statul gazdă. Spre deosebire de acesta, o asigurare privată acoperă inclusiv cheltuielile medicale realizate în sistemul privat;
- Cardul European de Sănătate are o acţiune limitată, tipurile de îngrijiri suportate fiind „prestaţiile în natură care devin necesare pe motive medicale în timpul şederii pe teritoriul unui alt stat membru, ţinând cont de natura prestaţiilor şi de durata de şedere preconizată”. Acest concept a fost definit ca „prestaţii acordate pentru ca persoana asigurată să nu fie forţată să se întoarcă acasă şi să-şi poată continua şederea în străinătate în condiţii medicale sigure”. Spre deosebire de card, o asigurare medicală privată acoperă, suplimentar: cheltuielile aferente repatrierii sanitare, cheltuielile cu repatrierea în caz de deces, toate cheltuielile de spitalizare, accidentele de orice fel întâ,mplate în perioada şederii pe teritoriul ţării respective, alte cheltuieli medicale. De altfel, în pagina de Internet dedicată prezentării informaţiilor privin Cardul European de Sănătate se atrage atenţia asupra faptului că acesta conferă posesorului drepturile oferite de sistemul public similare cu cele ale rezidenţilor statului pe care îl vizitează, fiind prezentat exemplul Germaniei unde rezidenţii germani trebuie să co-plătească spitalizarea.
- De asemenea, în anumite state membre, există posibilitatea ca un posesor de Card să fie nevoit să achite pe loc contravaloarea prestaţiilor medicale, urmând ca cererea de rambursare a banilor să o facă către casa locală de asigurări de sănătate. În cazul în care o persoană are o asigurare privată, toate cheltuielile sunt preluate şi plătite direct către furnizorii de servicii medicale din afara ţării, astfel încât asiguratul să nu fie nevoit să scoată această sumă din propriul buzunar, sumă care, cu siguranţă, de cele mai multe ori nu este destinată unor cheltuieli medicale neprevăzute.
- Nu în ultimul rând trebuie menţionat faptul că, în plus,  Cardul European de Sănătate poate fi obţinut doar de persoanele care au achitate la zi contribuţiile la sistemul public de asigurări de sănătate, spre deosebire de asigurarea medicală privată pentru călătorii în străinătate pentru încheierea căreia nu este impusă o astfel de condiţie.
In anumite state membre, prestatiile medicale se platesc de catre dumneavoastra si cererea de rambursare a banilor o veti face catre casa locala de asigurari de sanatate. Totusi, doar furnizorii de servicii medicale care au incheiat contracte cu sistemul lor de asigurari sociale de sanatate recunosc CEASS. Daca apelati la serviciile unui medic privat, veti plati, dar s-ar putea sa aveti dreptul la o rambursare partiala a cheltuielilor.
În concluzie, datorită diferenţelor importante care există între cele două instrumente prezentate sintetic mai sus, Cardul European de Sănătate nu poate substitui o asigurare medicală pentru călătorii în străinătate.

Edited by primuministru, 25 April 2017 - 16:49.


#17
nicusro

nicusro

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 18.09.2009
Urmeaza sa calatoresc cu masina din Timisoara spre Grecia prin Serbia si Macedonia. Ca si asigurare medicala (daca este nevoie) voi folosi cardul european de sanatate emis de cnas. Este posibil sa am vreo problema cand trec granita cu Serbia sau cea cu Muntenegru? Se cere la trecerea vamilor asigurarea medicala?

#18
nicusro

nicusro

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 18.09.2009

View Postnicusro, on 12 iulie 2017 - 14:47, said:

Urmeaza sa calatoresc cu masina din Timisoara spre Grecia prin Serbia si Macedonia. Ca si asigurare medicala (daca este nevoie) voi folosi cardul european de sanatate emis de cnas. Este posibil sa am vreo problema cand trec granita cu Serbia sau cea cu Muntenegru? Se cere la trecerea vamilor asigurarea medicala?

Rectific: Este vorba de granita cu Macedonia

Edited by nicusro, 13 July 2017 - 09:24.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate