Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation
 

Cazier auto

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#1
Calypsso

Calypsso

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,924
  • Înscris: 21.04.2009
Acuma vreo 2 ani am facut marea prostie sa ma sui beat la volan, cu o alcoolemie de 0.37 mi-a fost luat permisu' pe o perioada de 90 de zile si o amenda de 400 de lei, nu e o chestie de laudat, am invatat si  am suportat consecintele pentru fapta mea.
Ok  ce ma intereseaza acuma, stiu ca o data ce faci o chestie de genu ai un fel  de "cazier auto" as vrea sa stiu daca fapta pe care am facut'o dispare din acel cazier auto sau va ramane pentru totdeauna ?

Edited by Calypsso, 25 April 2017 - 12:51.


#2
clausio

clausio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,018
  • Înscris: 09.05.2006
Punctele de amenda se sterg dupa 6 luni stiu eu...altceva nu se inregistreaza.

#3
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,029
  • Înscris: 20.12.2007

 Calypsso, on 25 aprilie 2017 - 12:47, said:

Acuma vreo 2 ani am facut marea prostie sa ma sui beat la volan, cu o alcoolemie de 0.37 mi-a fost luat permisu' pe o perioada de 90 de zile si o amenda de 400 de lei, nu e o chestie de laudat, am invatat si  am suportat consecintele pentru fapta mea.
Ok  ce ma intereseaza acuma, stiu ca o data ce faci o chestie de genu ai un fel  de "cazier auto" as vrea sa stiu daca fapta pe care am facut'o dispare din acel cazier auto sau va ramane pentru totdeauna ?
Va adresati Serviciul rutier care va are in evidenta. Se plateste o taxa de 4 lei la Directia Generala de Finante Publice din municipiul resedinta de judet de care apartineti, astfel vi se elibereaza o chitanta. Ulterior se completeaza o cerere catre Serviciul rutier cu motivul eliberarii si datele de stare civila, la care se ataseaza chitanta, copie Carte de identitate si permis de conducere si se elibereaza cazierul auto in 48 ore. Se ridica personal sau de alta persoana cu procura/imputernicire. Potrivit noilor prevederi legale, cazierul auto se elibereaza pe o perioada de maxim 5 ani, asta inseamna ca vor aparea eventualele abateri din trafic din urma cu maxim 5 ani, spre deosebire de vechile reglementari care presupuneau o perioada de 10 ani.
http://www.politiaru...are-Cazier-Auto

#4
Calypsso

Calypsso

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,924
  • Înscris: 21.04.2009
Sa inteleg ca abia dupa 5 ani dispare cazierul auto, super...Probabil cel mai bine ar fii sa ma duc sa imi scot un cazier auto sa vad daca apare acolo.

Edited by Calypsso, 25 April 2017 - 13:04.


#5
SpeedDemon

SpeedDemon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,019
  • Înscris: 18.05.2009
Iti apare orice intalnire soldata cu amenda care ai avuto cu politia rutiera, in limita asta de 5 ani.

Edited by SpeedDemon, 25 April 2017 - 13:20.


#6
Bombalurina

Bombalurina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,255
  • Înscris: 08.11.2016
Nici nu stiam ca exista un asemenea cazier!

#7
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,963
  • Înscris: 01.12.2001
Nu se sterg. Nici macar cele contestate si castigate in instanta.
Am avut eu 2 puncte penalizare (fara amenda) si am dus copia dupa rezolutia de la instanta. (trecusera vreo 5 luni de la fapta)
Si eu credeam ca voi avea cazierul auto alb/curat/imaculat
A trecut in dreptul celor 2 puncte: anulat PV, bla, bla, bla
Insa ramane pe vecie scris in cazierul auto.
Data - fapta.

Daca stiam ca nu se sterg de TOT, nici nu mai contestam cele 2 puncte penalizare in instanta (erau primele mele 2 puncte, sper ca si ultimile).

Ca nu isi mai fac efectul dupa 6 luni, asta e altceva.
Dar raman vesnic inscrise in cazierul auto.
Am colegi ce le trebuie cazierul auto la fiecare 5 ani (si au acolo toate faptele inscrise de cand au obtinut permisul, chiar si cele de acum 10 de ani)

 SpeedDemon, on 25 aprilie 2017 - 13:20, said:

Iti apare orice intalnire soldata cu amenda care ai avuto cu politia rutiera, in limita asta de 5 ani.
De cand are respectivul permisul, nu doar 5 ani limita.
Si nu doar amenda, chiar si punctele de penalizare (vezi si cazul meu)

Edited by dorin_2k, 25 April 2017 - 14:47.


#8
Calypsso

Calypsso

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,924
  • Înscris: 21.04.2009
deci pot sa-mi iau adio de la chestia cu sofer, respectivii mi-au cerut cazier auto si au specificat sa vada daca "nu am omorat pe cineva, sau am condus beat"
na, fain.

#9
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,963
  • Înscris: 01.12.2001
Totusi e posibil sa se fi schimbat de cand am avut eu "treaba" cu politia

Quote

Art. 4 - (1) Menţiunile privind permisele reţinute şi sancţiunile aplicate, implementate în aplicaţia
informatică ABATERI, se şterg automat în termen de 5 ani de la data de 1 ianuarie a anului următor celui în
care a fost săvârşită fapta.
(2) Se exceptează de la prevederile alin. (1) menţiunile introduse în următoarele situaţii:
a) ca urmare a constatării unor fapte ce constituie infracţiuni care au avut ca rezultat decesul sau
vătămarea corporală a unei persoane, săvârşite datorită nerespectării regulilor de circulaţie;
B) ca urmare a constatării unor fapte ce constituie infracţiuni la regimul circulaţiei pe drumurile
publice;
c) ca urmare a existenţei unei hotărâri judecătoreşti definitive care prevede aplicarea pedepsei
complementare a interzicerii exercitării profesiei sau ocupaţiei de conducător de autovehicule;
d) când permisul de conducere a fost obţinut cu încălcarea normelor legale, precum şi atunci când a
fost obţinut în perioada în care titularul permisului de conducere era cercetat sau judecat în cadrul unui
proces penal pentru săvârşirea unei infracţiuni la regimul circulaţiei pe drumurile publice.
(3) În situaţiile prevăzute la alin. (2) menţiunile privind permisele reţinute şi sancţiunile aplicate se
şterg automat din aplicaţia informatică ABATERI în termen de 5 ani de la data de 1 ianuarie a anului
următor celui în care titularul unui permis de conducere, anulat în condiţiile Ordonanţei de urgenţă a
Guvernului nr.195/2002, a obţinut un nou permis de conducere.

Dar chiar acum am sunat un prieten (instructor auto) si mi-a zis ca lui i-au aparut toate abaterile de cand are permisul.
Mai intreb si pe altii care au luat anul acesta cazierul auto. (ce au permis de zeci de ani)

#10
flomelomanul

flomelomanul

    Opera lover

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,718
  • Înscris: 12.07.2011

 clausio, on 25 aprilie 2017 - 12:54, said:

Punctele de amenda se sterg dupa 6 luni stiu eu...altceva nu se inregistreaza.

Cum să se șteargă punctele amendă? Poate vrei să zici că-ți dă și banii plătitți pe amendă înapoi?
Punct amendă NU este totuna cu punct de penalizare.

#11
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,873
  • Înscris: 07.11.2006

 Bombalurina, on 25 aprilie 2017 - 13:27, said:

Nici nu stiam ca exista un asemenea cazier!

Imaculatule!

#12
Bombalurina

Bombalurina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,255
  • Înscris: 08.11.2016

 adisz, on 26 aprilie 2017 - 10:14, said:

Imaculatule!
Nu sunt imaculat nici pe departe! Acum multi ani am avut chiar si un permis de conducere anulat. Ideea este ca nu mi-a fost cerut niciodata un cazier auto si habar n-aveam de existenta lui. Stiam doar de cazierul judiciar.

#13
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,873
  • Înscris: 07.11.2006
Nu-ti cere nici dracu' cazierul ala,ca n-ai unde sa-l folosesti.Este doar o baza de date ca sa vada cat de recidivist esti.Cu cat mai putine evenimente,cu atat mai multe sanse de iertare din partea rutieristilor.Da,da,exista si asa ceva.
Conditia este sa nu fi grobian si sa dai dovada de bun-simt si educatie cand stai de vorba cu ei,mai ales cand ai gresit.O vorba respectuoasa de poate scapa de amenzi grase.Sunt patit,vorbesc din experienta.

#14
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,963
  • Înscris: 01.12.2001

 adisz, on 26 aprilie 2017 - 10:35, said:

Nu-ti cere nici dracu' cazierul ala,ca n-ai unde sa-l folosesti.
E obligatoriu pt reautorizarea de 5 ani de la instructori auto si profesori de legislatie rutiera

#15
agorea

agorea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 253
  • Înscris: 03.05.2006
Si-a scos cineva de curand cazierul auto? Cum e pana la urma, pe ultimii 5 ani sau de cand ai carnet? Ca unii zic intr-un fel si altii zic alfel...

#16
mihaitzadh

mihaitzadh

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 14.11.2014

 agorea, on 21 decembrie 2017 - 00:38, said:

Si-a scos cineva de curand cazierul auto? Cum e pana la urma, pe ultimii 5 ani sau de cand ai carnet? Ca unii zic intr-un fel si altii zic alfel...
Art. 4 - (1) Menţiunile privind permisele reţinute şi sancţiunile aplicate, implementate în aplicaţia
informatică ABATERI, se şterg automat în termen de 5 ani de la data de 1 ianuarie a anului următor celui în
care a fost săvârşită fapta.
(2) Se exceptează de la prevederile alin. (1) menţiunile introduse în următoarele situaţii:
a) ca urmare a constatării unor fapte ce constituie infracţiuni care au avut ca rezultat decesul sau
vătămarea corporală a unei persoane, săvârşite datorită nerespectării regulilor de circulaţie;
ca urmare a constatării unor fapte ce constituie infracţiuni la regimul circulaţiei pe drumurile
publice;
c) ca urmare a existenţei unei hotărâri judecătoreşti definitive care prevede aplicarea pedepsei
complementare a interzicerii exercitării profesiei sau ocupaţiei de conducător de autovehicule;
d) când permisul de conducere a fost obţinut cu încălcarea normelor legale, precum şi atunci când a
fost obţinut în perioada în care titularul permisului de conducere era cercetat sau judecat în cadrul unui
proces penal pentru săvârşirea unei infracţiuni la regimul circulaţiei pe drumurile publice

Edited by mihaitzadh, 21 December 2017 - 10:56.


#17
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,963
  • Înscris: 01.12.2001
@mihaitzadh
Ai facut doar copy/paste din mesajul meu #9?
(dar ai taiat litera b!)

Stii tu din sursa sigura asta?
Asa credeam si eu. Cteste mai sus.
Pt 2 puncte de penalizare, anulate in instanta au ramas in aplicatia lor.

#18
edi10000

edi10000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 06.09.2008
Nu-ti dispare din cazierul auto fapta niciodata.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate