Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce farmacie VET online care "...

De unde cumparați legume si fructe?

Samsung S21 ultra

Plasa de umbrire peste gard de pl...
 O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 

Ce fel de switch imi este necesar pentru impartirea traficului ?

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
paso87

paso87

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,447
  • Înscris: 06.08.2008
Salutare,

Am incercat sa ma lamuresc putin cum sa pot imparti traficul care imi vine de la streamer video si nu reusesc. Poate ma ajutati cu cateva sfaturi.

Practic eu am un streamer video si fac streaming catre doua receptoare. Cele 2 receptoare sunt in locatii diferite si au parametri diferiti.
Streamerul video este setat sa trimita 2 streamuri, fiecare stream cu adresa multicast si port diferit.
EX:
Stream1, 224.1.1.1, port 5050.
Stream2, 255.0.0.1, port 6031.

In momentul de fata, am nevoie de un switch care sa stie sa imi imparta traficul generat de streamer. As vrea sa il impart asa:

Portul 1 este portul prin care aduc cele 2 streamuri in switch. Aici aduc, de fapt, tot traficul generat. De aici vreau sa ii fac forward catre 2 porturi diferite.

Portul 2 vreau sa contina doar traficul 224.1.1.1, port 5050.
Portul 3 vreau sa contina doar traficul 255.0.0.1, port 6031.

Ceea ce nu imi este mie clar, in primul rand, este ce fel de switch as putea utiliza. Ma gandesc ca e necesar unul cu management dar ce model ? Ca nr de porturi, 4-8 porturi, cat mai ieftin.

Odata achizitionat, cum il pot configura ?
Vreau sa il fac in asa fel incat traficul de pe porturile 2 si 3 sa fie complet izolate cu streamurile de multicast. Receptoarele vor receptiona un singur stream si vor fi conectate in porturile 2 respectiv 3.

Ceva pareri ?
Macar o idee de unde sa incep sa caut.

Multumesc!

#2
sonnydellmarco

sonnydellmarco

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,858
  • Înscris: 17.10.2006
Poti folosi orice switch, flow-urile vor fi diferite, pt ca e vb de multicast, nu de broadcast. Fiecare stream va fi trimis catre adresa MAC a interfetei de retea din receptorul respectiv.

#3
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014
poți lua un switch care știe și layer 3 și împarți fluxul de date după adresa IP.

#4
MasterOfDark

MasterOfDark

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,389
  • Înscris: 16.06.2005
http://www.cel.ro/sw...ed-pMyMwMDwv-l/

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate