Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...
 Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?
 Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation

Reziliere contract Digi Mobil?
 

Technics

- - - - -
  • Please log in to reply
90 replies to this topic

#1
ctz

ctz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 248
  • Înscris: 26.02.2007
Salut

As vrea sa cumpar un "amplituner" Technics si un equlizer sh-ge70. Ce nu stiu este daca exista un model de amplituner care sa stie sa folosesca equlizerul ala indiferent de sursa de semnal (mai profan spus, daca vreau radio sau semnal extern, sa fie filtrat de EQ). Poate stiu gresit, dar parca EQ-ul se folosea intre sursa de semnal si amplificator.

Stiu ca ar fi mult mai OK tuner si amplificator separat, dar ar trebui sa fie folosit si de o persoana mai non tehnica, asa ca "radio - on" e chiar ok.

Multumesc.

#2
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,146
  • Înscris: 07.02.2003

 ctz, on 25 aprilie 2017 - 08:26, said:

Salut

As vrea sa cumpar un "amplituner" Technics si un equlizer sh-ge70. Ce nu stiu este daca exista un model de amplituner care sa stie sa folosesca equlizerul ala indiferent de sursa de semnal (mai profan spus, daca vreau radio sau semnal extern, sa fie filtrat de EQ). Poate stiu gresit, dar parca EQ-ul se folosea intre sursa de semnal si amplificator.
Stiu ca ar fi mult mai OK tuner si amplificator separat, dar ar trebui sa fie folosit si de o persoana mai non tehnica, asa ca "radio - on" e chiar ok.
Pai asta face egalizatorul sta intre sursa si amplif. Deci trebuie sa lucreze si pe radio si pe aux/cd in.

Edited by andreic, 25 April 2017 - 08:31.


#3
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

 ctz, on 25 aprilie 2017 - 08:26, said:

Salut

As vrea sa cumpar un "amplituner" Technics si un equlizer sh-ge70. Ce nu stiu este daca exista un model de amplituner care sa stie sa folosesca equlizerul ala indiferent de sursa de semnal (mai profan spus, daca vreau radio sau semnal extern, sa fie filtrat de EQ). Poate stiu gresit, dar parca EQ-ul se folosea intre sursa de semnal si amplificator.

Stiu ca ar fi mult mai OK tuner si amplificator separat, dar ar trebui sa fie folosit si de o persoana mai non tehnica, asa ca "radio - on" e chiar ok.

Multumesc.
Din alea vechi clasa AAA? Vezi ca consuma 300W. Sa calculezi si factura la curent

#4
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,246
  • Înscris: 21.06.2016
Asa face toate. Daca e bun consuma mult si e mare si greu.

#5
idneo

idneo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 04.03.2006
Daca este amplituner, stiu ca nu are iesire pentru semnalul Radio sa-l treci prin EQ apoi inapoi spre amplificare.
Nu am incercat niciodata sa fac treaba asta trecand semnal de radio prin EQ pentru ca la origine daca nu e semnal din DAB care si asa este slab calitativ (similar cu MP3), nu vad sensul.

In schimb iti pot spune ca daca nu esti dintre cei care apreciaza sunetul "as is" si ai un CD player, SH-GE70 -ul iti va colora sunetul daca nu exagerezi cu el ajungand in zona de distorsiuni si poti aduce evident un plus de inalte unde crezi ca este cazul, sa cobori mediile, etc; nu este mare investitia si in umila mea parere, merita. Multa lume in schimb va spune ca Loudness-ul si EQ-ul nu isi au locul intr-o linie dar acum depinde de gusturi, parerile sunt impartite.

Circuitul semnalului in cazul asta este: CD Player ---> EQ --> Amp/Amplituner. Probabil ca ar ajuta si in cazul in care ai avea un Pick-up dar nu stiu sa spun exact ce intrare are EQ-ul pentru ce tip de doza, ma depaseste.

Edited by idneo, 25 April 2017 - 09:16.


#6
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,873
  • Înscris: 01.01.2010
Asta spun si eu. Am avut EQ si l-am dat. Nu ma mai intrelegeam deloc cu sunetul. Si l-am cautat o gramada, pana l-am gasit prin afara tarii.

Nu cred ca poti folosi EQ extern cu aceeasi sursa de amplificare.

#7
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,156
  • Înscris: 16.10.2008
In mod optim un EQ se pune intre preamplificare si etajul final. Din pacate acel Technics nu are iesiri pre out si intrari power in. Din pacate ,desi e clasa AAA(o gaselnita a firmei la vremea respectiva ce nu exprima de fapt nimic) ,desi arata ochios ,suna la fel de infect ca toate amplificatoarele si amplitunerele Technics din anii aia. Ca fapt divers finalii nu sunt pe tranzistoroare discrete ci pe un fel de integrate.

#8
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

 vrajitoruldinoz, on 25 aprilie 2017 - 08:52, said:

Asa face toate. Daca e bun consuma mult si e mare si greu.
Nu, numai cele AA, e o caracteristica tehnica.
Un sistem modern consuma 40W-50W

Edit: AA, nu AAA

Edited by unbrutus, 25 April 2017 - 09:18.


#9
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

 vrajitoruldinoz, on 25 aprilie 2017 - 08:52, said:

Asa face toate. Daca e bun consuma mult si e mare si greu.

Da, pai intre timp oamenii s-au tampit. Au inventat clasa A acum vreo cativa zeci de ani si de atunci o zana i-a lovit cu o bagheta in cap si s-au prostit, au inventat ulterior doar aparate economice, dar proaste.

#10
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,605
  • Înscris: 06.03.2005
Am avut eu un GE70 si merge pus IN-OUT pe TAPE-MONITOR care asigura inserarea egalizorului pe amplificator si merge cu orice sursa comutata din amplificator.
Practic cand apesi tasta TAPE-MONITOR se aude prin egalizor orice sursa, cand scoti asta se aude direct fara egalizor.
Conexiunea merge la orice amplificator care are are functia asta de TAPE-MONITOR.

#11
constant7

constant7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,638
  • Înscris: 01.03.2015
Amplitunerele in general au un sunet infect. Asa incat utilizarea unui eq nu va imbunatati substantial sunetul, ba dimpotriva, mai ales in mana unui profan. EQ-urile sunt folosite de regula in aplicatii profesionale, nu sunt pentru uz domestic.

#12
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

 unbrutus, on 25 aprilie 2017 - 09:14, said:

Un sistem modern consuma 40W-50W

Nu amplificator. Acum depinde si cat de "tare" dai volumul. Cu cat va amplifica mai mult, cu atat va consuma mai mult. Dar amplificatoarele mai zdravene sar de suta de watti uzual.

#13
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

 edigee, on 25 aprilie 2017 - 09:06, said:

In mod optim un EQ se pune intre preamplificare si etajul final. Din pacate acel Technics nu are iesiri pre out si intrari power in. Din pacate ,desi e clasa AAA(o gaselnita a firmei la vremea respectiva ce nu exprima de fapt nimic) ,desi arata ochios ,suna la fel de infect ca toate amplificatoarele si amplitunerele Technics din anii aia. Ca fapt divers finalii nu sunt pe tranzistoroare discrete ci pe un fel de integrate.
De fapt e AA, nu AAA, insa nu e chiar cum zici tu:

"Class AA is Technics version of "non-switching" amplification. In a proper Class AB amplifier, at some signal level, the amp operates in Class B with only one output leg active. In Class AA, the inactive leg never completely shuts off, but stays in Class A, but with a significantly lower idling current.

Very similar technology is used in JVC's "Super-class A" amplifiers. The result is usually an amplifier with reduced high volume distortion than Class AB when a class AB is in B mode, but more distortion at low volume levels compared to a Class AB."

Amplificatoarele clasa A de la Technics au fost unele dintre cele mai apreciate din lume de audiofili. Cele AA, au fost f bune si ele.

New class A was Technics amplifier circuitry based on synchro bias that ensured the output transistors never turned off no matter what part of the sine wave it was in....

class AA was a current correction amplifier setup, where a voltage amp would drive the speaker via a Wheatstone bridge and the current drive amp would drive current to reduce volt drop over the Wheatstone from voltage amp.   Technics claimed the current drive amp to be class B, and in their discrete setups they were, amps using SVI3205 output ics had a new class A current amp (examples SU-V550,650 etc)

 Ion_de_la_Raion, on 25 aprilie 2017 - 09:21, said:

Nu amplificator. Acum depinde si cat de "tare" dai volumul. Cu cat va amplifica mai mult, cu atat va consuma mai mult. Dar amplificatoarele mai zdravene sar de suta de watti uzual.
Amplitunere, amplificatoare, orice care nu e clasa A, si nu scoate mii de W rms.
Topicul e despre un amplituner.

Edited by unbrutus, 25 April 2017 - 09:23.


#14
ctz

ctz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 248
  • Înscris: 26.02.2007
Pai, nu's chiar picat din avion, m-am mai jucat cu jucarii audio SOHO.
Doi, fata de RadioOnTV, nu are cum sa se auda mai prost.
Trei, dati cu pietre dar eu am un orgasm vizual cand vad hold-pick-urile alea pe EQ.

Daca aveti alte sugestii, nu va sfiiti.

Danke

#15
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
ctz, important e tie sa-ti placa. Si lui Techmoan (un youtubist cunoscut) ii plac. Ca e ghizmo, ca e aiureala, etc. nu conteaza. Important e sa-ti placa tie. Erau pe vremuri casetofoane boom-box cu leduri care se invarteau in jurul difuzoarelor.

#16
constant7

constant7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,638
  • Înscris: 01.03.2015
Nu arunca nimeni cu pietre. Fiecare isi expune o parere, in functie de propria experienta. E si normal ca indicatoarele acelea sa provoace sa provoace oarece emotii vizuale, fie ele orgasmice. Tocmai d-aia au fost proiectate. In plan auditiv, orice eq, oricat de bine ar fi realizat, introduce anumite distorsiuni si coloratii timbrale, daca nu este utilizat corect. Acum, depinde ce tip de orgasm prefera fiecare, auditiv sau vizual. Ma rog... : )

#17
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

 Ion_de_la_Raion, on 25 aprilie 2017 - 09:21, said:

Nu amplificator. Acum depinde si cat de "tare" dai volumul. Cu cat va amplifica mai mult, cu atat va consuma mai mult. Dar amplificatoarele mai zdravene sar de suta de watti uzual.
Nu, uite de ex AICI amplif Technics clasa AA, consum 530W, putere 2x100W. Se pt vedea in imagini si spatele cu consumul

Un alt exemplu este SU-X320 care consuma 300W desi scoate doar 2x50W

In ziua de azi, un amplif de 2x100W, cat consuma? Clasa A si Clasa AA sunau bine, dar necesitau mai mult curent

Edited by unbrutus, 25 April 2017 - 09:35.


#18
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Nu stiu unde bati, unbrutus. Vad ca ai citat postul meu si sustin in continuare ce am spus. Consumul e dependent de volum, de randamentul amplificatorului, de impedanta boxelor, samd.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate