Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Olguța Vasilescu: De la 1 ianuarie 2018 absolut toate salariile bugetarilor vor crește cu 25%

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
52 replies to this topic

#19
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd ești condus de proști, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006

View Postkolfleading, on 25 aprilie 2017 - 09:14, said:

prosperitate la nivelul intregii tari.
să înţeleg că te afectează grav chestia asta...?

#20
florinho12

florinho12

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,364
  • Înscris: 19.08.2010
in 2018 salarii + 25% si impozitul pe gospodarie.. cred ca mai urmeaza vesti

#21
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View Postbog4u, on 25 aprilie 2017 - 06:54, said:

Stirea este din ianuarie .

Nu s-a mai auzit nimic de aceste tichete, cred ca s-a renuntat la idee.
Cum adica, nu mai respecta psd programul de pomeni?

#22
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,033
  • Înscris: 09.08.2005

View Postcodesmm, on 25 aprilie 2017 - 05:39, said:

Ce nu spune Olguta este ca angajatul va suporta intreaga contributie pentru CAS si CASS.
Eu am înțeles că pur și simplu se transferă contribuția din coloanele A (angajator) și B (angajat) în coloana B (angajat). Suma totală pe care o scoate angajatorul din buzunar e aceeași, salariul net rămîne același.
Asta admițînd că aberațiile clocite de ăștia se vor aplica vreodată. Părerea mea e că nu vor avea de unde și tot ce dau pe gură acum e abureală...

#23
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

View Postsarac.lipit, on 25 aprilie 2017 - 09:39, said:

să înţeleg că te afectează grav chestia asta...?
Nu ma afecteaza, chiar mi-as dori ca toata tara sa traiasca la fel de bine ca si cei din Teleorman. Posted Image

#24
Soulstream

Soulstream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,023
  • Înscris: 03.02.2014

View Postradunic, on 25 aprilie 2017 - 10:05, said:

Eu am înțeles că pur și simplu se transferă contribuția din coloanele A (angajator) și B (angajat) în coloana B (angajat). Suma totală pe care o scoate angajatorul din buzunar e aceeași, salariul net rămîne același.
Asta admițînd că aberațiile clocite de ăștia se vor aplica vreodată. Părerea mea e că nu vor avea de unde și tot ce dau pe gură acum e abureală...

Problema e ca in contractul de munca este mentionat salariul brut, nu cel net; la fel si salarium minim pe economie. Daca angajatorul e serios, va face un act aditional pentru toti angajatii pentru marirea brutului pentru ca netul sa ramana la fel, dar nu cred ca angajatorii pot fi fortati legal sa faca asta.

#25
vlad1102

vlad1102

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 5,552
  • Înscris: 03.05.2008

View Postkolfleading, on 25 aprilie 2017 - 10:23, said:

Nu ma afecteaza, chiar mi-as dori ca toata tara sa traiasca la fel de bine ca si cei din Teleorman. Posted Image

Ai senzatia ca Dragnea nu traieste bine? :P Sau Nicolae, Videanu?

Parca si vad "prietenii financiari" cum ii bat in poarta domnului de mai sus sa-i numere gainile de pe mosie..

#26
miromulus

miromulus

    c'mon inner peace...!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,613
  • Înscris: 25.01.2006
De unde bani astia? Ca in 2018 intra si impozitul pe gospodarie care le amana incasarea impozitelor pe venit pentru 2019.

#27
mihaigerard

mihaigerard

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,279
  • Înscris: 28.08.2006

View PostSoulstream, on 25 aprilie 2017 - 10:46, said:



Problema e ca in contractul de munca este mentionat salariul brut, nu cel net; la fel si salarium minim pe economie. Daca angajatorul e serios, va face un act aditional pentru toti angajatii pentru marirea brutului pentru ca netul sa ramana la fel, dar nu cred ca angajatorii pot fi fortati legal sa faca asta.

Multinaționalele vor ajusta probabil brutul. Dar ce vor face "micii întreprinzători" care plătesc salarii minime + ceva la negru? :)))

Edited by mihaigerard, 25 April 2017 - 11:33.


#28
Soulstream

Soulstream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,023
  • Înscris: 03.02.2014

View Postmihaigerard, on 25 aprilie 2017 - 11:29, said:

Multinaționalele vor ajusta probabil brutul. Dar ce vor face "micii întreprinzători" care plătesc salarii minime + ceva la negru? Posted Image))

Guvernul poate ajusta salariul minim brut, pentru a rezulta acelasi net, asta e simplu. Problema va fi pentru acei oameni care nu au minimul, dar nici nu lucreaza la o multinationala (si eu cred ca multinationalele vor ajusta brutul angajatilor)

#29
Esticul

Esticul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,089
  • Înscris: 24.09.2016

View PostSoulstream, on 25 aprilie 2017 - 10:46, said:


Problema e ca in contractul de munca este mentionat salariul brut, nu cel net; la fel si salarium minim pe economie. Daca angajatorul e serios, va face un act aditional pentru toti angajatii pentru marirea brutului pentru ca netul sa ramana la fel, dar nu cred ca angajatorii pot fi fortati legal sa faca asta.
Ba da. Statul îi poate lua banii și da la angajat.

#30
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003

View PostEsticul, on 25 aprilie 2017 - 11:41, said:

Ba da. Statul îi poate lua banii și da la angajat.

Pai nu asta face coane statul acum? Ce rost mai are tot cretinismul asta cu mutatul contributiilor de la angajator la angajat, care oricum se retin la sursa deci le plateste tot angajatorul.

#31
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

View Postfigo1988, on 25 aprilie 2017 - 11:58, said:

Ce rost mai are tot cretinismul asta cu mutatul contributiilor de la angajator la angajat
Prin aceasta manevra, guvernul Dragnea creeaza un numar record de 35.000 de noi locuri de munca pentru consultanti fiscali.

#32
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008

View Postkolfleading, on 25 aprilie 2017 - 12:58, said:

Prin aceasta manevra, guvernul Dragnea creeaza un numar record de 35.000 de noi locuri de munca pentru consultanti fiscali.
Nu e mai usor sa-i scoleasca putin pe fostii "comunitauri" actuala politie locala?Ca in afara sa dea cateva amenzi de parcare si sa se invarta in giratorii cate o ora,cam freaca menta

#33
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd ești condus de proști, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006

View Postkolfleading, on 25 aprilie 2017 - 10:23, said:

Nu ma afecteaza, chiar mi-as dori ca toata tara sa traiasca la fel de bine ca si cei din Teleorman. Posted Image
eee, asta-i simplu!
realegem băse!!!!
trînteşte nesimţitu' o tăiere substanţială şi gata! ne scoate din criză!
credeam că doreşti cumva s-o ducă mai roz nătărăii de plătesc juma' de salar la stat...

Edited by sarac.lipit, 25 April 2017 - 14:21.


#34
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013
eu nu pricep logica Olgutei...."cu cat lefurile bugetarilor sunt mai mari cu atat incasarile la buget vor fi mai mari"
pai bre din cate stiu eu fara acoperire economica te poti sterge la fund cu toti banii aia, daca era asa simpla reteta o aplicau toti si traiam pe o planeta de oameni fericiti...
adica boom-ul economic german din anii 60-70 intra-devar s-a datorat consumului intern INSA productia era de 50 de ori mai mare ca la noi...cum dracu sa duduie economia fara productie? poate ma lamureste si pe mine cineva...
sa nu imi spuneti de imprumuturi ca vom ajunge mai rau ca Grecii...

#35
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

View Postsarac.lipit, on 25 aprilie 2017 - 14:20, said:

credeam că doreşti cumva s-o ducă mai roz nătărăii de plătesc juma' de salar la stat...
Natarai sunt aia care inca nu lucreaza la Stat!

View PostValmont43, on 25 aprilie 2017 - 14:28, said:

sa nu imi spuneti de imprumuturi ca vom ajunge mai rau ca Grecii...
Nici vorba de imprumuturi...Matale de inflatie n-ai auzit?

View PostValmont43, on 25 aprilie 2017 - 14:28, said:

eu nu pricep logica Olgutei...."cu cat lefurile bugetarilor sunt mai mari cu atat incasarile la buget vor fi mai mari"
Perpetuum mobile, e o chestie de fizica elementara.
V-am spus eu ca d-na Olguta are niste idei proprii dupa care se conduce...

In alta ordine de idei, se pare ca dorinta mea de a avea in toata tara acelasi standard de viata ca-n Teleorman este tot mai aproape de realizare:

Grațierea pedepselor de condamnare la închisoare cu limita maximă de trei ani s-a votat, marți, în Comisia juridică din Senat.
https://forum.softpe...ata-in-comisie/

Acum sa vedeti ce bine o sa mearga economia...

Edited by kolfleading, 25 April 2017 - 14:40.


#36
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,353
  • Înscris: 06.02.2008

View Postkolfleading, on 25 aprilie 2017 - 12:58, said:

Prin aceasta manevra, guvernul Dragnea creeaza un numar record de 35.000 de noi locuri de munca pentru consultanti fiscali.
Exact. Prin manevra asta PSD mai leagă la robinetul bugetului niște indivizi. Și nu care produc ci care întocmesc hârtii. Că să creezi locuri de muncă în privat ajutând cu ceva măsuri e mai greu, nu știu ei de-astea.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate