Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...
 Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?
 Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation

Reziliere contract Digi Mobil?
 

pret arhitect (bun si ieftin :D )

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
Isaia

Isaia

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 24.01.2017
am un teren in jud Arad si vreau sa-mi fac o cladire pe el cu 3 etaje, amprenta la sol este de 100 mp si vreau sa construiesc pe toata suprafata, am deja CU si acum trec la urmatoarea etapa, un arhitect bun si ieftin :D

as vrea pret pentru arhitectura si rezistenta, la arhitectura stiu in proportie de 90% cum vreau, cladirea are sa fie S+P+3E

sper sa nu ma sperii de preturile pe care am sa le vad pe aici :)

#2
Kersim

Kersim

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,064
  • Înscris: 15.10.2016
Ai bani de cladire de peste 500mp si nu ai bani de arhitect?

Eu iti recomand sa nu te zgarcesti la proiectare si sa asculti ce spune ala, nu sa te dai tu mare inginer / constructor / arhitect pentru ca vei avea de suferit in viitor. Mai multi bani vei cheltui daca faci tampenii cu un arhitect ieftin decat daca dai cat se cuvine unui arhitect adevarat.

#3
gabian22

gabian22

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 26.01.2007
Citește pe jurnale, multi au vrut/avut bun si ieftin.
Acum isi dau cu tesla-n ...oo.

Mai bine cauti proiectanti care sa isi merite banii.

#4
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,166
  • Înscris: 29.07.2013
"In final costul total al unui proiect D.T.A.C. se ridica intre 6€ si 12€ pe m² proiectat."  etc.

Edited by argonaut, 24 April 2017 - 19:55.


#5
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,402
  • Înscris: 15.12.2009

 argonaut, on 24 aprilie 2017 - 18:59, said:


Nu merge link-ul.
In alta ordine de idei, daca ai bani de S+P+3E, eu cred ca 5000 de euro pentru un proiect nu se poate numi exagerat.

#6
Isaia

Isaia

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 24.01.2017
cred ce spuneti, dar scump nu inseamna si 100% bun, ca pret stie oricare sa ceara si ala bun si ala "rau"

#7
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,166
  • Înscris: 29.07.2013

 Isaia, on 24 aprilie 2017 - 19:58, said:

cred ce spuneti, dar scump nu inseamna si 100% bun, ca pret stie oricare sa ceara si ala bun si ala "rau"

Acum tu vrei sa pleci de aici cu alegerea facuta ?!

La arhitecti e relativ simplu de aflat :

- Ai la dispozitie portofoliul de lucrari la scara 1:1;
- Poti discuta cu beneficiarii directi ai proiectului;

Putina alergatura si te dumiresti. Breasla e organizata in uniuni, cauti adresa uniunii si acolo gasesti inscrisi toti arhitectii care merita bagati in seama.

Bafta !

#8
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008

 argonaut, on 24 aprilie 2017 - 20:05, said:

Putina alergatura si te dumiresti. Breasla e organizata in uniuni, cauti adresa uniunii
sau ordine, nu? ca doar este OAR - Ordinul arhitectilor din Romania si UAR - Uniunea arhitectilor din Romania..care e diferenta intre ele eu personal nu stiu si nici nu ma intereseaza....

#9
YourFan

YourFan

    [♛] Universal user ✔

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,325
  • Înscris: 30.01.2017
Arhitectu' are doar un scop, sa te stoarca de bani doar pentru ca este scolit prin ''facultati''.

#10
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Nu sunt arhitect pt ca nu am talent.
Dar ca om care a depanat, sau esti bun si ceri, si ti se duce buhul ca rezolvi, sau esti slab, si tepar si la fel ti se duce buhul..
Asa ca vazand portofoliul...

#11
mihnearau1

mihnearau1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,588
  • Înscris: 20.09.2016
ce cladire vrei?
bloc de locuinte sau birouri si alte destinatii?

ai grija, ca iti trebuie si PTh inainte sa incepi lucrarile (vezi pe site la ISC)
cu toate instalatiile

Edited by mihnearau1, 24 April 2017 - 21:22.


#12
Isaia

Isaia

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 24.01.2017
in planul initial am vrut spatii comerciale si etajul 3 de locuit, dar cred ca fac tot pt spatii comerciale

este prima cladire care o fac, asa ca stiu ca imi trebuie o caruta de acte si aprobari

#13
Kersim

Kersim

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,064
  • Înscris: 15.10.2016
La 100 de m pe 3 etaje doar magazine va iesi un mare fas (asa, finut spus).

Daca faci ceva magazin de SH / chinezarii / etc, merge sa ai subsol si etaj, dar tot la P2 si P3 trebuie sa faci depozit / de locuit.

#14
Isaia

Isaia

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 24.01.2017
stiu ce spui, dar nu am spatiu mai mult si locul ii foarte central, fac ce pot cu cat am

#15
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,986
  • Înscris: 09.08.2005

 Isaia, on 24 aprilie 2017 - 18:36, said:

am deja CU si acum trec la urmatoarea etapa, un arhitect bun si ieftin Posted Image
Nu există. Toți am auzit de vorba aia cu "cît dai, atît face" si totuși cînd umblăm după ceva vrem bun și ieftin...
De fapt, poate mă grăbesc cu judecata - cum definești ieftin? Ieftin acum la factura proiectării sau ieftin pe termen lung la exploatarea clădirii? În primul caz se va aplica vorba citată mai sus, în al doilea ce plătești acum recuperezi în timp. Cu profit.
Sigur că poți da peste unul care să fie scump și să facă un fîs - există și așa ceva - dar dacă criteriul de alegere va fi prețul cel mai mic vei căpăta garantat marfă slabă.
În altă ordine de idei - pe lîngă arhitect și structurist vei mai avea nevoie de proiectanți pe instalații - apă-canal, ventilație, eventual climatizare, curenți tari și slabi...

#16
shefu_de_combinat

shefu_de_combinat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,022
  • Înscris: 18.01.2007
Regula de baza

[ https://s26.postimg.org/rdt5ouctl/Good_Fast_Cheap.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://media.giphy.com/media/I7183SWqDxhkY/giphy.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by shefu_de_combinat, 25 April 2017 - 14:22.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate