Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation
 

Carnet de munca - Intrebari

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
nitucoco

nitucoco

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 12.02.2014
Salut,

Locul de munca al mamei mele reduce personalul si o sa isi piarda locul de munca foarte curand, cam in cateva zile.

Ne-am tot informat care e treaba cu somajul si procedeul, dar nu prea avem nimic cert.

Ce am inteles pana acum:

1.Dupa ziua in care activitatea la locul de munca a incetat, sunt doar 10 zile in care poti depune dosarul pentru somaj.
2.Unul din actele necesare il reprezinta Carnetul de munca.
3.Carnetul de munca se obtine de la ITM, considerand ca dupa 01.01.2011 cartile de munca in format practic nu mai exista.

Intrebarile sunt urmatoarele:
1.Cum se procedeaza la ITM? Este nevoie de vreun act pentru solicitarea carnetului de munca, inafara cartii de identitate?
2.Costa? Tot vad pe ici colo, ca sunt necesari 20lei/act - sunt mai multe acte? sau se refera la 20lei/exemplar?
3.In cat timp se obtine acest carnet de munca? Cam suntem in criza de timp.

#2
A-d-r-i-a-n

A-d-r-i-a-n

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 849
  • Înscris: 26.09.2014
http://www.avocatnet...t-necesare.html

http://www.anofm.ro/node/2999

#3
nitucoco

nitucoco

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 12.02.2014

 A-d-r-i-a-n, on 24 aprilie 2017 - 18:41, said:


Mersi frumos, numai ca nici una din surse nu raspunde la intrebarile mele.

Eu am intrebat daca sunt necesare acte pentru obtinerea carnetului de munca, nu pentru obtinerea indemnizatiei de somaj (pentru care cunosc deja lista).

#4
omuspan

omuspan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,986
  • Înscris: 17.07.2016
Carnet de munca= carte de munca, nu ai carte de munca daca te-ai angajat dupa eliminarea lor, deci nu trebuie sa te duci cu ea, dar daca o ai trebuie sa te duci cu ea, simplu. Se creeaza confuzii din cauza maniei unora de inventa denumiri si cuvinte noi ca alea vechi le sta in gat, nu e cool.

#5
nitucoco

nitucoco

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 12.02.2014

 omuspan, on 24 aprilie 2017 - 19:13, said:

Carnet de munca= carte de munca, nu ai carte de munca daca te-ai angajat dupa eliminarea lor, deci nu trebuie sa te duci cu ea, dar daca o ai trebuie sa te duci cu ea, simplu. Se creeaza confuzii din cauza maniei unora de inventa denumiri si cuvinte noi ca alea vechi le sta in gat, nu e cool.

Corect, te duci dupa ea la ITM. De-aia am si intrebat:
1.Cum se procedeaza la ITM? Este nevoie de vreun act pentru solicitarea carnetului de munca, inafara cartii de identitate?
2.Costa? Tot vad pe ici colo, ca sunt necesari 20lei/act - sunt mai multe acte? sau se refera la 20lei/exemplar?
3.In cat timp se obtine acest carnet de munca? Cam suntem in criza de timp.

#6
omuspan

omuspan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,986
  • Înscris: 17.07.2016
Cand s-a renunta la cartile de munca fiecare angajat a primit-o si o tine acasa, cartea de munca e dovada vechimii in munca pentru ca nimeni nu a incarcat intr-o baza de date continutul cartii de munca, volumul de munca era prea mare, mai ales pentru cei care au intrat in campul muncii pe vremea lui ceasca. Daca maica-ta nu o are acasa, sa vada pe unde a lasat-o desi ma indoiesc ca nu a primit-o. Cartile de munca se tineau la fortele de munca sau acum ajofm contra unei taxe pe care nu are rost sa o plateasca angajatorul, din punctul lui de vedere. Poate ca este la firma unde lucreaza acum daca lucreaza dinainte de a se renunta le ele, daca este un angajator mare. Nu mai emite nimeni carti de munca, in caz ca a piedut-o va trebui sa ceara adeverinta de vechime de la toate locurile de munca pe unde a lucrat, bineinteles dupa ce o declara pierduta. Intreab-o pe maica-ta daca a avut vreodata asa ceva, daca nu a avut, nu are nevoie de ea.

Edited by omuspan, 24 April 2017 - 19:47.


#7
xxvirusxx

xxvirusxx

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,441
  • Înscris: 11.11.2005

 omuspan, on 24 aprilie 2017 - 19:46, said:

1.Cand s-a renunta la cartile de munca fiecare angajat a primit-o si o tine acasa, cartea de munca e dovada vechimii in munca pentru ca nimeni nu a incarcat intr-o baza de date continutul cartii de munca, volumul de munca era prea mare,
2.Nu mai emite nimeni carti de munca, in caz ca a piedut-o va trebui sa ceara adeverinta de vechime de la toate locurile de munca pe unde a lucrat

1. De bugetari puturosi....
2. Ma intreb.....daca firmele la care a lucrat au intrat in faliment...cine ii mai da adeverinta de vechime...?

#8
RCmake

RCmake

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,299
  • Înscris: 08.10.2011

 xxvirusxx, on 24 aprilie 2017 - 19:59, said:


1. De bugetari puturosi....
2. Ma intreb.....daca firmele la care a lucrat au intrat in faliment...cine ii mai da adeverinta de vechime...?
ITM-ul de pe raza caruia era firma la care a lucrat...Bineinteles, contra celor 20 de lei.

#9
omuspan

omuspan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,986
  • Înscris: 17.07.2016

 xxvirusxx, on 24 aprilie 2017 - 19:59, said:

1. De bugetari puturosi....
2. Ma intreb.....daca firmele la care a lucrat au intrat in faliment...cine ii mai da adeverinta de vechime...?

Cand schimbi locul de munca e bine sa ceri adeverinta de vechime de la fostul loc de munca, ca nu se stie niciodata ce urmeaza. Eu cand am pierdut cartea de munca am umblat o luna sa iau adeverinte, fostele fabrici comuniste aveau arhiva in finctiune, desi fabricile nu mai existau.

1. Nu de bugetari puturosi, ci ca e munca de sisif, daca se apucau nici acum nu terminau. Oameni pentru asta plus banet pentru salariile lor, de la buget bineinteles.

Edited by omuspan, 25 April 2017 - 09:26.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate