Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation
 

Internet contract sub 12 luni?

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
FireBlast

FireBlast

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 26.08.2012
Exista vreun operator pentru care se poate face contract pe mai putin de 12 luni, sau pentru care se poate rezilia contractul fara a platii "despagubiri"?

#2
ronuquet

ronuquet

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,140
  • Înscris: 22.02.2017
Se face, desigur, insa tu vei plati instalarea si vei plati pretul fara nicio reducere al abonamentului de internet.

La UPC:

Oferta se adreseaza clientilor noi care incheie contracte pe o perioada minima initiala de 24 luni. Achizitia fara perioada minima contractuala presupune plata unei taxe de instalare de 120 lei/serviciu.

@super8: de ce scrii cand nu stii si nu crezi ?! sa incurci omul?

#3
catalinman

catalinman

    RCS & RDS

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,464
  • Înscris: 16.12.2006
Iese mai bine cu RDS semnat fara perioada contractuala. Plateste 50 de lei instalare si 50 de lei activare, in total 100 de lei. :P

#4
ronuquet

ronuquet

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,140
  • Înscris: 22.02.2017
Ti-a raspuns catalinman, asa ca poti pleca de aici sa fii recalcitrant si sa dai informatii gresite in alta parte.

@catalinman: mersi de info, pretul la RCS si serviciile sunt mult mai bune, nu stiam ca se poate si la RCS fara perioada contractuala. Deci daca ai RCS in zona, e best-choice.

Poti si la Telekom, tot asa, fara perioada contractuala, nu stiu cat costa instalarea, insa preturile sunt urmatoarele (pe luna) : "Pentru contractele incheiate pe perioada nedeterminata, clientii vor beneficia de aceste servicii la preturile de lista, respectiv: Internet L - 51 lei, Internet M - 41 lei."

Edited by ronuquet, 24 April 2017 - 16:01.


#5
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Pentru asta s-au inventat cartelele preplatite. Sa nu depinzi de o perioada minima contractuala. La voda (aproape sigur si la ceilalti) ofereau modemuri wifi (cel putin mie mi-au oferit un abonament de net cu modem portabil cu incarcare la usb). Sigur vei gasi oferte similare la toti (eventual o cartela cu optiune de internet + un modem de la un magazin IT).

Eu ti-as recomanda o cartela pentru ce detalii ai dat (perioada contractuala sub 12 luni si fara plata despagubirilor)

#6
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

 catalinman, on 24 aprilie 2017 - 15:56, said:

Iese mai bine cu RDS semnat fara perioada contractuala. Plateste 50 de lei instalare si 50 de lei activare, in total 100 de lei. Posted Image
Ca sa nu mai vorbim ca la RDS va avea fibra optica, nu cablu coaxial.

#7
TheRipper

TheRipper

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 657
  • Înscris: 07.12.2014
Internet cu perioada contractuala de 6 luni, dar pe cartela, fara terminal, la Orange.
Daca ai nevoie, pm me

#8
SpeedDemon

SpeedDemon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,019
  • Înscris: 18.05.2009
Akta fara sa folosesti promotia lor cu 6 luni gratis, poti sa renunti definitiv cand vrei sau sa suspenzi la cerere pe perioade mai mici de 3 luni. Cel putin asa era ofera acum cativa ani.
De asemenea stiu ca am platit si o parte din costul cablurilor de instalare.

Edited by SpeedDemon, 24 April 2017 - 16:26.


#9
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

 catalinman, on 24 aprilie 2017 - 15:56, said:

Iese mai bine cu RDS semnat fara perioada contractuala. Plateste 50 de lei instalare si 50 de lei activare, in total 100 de lei. Posted Image
Nu merita. La 28 pe luna ori 12 luni vine sub 350 lei. Faci contractu lpe un an, poate prinzi si o promotie, altfel taxa initiala e cam mare si nu iesi mai ieftin. Sa zicem ca renunti dupa 6 luni, platesti 168 lei plus 100 initial. Daca renunti la 9 luni deja platesti ca pentru un contract de un an.

Pentru internet pe mobil calculele sunt si mai dezavantajoase, 9 lei pe luna e pomana, nici nu se mai pune problema de pretul pe 12 luni.

Edited by lucifer76, 24 April 2017 - 16:59.


#10
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,434
  • Înscris: 15.07.2008
Initiator nici macar nu ai scris ce fel de internet te intereseaza,ghicim noi ? daca e vorba de internet mobil, ce iti trebuie contract ? cartela !
iar daca vrei internet fix, atunci poti face contract cu orice operator pe perioda nedeterminata insa la pretul de baza ,pleci cand vrei din retea dar cam arde la buzunare !
Un exemplu la Telekom: pentru Internet L platesti cam 38  lei pe luna la contract pe 24 luni
iar la perioada nedeterminata scrie cam asa :

Quote

Pentru contractele incheiate pe perioada nedeterminata, clientii vor beneficia de aceste servicii la preturile de lista, respectiv: Internet L - 51 lei,
Sursa paginaTelekom,vezi jos in pagina la NOTE
bineinteles platesti si conectarea, inchirierea modemului sau al Gpon-lui etc

Edited by stlk, 24 April 2017 - 17:24.


#11
FireBlast

FireBlast

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 26.08.2012
Scuze ca nu am fost specific. Locatia e in Bucuresti, si toti operatorii mainstream sunt in acoperire.

Ce ma intereseaza e sa am macar 100 mbps DL + router wireless inchiriat si sa coste cat mai putin/ Nu ma intereseaza tehnologia, ci doar costurile sa fie minime. Stiu ca numarul de luni este ambiguu, dar nu am cum sa spun cert de cat timp este nevoie. Sa zicem ca daca in 7 luni decid sa inchid contractul, as vrea sa fi platit cat mai putin.

Nu stiam de posibilitatea de a face contract pe perioada nedeterminata la internet fix. Pare a fi cea mai buna solutie din ce am citit pana aici. Multumesc pentru reply-uri.

#12
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,434
  • Înscris: 15.07.2008

 FireBlast, on 24 aprilie 2017 - 17:15, said:

Scuze ca nu am fost specific. Locatia e in Bucuresti, si toti operatorii mainstream sunt in acoperire.

Ce ma intereseaza e sa am macar 100 mbps DL + router wireless inchiriat si sa coste cat mai putin/ Nu ma intereseaza tehnologia, ci doar costurile sa fie minime. Stiu ca numarul de luni este ambiguu, dar nu am cum sa spun cert de cat timp este nevoie. Sa zicem ca daca in 7 luni decid sa inchid contractul, as vrea sa fi platit cat mai putin.

Nu stiam de posibilitatea de a face contract pe perioada nedeterminata la internet fix. Pare a fi cea mai buna solutie din ce am citit pana aici. Multumesc pentru reply-uri.

Quote

Unii* furnizori le oferă utilizatorilor opțiunea de a încheia un contract pe perioadă nedeterminată, la prețuri standard (fără beneficii sau reduceri), avantajul fiind că acest contract poate fi reziliat oricând, fără plata unor penalități.  
SURSA ANCOM
unii= "toti" (articolul e ceva mai vechi, inainte chiar si Telekom nu prea scria de perioada nedeterminta pe undeva, acum vad ca sunt ceva mai transparenti   )
( vezi ca unii operatori o sa incerce sa spuna ca nu ofera asa ceva, ca sa te atraga catre un contract pe 12 sau 24 luni)

Edited by stlk, 24 April 2017 - 17:34.


#13
FireBlast

FireBlast

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 26.08.2012

 stlk, on 24 aprilie 2017 - 17:29, said:

"Unii* furnizori le oferă utilizatorilor opțiunea de a încheia un contract pe perioadă nedeterminată, la prețuri standard (fără beneficii sau reduceri), avantajul fiind că acest contract poate fi reziliat oricând, fără plata unor penalități.  " SURSA ANCOM
unii= "toti" (articolul e ceva mai vechi, inainte chiar si Telekom nu prea scria de perioada nedeterminta pe undeva, acum vad ca sunt ceva mai transparenti   )
( vezi ca unii operatori o sa incerce sa spuna ca nu ofera asa ceva, ca sa te atraga catre un contract pe 12 sau 24 luni)
Thx. O sa intru in contact zilele astea cu ei sa vad care sunt costurile (de instalare, activare -  pe langa abonamanetul fara oferta). Cred ca ramane cel mai probabil pe fix. Cele pe cartela par a fi mai scumpe.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate