Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

RCS-RDS nu poate remedia defectiunile tehnice

- - - - -
  • Please log in to reply
71 replies to this topic

#55
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Nu conteaza culoarea, conteaza sa mearga si sa ai fibra in casa. :P

#56
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,725
  • Înscris: 14.10.2008

View PostAdi757, on 30 aprilie 2017 - 01:30, said:

De venit, au venit si la mine in primele zile cand am anuntat defectiunea, doar ca nu au reusit sa remedieze nimic. Au verificat calculatorul, cablul cu un tester, s-au dus si s-au uitat la echipamentul de unde vine cablul meu si au zis ca ei nu pot sa repare. De atunci nimeni n-a mai aparut prin zona.
Mie imi dau SMS cand sesizarea a fost inchisa si inainte de a o inchide ma suna sa ma intrebe daca e totul OK. Ma suna o data dupa ce dau sesizarea si inca o data dupa vizita echipei.

View PostMembruAnonim, on 30 aprilie 2017 - 01:39, said:

Nu conteaza culoarea, conteaza sa mearga si sa ai fibra in casa. Posted Image
Normal, dar stii ca sunt nostalgic dupa 2010-2013 ca djl dupa anii '90.

#57
Tehnicianul1970

Tehnicianul1970

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,509
  • Înscris: 09.11.2014
Din cate observ la initiator,infrastructura este pe switch-uri de 100Mb/sec in casa scarii.Pai... in p...lm,nu aveau astia in dubita un ONT... ramas de la vreun client,la iesirea acestuia... punea ...tot in p...lm (bine... nu acolo ci pe casa scariiPosted Image)un switch si gata problema!
Sau... ca suntem romani si stim sa improvizam,luam de la o scara vecina unde functioneaza Internetul,semnal... se putea trage un cablu UTP de la switch-ul ce functiona si legam la switch-ul de pe scara unde nu era net si gata problema! Sau... daca era ars chiar switch-ul de pe casa scarii la propriu si erau putini abonati,mergeam naibii la un magazin de retelistica sau chiar la sediul RDS si luam (trebuie sa fi avut ei prin magazie) un switch chiar second hand si il puneam in locul celui vechi defect! Dar pentru unii "dorei",astea "este treburi grele",munca "e pentru tractoare", "doreii" "vine" sa vada ce frumos este un manunchi de cabluri UTP intr-o cutie din tabla,ce frumos stau stinse led-urile de "act" de la switch si cum abonatii platesc si nu au net!
Daca cineva de la RDS,citeste acum aceste randuri,eu,Cosmin M din Ploiesti va spun: Sa va fie rusine! Puneti osul la treaba si rezolvati problema... asa,pe infrastructura veche,bagati naibii un cablu UTP (sau mai bine FTP) de la un router functional de pe scara vecina,scarpinati-va de-un switch de 24 porturi...ca nu saraciti si rezolvati problema la initiator!!!
Uitati cum arata ceea ce trebuie sa inlocuiti pe scara in cauza!!! Va e greu,ba? Daca va este greu,vi-l inlocuiesc eu si va tai si factura,putorilor! Asa va tratati clientii? Vai de steaua voastra,de nimic nu sunteti in stare!!!

http://www.cel.ro/sw...MyAzMjYu-l/poze

Edited by Tehnicianul1970, 30 April 2017 - 02:04.


#58
Syneweap

Syneweap

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,827
  • Înscris: 04.09.2006
Cine-i dă Tehnicianului un spațiu după virgulă? Promit că-i dau o bere... virtuală.Posted Image

Edited by Syneweap, 30 April 2017 - 05:45.


#59
slv0990

slv0990

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 519
  • Înscris: 12.02.2014
Probabil ca problema care o are Adi757 nu poate fi rezolvata asa repede, sa fie chiar asa nepriceputi cei de la tehnic din acea zona , unde locuiesc eu sunt chiar foarte prompti si rezolva o problema in maxim 1-2 ore, de la sesizare.

Edited by slv0990, 30 April 2017 - 21:58.


#60
Tehnicianul1970

Tehnicianul1970

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,509
  • Înscris: 09.11.2014
Este vorba ca nu se vrea, nu este problema de nepricepere!

#61
Adi757

Adi757

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 360
  • Înscris: 01.11.2012
Am verificat azi contractul cu RCS-RCS si acolo scrie ca au obligatia sa rezolve defectiunile in 48 de ore.  Azi sau maine voi depune o sesizare la anpc, o sa le expun si lor situatia dar ca dovezi nu prea stiu ce sa atasez acolo. Eu m-am gandit sa le dau numerele sesizarilor trimise din digicare, la care nu am primit niciodata raspuns, si poza cu pasajul din contract [cel cu obligatia reparatiei in 48 de ore].

#62
anndrei86

anndrei86

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 624
  • Înscris: 16.04.2008
Daca este vorba de modificarea infrastructurii si obtinerea de semnaturi asa cum ai scris acum cateva zile, poate ajuta sa obtii tu semnaturile in bloc.
In general pentru orice lucrari intr-o cladire, daca nu exista administratie, este nevoie de semnaturile de la 50%+1 locatari

Altfel, este suficient sa semneze administratorul.

#63
paul_nt

paul_nt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 17.04.2008
Salutare. Tocmai am făcut upgrade de la 100mbps la 300mbps prin fibra optică pana în casa. Mi au instalat un gpon huawei HG8121H care are doar 2 lanuri dintre care doar 1 utilizabil, celălalt fiind în mod bridge. Problema este ca am 2 laptopuri iar la unul nu imi merge wifI fiind defect.  Cum.gpon ul are doar 1 lan utilizabil nu le pot baga pe amândouă pe fir. Am sunat la ei sa le cer un gpon cu mai multe lanuri și mi au spus ca obligația lor e sa-mi furnizeze internet și nu sa mi conecteze cele 2 laptopuri la lan și sa folosesc funcția de wifi a gponului (foarte slab viteza de câteva mega). As vrea sa știu dacă legea îmi permite sa cer schimbarea gpont ul. Orice sfat e bine venit.
Ps: nu dețin alt router care sa.îl pun în mod bridge .

#64
diZy

diZy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,603
  • Înscris: 12.06.2006
Lege? Da exista lege in care zice ca fiecarui client trebui sa i se dea router cu 10 porturi minim....
Ai alte optiuni. Pui switch sau faci comanda de router de la ei.

Edited by diZy, 05 May 2017 - 00:21.


#65
paul_nt

paul_nt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 17.04.2008

Nu pot face switch ca apoi pierd fuctia de wireless =)) Nu e vorba de aia 5 lei pe luna, e vorba ca atunci când am făcut contractul telefonic am spus foarte clar ca doresc sa conectez 2 laptopuri prin lan. Dar nah...trebuie cineva sa primească și prostiile astea de gponuri de se mișcă ca melcul. Sa mai spun ca merge întrerupt de zici ca-i obosit? Și da..plătesc un abonament totuși. .Le era greu sa aducă un gpon cu 4 porturi?

#66
diZy

diZy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,603
  • Înscris: 12.06.2006
Numai ont-uri cu 2 porturi o sa vezi asa ca las-o balta. Nu pierzi nimic daca pui switch.

#67
Silviudeep

Silviudeep

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,962
  • Înscris: 07.11.2005
In atentia celui ofruscat care lauda PORCARIA aia de net de la UPC. Prietene, doar daca tu ai avut neplaceri cu rds NU INSEAMNA ca toti avem. Netul de rds bate DE DEPARTE orice alt operator ca si raport calitate pret sau se "se pisa" pe iupisiul tau prin cablu. Faptul ca tu compari un furnizor care ofera servicii prin coaxial cu unul care ofera fibra optica, trebuie sa fii idiot Posted Image)) Nu degeaba rds e pe primul loc ca si nr de clienti la internet fix si are DE DEPARTE cea mai buna infrastructura din tara. Ca sunt si zone cu probleme, e firesc. Dar la cei mai multi serviciul functioneaza impecabil. Eu in 10 ani am avut maxim 3 probleme cu internetul, switch de scara ars, rezolvat la 2 ore dupa ce am facut reclamatia. Ultima reclamatie facuta chiar in seara de revelion iar in 2 ore am avut deranjamentul rezolvat. Asa ca nu esti tu in masura sa judeci o companie, doar pentru faptul ca esti propagandist iupisi Posted Image) Deci lasa-ne pe noi cu netul de cacat de la rds si stai tu pe super netul de la iupisi bun doar la browsing Posted Image)) ca altfel pl banda Posted Image))

Edited by Silviudeep, 06 May 2017 - 12:50.


#68
crocodildundee2007

crocodildundee2007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 839
  • Înscris: 26.11.2007

View Postpaul_nt, on 05 mai 2017 - 00:12, said:

Salutare. Tocmai am făcut upgrade de la 100mbps la 300mbps prin fibra optică pana în casa. Mi au instalat un gpon huawei HG8121H care are doar 2 lanuri dintre care doar 1 utilizabil, celălalt fiind în mod bridge. Problema este ca am 2 laptopuri iar la unul nu imi merge wifI fiind defect.  Cum.gpon ul are doar 1 lan utilizabil nu le pot baga pe amândouă pe fir. Am sunat la ei sa le cer un gpon cu mai multe lanuri și mi au spus ca obligația lor e sa-mi furnizeze internet și nu sa mi conecteze cele 2 laptopuri la lan și sa folosesc funcția de wifi a gponului (foarte slab viteza de câteva mega). As vrea sa știu dacă legea îmi permite sa cer schimbarea gpont ul. Orice sfat e bine venit.
Ps: nu dețin alt router care sa.îl pun în mod bridge .
toarna apa in ont si apoi anunti ca s-a stricat, o sa ti-l schimbe cu un echipament cu patru porturi ;-)

#69
Petrecristi

Petrecristi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,367
  • Înscris: 19.12.2009

View Postpaul_nt, on 05 mai 2017 - 01:04, said:


Nu pot face switch ca apoi pierd fuctia de wireless =)) Nu e vorba de aia 5 lei pe luna, e vorba ca atunci când am făcut contractul telefonic am spus foarte clar ca doresc sa conectez 2 laptopuri prin lan. Dar nah...trebuie cineva sa primească și prostiile astea de gponuri de se mișcă ca melcul. Sa mai spun ca merge întrerupt de zici ca-i obosit? Și da..plătesc un abonament totuși. .Le era greu sa aducă un gpon cu 4 porturi?
Nu pierzi niciun wireless pentru ca nu inlocuiesti ontul(care are si functie de router) cu switchul. Conectezi switchul la portul care zici ca-ti merge si vei avea net pe toate porturile switchului si wireless vei avea din ont ca si pana acum

#70
Tehnicianul1970

Tehnicianul1970

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,509
  • Înscris: 09.11.2014

View Postpaul_nt, on 05 mai 2017 - 00:12, said:

Salutare. Tocmai am făcut upgrade de la 100mbps la 300mbps prin fibra optică pana în casa. Mi au instalat un gpon huawei HG8121H care are doar 2 lanuri dintre care doar 1 utilizabil, celălalt fiind în mod bridge. Problema este ca am 2 laptopuri iar la unul nu imi merge wifI fiind defect.  Cum.gpon ul are doar 1 lan utilizabil nu le pot baga pe amândouă pe fir. Am sunat la ei sa le cer un gpon cu mai multe lanuri și mi au spus ca obligația lor e sa-mi furnizeze internet și nu sa mi conecteze cele 2 laptopuri la lan și sa folosesc funcția de wifi a gponului (foarte slab viteza de câteva mega). As vrea sa știu dacă legea îmi permite sa cer schimbarea gpont ul. Orice sfat e bine venit.
Ps: nu dețin alt router care sa.îl pun în mod bridge .
Si... ce vina are providerul ca tu ai in casa niste JANGHINE defecte? Nu poti sa-ti cumperi un router de 60 de lei?
Unul din asta (vezi LINK-ul) si termini "telenovela" asta! Sau... daca vrei Gigabit,cumperi unul ca-n link-ul 2:
Te-ai mai bagat si ca musca-n fundu' iepii,pe postarea altuia...

http://www.emag.ro/r...o/pd/DNY2ZYBBM/

http://www.cel.ro/wi...CFcWKswodq3wCng

View PostSilviudeep, on 06 mai 2017 - 12:49, said:

In atentia celui ofruscat care lauda PORCARIA aia de net de la UPC. Prietene, doar daca tu ai avut neplaceri cu rds NU INSEAMNA ca toti avem. Netul de rds bate DE DEPARTE orice alt operator ca si raport calitate pret sau se "se pisa" pe iupisiul tau prin cablu. Faptul ca tu compari un furnizor care ofera servicii prin coaxial cu unul care ofera fibra optica, trebuie sa fii idiot Posted Image)) Nu degeaba rds e pe primul loc ca si nr de clienti la internet fix si are DE DEPARTE cea mai buna infrastructura din tara. Ca sunt si zone cu probleme, e firesc. Dar la cei mai multi serviciul functioneaza impecabil. Eu in 10 ani am avut maxim 3 probleme cu internetul, switch de scara ars, rezolvat la 2 ore dupa ce am facut reclamatia. Ultima reclamatie facuta chiar in seara de revelion iar in 2 ore am avut deranjamentul rezolvat. Asa ca nu esti tu in masura sa judeci o companie, doar pentru faptul ca esti propagandist iupisi Posted Image) Deci lasa-ne pe noi cu netul de cacat de la rds si stai tu pe super netul de la iupisi bun doar la browsing Posted Image)) ca altfel pl banda Posted Image))
Iti raspund in numai doua cuvinte: "Nu tine"!!!
si in alte doua cuvinte: esti off-topic!
P.S. - o fraza in plus: "Canta la alta masa"!

Edited by Tehnicianul1970, 06 May 2017 - 23:14.


#71
Silviudeep

Silviudeep

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,962
  • Înscris: 07.11.2005
Nu tine banda de la upc poate :)))) , iar cu cantatul la alta masa vezi ca in trombon la iupisi se sufla pe topicul lor, nu aici ;) Eu am dat reply, offtopicul tu l-ai inceput!

#72
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,725
  • Înscris: 14.10.2008
La UPC poti sa sufli in coaxial care e mai gros decat un trombon.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate