Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 

Aventura de constructie (P+1E) Mogosoaia

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
452 replies to this topic

#235
picomouse

picomouse

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,409
  • Înscris: 24.02.2007

View Postcumparator, on 07 mai 2018 - 21:06, said:

In zona Bucurestiului e usor de gasit apa si de sapat, costul e mic. Nu conteaza cum sapi, forajul poate fi facut usor cu unelte ca in Evul Mediu. Important este cum tubeaza.
Eu am platit 130 lei/ml cu tuburi albastre si tot ce trebuie. Au ajuns la 23 de m intr-o zi.

De acord cu scule din evul mediu poate fi mai ieftin dar sunt si limitări. Nu poți sapa manual cu un burghiu rotit prin forța mușchilor la adincimi mai mari. Dacă da de o piatra mai zdravănă o ia de la capăt. Un utilaj de foraj  semiprofesional poate ajunge la 50-80 m , mai jos merge doar cu scule serioase care evident costa. In jurul Bucureștiului apa se poate scoate de pe la 7-12 m in jos din prima pinza si pe la 20-35 a doua si mai jos altele. Probleme majore sunt lipsa canalizării ( evident si vestitele fose fără fund, ca sunt mai ieftine) si foraje făcute prost care pun in contact straturile acvifere. Din aceste motive este de înțeles dorința accesării unui acvifer la adincime unde este mai puțin probabil sa ai colonii de bacterii si alte minuni.

#236
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,542
  • Înscris: 11.03.2006
Desigur, daca vrei foraj la mare adancime angajezi o echipa cu utilaj de forat si platesti mult mai mult. Parca era vreo suta de EUR/ml. Daca sapi la 20-30 m nu prea merita. Indienii care au sapat la mine se laudau ca au ajuns la o lucrare la 50m. Nu stiu daca e adevarat... Cert e ca nu prea stiau cu tuburile, daca nu ma informam bine inainte era cam rau.

Edited by cumparator, 12 May 2018 - 19:31.


#237
anam-pop

anam-pop

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 212
  • Înscris: 29.10.2016
Nu regret nimic...Posted Image

Attached Files



#238
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,542
  • Înscris: 11.03.2006
Daca au venit cu sculele alea, chiar e ieftin 200 lei/ml.Posted Image

#239
anam-pop

anam-pop

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 212
  • Înscris: 29.10.2016

View Postcumparator, on 13 mai 2018 - 20:08, said:

Daca au venit cu sculele alea, chiar e ieftin 200 lei/ml.Posted Image

Ieri dupa-amiaza ajunsesera la 27m cand am plecat si au luat si probe de foraj in casete din 2 in 2m.
Se pare ca la vreo 36-38m e apa buna cu debit f ok, astept sa faca proba cu airlift sa confirme.

#240
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007

View Postanam-pop, on 14 mai 2018 - 09:00, said:

Se pare ca la vreo 36-38m e apa buna cu debit f ok, astept sa faca proba cu airlift sa confirme.

Apa buna de..irigatii :(. Recomand analize sanitare serioase (apa nova), altfel pot sa iti arat niste buletine de analize facute de vecinii mei care au ceva put la peste 60 m adancime. Dezastru, pe langa destulmangan, fier, calcar sunt colonii de bacterii - nici nu spalau copii cu apa aia ca aparea ceva pete pe piele.. :(

#241
anam-pop

anam-pop

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 212
  • Înscris: 29.10.2016

View Postcatalijns, on 14 mai 2018 - 09:04, said:

Apa buna de..irigatii Posted Image. Recomand analize sanitare serioase (apa nova), altfel pot sa iti arat niste buletine de analize facute de vecinii mei care au ceva put la peste 60 m adancime. Dezastru, pe langa destulmangan, fier, calcar sunt colonii de bacterii - nici nu spalau copii cu apa aia ca aparea ceva pete pe piele.. Posted Image


Catalin, cu siguranta vom face probe serioase, noi vrem sa bem apa asta deci nu ne jucam. :)

#242
anam-pop

anam-pop

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 212
  • Înscris: 29.10.2016
Am terminat cu putul, avem debit bun, am luat si pompa de santier.
La teren azi se decoperteaza si facem trasarea cat de repede.
Speram sa salvam si stejarul cel frumos - la calcule a reiesit ca daca nu il mutam va fi in terasa Posted Image  cochetez cu ideea de a-l lasa acolo.

Inca nu ne-am decis cu caramida si as avea nevoie de sfaturi - Cemacon vs. Porotherm. Brixkston inteleg ca a fost cumparata tot de cei care au si Porotherm deci nu o mai iau in calcul.
Cemacon vine din afara si e putin mai scumpa (300 ron/mc cu tot cu transport si manipulare) iar Porotherm vine de la Targoviste (250ron/mc si transport cu manipulare 220ron/livrare)
Am inteles ca de la Sibiu e cea mai buna Porotherm, dar sunt probleme cu stocurile. Cea de Targoviste nu e problema, o pot aduce.

Si va scriu aici niste cifre si preturi, sunt curioasa de parerile voastre.
Vorbim de vreo 450mp de placa - 3 placi iesite in consola.
Betonul de la Heideberg, vreo 200mc din care 60% C16/20 si 30% C25/30 si 10% C8/10 - 58eur/mc medie.
Fierul BST500S o sa fie fasonat, avem 18,5t si diverse grosimi - 0.7ron/kg indiferent de grosimi.
Preturi la vata Rockwool Dual Density de 10cm cu tot cu adeziv, plasa, dibluri si decorativa 75ron/mp si de 15cm 96ron/mp. Doar vata este 37ron/mp si 63ron/mp.
Tigla Nelskamp cu toate accesoriile posibile 30.000 ron pt 220mp cu 6 ape, mai buna decat Creaton dupa parerea noastra.

Cum vi se par pentru lucrul cu firma in conditiile in care eu am mai negociat/cautat oferte dar constructorul se ocupa de tot cumprare/livrare/punere in opera?

#243
wizake

wizake

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,299
  • Înscris: 24.05.2003
Asa de mult fier ai?! Eu am 19t, si fac duplex P+1E

Eu pe fasonare  am dat 0.3 lei/kg

Edited by wizake, 18 May 2018 - 12:39.


#244
dana84

dana84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 14.06.2013
Caramida as alege Porotherm.
La vata e ciudat, daca e 37 ron/mp cea de 10, cea de 15 ar trebui sa fie +maxim 50%, deci 55. Pentru ca pretul in general e la mc. Transportul se calculeaza tot la mc, nu la mp. Deci nu vad de ce vata de 15 ar fi mai scumpa decat cea de 10 cu mai mult decat pretul materialului in sine.

#245
Adrianradu

Adrianradu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 02.10.2016

View Postdana84, on 18 mai 2018 - 12:57, said:

.... e ciudat....

...cand am Construit Casa si am cerut un Dezviz la o Firma cu All inclusive nu am primt un singur Pret macar egal cu cea mai simpla cautare pe Google...toate erau calculate dupa "formula" de mai sus...
Sa nu fiu inteles gresit...toata lumea ar trebui sa aiba ce pune la copilasi pe masa...dar nu am inteles niciodata daca iti iau bani pe Manopera...de ce sa iti ia bani si pe Materiale?!...asta in conditia cand poti sa cumperi orice cu o Comanda prin telefon/mail si sa primesti totul la Santier...?!

Edited by Adrianradu, 18 May 2018 - 13:21.


#246
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,894
  • Înscris: 27.02.2008
Depinde cum te 'intelegi' cu ei..Daca iti dau ei si materialele..atunci poate iti mai lasa un pic la manopera..Daca iei tu materialele..atunci s-ar putea sa sara un pic peste medie..pretul manoperei..E o negociere..la care trebuie sa faci fata..

#247
crisbud

crisbud

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,242
  • Înscris: 07.12.2011

View Postanam-pop, on 14 mai 2018 - 09:13, said:




Catalin, cu siguranta vom face probe serioase, noi vrem sa bem apa asta deci nu ne jucam. :)

Nicio sansa fara tratament care costa mai mult, si bani si timp alocat constant, decat Dorna.

#248
anam-pop

anam-pop

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 212
  • Înscris: 29.10.2016

View Postdana84, on 18 mai 2018 - 12:57, said:

Caramida as alege Porotherm.
La vata e ciudat, daca e 37 ron/mp cea de 10, cea de 15 ar trebui sa fie +maxim 50%, deci 55. Pentru ca pretul in general e la mc. Transportul se calculeaza tot la mc, nu la mp. Deci nu vad de ce vata de 15 ar fi mai scumpa decat cea de 10 cu mai mult decat pretul materialului in sine.

Dana84, am scris eu tampenii pe acolo. Doar vata de 15cm este 53ron/mp, nu 63. Posted Image
Si distrbuitorul mi-a calculat pret pe ambele versiuni mc si mp doar ca mi-e mai usor sa calculez asa decat sa calculez pret/mc.
Inca sunt in faza in care le pun si intr-un xls (stiu de pe aici ca o sa-mi treaca Posted Image

View Postmanghels, on 18 mai 2018 - 13:45, said:

Depinde cum te 'intelegi' cu ei..Daca iti dau ei si materialele..atunci poate iti mai lasa un pic la manopera..Daca iei tu materialele..atunci s-ar putea sa sara un pic peste medie..pretul manoperei..E o negociere..la care trebuie sa faci fata..

Intelegerea a fost ca ei se ocupa de tot, - cumparare si livrare la timp la santier. Dar, am cerut si mi-au dat niste preturi orientative la calup - gen beton pret mediu/mc, fier/mc indiferent de grosimi, termoizolatia/mp la pachet cu tot, etc.
Le-am zis ca daca gasesc eu preturi mai bune/negociate pe recomandari o sa le foloseasca ei sa le cumpere si sa le proceseze.
Asta pentru ca mai am diverse relatii si mai pot beneficia de asta.
De exemplu la caramida si vata am zic eu un pret bun dar si siguranta livrarii cand este nevoie.
Piata e in criza si cu termene de 2 luni pana la livrare daca platesti totul pe loc mi se pare naspa.
Si am mai auzit de produse platite si pastrate care ai fost date "din greseala" la altcineva...

#249
xjl

xjl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 778
  • Înscris: 21.07.2013
Cred ca la fier ai vrut sa scrii 0,7 eur/kg. nu 0,7 ron/kg.

#250
anam-pop

anam-pop

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 212
  • Înscris: 29.10.2016

View Postxjl, on 20 mai 2018 - 07:50, said:

Cred ca la fier ai vrut sa scrii 0,7 eur/kg. nu 0,7 ron/kg.


Posted Image Posted Image Posted Image  Posted Image Posted Image
Modific acum.
Se vede ca sunt "blonda", desi incerc din rasputeri sa compensez. Dar am scris de la birou si m-am tot intrerupt.

View Postanam-pop, on 18 mai 2018 - 11:09, said:

Am terminat cu putul, avem debit bun, am luat si pompa de santier.
La teren azi se decoperteaza si facem trasarea cat de repede.
Speram sa salvam si stejarul cel frumos - la calcule a reiesit ca daca nu il mutam va fi in terasa Posted Image  cochetez cu ideea de a-l lasa acolo.

Inca nu ne-am decis cu caramida si as avea nevoie de sfaturi - Cemacon vs. Porotherm. Brixkston inteleg ca a fost cumparata tot de cei care au si Porotherm deci nu o mai iau in calcul.
Cemacon vine din afara si e putin mai scumpa (300 ron/mc cu tot cu transport si manipulare) iar Porotherm vine de la Targoviste (250ron/mc si transport cu manipulare 220ron/livrare)
Am inteles ca de la Sibiu e cea mai buna Porotherm, dar sunt probleme cu stocurile. Cea de Targoviste nu e problema, o pot aduce.

Si va scriu aici niste cifre si preturi, sunt curioasa de parerile voastre.
Vorbim de vreo 450mp de placa - 3 placi iesite in consola.
Betonul de la Heideberg, vreo 200mc din care 60% C16/20 si 30% C25/30 si 10% C8/10 - 58eur/mc medie.
Fierul BST500S o sa fie fasonat, avem 18,5t si diverse grosimi - 0.7eur/kg indiferent de grosimi.
Preturi la vata Rockwool Dual Density de 10cm cu tot cu adeziv, plasa, dibluri si decorativa 75ron/mp si de 15cm 96ron/mp. Doar vata este 37ron/mp si 53ron/mp.
Tigla Nelskamp cu toate accesoriile posibile 30.000 ron pt 220mp cu 6 ape, mai buna decat Creaton dupa parerea noastra.

Cum vi se par pentru lucrul cu firma in conditiile in care eu am mai negociat/cautat oferte dar constructorul se ocupa de tot cumprare/livrare/punere in opera?

Pentru ca am scris uneori prostii cand am postat initial modific aici.

#251
picomouse

picomouse

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,409
  • Înscris: 24.02.2007

View Postwizake, on 18 mai 2018 - 12:39, said:

Asa de mult fier ai?! Eu am 19t, si fac duplex P+1E

Eu pe fasonare  am dat 0.3 lei/kg

Placile in consola si eventual subsol, terasa, garaj au facut sa ajung la 21 de tone fier. Asta fara exagerari doar respectind la virgula  P100. Deci nu ma mira ca este mult evident sunt proiecte si proiecte.
La caramida vezi si Durotherm hd eu zic ca e ok daca o gasesti.

#252
anam-pop

anam-pop

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 212
  • Înscris: 29.10.2016
Avansam frumos la santier Posted Image.
Organizarea de santier e foarte draguta - paza, baraca, zona acoperita pt lucru.
Curentul nu e inca functional dar avem generatorPosted Image . Am mutat si stejarul din zona unde trebuia sa fie terasa casei in zona coltului din spate si pare sa reziste, speram sa il pastram.

Putul merge de minune desi am luat o pompa de 200ron de la rusi pt santier deocamdata, avem debit 1,2 iar in proiect ne-au calculat 0,6 necesarul.

Echipa a lucrat foarte curat si atent, si-au luat si masuri de siguranta la masuratorile topo cu extra puncte pentru axe, sunt foarte multumita pana acum.

Am decis sa mergem pe caramida Porotherm pana la urma chiar daca vine de la fabrica din Targoviste si nu de la Sibiu unde ar fi cea mai buna sursa Porotherm.

Am comandat si termosistemul cu accesorii, inclusiv decorativa. Am mers pe Rockwool Dual Density 15cm si 10cm unde avem Klinker. Pentru pod 20cm de Multirock (2x10cm). Iar intre Baumit si Thrakon (masa si adeziv) am ales varianta a2a (Grecia).
La decorativa ni s-a recomandat varianta siliconica, am inteles ca ar fi mai eficienta decat cea silicatica. Am luat periata de 1,5k alba si apoi adaugam nuantele din proiect.

Ieri au adus piatra concasata si nisipul, azi vine si fierul, se incepe cofrarea de subsol. Zilele trecute s-a facut hidroizolatia sub talpa (tip sandwich) si urmeaza sa o ridice pe pereti.

Cum vi se pare ca avansam? Revin si cu cateva poze pentru posteritate Posted Image .

Attached Files


Edited by anam-pop, 24 May 2018 - 11:20.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate