Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Proiect UE: Taxe de drum platite in functie de emisiile de CO2.

- - - - -
  • Please log in to reply
108 replies to this topic

#1
gabrolio

gabrolio

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,247
  • Înscris: 01.07.2007
Conform Asociației Constructorilor Europeni de Automobile (ACEA) se urmareste taxarea mai accentuata a posesorilor de masini vechi pentru ai determina pe acestia sa achizitioneze autovehicule noi.
Astfel, isi asigura si cresterea productiei auto la nivel european.

Sursa: http://www.capital.ro/o-noua-lovitura-pentru-posesorii-de-masini-vechi-taxe-de-drum.html

Cei mai afectati vor fi bineinteles tot cei din statele mai sarace (printre care si noi), care au parcul auto invechit.

#2
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008
Tocmai se vorbea de UE cu doua viteze...

#3
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,827
  • Înscris: 01.11.2005
Pai scuza-ma, dar dupa ce s-a scos taxa aia de prima inmatriculare sau taxa de mediu...sau ce mai era ea pe acolo, pur si simplu a explodat importul de masini vechi. Pe de-o parte inteleg pentru ca romanul nu isi permite o masina noua sau una cu un an de fabricatie dar pe de alta parte usor, usor orasele se vor supra-aglomera.
Cand am fost acum in concediu vedeam zilnic masini cu numere rosii fara exagerare dar cate 3-4 zilnic si niciodata aceiasi masina. Acum posibil unele din masinile cu numere rosii sa fie doar trecute de pe BG pe RO dar nu cred.
Eu zic ca e o masura buna  dar din pacate banii obtinuti nu vor fi folositi pentru drumuri, parcari etc, ci tot pentru buzunarul lung al statului...

#4
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,463
  • Înscris: 30.10.2003
Exact la asta m-a dus si pe mine gandul.

#5
rumlegok

rumlegok

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,808
  • Înscris: 06.03.2017
Din contra, statele "mai sarace" care sunt si mai corupte sunt cele mai avantajate... la masurarea CO2 o sa iasa cat vrea clientul, adica cat mai mic sa fie taxa mica Posted Image

#6
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,172
  • Înscris: 27.06.2007
adica, daca e o taxa europeana care se aplica la toate tarile membre UE, adio harburi si cotete imatriculate in BG!?
daca e asa, e o masura mai mult decat binevenita

#7
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008

 rumlegok, on 24 aprilie 2017 - 11:08, said:

Din contra, statele "mai sarace" care sunt si mai corupte sunt cele mai avantajate... la masurarea CO2 o sa iasa cat vrea clientul, adica cat mai mic sa fie taxa mica Posted Image
Avantajate in ce ?Spaga la inspectie si masini care nu corespund nu constituie avantaj pentru Romania,ci pentru samsari si nenorocitii aia de la RAR

#8
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003

Quote

Conform Reuters, directiva pregătită de oficialii UE nu va obliga statele membre să taxeze utilizarea drumurilor în funcţie de normele de poluare, dar trasează liniile directoare pentru ca o astfel de măsură să fie aplicată omogen pe tot cuprinsul Uniunii.
Stingem si petarda asta de stire sau facem si aici o bisericuta de "fani anti-masini" si cetateni "de bine" preocupati de masina vecinului?

#9
rumlegok

rumlegok

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,808
  • Înscris: 06.03.2017
La eludarea taxei... sau plata minima a acesteia.

#10
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,912
  • Înscris: 25.06.2007

 rumlegok, on 24 aprilie 2017 - 11:08, said:

Din contra, statele "mai sarace" care sunt si mai corupte sunt cele mai avantajate... la masurarea CO2 o sa iasa cat vrea clientul, adica cat mai mic sa fie taxa mica Posted Image
Eu asa platesc impozitul anual la masini , in functie de emisiile de CO2. Daca emisiile sunt peste valoarea din fisa tehnica a masinii, aceasta e respinsa la verificarea tehnica anuala si trebuie sa ma duc la service pt diagnostic si reparatie, nu ma intreaba nimeni cat vreau sa iasa.

#11
Ahasverus

Ahasverus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,360
  • Înscris: 22.10.2006
Eu tot nu inteleg o chestie.
Emisiile sunt direct proportionale cu consumul si motorul, dar mai ales nr de Km parcursi!

Mi se pare aberant sa taxezi doar pt ca scrie X pe hartie. Eu am mai multe masini si unele fac 2-4000 Km/an, de placere.
Si asa statul roman taxeaza aberant la cilindree, doar asta ne mai lipseste.

#12
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,912
  • Înscris: 25.06.2007

 Ahasverus, on 24 aprilie 2017 - 11:30, said:

Emisiile sunt direct proportionale cu consumul si motorul, dar mai ales nr de Km parcursi!
Evident!
Cel mai logic e sistemul de aici, din Fi: impozitarea se face dupa emisii, nu dupa cilindree etc, iar taxele de drum sunt incluse in pretul carburantului (deci daca circuli mai mult platesti mai mult, daca nu misti masina deloc, nu platesti).

#13
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,694
  • Înscris: 23.04.2007

 gabrolio, on 24 aprilie 2017 - 10:52, said:

Conform Asociației Constructorilor Europeni de Automobile (ACEA) se urmareste taxarea mai accentuata a posesorilor de masini vechi pentru ai determina pe acestia sa achizitioneze autovehicule noi.
Asta e esenta ... restu' e doar poliloghie ... ii doar "fix in pix" pe producatori de poluare Posted Image

 Karhu, on 24 aprilie 2017 - 11:34, said:

Evident!
Cel mai logic e sistemul de aici, din Fi: impozitarea se face dupa emisii
Logic pe dracu ... are dreptate colegu cind zice ca

 Ahasverus, on 24 aprilie 2017 - 11:30, said:

Mi se pare aberant sa taxezi doar pt ca scrie X pe hartie.


#14
Ahasverus

Ahasverus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,360
  • Înscris: 22.10.2006
Bine, la noi cate taxe si accize sunt deja in combustibil...
Ma gandesc ca dupa ce trec masinile pe Bg sa fac o nefacuta si sa imi cumpar un Golf GTE.
M-am dat cu unul saptamana trecuta si am ramas placut impresionat, doar ca tot a o caruta se simte la denivelari.

Edited by Ahasverus, 24 April 2017 - 11:41.


#15
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,694
  • Înscris: 23.04.2007

 tehnics, on 24 aprilie 2017 - 11:05, said:

Pai scuza-ma,
pur si simplu a explodat importul de masini vechi.
Cine se scuza ... se acuza Posted Image
Care ar fi problema ca o masina e veche ?

#16
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,123
  • Înscris: 22.05.2003
Sa vedeti show cand vor aparea din ce in ce mai multe masini electrice/hibrid si ce taxari le vor pune pt a compensa taxele, accizele si TVA de la combustibil.

De fapt e vorba de masuri disperate de sustinere a producatorilor auto si a bugetului de stat.

#17
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,912
  • Înscris: 25.06.2007

 adrian_r5, on 24 aprilie 2017 - 11:40, said:

Logic pe dracu ... are dreptate colegu cind zice ca
Vezi ca ziceam exact acelasi lucru ca si colegul  Ahasverus, anume ca taxarea la cilindree e aberanta...

#18
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003

 tehnics, on 24 aprilie 2017 - 11:05, said:

Pai scuza-ma, dar dupa ce s-a scos taxa aia de prima inmatriculare sau taxa de mediu...sau ce mai era ea pe acolo, pur si simplu a explodat importul de masini vechi.
Manipularile importatorilor si ale guvernantilor. Nu a explodat nimic, ci se fac in acte tranzactiile care in toti acesti ani s-au facut fara forme legale: bulgaria, vanzari cu procura, cu comodat etc.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate