Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Parchet de 8mm - prea subtire pentru garsoniera?

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
dimripper

dimripper

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 663
  • Înscris: 12.04.2007
Va salut!

Am cumparat o garsoniera "la cheie", in aparenta destul de bine finisata.
Dupa ceva timp am observat ca parchetul din camera scartaie pe alocuri, si de departe cel mai rau chiar la intrarea in camera.
Mai mult decat scartait, trozneste de-a dreptul, inclusiv cand trece pisica peste el (4kg). Cand a venit prima oara admin sa citeasca repartitoarele de caldura s-a speriat cand a calcat la intrare :)

A trecut aproape un an de atunci, si hotarat fiind sa fac mai multe schimbari in casa, inclusiv parchetul, am achizitionat de la Proges un parchet Quick Step de 8mm (cod CLM 1382). Doar l-am achitat, urmeaza sa vina in cateva zile.
Acum insa incep sa ma gandesc daca nu cumva am facut o greseala. Parchetul existent (cel care trozneste), pare a fi, atat cat am putut eu sa-l masor la marginea peretelui, de 12mm, mobila este grea. Acum, daca eu il inlocuiesc cu unul de 8mm, chiar de la Quick Step fiind, nu cumva o sa cad din lac in putz si asta o sa faca si mai rau?? Poate mai am timp sa schimb comanda...

Mai precizez urmatoarele:
- higrometrul arata o umiditate constanta in jurul a 40%. Nu s-a locuit vreo 4 ani in garsoniera dupa ce a fost finisata, inainte de vanzare. Oare lipsa de aerisire a provocat asta parchetului?
- nu sunt "burti"/valuri dedesubt, in aparenta, inainte de a-l monta pe cel nou voi verifica oricum si voi turna sapa autonivelanta daca este cazul;
- mobila existenta este montata pe picioruse subtiri, si extrem de grea, banuiesc ca presand pe o suprafata atata de mica determina trozniturile de care vorbesc;
- mobila o voi inlocui, tamplarul imi executa proiectul propriu, cu montanti din PAL care pleaca direct de pe parchet, fara sistemul acela nenorocit de picioruse metalice.
- voi verifica extrudatul verde de dedesubt daca il pot refolosi, daca nu, voi monta noul parchet de 8mm pe un extrudat de 3mm.

Deci, in aceste conditii, va suporta noul parchet+strat suport mobila mea fara sa se deformeze sau sa inceapa si el sa trozneasca sau ar trebui sa schimb datele cat mai am timp?
Multumesc anticipat!

#2
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,123
  • Înscris: 22.05.2003
Cand scoti vechiul parchet, probabil vei observa ca podeaua e in valuri, de aici problema cu scartaitul.
Nu te zgarci la buretele ce se pune sub parchet.

#3
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008
Daca suportul de beton e in valuri,se renteaza o sapa subtire

#4
mariusneh

mariusneh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 295
  • Înscris: 28.06.2007
Parchetul plutitor scârțâie din cauza neregularității planșeului. Cred că va trebui să torni o șapă autonivelantă dar cu simț de răspundere, nu la plezneală și extrudatul ăla verde să fie cât mai subțire.

#5
rumlegok

rumlegok

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,808
  • Înscris: 06.03.2017
Orice ai face sa stii ca greu ajungi la un parchet cu 0 zgomote...
Incearca cu autonivelantul... daca nu merge, dormi linistit ca pierzi banii degeaba.

Edited by rumlegok, 24 April 2017 - 11:12.


#6
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
omul abia a cumparat garsoniera si voi ii spuneti sa inceapa santierul...misto!
daca nu vrei sa mai scartie, scoate parchetul, pune o sapa la nivel si pune mocheta.

#7
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003
Parchetul scartaie din cauza tensiunilor existente intre placi. Poate fi vorba de spatiu insuficient de dilatatie lasat la perete sau de fixarea pe pozitie prin mobilier greu. Poate a si lucrat la umezeala si nu a avut loc sau posibilitate de dilatare.

8 mm este o grosime normala pentru trafic domestic. 12 mm este pentru trafic comercial.

#8
tiupedix

tiupedix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 527
  • Înscris: 01.04.2017
Pardoseala se placheaza cu OSB .
Parchetul se pune peste placa de OSB , nu mai torni nici o sapa de egalizare

#9
User107

User107

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 990
  • Înscris: 13.01.2017
Este o varianta buna cea cu OSB. Vezi dupa ce scoti parchetul cum arata sapa, poate e dreapta si nu trebuie sa faci nimic decat sa pui parchetul. Parchetul de 8mm este suficient. Nu poti compara cu parchetul vechi pentru ca nu stii in ce conditii a stat cei 4 ani, cum a fost aerisita si incalzita camera. La inceput a fost prea umed, acum este prea uscat la 40% umiditate (e limita inferioara).  Pana sa schimbi, incearca sa mentii umiditatea catre 60% vreo saptamana, vezi daca mai trosneste la fel parchetul. Ar trebui sa fie mult mai bine.

#10
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

 Adm, on 24 aprilie 2017 - 10:39, said:

Cand scoti vechiul parchet, probabil vei observa ca podeaua e in valuri, de aici problema cu scartaitul.
Nu te zgarci la buretele ce se pune sub parchet.
Nu se mai pune burete mai nou, ci polistiren extrudat taiat subtire

 rich1974, on 24 aprilie 2017 - 11:18, said:

omul abia a cumparat garsoniera si voi ii spuneti sa inceapa santierul...misto!
e cel mai bun moment pt a incepe santierul.

 User107, on 24 aprilie 2017 - 14:38, said:

Este o varianta buna cea cu OSB. Vezi dupa ce scoti parchetul cum arata sapa, poate e dreapta si nu trebuie sa faci nimic decat sa pui parchetul. Parchetul de 8mm este suficient. Nu poti compara cu parchetul vechi pentru ca nu stii in ce conditii a stat cei 4 ani, cum a fost aerisita si incalzita camera. La inceput a fost prea umed, acum este prea uscat la 40% umiditate (e limita inferioara).  Pana sa schimbi, incearca sa mentii umiditatea catre 60% vreo saptamana, vezi daca mai trosneste la fel parchetul. Ar trebui sa fie mult mai bine.
nu se "umfla" daca creste umiditatea?

#11
User107

User107

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 990
  • Înscris: 13.01.2017

 unbrutus, on 24 aprilie 2017 - 21:15, said:

nu se "umfla" daca creste umiditatea?
Ca sa treaca de la 40 la 60% va absorbi umezeala si se va dilata putin, dar nu se ridica. Eu cred ca trosniturile pot fi exact de la uscaciunea prea mare, mai ales ca a fost o iarna geroasa cu umiditate mica afara, care a dus la uscaciune destul de mare in multe locuinte. Initiatorul are higrometru care arata 40% ceea ce este prea putin.
In casa se recomanda o umiditate de peste 50%, la copii mici chiar de 60-65%. De aceea eu consider ca 55-60% este optim.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate