Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Construcție gard

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
Smirefoxy

Smirefoxy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 22.02.2017
Buna dimineața la toată lumea am am si eu o întrebare pentru cei care stiu preturi pt gard am de făcut cca  50 de ml de gard cu tot ce înseamnă  săpat, cofrat,decofrat,pus stâlpi,montat scânduri gard si in afară de asta asi mai avea cca 30 de ml gard care este construit dar vreau sa schimb scândurile si sa dau o fata la soclu care in momentul asta este la stagiu de beton,va mulțumesc frumos .

#2
SpeedDemon

SpeedDemon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,019
  • Înscris: 18.05.2009
Depinde mult ce model de gard vrei ca daca te straduiesti poti sa ai si un gard mai scump decat casa, se practica pe la noi.Posted Image
Cat de groasa, adanca, inalta vrei fundatia, daca vrei cu stalpi mari de beton etc. O poza sugestiva ajuta mult.
Depinde si cu cine o faci, cu firma, cu fratele si vecinul etc.
Personal sunt destul de impotriva gardului de lemn, necesita intretinere si tot trebuie inlocuit la 20 de ani sau mai devreme.
Daca ai vreun copac cu radaci viguroase pe langa gard cam trebuie taiat sau faci fara fundatie ca o sa iti rupa si mute fundatia. Posted Image

#3
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Fara intretinere in 6-7 ani nu mai ai gardul de lemn sau il ai dar atat ca mai vrea el sa stea in picioare. Cu intretinere se duce pe la 20-25 de ani. Un gard metalic duce si fara intretinere 15 ani. Cu o vopsea aplicata o data la 5-6 ani duce 30-40 de ani.
  Nu stiu daca nu iesi mai ieftin cu impartitul pe etape. Platesti un necalificat sa sape, il platesti la metru liniar nu la zi. Apoi un meserias cu structura de beton care face si cofrarea.  Partea de lemn mai vezi, dar desi arata bine nu recomand lemn.

 SpeedDemon, on 24 aprilie 2017 - 08:12, said:

Depinde mult ce model de gard vrei ca daca te straduiesti poti sa ai si un gard mai scump decat casa, se practica pe la noi.Posted Image

Ai dreptate. La ultima mea lucrare a cheltuit omul 20.000 de lei pe un gard de 10 metri si asta fara turnat stalpi/centuri etc ca le avea deja turnate. Doar partea metalica si imbracat betonul in piatra.
Inmulteste cu 5 ca initiatorul are 50 de metri de gard si e deja o garsoniera :)

Edited by PoeOvidiu, 24 April 2017 - 09:04.


#4
claudiu1

claudiu1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,801
  • Înscris: 01.10.2004
Te-ai gandit sa incepi cu inceputul? Adica obtinerea autorizatiei de construire (care presupune un proiect si un deviz, pe care sa t-il taxeze cei de la urbanism). Asta pentru gardul nou. Daca si la cel vechi ii schimbi solutia, atunci alti bani, alta distractie. Cu ocazia asta vezi si ce conditii iti pun in aviz (inaltime maxima, culoare etc.). La cat de fomisti (dupa bani) vor fi cei de la primarie, nu m-ar mira ca in curand sa iasa pe teren si sa taxeze tot ce este construit fara autorizatie.

#5
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,920
  • Înscris: 25.04.2006
Cum sa pice gardul de 6 ani frate, dar ce il faci din PAL ? Eu am gard cu baza de beton, stalpi din teava rectangulara si sipca pe o fata si pe alta altenativ. Dupa 6 ani e boboc gardul, i-am dat anul trecut un grund pe partea unde au batut aspersoarele si soarele mai mult si arata super mult mai bine ca diverse garduri de beton care s-au umplut de praf sau noroi.
@claudiu1 realizezi ca 99% din autorizatiile de construire sunt pe constructie, imprejmuire si utilitati.

Edited by filipxxx, 24 April 2017 - 10:16.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate