Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?
 Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...
 MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online
 

HDD Nas vs Surveillance

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
open-your-eyes

open-your-eyes

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 841
  • Înscris: 04.01.2017
Salut!

Ma intereseaza un hard care sa mearga cat mai mult la tavaleala (aka torrente). La mine calculatorul merge 12 ore pe zi iar la sor-mea, al ei, 24/7.

http://www.pcgarage....sata-iii-256mb/
http://www.pcgarage....-7200rpm-256mb/

Multumesc.

#2
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,388
  • Înscris: 08.02.2011
Indiferent ce iei, vezi ca au doar 2 ani de garantie.  Avand in vedere ca unele modele au 5 ani de garantie, mai bine te orientezi catre alea, ca vad ca ai bani de cheltuit.

#3
open-your-eyes

open-your-eyes

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 841
  • Înscris: 04.01.2017
De fapt, as putea lua Skyhawk cu 3 ani garantie si 5 milioane in minus la pret de aici: https://iponcomp.ro/...0vx0004/1478729
Eu am pus link-urile de pe PC Garage fiindca stiu ca voi sunteti obsedati de ei, dar nu as cumpara niciodata de acolo.

#4
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

View Postmodoran, on 24 aprilie 2017 - 05:42, said:

Indiferent ce iei, vezi ca au doar 2 ani de garantie.

Nu e chiar indiferent, chiar cele mentionate (SkyHawk si IronWolf) au 3 ani garantie (evident de la producator nu vinzator).

#5
Afrikaner76

Afrikaner76

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 912
  • Înscris: 25.02.2016

View Postopen-your-eyes, on 24 aprilie 2017 - 05:29, said:


Ma intereseaza un hard care sa mearga cat mai mult la tavaleala (aka torrente).

Nu stiu cat de eficient este, insa eu pentru torrente la NAS folosesc un USB drive. Cand am terminat de descarcat mut fisierul pe HDDul NASului.

#6
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,663
  • Înscris: 21.06.2016

View Postf300, on 24 aprilie 2017 - 07:32, said:


Nu e chiar indiferent, chiar cele mentionate (SkyHawk si IronWolf) au 3 ani garantie (evident de la producator nu vinzator).

Numai ca garantia nu garanteaza nimic.
Au garantie mai mare pentru ca a fiabilitate mai mare sau pentru ca sint mai scumpe?
Daca pe un HDD platesti dublu decit pentru altul si are garantie mai mare, se prea poate ca diferenta de pret sa fie doar din cauza costului despagubirilor HDDurile in garantie, nu din motive de tehnologie superioara.

#7
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Eu am zis doar ca n-au doi ci trei ani de garantie. Care tine mai mult poti afla doar din vreo statistica serioasa (mai buna decit "am avut un Seagate si mi s-a dus naibii, Seagate sucks") si singura publica pentru hdd-uri vag moderne cred ca e de la backblaze.

#8
tatarduka

tatarduka

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,042
  • Înscris: 30.10.2006
Daca vrei redundanta, ia mai bine mai multe hdd-uri de dimensiuni mai mici si fa o matrice RAID.
Daca ai un singur HDD de 10TB, s-a dus HDD-ul, s-au dus 10 TB.
Daca ai mai multe HDD-uri, sansele sa se duca toate de-o data sunt minime.

#9
open-your-eyes

open-your-eyes

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 841
  • Înscris: 04.01.2017
Mai am unul de 8TB care e full + un SSD de 250GB. Cum fac matrice? Ce e aia?

#10
tatarduka

tatarduka

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,042
  • Înscris: 30.10.2006

Quote

•RAID 5 is by far the most common RAID configuration for business servers and enterprise NAS devices. This RAID level provides better performance than mirroring as well as fault tolerance. With RAID 5, data and parity (which is additional data used for recovery) are striped across three or more disks. If a disk gets an error or starts to fail, data is recreated from this distributed data and parity block— seamlessly and automatically. Essentially, the system is still operational even when one disk kicks the bucket and until you can replace the failed drive. Another benefit of RAID 5 is that it allows many NAS and server drives to be "hot-swappable" meaning in case a drive in the array fails, that drive can be swapped with a new drive without shutting down the server or NAS and without having to interrupt users who may be accessing the server or NAS. It's a great solution for fault tolerance because as drives fail (and they eventually will), the data can be rebuilt to new disks as failing disks are replaced. The downside to RAID 5 is the performance hit to servers that perform a lot of write operations. For example, with RAID 5 on a server that has a database that many employees access in a workday, there could be noticeable lag.


#11
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
A nu se uita: https://forum.softpe...s-not-a-backup/

#12
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,235
  • Înscris: 24.02.2007
De ce i-ar trebui pentru redundanta pentru chestii luate de pe torente? Daca crapa, cine-l opreste sa reia descarcarea?

#13
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,019
  • Înscris: 07.11.2006
De ce ai avea nevoie de un HDD de 10Tb?
Ai aici varianta de 2Tb la 36 de luni:
http://www.pcgarage....-sata-iii-64mb/
Sau daca vrei pentru tavaleala,cumpara FireCuda,la cinci ani garantie:
http://www.pcgarage....i-7200rpm-64mb/
Eu asa ceva mi-am luat,sa-l frec zilnic.Ce am de salvat de pe el,salvez,ce nu ,sa fie pierdut.Cinci ani trag de el in toate partile.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate