Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrebari srl nou

Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

De ce sunt diferențe la prețul laptelui în magazine ?

- - - - -
  • Please log in to reply
81 replies to this topic

#73
light1

light1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 418
  • Înscris: 07.10.2016

 adds, on 25 aprilie 2017 - 12:13, said:

Cata lume cosuma porcariile vandute de Lidl si Penny, nu pot crede. Eu nu le-as da voie sa mai functioneze. Mi se par un real pericol. Nu, n-am consumat mare lucru de la Lidl, iar de la Penny nici atat, dar sa-mi spui ca 1 kil de smantana(de ex.) ce costa 3-4 lei are ceva adevarat in ea, cand asta e pretul unui borcan de 150 gr, in mod normal, e aberant
Si la Auchan, degeaba sunt produse de brand-uri ok, daca sunt loturi de marfa tinute in conditii improprii.
Am vazut pui Fragedo, Agricola, peste, etc. care aratau vai mama lor. Le pun un pret promotional si se vand.

#74
ShadowBroker

ShadowBroker

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 884
  • Înscris: 09.03.2017

 adds, on 25 aprilie 2017 - 12:13, said:

Nu, n-am consumat mare lucru de la Lidl, iar de la Penny nici atat, dar sa-mi spui ca 1 kil de smantana(de ex.) ce costa 3-4 lei are ceva adevarat in ea
N-ai consumat, dar "stii" ce are prin prisma pretului... Posted Image

Iti spun eu care-i "smecheria": nu-s asa hoti ca altii la adaosuri si nici nu au cheltuieli cu marketingul. Posted Image

Nu costa chiar 3-4 lei un kil de smantana. E 6 lei aia de 12% la lidl. Poate la promotii sa fie ceva mai ieftina, dar nu 3 lei.

Miorlaielile astea nu prea tind sa vina din partea consumatorilor ci a buticarilor care baga marci scumpe romanesti in cantitati/gramaje mici si se mira de ce lumea cumpara de la supermarket.. :roflmao:

Edited by ShadowBroker, 25 April 2017 - 18:02.


#75
light1

light1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 418
  • Înscris: 07.10.2016

 adds, on 25 aprilie 2017 - 12:13, said:

Cata lume cosuma porcariile vandute de Lidl si Penny, nu pot crede. Eu nu le-as da voie sa mai functioneze. Mi se par un real pericol. Nu, n-am consumat mare lucru de la Lidl, iar de la Penny nici atat, dar sa-mi spui ca 1 kil de smantana(de ex.) ce costa 3-4 lei are ceva adevarat in ea, cand asta e pretul unui borcan de 150 gr, in mod normal, e aberant
Si la Auchan, degeaba sunt produse de brand-uri ok, daca sunt loturi de marfa tinute in conditii improprii.
Am vazut pui Fragedo, Agricola, peste, etc. care aratau vai mama lor. Le pun un pret promotional si se vand.

#76
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,019
  • Înscris: 07.11.2006

 light1, on 25 aprilie 2017 - 17:13, said:

Se gaseste lapte bun si in supermarket, trebuie numai sa stii sa alegi firma. Nu este tot numai apa si numai lapte praf. Mie laptele de la producator direct nu imi place, are prea multa grasime, este foarte consistent probabil mai contine si alte lucruri in exces pentru organismul uman.

De ce crezi ca s-ar folosi lapte praf pentru productia de lapte?Laptele praf este un produs foarte scump.De ce sa bagi un produs scump ca sa scoti un produs ieftin?
Laptele din comert,ca mai toate alimentele conservate,are cam 99% produse obtinute pe baza chimica si cam 1% urme de produse naturale.Daca nu crezi,,du-l la un laborator sa-l verifice.

Edited by adisz, 26 April 2017 - 09:59.


#77
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,818
  • Înscris: 10.12.2006
E vorba de lapte praf ramas dupa ce scoate grasimea din el pentru alte produse. Laptele in exces devine lapte praf ca sa nu-l lase sa se strice, printr-un proces simplu de uscare, iar apoi e rehidratat cand e nevoie de el.

#78
adds

adds

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 706
  • Înscris: 08.10.2007

 ShadowBroker, on 25 aprilie 2017 - 17:57, said:

N-ai consumat, dar "stii" ce are prin prisma pretului... Posted Image

Iti spun eu care-i "smecheria": nu-s asa hoti ca altii la adaosuri si nici nu au cheltuieli cu marketingul. Posted Image

Nu costa chiar 3-4 lei un kil de smantana. E 6 lei aia de 12% la lidl. Poate la promotii sa fie ceva mai ieftina, dar nu 3 lei.

Miorlaielile astea nu prea tind sa vina din partea consumatorilor ci a buticarilor care baga marci scumpe romanesti in cantitati/gramaje mici si se mira de ce lumea cumpara de la supermarket.. Posted Image
Nu au cheltuieli cu marketingul? Te referi la Lidl si Penny, aproape cei mai agresivi ca nr de reclame pe tv/panouri/etc? In ce dimenisune traiesti?

Nu stiu ce contine smantana aia, pentru ca mi-e frica sa consum. Chiar si la 6 lei/kg(cat spui tu). Sau ciocolata aia la 1-2 lei....nu ti-e teama sa intinzi o bucata copilului?

Fii tu ''smecher'' si consuma ieftinaturile alora care ''nu-s hoti''(nu, nu-s buticar si nici nu ma mir ca se cumpara de la super/hyper. Doar de la magazinele astea ce vand ''pseudo-alimente'')

#79
ShadowBroker

ShadowBroker

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 884
  • Înscris: 09.03.2017

 adds, on 26 aprilie 2017 - 10:49, said:

Nu au cheltuieli cu marketingul? Te referi la Lidl si Penny, aproape cei mai agresivi ca nr de reclame pe tv/panouri/etc? In ce dimenisune traiesti?
Au reclama la toata sandramaua, indiferent daca si ce produs de-al lor ar fi mentionat(vino la lidl, vino la penny).

In schimb zuzu, albalact, danone fac la fel de multa reclama pentru cate un singur produs in izolare!

Te asigur eu ca smantana e smantana si laptele e lapte. Si la lidl si la penny.

Treaba similara cu salamul de sibiu. Exact acelasi salam de sibiu agricola de 470 de grame, care costa cam peste tot 29-30 ron sau mai mult, la lidl e vandut sub marca proprie pikok la 24.99 ron. Deci se poate. Nu e nicio smecherie, e adaos mic si lipsa de marketing. Aia e.

Edited by ShadowBroker, 26 April 2017 - 13:21.


#80
adds

adds

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 706
  • Înscris: 08.10.2007

 ShadowBroker, on 26 aprilie 2017 - 13:12, said:


Te asigur eu ca smantana e smantana si laptele e lapte. Si la lidl si la penny.


Daca ma asiguri tu......m-ai convins.Posted Image

#81
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

 ShadowBroker, on 26 aprilie 2017 - 13:12, said:



Te asigur eu ca smantana e smantana si laptele e lapte. Si la lidl si la penny.


Despre ce tip de smantana vorbesti?Aia de separator sau aia de cultura?

#82
light1

light1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 418
  • Înscris: 07.10.2016

 adisz, on 26 aprilie 2017 - 09:58, said:



De ce crezi ca s-ar folosi lapte praf pentru productia de lapte?Laptele praf este un produs foarte scump.De ce sa bagi un produs scump ca sa scoti un produs ieftin?
Laptele din comert,ca mai toate alimentele conservate,are cam 99% produse obtinute pe baza chimica si cam 1% urme de produse naturale.Daca nu crezi,,du-l la un laborator sa-l verifice.
Ti-a raspuns mitzu deja. Laptele praf pe care-l stii tu ca fiind scump, este cu vitamine si minerale pentru bebelusi. De-asta este scump.
Ati cam luat-o razna cu teoria conspiratiei, cel putin in procente: 1% lapte intr-o cutie de lapte.lol.
Eu nu consum lapte la conserva, ci din acela cu termen de 10 zile.

Edited by light1, 02 May 2017 - 19:32.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate