Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

De ce sunt diferențe la prețul laptelui în magazine ?

- - - - -
  • Please log in to reply
81 replies to this topic

#19
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,120
  • Înscris: 22.05.2003
1. Marca proprie, cu discount imens de volum, nu are cheltuieli separate de marketing si distributie.
2. Lidl are in multe cazuri doua sortimente (unul de calitate superioara). Pilos e cel mai ieftin, dar au si sortiment BIO (Milbona), pe care il gasesc bun.

#20
rumlegok

rumlegok

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,808
  • Înscris: 06.03.2017
Nu stiu cati cunoscatori sunt pe aici, dar unul din furnizorii de lapte marca proprie hypermarket e chiar Albalact Posted Image
Chiar intr-o vreme ma amuzam cum erau puse alaturi si alea marca proprie si alea Albalact si stiind ca provin de la acelasi producator ma gandeam de ce as fi fraier sa cumpar Albalact.

Cred ca asta e si unul din motivele pentru care pe produsele marca proprie scrie Fabricat in UE/RO in loc sa scrie cum e normal Fabricat de SC Albalact SA de exemplu.

Edited by rumlegok, 23 April 2017 - 22:11.


#21
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

 ericmario, on 23 aprilie 2017 - 21:38, said:

Ai dat exemplu Kaufland. Eu spun la toata lumea ca asta nu-i un magazin ieftin deloc, e chiar scump.

Zi-mi unul ieftin.

#22
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

 spider8, on 23 aprilie 2017 - 21:49, said:

Tu vorbești serios ? Este lapte, care se obține în același fel de toate companiile de produse lactate. Pe toate ambalajele de lapte scrie că acestea conțin lapte semidegresat (dacă ne referim la cel cu 1,5 % grăsime de ex.).
Deci conform ambalajului toate cutiile/sticlele conțin același produs - eu dacă vreau să pun accent pe calitate cum spui tu de ce aș alege un lapte mai scump ?????? Ce are în plus ?
Vrei sa facem teoria lactatelor sau ce? Cel mai simplu exemplu: ai impresia ca vacile sunt niste fabrici ideale de lapte care dau toate [fix] acelasi lapte, peste tot in lume si pe tot parcusul anului? Te-ai gandit ca poate Dorna foloseste un anume tip de lapte iar LIDL altul? Sau pastreaza anumite caracteristici ale materiei prime?
Zau de inteleg cum de nu ti-ai pus un minim de intrebari (logice) inainte de a scrie ce ai scris mai sus...

Cat despre "de ce" ai alege: poti sa ii intrebi pe fraierii* aia care cumpara Dorna de ce aleg Dorna in detrimentul altor produse "mai ieftine"... Sau poate crezi ca oamenii nu stiu/nu au auzit de "magia ieftina" de la LIDL? O fi si asa, probabil isi umplu timpul cu treburi mai utile. :)

*Si sunt destui fraieri, dupa cum spuneam. Pentru ca Dorna nu a dat faliment...

Edited by dexterash, 23 April 2017 - 22:02.


#23
rumlegok

rumlegok

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,808
  • Înscris: 06.03.2017
Depinde ce cauti... unele produse sunt mai ieftine intr-un hypermarket, altele in altul...

#24
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 Ion_de_la_Raion, on 23 aprilie 2017 - 21:57, said:


Zi-mi unul ieftin.
Si asta-i adevarat.

#25
Manasu

Manasu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,876
  • Înscris: 25.12.2016
Diferenta de pret vine in primul rand din costurile de marketing pe care o firma le are cu marcile sub care isi vinde produsele.
Dar exista si mari diferente de calitate intre produsele vandute sub marca proprie in supermarketuri: de exemplu, laptele la sticla de 1,5 l, smantana sau iaurtul din Lidl sunt clar superioare celor din Penny sau Kaufland. Eu iau frecvent iaurt Pilos 3,5% grasime, e fabricat in Romania si mi se pare mai bun decat multe iaurturi de "firma".

#26
bila1000

bila1000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,346
  • Înscris: 12.08.2010
Daca o luam asa ,dar Lidl este magazin?

#27
rumlegok

rumlegok

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,808
  • Înscris: 06.03.2017
La Smantana, diferenta intre Penny si Lidl nu mi se pare atat de clara... la iaurt nu stiu, din astea nu prea consum.
Nu prea imi plac lactatele,..

#28
lyanna

lyanna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,318
  • Înscris: 02.09.2007

 ericmario, on 23 aprilie 2017 - 21:29, said:

Este lapte, doar ca nu a prea vazut vaca.

Ia intreaba-l pe unu cu intoleranta la lactate daca poate sa bea laptele Dorna si laptele Lidl.
Dorna, nu merge, Lidl in schimb merge fara nici o problema.
Concluzia: in laptele lidl e orice altceva, dar nu lapte.

#29
rumlegok

rumlegok

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,808
  • Înscris: 06.03.2017
Nu e adevarat, sa stii ca si ala de la Lidl sau orice alt hypermarket are efect pentru cine e sensibil cu lactatele.

#30
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Cum am mai spus - uneori chiar producatorul Dorna, livreaza o cantitate de lapte in vrac catre Carrefour care urmeaza sa fie ambalat in cutiile Carrefour in Popesti Leordeni.  Apoi mai livreaza si un lot de cutii pe care scrie Dorna si care sunt pozitionate in raft intr-o zona premium asumandu-se ca se vand 50%.  Socoteala se face undeva pe medie.

#31
ShadowBroker

ShadowBroker

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 884
  • Înscris: 09.03.2017

 lyanna, on 23 aprilie 2017 - 22:15, said:

Ia intreaba-l pe unu cu intoleranta la lactate daca poate sa bea laptele Dorna si laptele Lidl.
Dorna, nu merge, Lidl in schimb merge fara nici o problema.
Concluzia: in laptele lidl e orice altceva, dar nu lapte.
Concluzie proasta. Cospiratita cronica.

#32
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,655
  • Înscris: 29.03.2006
Eu cand mai intru foarte rar pe la Lidl, in general ies fara produse luate de acolo.

As face asta - sa ies fara produse, si daca m-ar plati ei pe mine, nu eu pe ei.

Am luat foarte rar cate ceva in anii trecuti, si sunt deschis sa iau in continuare daca vad ceva care ma intereseaza.

Dar sunt unele lucruri jenant si rusinos de proaste prin magazin, si asta e motiv de rusine ca ai intrat acolo...
Intru f. rar si din cauza ca nu gasesc produse care ma intereseaza, si din cauza ca au unele produse pe langa care treci fara sa vrei - si care sunt motiv de rusine ca ai intrat acolo.

Am luat anul trecut iaurt de baut de capra branduit pilos - care era de fapt Lact-IQ rebranduit si fara certificari bio, halal, etc.
Am luat si de la Lidl pt ca Lact IQ la 330 ml gaseam mai rar si la magazine aflate mai departe.
Se gasea si la Mega image rebranduit gusturi romanesti, tot fara certificari, si fara locul de productie.
Pe iaurtul de baut de capra Pilos scria ca e facut de Elcomex agroindustrial, asta fiind un plus fata de Mega image...
Fara cerificari nu stiu daca era identic.
Gustul era asemanator dar fara cerificari nu ai garantia ca e la fel un produs, sau in orice caz nu la orice produs de la orice producator.
Unii pot avea usor mai multe serii, cu diverse calitati, mai ales daca nici nu scrie  brandul original, eventual nici macar fabrica cum era la gusturi romanesti.
Anul asta a disparut din supermarketuri si Lact-IQ si cele doua rebranduiri amintite mai sus.
Anul trecut spre sfarsit cand inca spre mai gasea, deja nu mai avea gust de capra...de altfel cu 800 de capre nu ai cum sa faci lactate pt mii de magazine...
Se gasea la 330mm la Penny Market - alt magazin trist, dar avea Lact-IQ (nu mai au) si avea si duplo italia...in rest....
La Kaufland avea rar de 330mm. De 500 nu iau.
Am mai luat de la Lidl ciocolata amazonas 60% cacao - care era o ciocolata mai buna decat se gaseste uzual in RO, - nota 5 cu indulgenta din 12. Cred ca a mai scazut si ea la calitate. Acum e de un 4,5. Trece clasa doar cu extrem de mare indulgenta. Nu am prea mai luat... Insa in RO nu se mai gaseste ciocolata la nici un pret, si la 20 lei tableta nu au gust de ciocolata deloc. Sunt castrate de untul de cacao si ala putin care e este dezodorizat - fara miros si fara gust, sau cu gust de acid stearic ranced, nu intens de ciocolata cum trebuie. Cacaua a ajuns ca in loc de gust de ciocolata sa aiba gust de afumatura de surcele putrede..., are unt de caco 10-12% in loc de 40%, are zahar aberant de mult de te ustura pe gat, iar cea cu lapte are laptele ne-incremosat cu rare exceptii, si are inca si mai mult zahar, in loc de completare cu faina premium de soia cu gust neutru aleasa cu degustatori - cum e cea adevarata cu alune de padure de la marci elvetiane care nu se mai gasesc in Ro dupa ce s-a inchis clubul diplomatilor, are si mai mult zahar si eventual niste praf de zer ca sa mai ia prea putin din zahar...si au alte grasimi adaugate, uleiuri denaturate (esterificate, artificial si nesanatos) de palmier, unt cu colesterol, lecitina de floarea soarelui in loc de soia selectionata cu degustatori, sau mai rau de ricin.., poliglicerol-poliricinoleat, etc., etc.
Am mai luat odata cu mai multi ani in urma un tub de aracet - e so-so.
Am mai luat acum 2 ani o rola de scotch dublu adeziv 3M, dar e apa de ploaie fata de 3M industrial, nu tine nici 1% din cat tine ala adevarat.
Am luat acum cativa ani o foarfeca care parea heavy-duty cu falci groase de 4mm, dar la care s-a spart manerul de plastic fara sa fie fortata...
Am mai luat acum 2 ani o paine mediteraneana - era mancabila dar tot fara gust si asta cand probabil e cea mai buna de acolo.
Nu iau fara gust de paine, nici de la altii.
Am luat anul trecut si niste expadrilopantofi de vara crem-bej, care nu erau cei uzuali, ci un model mult mai bun decat au in general - au tinut doua luni cel mult. Numar mai mic de 42 nu aveau, si a trebuit sa scormonesc pana am gasit una singura de 42...
Am luat in 2013 parca si un multicutter cu acumulator pt ca era mic si compact. Este insa exagerat de zgomotos - cred ca au revizii mai OK acum...acumulatorul e doar unul si ala de numai 1,5 Ah - e singura exceptie dupa 2006 cand am luat mai mic de 2Ah....Am si Fein si Makita si cu acumulator si pe cablu dar asta e compact si usor. Puteam sa iau un Bosch albastru compact si probabil o sa fac asta...
Panzele de taiat pt multicutter sunt foarte proaste, se tocesc dintii imediat in lemn si MDF, chiar daca pe ele scrie eronat HCS (high carbon steel) si chiar W6 tungsten steel...

Laptele nu are acelasi gust la toti producatorii.
Oamenii sunt si subiectivi si diferiti, au gusturi diferite.
Din cele uzuale, din 2006 se considera ca Napolact si Zuzu (Zuzu e brand Albalact) sunt mai bune.
Napolact e un brand mult mai vechi. Am prins si cand aveau lapte de 7% si cred ca am baut odata si unul care avea 9 sau 15%...
Mie personal nu-mi place Zuzu, imi pare mai dulce, mai gretzos...Sora-mea prefera Zuzu...
Napolact e singurul pe care il pot bea rece fara sa-mi faca greatza, ba chiar din contra imi place.
Insa consum extrem de rar lactate, sunt sursa de colesterol, sursa de enzime de crestere care accelereaza imbatranirea, sursa de mucine care se depun pe organe si sitemul imunitar nu mai poate indeparta celulele canceroase.
Laptele de capra are celule de grasime de 10X mai mici, dar tot le are.
Covalact scrie ca e cu lapte de capra 80% si restul vaca. Nu vad de ce ar strica laptele de capra cu 20% vaca, si pot sa cred ca procentul real este pe dos sau mai rau...

Edited by loock, 23 April 2017 - 23:29.


#33
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

 ericmario, on 23 aprilie 2017 - 21:38, said:

Depinde de furnizor, calitate, de brand si nu in ultimul rand de politica magazinului.

Ai dat exemplu Kaufland. Eu spun la toata lumea ca asta nu-i un magazin ieftin deloc, e chiar scump.
Dar fiecare cumpara de unde vrea, cum e si normal.
Kefir napolact, la kaufland e cu vreo 40% mai scump ca acelasi produs vandut la lidl.
Acelasi producator, cantitate, tot.
Lidl are preturi mici in general. In strainatate, Lidl si Aldi sint cele mai ieftine magazine.

 Adm, on 23 aprilie 2017 - 21:53, said:

1. Marca proprie, cu discount imens de volum, nu are cheltuieli separate de marketing si distributie.
2. Lidl are in multe cazuri doua sortimente (unul de calitate superioara). Pilos e cel mai ieftin, dar au si sortiment BIO (Milbona), pe care il gasesc bun.
si napolact, care e mai ieftin cu vreo 40% fata de alte magazine

 loock, on 23 aprilie 2017 - 23:16, said:

Eu cand mai intru foarte rar pe la Lidl, in general ies fara produse luate de acolo.

As face asta - sa ies fara produse, si daca m-ar plati ei pe mine, nu eu pe ei.

Am luat foarte rar cate ceva in anii trecuti, si sunt deschis sa iau in continuare daca vad ceva care ma intereseaza.

Dar sunt unele lucruri jenant si rusinos de proaste prin magazin, si asta e motiv de rusine ca ai intrat acolo...
Intru f. rar si din cauza ca nu gasesc produse care ma intereseaza, si din cauza ca au unele produse pe langa care treci fara sa vrei - si care sunt motiv de rusine ca ai intrat acolo.

Am luat anul trecut iaurt de baut de capra branduit pilos - care era de fapt Lact-IQ rebranduit si fara certificari bio, halal, etc.
Am luat si de la Lidl pt ca Lact IQ la 330 ml gaseam mai rar si la magazine aflate mai departe.
Se gasea si la Mega image rebranduit gusturi romanesti, tot fara certificari, si fara locul de productie.
Pe iaurtul de baut de capra Pilos scria ca e facut de Elcomex agroindustrial, asta fiind un plus fata de Mega image...
Fara cerificari nu stiu daca era identic.
Gustul era asemanator dar fara cerificari nu ai garantia ca e la fel un produs, sau in orice caz nu la orice produs de la orice producator.
Unii pot avea usor mai multe serii, cu diverse calitati, mai ales daca nici nu scrie  brandul original, eventual nici macar fabrica cum era la gusturi romanesti.
Anul asta a disparut din supermarketuri si Lact-IQ si cele doua rebranduiri amintite mai sus.
Anul trecut spre sfarsit cand inca spre mai gasea, deja nu mai avea gust de capra...de altfel cu 800 de capre nu ai cum sa faci lactate pt mii de magazine...
Se gasea la 330mm la Penny Market - alt magazin trist, dar avea Lact-IQ (nu mai au) si avea si duplo italia...in rest....
La Kaufland avea rar de 330mm. De 500 nu iau.
Am mai luat de la Lidl ciocolata amazonas 60% cacao - care era o ciocolata mai buna decat se gaseste uzual in RO, - nota 5 cu indulgenta din 12. Cred ca a mai scazut si ea la calitate. Acum e de un 4,5. Trece clasa doar cu extrem de mare indulgenta. Nu am prea mai luat... Insa in RO nu se mai gaseste ciocolata la nici un pret, si la 20 lei tableta nu au gust de ciocolata deloc. Sunt castrate de untul de cacao si ala putin care e este dezodorizat - fara miros si fara gust, sau cu gust de acid stearic ranced, nu intens de ciocolata cum trebuie. Cacaua a ajuns ca in loc de gust de ciocolata sa aiba gust de afumatura de surcele putrede..., are unt de caco 10-12% in loc de 40%, are zahar aberant de mult de te ustura pe gat, iar cea cu lapte are laptele ne-incremosat cu rare exceptii, si are inca si mai mult zahar, in loc de completare cu faina premium de soia cu gust neutru aleasa cu degustatori - cum e cea adevarata cu alune de padure de la marci elvetiane care nu se mai gasesc in Ro dupa ce s-a inchis clubul diplomatilor, are si mai mult zahar si eventual niste praf de zer ca sa mai ia prea putin din zahar...si au alte grasimi adaugate, uleiuri denaturate (esterificate, artificial si nesanatos) de palmier, unt cu colesterol, lecitina de floarea soarelui in loc de soia selectionata cu degustatori, sau mai rau de ricin.., poliglicerol-poliricinoleat, etc., etc.
Am mai luat odata cu mai multi ani in urma un tub de aracet - e so-so.
Am mai luat acum 2 ani o rola de scotch dublu adeziv 3M, dar e apa de ploaie fata de 3M industrial, nu tine nici 1% din cat tine ala adevarat.
Am luat acum cativa ani o foarfeca care parea heavy-duty cu falci groase de 4mm, dar la care s-a spart manerul de plastic fara sa fie fortata...
Am mai luat acum 2 ani o paine mediteraneana - era mancabila dar tot fara gust si asta cand probabil e cea mai buna de acolo.
Nu iau fara gust de paine, nici de la altii.
Am luat anul trecut si niste expadrilopantofi de vara crem-bej, care nu erau cei uzuali, ci un model mult mai bun decat au in general - au tinut doua luni cel mult. Numar mai mic de 42 nu aveau, si a trebuit sa scormonesc pana am gasit una singura de 42...
Am luat in 2013 parca si un multicutter cu acumulator pt ca era mic si compact. Este insa exagerat de zgomotos - cred ca au revizii mai OK acum...acumulatorul e doar unul si ala de numai 1,5 Ah - e singura exceptie dupa 2006 cand am luat mai mic de 2Ah....Am si Fein si Makita si cu acumulator si pe cablu dar asta e compact si usor. Puteam sa iau un Bosch albastru compact si probabil o sa fac asta...
Panzele de taiat pt multicutter sunt foarte proaste, se tocesc dintii imediat in lemn si MDF, chiar daca pe ele scrie eronat HCS (high carbon steel) si chiar W6 tungsten steel...

Laptele nu are acelasi gust la toti producatorii.
Oamenii sunt si subiectivi si diferiti, au gusturi diferite.
Din cele uzuale, din 2006 se considera ca Napolact si Zuzu (Zuzu e brand Albalact) sunt mai bune.
Napolact e un brand mult mai vechi. Am prins si cand aveau lapte de 7% si cred ca am baut odata si unul care avea 9 sau 15%...
Mie personal nu-mi place Zuzu, imi pare mai dulce, mai gretzos...Sora-mea prefera Zuzu...
Napolact e singurul pe care il pot bea rece fara sa-mi faca greatza, ba chiar din contra imi place.
Insa consum extrem de rar lactate, sunt sursa de colesterol, sursa de enzime de crestere care accelereaza imbatranirea, sursa de mucine care se depun pe organe si sitemul imunitar nu mai poate indeparta celulele canceroase.
Laptele de capra are celule de grasime de 10X mai mici, dar tot le are.
Covalact scrie ca e cu lapte de capra 80% si restul vaca. Nu vad de ce ar strica laptele de capra cu 20% vaca, si pot sa cred ca procentul real este pe dos sau mai rau...
Nu stiu ce sa zic, au marca proprie numita "Deluxe" si sint produse f bune.

Sint extrem de pretentios la paine si mi se pare ca au mai multe paine absolut excelente, cele mai bune de pe piata.

Aveau si o paine cu cartof si ceapa, din pacate, au eliminat-o din oferta.

Au scule f bune, am luat truse de biti securitate superbe, si tot felul de chei, surubelnite, masini de gaurit... Parkside.

Ciocolata au de la proasta la f buna, au si marci chiar. Si cele cu 75% cacao... Cacao vand la cutie cu doar 10-12% unt, adevarat.
Dar au multe chestii ok. Bere 5.2%... alcool in general.

Haine? au si bune si rele, cum iti e norocul, la incaltari nu prea stau bine, dar au multe multe chestii cool

Aveau candva si zahar brut adevarat, nu brun... nu stiu daca mai e, ca normal ca tot ce e bun dispare, pt ca lumea vrea franzela alba si salam si atat.

De la Alsi luam miere de Manuka 10+ la preturi incredibil de mici... diferentele intre aldi si lidl sint aproape inexistente.

Apa de gura listerine ieftina si aia, jumate fata de farmacii

#34
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004

 spider8, on 23 aprilie 2017 - 21:11, said:

(ca o paranteză, pe sticla de lapte nu scrie că ar avea lapte praf).
Si sunt obligati, sau cum?

#35
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,655
  • Înscris: 29.03.2006
Nu sunt obligati - daca e 0,1% lapte praf, 98,9% pishat fiert si 1% dioxid de titan e OK pt. Romania...

#36
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Asa a vrut UE, executam
http://www.digi24.ro...uropeana-688987

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate