Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac
 Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim
 

GPL neomologata pe autoturism..ce riscam?

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
topital

topital

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 29.01.2014
Daca suntem prinsi cu instalatie   GPL  neomologata  pe masina de catre politisti sau RAR ...ce riscam?

#2
unucelalalt

unucelalalt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,768
  • Înscris: 14.05.2015
Ridicat talon , trimis la RAR pt inspectie , si o amenda eventual .

#3
trestie-de-balta

trestie-de-balta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,505
  • Înscris: 24.01.2007
Amenda, luat talonul sau, daca ai ghinion, o explozie oricand.
E un fel de ruleta ruseaca cu viata ta.

#4
Robiacs

Robiacs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,923
  • Înscris: 18.10.2010
Iti cam risti viata.

Si eu am gpl la a mea, dar nu ma joc cu chestiile astea...

#5
campary

campary

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,330
  • Înscris: 16.09.2005
Tot instalatie GPL neomologata este si aia noua pe care o montezi in service autorizat RAR, dar inca nu ai ajuns cu ea la RAR sa o treaca in CIV. Prin urmare, omologarea consta intr-o taxa patita celor de la RAR pentru a opera modificarea in baza de date si in Cartea de identitate a vehiculului. Dupa ce le dai banii, nu mai e periculoasa instalatia si masina nu mai reprezinta un pericol pe drumurile publice.

#6
topital

topital

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 29.01.2014

 Robiacs, on 23 aprilie 2017 - 15:36, said:

Iti cam risti viata.

Si eu am gpl la a mea, dar nu ma joc cu chestiile astea...
  Rezervorul gpl este mai putin vulnerabil decat rezervorul de benzina .Se spune ca rezervoarele de gpl sunt testate de ISCIR la presiuni de circa 2 ori mai mari decat presiunea  la care este folosita  butelia+se incarca la o capacitate de 80% din  cea normala

#7
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Daca instalatia e facuta de Dorel pe genunchi , poti face bum .

#8
topital

topital

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 29.01.2014

 unucelalalt, on 23 aprilie 2017 - 15:31, said:

Ridicat talon , trimis la RAR pt inspectie , si o amenda eventual .
Cata amenda iti poate da  ,pe cat timp iti poate ridica talonul , si  la RAR ce te pune sa faci...??? Stie cineva ... sau, a patit asa ceva ...? .Daca am toata instalatia ok si rezervorul  cu termenul de valabilitate expirat?

#9
User107

User107

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 990
  • Înscris: 13.01.2017

 topital, on 23 aprilie 2017 - 15:57, said:

  Rezervorul gpl este mai putin vulnerabil decat rezervorul de benzina .Se spune ca rezervoarele de gpl sunt testate de ISCIR la presiuni de circa 2 ori mai mari decat presiunea  la care este folosita  butelia+se incarca la o capacitate de 80% din  cea normala
Una este rezervorul si una este instalatia completa. Sunt diverse imbinari, etansari, care, executate prost, duc la surprize.

#10
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007
Talonul este ridicat ,pana te prezinti la RAR sa rezolvi problema.Cu hartiile de la RAR te prezinti la politie si recuperezi talonul.
Daca ti se ridica si permisul...este altceva.Pt asta ,te pregatesti de examen pt scurtarea perioadei de suspendare...

#11
cristianpx

cristianpx

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 23.07.2016
Eu am instalatie pe masina de 5ani, in timpul asta am mai fost oprit de echipaje de politie insa nicioadata nu m-a intrebat nimeni daca am instalatie sau daca este omologata RAR.

A nu se intelege gresit, NU incurajez instalatii montate artizanal, insa daca instalarea s-a facut la un montator autorizat si totul este legal insa nu ai ajuns la RAR si nu ai de gand sa le dai alora taxa de 150 lei ( atat era cu ceva timp in urma) nu cred ca fie o problema.

Instalatia este inscrisa in cartea masinii nicidecum in talon , pe care ti-l cere de fiecare data politia.

Modificarea in talon se poate face la cerere :

Ordinul nr. 1501 din 2006 privind procedura înmatriculării, înregistrării, radierii şi eliberarea autorizaţiei de circulaţie provizorie sau pentru probe a vehiculelor
Art. 14. - (1) Eliberarea unui nou certificat de înmatriculare ca urmare a modificării unor date înscrise în acesta se efectuează în baza următoarelor documente:
a) cererea solicitantului;
B) cartea de identitate a vehiculului, cu modificările tehnice operate de Regia Autonomă "Registrul Auto Român";
c) fişa de înmatriculare a vehiculului, vizată de organul fiscal competent al autorităţii administraţiei publice locale, numai în cazul modificărilor care se referă la schimbarea domiciliului sau, după caz, a reşedinţei, pentru cetăţenii străini, ori a sediului în cadrul aceluiaşi judeţ sau la schimbarea motorului cu un altul de o capacitate cilindrică diferită;
d) vechiul certificat de înmatriculare;
e) dovada plăţii contravalorii certificatului de înmatriculare;
f) actul de identitate al solicitantului, în original şi în copie.
(2) Documentul original prevăzut la alin. (1) lit. f) se restituie pe loc, după confruntarea copiei cu acesta. Cartea de identitate a vehiculului se restituie odată cu predarea noului certificat de înmatriculare a vehiculului.
Operaţiunea de preschimbare a certificatului de înmatriculare se face de către Serviciul Public Comunitar Regim Permise de Conducere şi Înmatriculare a Vehiculelor în a cărui rază de competenţă domiciliezi.

#12
unucelalalt

unucelalalt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,768
  • Înscris: 14.05.2015
Talonul se ridica pt modificari neomologate care esti nevoit sa le elimini si sa faci inspectia ca sa faci dovada ca ai dat jos instalatia . Ca instalatia indeplineste sau nu conditiile tehnice legale nu mai intereseaza pe nimeni , ea nu trebuie sa existe pe masina . Daca pui un furtun intr-un bidon si alimentezi cu benzina motorul din el ca ai rezervorul spart poti pati acelasi lucru , tot modificare de constructie , acelasi articol de lege .
Recuperezi talonul imediat ce rezolvi asta . Amenda nu stiu cat poate fi , de regula nu prea te arde asa rau , doar daca dai de cel mai negru in cerul gurii sau te pui in gura .

#13
don_King

don_King

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,038
  • Înscris: 26.11.2001

 topital, on 23 aprilie 2017 - 16:11, said:

................ .Daca am toata instalatia ok si rezervorul  cu termenul de valabilitate expirat?

E inconstienta sa mergi cu rezervorul cu termenul de valabiltate expirat. Nu pui doar viata ta in pericul, ci si pe a celor din jur. Dincolo de lege, un pic de bun timp iti spune ca sa faci.

#14
fflloorryynn

fflloorryynn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 388
  • Înscris: 28.12.2008
Riști să devii un popcorn uman.

#15
topital

topital

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 29.01.2014

 cristianpx, on 23 aprilie 2017 - 16:53, said:

Eu am instalatie pe masina de 5ani, in timpul asta am mai fost oprit de echipaje de politie insa nicioadata nu m-a intrebat nimeni daca am instalatie sau daca este omologata RAR.

A nu se intelege gresit, NU incurajez instalatii montate artizanal, insa daca instalarea s-a facut la un montator autorizat si totul este legal insa nu ai ajuns la RAR si nu ai de gand sa le dai alora taxa de 150 lei ( atat era cu ceva timp in urma) nu cred ca fie o problema.

Instalatia este inscrisa in cartea masinii nicidecum in talon , pe care ti-l cere de fiecare data politia.

Modificarea in talon se poate face la cerere :

Ordinul nr. 1501 din 2006 privind procedura înmatriculării, înregistrării, radierii şi eliberarea autorizaţiei de circulaţie provizorie sau pentru probe a vehiculelor
Art. 14. - (1) Eliberarea unui nou certificat de înmatriculare ca urmare a modificării unor date înscrise în acesta se efectuează în baza următoarelor documente:
a) cererea solicitantului;
Posted Image cartea de identitate a vehiculului, cu modificările tehnice operate de Regia Autonomă "Registrul Auto Român";
c) fişa de înmatriculare a vehiculului, vizată de organul fiscal competent al autorităţii administraţiei publice locale, numai în cazul modificărilor care se referă la schimbarea domiciliului sau, după caz, a reşedinţei, pentru cetăţenii străini, ori a sediului în cadrul aceluiaşi judeţ sau la schimbarea motorului cu un altul de o capacitate cilindrică diferită;
d) vechiul certificat de înmatriculare;
e) dovada plăţii contravalorii certificatului de înmatriculare;
f) actul de identitate al solicitantului, în original şi în copie.
(2) Documentul original prevăzut la alin. (1) lit. f) se restituie pe loc, după confruntarea copiei cu acesta. Cartea de identitate a vehiculului se restituie odată cu predarea noului certificat de înmatriculare a vehiculului.
Operaţiunea de preschimbare a certificatului de înmatriculare se face de către Serviciul Public Comunitar Regim Permise de Conducere şi Înmatriculare a Vehiculelor în a cărui rază de competenţă domiciliezi.
Sa inteleg ca daca am trecuta in CIV si nu am trecut  in  certificatul de inmatriculare instalatia GPL nu incalc legea+ mai am si ITP-ul valabil..., cu alte cuvinte  daca ma pune sa deschid porbagajul si vede butelia  as putea pati ceva?

#16
FreeThinker

FreeThinker

    Mr.Nobody

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,581
  • Înscris: 16.08.2010
Hai ca deja esti offtopic pe topicul tau...
N-are nici o legatura prima intrebare cu cea de #15


edit: Daca e trecuta in CIV inseamna ca e omologata. Da, poti risca sa deschizi si torpedoul si sa scoti de-acolo o copie de pe CIV sa i-o arati lu' garcea...

Edited by FreeThinker, 23 April 2017 - 17:58.


#17
gabrieln2016

gabrieln2016

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,210
  • Înscris: 04.11.2016

 cristianpx, on 23 aprilie 2017 - 16:53, said:

Eu am instalatie pe masina de 5ani, in timpul asta am mai fost oprit de echipaje de politie insa nicioadata nu m-a intrebat nimeni daca am instalatie sau daca este omologata RAR.

ITP-ul cum ai reusit sa-l faci in cei 5 ani? Ai dat jos instalatia de fiecare data cand ai facut inspectia sau ai omologarea de la RAR?

In alta ordine de idei, din ceea ce stiu eu poti monta instalatia la un atelier acreditat si poti circula cu ea pana la prima inspectie tehnica. Inainte de a te prezenta la ITP, trebuie sa mergi la RAR pentru omologare. Asa era acum 5-6 ani. Daca acum este altfel, scuzati greseala.

Si inca ceva. Politia nu are treaba cu GPL-ul, problema este daca esti oprit de cei de la Autoritatea Rutiera.

Edited by gabrieln2016, 24 April 2017 - 15:41.


#18
cristianpx

cristianpx

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 23.07.2016
@Gabrieln2016 -  citeste mai atent. NU a zis nimeni ca nu am facut omologarea.

Am detaliat in sensul unei verificari de catre echipajele de Politie.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate