Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

INMATRICULARI tocmai in septembrie?

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#1
topital

topital

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 29.01.2014
Buna seara !    In Slatina jud Olt am intocmit  si eu un dosar de inmatriculare autoturism  la un birou de intocmit acte auto. , am platit asigurarea si toate celelalte taxe cerute.Cand m-am dus sa-l depun  aflu cu stupoare ca trebuie sa fac programare on line la serviciul inmatriculari pe site-ul prefecturii . Am intrat pe site si toate lunile sunt ocupate pana in  septembrie  cam pe 4 septembrie  reuseam sa  ma programez si eu, dar n-am facut-o.                                                    CONTRACTUL  DE INSTRAINARE -DOBANDIRE  AL UNUI MIJLOC DE TRANSPORT, are termen de valabilitate 30 de zile... deci expira pe data de  7 mai 2017  .Ce ma invatati sa fac ...sa astept 5 luni de zile?  Asigurare am platit degeaba se poate expira pentru ca am platit-o pe 6 luni + celelalte acte .Daca nu  am internet nu pot sa-mi inmatriculez masina ...? Sa zicem...-care posesori de internet sunt obligati sa intre pe site-ul prefecturilor sa ne faca programari la inmatriculari  fie ele gratuite sau taxate legal

#2
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010
Ce programare omule , poate doreai sa spui programare la RAR pentru autentificare .
La inmatriculari depui dosarul si ei trebuie in termen de 10 zile sa-ti elibereze certificat de inmatriculare si numerele.

#3
mihaiduban

mihaiduban

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,601
  • Înscris: 24.04.2010
esti sigur ca vazut bine?
Daca da  ma gandesc serios sa ma mut din ROMANIA

View Postpacopaco1967, on 22 aprilie 2017 - 22:34, said:

Ce programare omule , poate doreai sa spui programare la RAR pentru autentificare .
La inmatriculari depui dosarul si ei trebuie in termen de 10 zile sa-ti elibereze certificat de inmatriculare si numerele.
SE FACE PROGRAMARE SI LA INMATRICULARI MAI NOU

Un sfat de la mine
Cauta "o relatie " si cu 50 de euro o rezolvi !

#4
rumlegok

rumlegok

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,808
  • Înscris: 06.03.2017
Daca au dat navala toti ca nu mai e taxa... le e frica la toti ca pana in vara baga taxa la loc si se inghesuie toti acum sa prinda taxa 0.

A mai fost acest fenomen si prin 2009.

#5
topital

topital

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 29.01.2014

View Postpacopaco1967, on 22 aprilie 2017 - 22:34, said:

Ce programare omule , poate doreai sa spui programare la RAR pentru autentificare .
La inmatriculari depui dosarul si ei trebuie in termen de 10 zile sa-ti elibereze certificat de inmatriculare si numerele.
Pentru  inmatriculari  trebuie sa faci programare (rezervare ) on line pe siteul prefecturii ,cum am zis altfel nu-ti  primeste dosarul , +nu ai loc de cei cu programari   carora li se afiseaza nr de ordine  pe un display deasupra ghiseului .Asa am crezut si eu ca este o gluma cand... d-na care mi-a intiocmit dosarul, a zis  ca-mi poate face si o rezervare  incepand cu luna august.AUTENTIFICARE de la rar nu mai trebuie pentru un autoturism sh romanesc ,daca are itp-ul valabil.

Edited by topital, 22 April 2017 - 23:18.


#6
topital

topital

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 29.01.2014
Ce fac cu ...CONTRACTUL  DE INSTRAINARE -DOBANDIRE  AL UNUI MIJLOC DE TRANSPORT,  ( solenza din 2005) pentru ca are termen de valabilitate 30 de zile. expira pe 7 mai?  si primesc amenda daca nu o inmatriculez in termen  circa 300 lei....!!!+ imi  ia actele  si le trimite proprietarului  parca asa am inteles eu ...

#7
Tront

Tront

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 708
  • Înscris: 10.07.2012
La Bucuresti/Ilfov, merge sa inmatriculezi, dar ca sa prinzi loc sau sa nu pierzi multe ore, mergi pe la 5:30-6 dimineata.
Teoretic, trebuie sa existe sa primeasca si dosare, dar cu un numar limitat.
Eu am ajuns la 07:03 la Ilfov ( se deschide la 07:00 ) si am stat 12 ore la coada ( aveam bonul 132/200 ).
Eu zic sa dai o fuga la tine acolo, sa iei pulsul. Eu asa am facut.

#8
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,773
  • Înscris: 25.01.2007
Nu expirã nici un contract, nici un fiscal, nimic.

#9
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013

View Posttopital, on 22 aprilie 2017 - 23:43, said:

Ce fac cu ...CONTRACTUL  DE INSTRAINARE -DOBANDIRE  AL UNUI MIJLOC DE TRANSPORT,  ( solenza din 2005) pentru ca are termen de valabilitate 30 de zile. expira pe 7 mai?  si primesc amenda daca nu o inmatriculez in termen  circa 300 lei....!!!+ imi  ia actele  si le trimite proprietarului  parca asa am inteles eu ...

Trebuie sa declari la impozit masina in 30 de zile. Nu-i intereseaza la primarie daca o treci pe tine si cand...  

Ai nevoie de contractul de vanzare cumparare si gata..esti bun de plata la primarie.

Daca ti-a semnat certificatul..e nasol cand te opreste militia. Da cred ca o sa te inteleaga ei ca se sta mult acu' la inmatriculari..
Tine si tu in masina programarea la RAR si le-o arati.

Edited by mariovrs, 23 April 2017 - 06:17.


#10
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,578
  • Înscris: 01.03.2007
@topital
Nu-ti face griji.La politie,nu mai tin cont de cele 30 de zile. Am cumparat masina in decembrie (inmatriculata in ro,in acelasi judet),iar programarea la politie am facut-o dupa 1 februarie,dupa eliminarea taxei.Am gasit liber la mijlocul lui martie si n-a fost nicio problema...Pentru orice eventualitate,am convenit cu vanzatorul,sa nu scriem pe certificat la rubrica "Instrainat catre...".Am scris in ziua cand eram programat la politie,inainte de a merge acolo si am pus data reala (din decembrie),de pe actul de vanzare-cumparare.
Totul a decurs civilizat,fara stat la cozi,fara nervi...Felicitari celor care au facut posibil acest lucru...Programarea facuta de acasa (PC),mi-am ales ziua si ORA (si minutele) care mi-au convenit (evident,din cele neocupate inca),iar la politie,am mers cu 10 minute inainte de ora programata si dupa 5 minute am fost chemat la ghiseu,unde am stat cam...2-3 minute si gata! :) Inaintea mea,a strigat mai multe nume,ale unora care nu s-au prezentat la ora programata (or fi intarziat?).
Am platit direct la ghiseu doar taxa pentru certificatul de inmatriculare 37 Lei,pentru ca am pastrat numerele (placutele) fostului proprietar,care erau in stare perfecta...N-am vrut numere preferentiale si n-avea rost sa platesc alte numere la intamplare (cam 40 lei).Succes!

#11
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

View Postpacopaco1967, on 22 aprilie 2017 - 22:34, said:

Ce programare omule , poate doreai sa spui programare la RAR pentru autentificare .
La inmatriculari depui dosarul si ei trebuie in termen de 10 zile sa-ti elibereze certificat de inmatriculare si numerele.
Nu se mai face autentificare de cel putin 1 an pentru transcrieri auto .

View Posttopital, on 22 aprilie 2017 - 23:13, said:

....AUTENTIFICARE de la rar nu mai trebuie pentru un autoturism sh romanesc ,daca are itp-ul valabil.
Chiar daca nu ar avea itp valabil tot nu s-ar mai face autentificare ci doar itp , la rar .

#12
tanaru_ady

tanaru_ady

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,196
  • Înscris: 23.12.2010
Asa sunt si eu doar ca pe data de 4mai voi scoate al doilea set de numere rosii +asigurare pe 6 luni ,iar RAR il am pe 15 mai.Acum eu cand trebuie se declar masina la primarie la mine deoarece RAR-ul il am pe 15 mai iar eu am cumparat masina pe 10Aprilie1Plus ca in Pitesti proprietarul nu a putut sa i-mi dea fiscalaul pt ca primaria aceasta nu elibereaza fiscal fara RAR.Masina este adusa din Olanda,deci am si nr de Olanda in portbagaj!

#13
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

View Posttanaru_ady, on 23 aprilie 2017 - 07:42, said:

Asa sunt si eu doar ca pe data de 4mai voi scoate al doilea set de numere rosii +asigurare pe 6 luni ,iar RAR il am pe 15 mai.Acum eu cand trebuie se declar masina la primarie la mine deoarece RAR-ul il am pe 15 mai iar eu am cumparat masina pe 10Aprilie1Plus ca in Pitesti proprietarul nu a putut sa i-mi dea fiscalaul pt ca primaria aceasta nu elibereaza fiscal fara RAR.Masina este adusa din Olanda,deci am si nr de Olanda in portbagaj!
Daca masina e adusa din Olanda , deci niciodata inmatriculata definitiv in Romania , ce fiscal iti trebuie ?
Masina o declari la impozit imediat dupa ce ai facut contractul prin care dovedesti ca autoturismul este al tau . De ce sa amani ?

#14
tanaru_ady

tanaru_ady

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,196
  • Înscris: 23.12.2010
Pai eu am cumparato de la cineva de la un samsar!eu am contract de vanzare cumparare cu el!

Edited by tanaru_ady, 23 April 2017 - 07:55.


#15
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

View Posttanaru_ady, on 23 aprilie 2017 - 07:54, said:

Pai eu am cumparato de la cineva de la un samsar!eu am contract de vanzare cumparare cu el!
Hahaha teapa tipica ! Samsarul nu a declarat-o la impozit , niciodata , asa ca nu are cum sa-ti dea certificat fiscal !! Aia cu nu se da certif fiscal fara RAR e praf in ochi de la samsar citire .
P.S. Poate va invatati sa nu mai cumparati de la samsari ...

Edited by Baxon, 23 April 2017 - 08:00.


#16
tanaru_ady

tanaru_ady

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,196
  • Înscris: 23.12.2010
Si in situatia asta ce sa fac?

#17
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Stai si plangi in batista ...

#18
tanaru_ady

tanaru_ady

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,196
  • Înscris: 23.12.2010

View PostBaxon, on 23 aprilie 2017 - 08:03, said:

Stai si plangi in batista ...
Frumos raspuns!Multumesc!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate