Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Ceas Fossil Mechanical Twist ME1122 este 100% mecanic?

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
Lenevo

Lenevo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,015
  • Înscris: 10.04.2017
Am nevoie de o informatie sigura, ceasul Ceas Fossil Mechanical Twist ME1122 este mecanic 100% sau este o amestecatura intre ceas mecanic si mecanism care se roteste cu ajutorul bateriei?

#2
Al3xandru35

Al3xandru35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,325
  • Înscris: 30.09.2011
Ce e greu de inteles de pe site-ul Fossil? Minutarul si orarul merg de pe baterie, iar secundarul merge ca la un ceas mecanic. Deci pe scurt, o corcitura, sau amestecatura, cum vrei sa-i zici.

#3
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,622
  • Înscris: 01.10.2002
http://www.elefant.r...-274375-26.html

Ceas barbatesc, cu mecanism quartz si display analog

#4
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,802
  • Înscris: 07.06.2014
ai fost macar curios sa vezi ce zice producatorul? te-ai aruncat la topic si gata

About the Movement
The twist movement combines the beauty of an automatic movement with the accuracy of a quartz battery. Partially exposing the inner-workings of the timepiece, the second hand is powered by the motion of your wrist, while the hour and minute hands run off of the replaceable battery.

#5
cezarmed2

cezarmed2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,393
  • Înscris: 11.12.2014
Colectia e Mechanical. Mecanismul e quartz.

Stie goagle.

Edited by cezarmed2, 22 April 2017 - 22:04.


#6
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Asta aduce mai multe intrebari decit raspunsuri :-)
E controlat macar totusi secundarul electronic sau arata si el o valoare random acolo si e doar sa-l vezi ca se misca (sau eventual ca sa poti cronometra ochiometric stiu eu 15s)?

#7
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,802
  • Înscris: 07.06.2014
care parte din secundar strict mecanic nu o intelegi?

precizia nu e mare, iti dai seama, ca e pus doar ca sa miste secundarul, dar nici nu cred ca ai o bataie asa de mare incat sa nu poti masura in secunde macar 1 minut. doar nu astepti 5 min ca sa faca secundarul o rotatie de 1 min. o avea o abatere de 0.5 acolo. imi dau cu presupusul, nu stiu cat e. dar poti intreba producatorul, mail si iti satisfaci curiozitatea. zic

#8
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004
Eu nu inteleg ce pretentii ai de la un ceas de sezon. Il iei, il porti cateva luni si gata. Altul.
E doar ceas de moda, nu ceas de marca.

Si oricum. Daca vrei precizie nu iei mecanic.

#9
belogerer

belogerer

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,560
  • Înscris: 14.03.2008

 eiffel, on 23 aprilie 2017 - 08:34, said:


Si oricum. Daca vrei precizie nu iei mecanic.

depinde de mecanic...

#10
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004
Nu, nu depinde. Un oscilator pe cuart e de mii de ori mai precis decat un balansier.
Ca exista ceasuri mecanice mai precise si altele mai putin precise e altceva.

Dar nici cel mai precis cronometru mecanic nu va avea precizia unui ceas decent pe cuartz.

#11
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

 Dany_Darke, on 23 aprilie 2017 - 08:07, said:

care parte din secundar strict mecanic nu o intelegi?

precizia nu e mare, iti dai seama, ca e pus doar ca sa miste secundarul, dar nici nu cred ca ai o bataie asa de mare

"strict" este o chestie introdusa de tine acum, nu vad nicaieri altundeva aceasta caracteristica.
Trebuie cuantificat ce inseamna "precizia nu e mare", pentru ca si la cele mai bune mecanice vorbim de cel putin o secunda pe zi (asta la absolut cele mai tari, la un Fossil e sigur destule secunde PE ZI). In conditiile in care nu-l potrivesti in fiecare zi informatia data de secundar e la fel de buna ca cea data de un generator de numere aleatoare, doar o chestie care se invirte la intimplare acolo.

#12
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,802
  • Înscris: 07.06.2014
astfel de plangeri le faci producatorului. asa um au zis si alti colegi, unele modele sunt doar de design, ceva care sa arati ca ai si sa te dai mare cu firma, ca e precis sau nu, nu mai conteaza, ai marca de marca la mana si lumea te-a vazut.

ca sa tina totusi la o calitate, au pus partea de quartz pt a mentine ora cat de cat exacta. in fine, noi ne contrazicem aici pe marketingul lor, de parca e prima noastra zi pe pamant in secolul asta si nu stim cu ce se mananca.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate