Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Cat timp liber aveti si ce faceti cu el? (pentru cei in campul muncii)

- - - - -
  • Please log in to reply
76 replies to this topic

#55
Lenevo

Lenevo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,015
  • Înscris: 10.04.2017
Faceam referire la majoritatea celor care lucreaza din tara asta.
Nici nu mai zic de numarul celor care lucreaza fara carte de munca.

Am destule cunostinte care nu au timp nici macar sa isi cumpere o haine, sa faca cumparaturile, astea sunt joburile.
Nu muncesti nu mananci.

#56
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

View PostLenevo, on 25 aprilie 2017 - 18:49, said:

Nu muncesti nu mananci.

Ce bine era sa fie asa, probabil eram mai sanatosi. "Un studiu recent efectuat de Centrul de Calcul și Statistică Sanitară din Ministerul Sănătății Publice arată că 40% din copiii din România sunt supraponderali, 55% din adulți sunt supraponderali, iar aproximativ 24% obezi."

#57
Surgeoniac

Surgeoniac

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 433
  • Înscris: 18.03.2017

View Postf300, on 25 aprilie 2017 - 18:53, said:


Ce bine era sa fie asa, probabil eram mai sanatosi.

Cine te obligă să mănânci ?

View Postrosix, on 22 aprilie 2017 - 18:34, said:

In putinul timp liber pe care il avem frecam duda pe net, ne plimbam prin parc sau prin oras, mergem la o bere la terasa, ne uitam la un film cules de pe net, ne uitam la preturi prin mall, ne gandim pe ce sa mai dam banii - astfel incat viata si munca noastra sa aiba sens, barfim la scara blocului vorbind rautacios de unii sau de altii ca fura de sparg, etc.
Ai descris perfect majoritatea oamenilor pe care îi știu care se plâng veșnic că nu au destul timp. Timp ca să și-l petreacă făcând aceleași lucruri infecte pe care le fac în 8 ore...dar ei ar vrea să le facă 12 ore...chiar 16 ore...de fapt nici somnul nu contează pentru ei. Important este să fie timp de băut, bârfă, cumpărături, internet, filme.

Și persoanele de genul sunt cele care au pretenții, cărora nu le convine că ”trebuie” să muncească, deși munca lor nu este nici cea mai bună, nici cea mai performantă ( așa-i, colegule, AppleS ? )  , așa că de fapt nimeni nu le-ar duce lipsa de la locul de muncă și nu i-ar pune în cătușe dar ar renunța, așa că de ce n-o fac, totuși ?
Ah, pentru că sunt totuși dependenți de muncă ca să supraviețuiască.
Sunt ca și pisicile - vor să fie independente, dar nu pot să fie. Pentru că nu sunt lei - sunt doar niște pisicuțe care vor și vor....așa s-au născut, așa vor muri.

#58
bila1000

bila1000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,346
  • Înscris: 12.08.2010
In mod clar in prezent spiritul nu este liber ci este ingradit, probabil material stam bine dar spiritual , prost.Poti avea o groaza de timp liber daca in interior nu esti multumit, omul nu este pentru munca, el initial colinda coclaurile pentru cautarea hranei, vina animale dar in sine nu producea nimic, odata cu suprapopularea, spatiul per persoana s-a redus, parca si in Australia, bastinasii au fost distrusi in momentul in care au fost bagati la bloc o parte din spiritul lor a murit.

#59
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
De aia au atitia romani WC-ul in curte, chiar cind ai nevoie sa ai spiritul cit mai liber iesi din casa si esti una cu natura.

#60
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,890
  • Înscris: 27.01.2016

View PostSurgeoniac, on 25 aprilie 2017 - 21:25, said:


Cine te obligă să mănânci ?
Cine te obliga sa respiri?

#61
Surgeoniac

Surgeoniac

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 433
  • Înscris: 18.03.2017

View PostTestosteron, on 26 aprilie 2017 - 08:53, said:

Cine te obliga sa respiri?
Exact. Eliberați spațiul.

#62
mihaigerard

mihaigerard

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,279
  • Înscris: 28.08.2006
Intrat la 10 si ceva, iesit la 17.30. No extra hours. In timpul liber: fotografie, sport (alergat, tenis), calatorii. Si asa, mi se pare oarecum putin. N-as renunta complet la munca; e un balans care pentru mine functioneaza.

#63
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,890
  • Înscris: 27.01.2016

View PostSurgeoniac, on 26 aprilie 2017 - 10:01, said:

Exact. Eliberați spațiul.

Cum?

#64
Surgeoniac

Surgeoniac

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 433
  • Înscris: 18.03.2017

View PostTestosteron, on 26 aprilie 2017 - 11:42, said:

Cum?
Nu mai mâncați și nu mai respirați .
Tu nu ești atent ?

De altfel, pentru cei care n-ar fi fost evident mesajul scris de câțiva oameni cu cojones de aici : oamenii ocupați știu să își valorifice timpul liber mult mai bine decât oamenii care au prea mult timp liber. Asta pentru că cei dinainte învață să valoreze fiecare moment, iar cei din urmă vor doar să aibă mereu mai mult, fără să prețuiască clipa.
Einstein zicea și el ( dar nu-l ascultă nimeni, deși se zice că a fost un tip deștept ) : timpul este o percepție; toți avem 24 de ore - unii totuși n-au suficient timp ca să fie fericiți, iar alții fac un milion de lucruri și tot le mai rămâne timp și să fie fericiți.
Aș pune un pariu că cei de aici care se plâng că n-au timp pentru ei, dacă li s-ar da 24 de ore libere pentru o perioadă nedeterminată, tot nu ar fi satisfăcuți, tot ar găsi alte motive de nemulțumire.

Eu am fost și ocupat 24/7 , și am fost și full liber pentru săptămâni întregi. În perioada în care am fost liber și părea ca libertatea să nu se mai termine, după un timp am început să mă plictisesc.
A fost exact ca orice experiență pe care tot vrei s-o ai și apoi când în sfârșit o ai, îți dai seama că ok, ai avut parte de ea, poți merge mai departe.
Fiecare trebuie să experimenteze odată ce înseamnă să fii liber de toți și de toate, dar nu ca să se piardă în spirala asta, ci ca să realizeze că nu este o chestie de care trebuie să te agăți, pentru că viața este bună și când ai lucruri de făcut, și când ești ocupat, iar faptul că ai posibilitatea să stai toată ziua să te uiți la cerul albastru chiar nu te face mai fericit.

#65
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,890
  • Înscris: 27.01.2016

View PostSurgeoniac, on 26 aprilie 2017 - 13:38, said:

De altfel, pentru cei care n-ar fi fost evident mesajul scris de câțiva oameni cu cojones de aici : oamenii ocupați știu să își valorifice timpul liber mult mai bine decât oamenii care au prea mult timp liber. Asta pentru că cei dinainte învață să valoreze fiecare moment, iar cei din urmă vor doar să aibă mereu mai mult, fără să prețuiască clipa.
Si ce inseamna valorificarea buna a timpului liber? Cat mai multa distractie?

View PostSurgeoniac, on 26 aprilie 2017 - 13:38, said:

Nu mai mâncați și nu mai respirați .

Tu asa procedezi?

Edited by Testosteron, 26 April 2017 - 17:40.


#66
Surgeoniac

Surgeoniac

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 433
  • Înscris: 18.03.2017

View PostTestosteron, on 26 aprilie 2017 - 17:40, said:

Si ce inseamna valorificarea buna a timpului liber? Cat mai multa distractie?

Vezi, asta înseamnă să n-ai habar de valoarea timpului.

#67
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,890
  • Înscris: 27.01.2016

View PostSurgeoniac, on 26 aprilie 2017 - 17:49, said:

Vezi, asta înseamnă să n-ai habar de valoarea timpului.
Pai daca n-am habar fii te rog amabil si lamureste-ma  care este valoarea timpului?

#68
Jayanti

Jayanti

    in and out

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,659
  • Înscris: 08.03.2011

View PostSirius_B, on 22 aprilie 2017 - 18:26, said:

Sunt curios cat timp liber aveti si cum vi-l valorificati?
sunteti multumit de el, ati vrea sa aveti mai mult, aveti activitati care sa va implineasca sau dimpotriva nu ati sti ce sa faceti cand nu sunteti la job?
Intrebarea se refera la cei care deja muncesc si sunt pe picioarele lor, indiferent de ce fac, ca au familii sau nu.

Nu știu care e scopul final al întrebărilor tale, probabil să te lauzi cum îți gestionezi tu timpul mult mai bine ca noi.
Iar în cazul ăsta, permite-mi să contribui: sunt o prost-valorificatoare a timpului liber :lol:

Sunt destul de leneșă, îmi place starea de leneveală și de când am citit că oamenii cu intelect superior au latura leneviei supradimensionată mă simt și mai bine cu mine însămi.
Dar mi se pare totuși util să fac ceva relaxant, care nu necesită mulți neuroni, atunci când nu am alte obligații.
Mă hrănesc cu plăceri nevinovate și vinovate.

#69
black_dizzy

black_dizzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,270
  • Înscris: 26.07.2007
La 5-5.30 sunt acasa si nu lucrez in weekenduri. Dupa standardele unora am o tona de timp liber, dupa standardele mele e acceptabil avand in vedere care este norma, dar tot mi se pare uneori ca intra orele in sac. Ce fac cu el? In afara de activitatile casnice, petrec timp cu familia si prietenii (sub diferite forme, fie acasa, fie in oras), merg la sala, citesc, ma uit la filme/ seriale/ documentare, ascult muzica, joc jocuri video, merg la concerte, fac recenzii muzicale, frec menta pe internet (mai rar, de obicei nu prea mai am chef de calculator cand ajung acasa), am tot felul de proiecte diy... intotdeauna gasesc cu ce sa-mi umplu timpul si intotdeauna as vrea sa fac mai multe chestii si nu apuc.

#70
Damascus77

Damascus77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,911
  • Înscris: 11.07.2015
În timpul liber mă gândesc cum sa fac sa nu mai merg la serviciu.

#71
TheStarkestTruthMatters

TheStarkestTruthMatters

    Semper Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,009
  • Înscris: 09.12.2015
Posted Image Posted Image   teren Posted Image   ( Ich gehe Fahrraden / mă duc să biciclesc un pic prin natură )

Edited by TheStarkestTruthMatters, 27 May 2017 - 19:29.


#72
Chillax

Chillax

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 19.05.2017
" Toată lumea are destul timp liber, nu vă mai uitaţi la Lost ! " ( Gary Vaynerchuk, antreprenor multimilionar )

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate