Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

La demisie se returneaza bonurile cadou sau nu?

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
XL700VA

XL700VA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 29.04.2014
Se da urmatoarea problema. Am un amic care este sofer pe duba de 3,5 tone. Omul a venit la mine pentru un sfat. Iar eu nu am stiut sa ii raspund. Deci care e problema. Omul s-a angajat la 1 aprilie la o firma de distributie. Omul este supra exploatat ca sa zic asa. Incepe programul la ora 6 dimineata si niciodata nu il incheie inainte de ora 18. Sunt zile in care sta si pana la ora 21. Salariul - ati ghicit - minim pe economie. Din care nu a luat nimic pana acum. Deci cum spuneam, omul nu a mai suportat job-ul si si-a dat demisia. Insa e o problema. Omul de Pasti a primit bonuri cadou in valoare de 150 de ron. In afara de aceste bonuri nu a primit nimic. Dupa ce si-a bagat demisia, patronul l-a amenintat ca nu ii da decizia de incetare a contractului de munca, si fisa de lichidare, daca nu ii returneaza bonurile, sau 150 de ron. Si ca nu ii da nici un ban din salariu. Altfel, cum nu mai vine la serviciu il da nemotivat, si ii desface contractul de munca pentru neprezentare la serviciu. Exista vreo lege care sa reglementeze asa ceva? E obligat sa returneze bonurile? In definitiv, omul a muncit 3 saptamani. Ce spune legea? Poate un patron sa refuze demisia pe acest motiv?
Ce sfat sa ii dau omului?

Edited by XL700VA, 22 April 2017 - 17:12.


#2
Wzzz

Wzzz

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,712
  • Înscris: 10.05.2011
Demisia nu se accepta sau refuza, se ia la cunostinta. Refuzul luarii se sanctioneaza.

Edited by Wzzz, 22 April 2017 - 17:16.


#3
XL700VA

XL700VA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 29.04.2014
Totusi patronul nu a zis ca ii refuza demisia. A zis ca o refuza, daca nu ii da inapoi cei 150 de ron. Aici e buba. A zis ca nu are nimic impotriva sa ii dea drumul daca ii da bonurile sau banii inapoi. Are voie sa faca asta?

Edited by XL700VA, 22 April 2017 - 17:18.


#4
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,032
  • Înscris: 24.02.2006
daca bonusul a fost dat pentru un eveniment punctual si nu pentru o perioada (care nu s-a incheiat), atunci nu e obligat sa-l returneze. chiar daca se angajat in ziua cand s-au dat bonurile si pleca imediat dupa Pasti, era indreptatit sa pastreze bonusul.

#5
AlexaLesby

AlexaLesby

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 516
  • Înscris: 18.09.2016
Wow sa lucrezi 3 saptamani 12 ore pe zi ca sofer pe duba pt salariu minim.. chiar in halul asta am ajuns?
Sfat? Sa plece din tara urgent, sigur gaseste conditii mai bune afara

#6
rumlegok

rumlegok

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,808
  • Înscris: 06.03.2017
De refuzat nu poate refuza... directia ITM daca se intampla asa.
Eu ma mir cum de patronul i-a dat bonuri cadou si lui, fiind angajat doar de 2 saptamani.
Daca nu sunt bonuri de masa in avans atunci nu se returneaza nimic.

#7
Alecsandru010

Alecsandru010

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,227
  • Înscris: 29.06.2011

 XL700VA, on 22 aprilie 2017 - 17:18, said:

Totusi patronul nu a zis ca ii refuza demisia. A zis ca o refuza, daca nu ii da inapoi cei 150 de ron. Aici e buba. A zis ca nu are nimic impotriva sa ii dea drumul daca ii da bonurile sau banii inapoi. Are voie sa faca asta?

Nu.

Patronu' e un cacanar care merita calcat pe cap de ITM.

#8
XL700VA

XL700VA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 29.04.2014
Bonusul a fost dat de Paste. Cica au fost bonuri cadou (nu de masa) de 10 lei fiecare (15 bucati). Iar omul deja le-a cheltuit ...

 AlexaLesby, on 22 aprilie 2017 - 17:19, said:

Wow sa lucrezi 3 saptamani 12 ore pe zi ca sofer pe duba pt salariu minim.. chiar in halul asta am ajuns?
Sfat? Sa plece din tara urgent, sigur gaseste conditii mai bune afara
Destul de greu. Omul nu are decat B-ul! Daca avea permis de profesionist, alta era situatia ...

Edited by XL700VA, 22 April 2017 - 17:22.


#9
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

 XL700VA, on 22 aprilie 2017 - 17:18, said:

Totusi patronul nu a zis ca ii refuza demisia. A zis ca o refuza, daca nu ii da inapoi cei 150 de ron. Aici e buba. A zis ca nu are nimic impotriva sa ii dea drumul daca ii da bonurile sau banii inapoi. Are voie sa faca asta?
Bunurile cadou nu se returneaza. Ele fac parte din beneficiile oferite datorita muncii depuse .
Demisia se aduce la cunostinta angajatorului, daca nu exista intelegere ameninta-l cu sesizarea la ITM . De fapt pentru a-si primi salariul trebuie sa instinteze scris ITM asupra problemelor cu angajatorul.

#10
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
11 lire pe ora sofer de distributie, cam asta ar fi pretul corect in UK. Problema este sa gasesti oportunitatea., Daca ai si atestat de stivuitor, esti la 13 lire pe ora.

#11
rumlegok

rumlegok

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,808
  • Înscris: 06.03.2017
E parietate 1:1... in Romania, exceptand patroni din astia zgarciti, se plateste incepand cu 11 lei net ora la sofer de distributie.

Edited by rumlegok, 22 April 2017 - 17:38.


#12
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,822
  • Înscris: 10.12.2006
Sa treaca pe la ITM cu povestea asta, ca o sa-si primeasca si salariul pe alea 3 saptamani. Trebuie invatati o lectie patronii astia care se cred pe plantatie.

#13
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Sincer, nu vad o rezolvare. Acele tichete se acorda de angajator, in functie de cum are el chef, legea nu-l obliga. Pe undeva, angajatorul a fost domn, a dat tichete si noului angajat, sa nu se simta discriminat, desi ceilalti au muncit un an intreg pt ele, nu doar cateva zile. Legat de orele muncite, nu cred ca in contractul semnat scrie maximum 8 ore, de luni pana joi. Din moment ce a semnat, inseamna ca a fost de acord cu conditiile. Ca ulterior, a constatat ca nu-i place munca, e alta poveste. Nu cred nici ca nu era platit pt orele in p!us, ca la negru, e alta poveste. Amicul tau mi se pare de neam prost.

#14
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,669
  • Înscris: 23.10.2006
Nu ai de unde sa stii sigur ca este de neam prost sau patronul este de vina, din spatele tastaturii toti stiu adevarul, dupa cele descrise se pare ca nu a stiut chiar toate detaliile despre conditiile de munca, si e dreptul lui sa plece cand are chef cu respectarea legislatiei, cele 15 zile de preaviz sau in perioada de proba oricand, asta e valabil si pentru patron.
P.S. Mie personal patronul mi se pare de neam prost ca plateste cu salariul minim un sofer de distributie, si il obliga sa conduca peste cele 56 ore maxim permise pe saptamana de legislatie.

Edited by baribalu, 22 April 2017 - 20:16.


#15
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

 rumegus, on 22 aprilie 2017 - 19:55, said:

Legat de orele muncite, nu cred ca in contractul semnat scrie maximum 8 ore

Scrie nu scrie oricum trebuia sa ii plateasca orele suplimentare ceea ce sigur nu s-a intimplat.

#16
StickyFingaz

StickyFingaz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,864
  • Înscris: 17.02.2016

 f300, on 22 aprilie 2017 - 20:21, said:

Scrie nu scrie oricum trebuia sa ii plateasca orele suplimentare ceea ce sigur nu s-a intimplat.

Daca s-a angajat de 1 aprilie si acum suntem in 25, cand si-ar lua omul primul salar ca sa ne putem da noi cu parerea daca s-au platit sau nu orele suplimentare?

@initiator - ti-a raspuns si pacopaco si smiley la intrebare.

De asemenea, nu poate sa scada nici din leafa datorata pentru zilele lucrate valoarea tichetelor cadou:

Quote

L193/2006
ART. 12
(2) Sumele corespunzătoare tichetelor cadou şi tichetelor de creşă acordate de angajator nu se iau în calcul nici pentru angajator, nici pentru salariat la stabilirea drepturilor şi obligaţiilor care se determină în raport cu venitul salarial.

Edited by StickyFingaz, 25 April 2017 - 11:12.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate