Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Taxe vamale masini sh Elvetia

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
amtct

amtct

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 323
  • Înscris: 05.03.2009
Stie cineva ce taxe sunt?Stiu parca erau 10% dar nu mai stiu la ce valoarea...factura sau pret de catalog.Conteaza anul masinii?Exista un loc unde pot verifica?

#2
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,120
  • Înscris: 22.05.2003
10% din valoarea de catalog.

#3
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,847
  • Înscris: 25.01.2007
la vama. in general factura, dar daca vamesul nu crede ca e valoarea reala, te ia dupa catalog, care in general are niste preturi aiuritoare. daca scoti de acolo certificat eur1, care atesta ca masina a fost produsa in ue si exportata in elvetia, scapi de vama.
in general varianta ieftina la masinile din afara ue e sa le vamuiesti in alta tara, germania, olanda, sunt ok din punctul asta de vedere, si apoi sa le inmatriculezi in romania.

#4
amtct

amtct

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 323
  • Înscris: 05.03.2009
Ok catalog sau factura...care aveti dreptate?Posted Image

Unde gasesc "catalogul" pentru ca masina era cam $27.000 acum multi ani in urma.

E dificil cu valoarea de catalog ,e o masina aproape clasica (cu 2-3 ani pana sa se incadreze la clasica) iar pe factura la dealer e 1,000euro (valoreaza mult mai mult peste tot).Habar nu am ce vama pentru ca masina nu e noua ,pretul e extrem de mic.Nu m-am mai intalnit cu situatia.

Ce nu stiu sigur e daca masina e inregistrata in Elvetia ,am impresia ca e inca inregistrata si are taxele platite...probabil o pot aduce pe roti.

Edited by amtct, 22 April 2017 - 15:40.


#5
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,847
  • Înscris: 25.01.2007
La 1000 de euro garantat te ia la catalog.

#6
amtct

amtct

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 323
  • Înscris: 05.03.2009
Si cum stabilesc aia?

Cam aiurea sa fie la pretul de noua.O baga si inflatia de la data productiei ?

Pot sa aranjez cu dealer-ul sa fie trecut mai mult pe factura.

Edited by amtct, 22 April 2017 - 16:13.


#7
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,847
  • Înscris: 25.01.2007
Te du luni la vama. Iti zic aia cat ai de platit.

#8
amtct

amtct

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 323
  • Înscris: 05.03.2009

 slai, on 22 aprilie 2017 - 16:43, said:

Te du luni la vama. Iti zic aia cat ai de platit.

Pana la urma asa o sa fac .Am intrebat acum pentru ca am discutat cu o persoana despre masina si citez ce spunea omu "Are acte de circulatie dar fara vama care e sigur mica dupa anul de fabricatie".Eram curios daca ma abureste.
O sa merg luni ,cu toate ca astia aici in Constanta sunt cam paraleli cu tot ce nu se face in mod normal ,ex importul de masini din tari ce nu sunt in UE.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate