Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

cum leg subwoofer la statie + 2 sateliti (poze)

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
talexxx

talexxx

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 22.04.2017
am o statie  , e in poza cum arata in spate

totul merge foarte bine

doar ce am primit un subwoofer de curand si vreau sa il conectez la statie

pe main speakers are 4 mufe unde sunt conectati 2 satelitii 75 rms se vede in poza ( am cablurile totul merge ok )
pe tape la audio input sunt 2 rca care iese jack (de unde pun sunet ) si mai are 6 mufe rca care nu sunt folosite (cele de la audio input)
mai are 6 mufe care sunt pentru surround sound si nu sunt folosite (cele de la surr cent speakers )


intrebarea mea este daca stie cineva ce cablu trebuie sa cumpar si cum sa leg la mufele ramase libere subwooferul de 250rms subbass

sunt poze detaliate cu mufele de la subwoofer , statie si sateliti .



daca este cineva cunoscator apreciez ajutorul caci nu prea gasesc cunoscatori

Attached Files

  • Attached File  1.jpg   63.45K   59 downloads
  • Attached File  2.jpg   1.24MB   54 downloads
  • Attached File  3.jpg   152.97K   38 downloads
  • Attached File  4.jpg   1.27MB   35 downloads
  • Attached File  5.jpg   1.25MB   36 downloads

Edited by talexxx, 22 April 2017 - 14:23.


#2
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,261
  • Înscris: 01.12.2001
Conecteaza boxa mare la CENT SURR.

#3
talexxx

talexxx

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 22.04.2017
eu sunt afon la ce se intampla aici si am nevoie de explicatii sa inteleg : ) )

cum se numeste cablul care am nevoie , sa il iau de pe net ,

eu sunt afon la cum se face legatura de la subwoofer la statie si nu am nici un cablu trebuie sa iau de asta intreb , poate e cineva care are cunostinte despre

am sa conectez cei 2 sateliti la mufele alea de la surr

si deci cum se numeste cablu de care am nevoie ca sa leg subwoofer la main speakers

daca se poate face legatura la statia asta as vrea sa o tin

eu ma gandeam ca nu se poate si trebuie altceva , chiar ma uitam pe la technics , yamaha sa vad ce gasesc ....nu e audiofil  , ci mi-ar trebui doar niste bass la volumul care il au satelitii cu statia asta , ca satelitii aia nu au bass aproape deloc

Edited by bibiaudiofil, 22 April 2017 - 16:25.


#4
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Acel subwoofer are un stecher ce se conecteaza la priza ? (nu-mi dau seama din poze),  Daca nu are nu are rost sa raspunzi la restul intrebarilor.

1. Ce fel de mufa de intrare semnal are acel subwoofer ? JACK, RCA
2. La statie ai mufe RCA, OK (se va folosi doar grupul din dreapta de la audio out.)

In principiu ar fi un cablu RCA la JACK 3,5

#5
Seteh

Seteh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,846
  • Înscris: 21.02.2009
In ultima poza apar niste sarme in imagine. Unul rosu si unul negru. Sunt litate? Daca da baga-l pe ala rosu in gaurica de la subwoofer cu dunga rosie pe piulita si strange. La fel si cu sarma neagra in partea cealalta.
Iar la statie apasa pe plasticul ala rosu unde scrie CEN, vara sarma rosie in gaurica si da-i drumul la pastic. Repeta operatiunea la negru.
Canta?

Edited by Seteh, 22 April 2017 - 15:29.


#6
talexxx

talexxx

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 22.04.2017

 Seteh, on 22 aprilie 2017 - 15:27, said:

In ultima poza apar niste sarme in imagine. Unul rosu si unul negru. Sunt litate? Daca da baga-l pe ala rosu in gaurica de la subwoofer cu dunga rosie pe piulita si strange. La fel si cu sarma neagra in partea cealalta.
Iar la statie apasa pe plasticul ala rosu unde scrie CEN, vara sarma rosie in gaurica si da-i drumul la pastic. Repeta operatiunea la negru.
Canta?

 Seteh, on 22 aprilie 2017 - 15:27, said:

In ultima poza apar niste sarme in imagine. Unul rosu si unul negru. Sunt litate? Daca da baga-l pe ala rosu in gaurica de la subwoofer cu dunga rosie pe piulita si strange. La fel si cu sarma neagra in partea cealalta.
Iar la statie apasa pe plasticul ala rosu unde scrie CEN, vara sarma rosie in gaurica si da-i drumul la pastic. Repeta operatiunea la negru.
Canta?



nu am cablu ,  cablurile care se vad conectate sunt de la sateliti
problema mea e ca nu am unde sa merg cu el sa mi-l faca ca altfel nu as fi pe forumuri si tre sa gasesc undeva cum se face
o sa incerc sa vad daca merge sa iau ceva cablu cu 2 fire + si - si le leg la surr cet

multumesc tuturor

#7
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Problema TA este ca nu pui date si poze cum trebuie.

Am intrebat mai sus : ACEL SUBWOOFER ARE ALIMENTARE PROPRIE, respectiv un cordon cu stecher pe care sa-l bagi in priza ????

Daca nu are este un simplu difuzor intr-o incinta.....

Edited by keta, 22 April 2017 - 16:25.


#8
Seteh

Seteh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,846
  • Înscris: 21.02.2009

Alea 2 incercuite de mine care stau in aer, ce sunt?

#9
bibiaudiofil

bibiaudiofil

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 2,644
  • Înscris: 06.02.2011
Subwooferul pare sa fie SAL XC-10, subwoofer pasiv pentru masina

By the way, @keta - si subwooferele pasive tot subwoofere se cheama, chiar daca sunt doar difuzoare bagate intr-o incinta.

@talexxx  - nu poti conecta subwooferul acela direct la statia ta. Ai nevoie de un amplificator pentru el care sa poata fi legat pe aceleasi cabluri cu satelitii ( adica sa aiba high-level input ).

#10
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Bibi te-a sfatuit destul de bine.
Cu ce ai in dotare nu poti!
Acel subwoofer e pasiv.Nu poate fi legat pe una din iesirile rear sau center(asa cum te sfatuiau niste colegi...) deoarece pe acolo nu ies joase.Pe deasupra fiind sub de masina are impedanta de 4ohmi care nu este acceptata de amplificatorul tau.
Tu acolo ai nevoie de un subwoofer activ sau un amp separat.Daca se foloseste amp separat acesta trebuie sa ofere puterea necesara si sa fie capabil sa lucreze cu impedante mici.Pe langa asta te lovesti si de problema crossoverului care daca nu e integrat in amp ai nevoie de unul extern activ sau un filtru pasiv care sa-l montezi in subwoofer.
Mai mult, acel sub auto nu va suna prea bine in spatii altele decat interiorul unei masini, mai ales ca e pocnitoare.
Daca vrei musai sa-l pui la treaba cea mai ieftina solutie este sa cumperi un amplificator auto care vine la pachet si cu crossover integrat pe care sa-l alimentezi dintr-o sursa serioasa de PC cu un condendator tampon de 1Farad.
Ca sa bagi semnal in ambele folosesti splittere RCA.

Edited by geo123, 23 April 2017 - 00:31.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate