Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 

Folosire nume domeniu fara acordul proprietarului

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#1
bitu222

bitu222

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 16.10.2015
Buna ziua!
Sunt detinatorul unui domeniu web din 2009.(care timp de cativa ani a fost si un site functional si profitabil)
La firma la care am lucrat am realizat un site pe cheltuiala mea (am toate facturile) iar produsele si profitul erau ale lor.Am zis sa aduc si eu un ban in plus in firma...
Dupa ceva timp s-au facut concedieri si am fost dat afara.
Au incercat sa-mi cumpere site-ul dar nu am fost de acord cu pretul.
Asa ca au facut si ei un site...iar numele lor de domeniu se deosebeste de numele meu de domeniu doar printr-o liniuta (un minus ca sa zic asa)
Si uite asa pana in ziua de azi ei folosesc pozele facute de mine (peste 300 poze) ,poze care au un aquamark sau watermark cu numele domeniului pe care eu il detin.
Este corect?Bineinteles ca nu au acordul meu...
Pe mine nu ma intereseaza pozele desi eu sunt autorul lor,pe mine ma intereseaza sa nu se mai foloseasca de numele meu de domeniu cand vand niste piese.
Eu am acum domeniul scos la vanzare.
Cum ii pot face sa renunte la practica asta?
Astept parerile voastre.
Multumesc!

#2
Erwin_Rommel

Erwin_Rommel

    Titlul membrului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,499
  • Înscris: 17.04.2017
Se incalca legea din 1996 cu privire la drepturile de autor daca nu ma insel.

http://www.cdep.ro/p..._text?idt=10396

Edited by Erwin_Rommel, 22 April 2017 - 14:01.


#3
roxanaRabinowitz

roxanaRabinowitz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,414
  • Înscris: 21.02.2016
Ba tocmai invers este.
Pozele sint cel mai usor de dovedit ca sint facute de tine.
Mai ales ca ai watermark pe ele.
Diferenta de o liniuta in domeniu poate sa fie cruciala = nu este identic.
Numele tau de domeniu este inregistrat la OSIM ?
Sau este o denumire atit de cunoscuta incit sa fie protejata (desi nu stiu daca asta se aplica in Romania) ?
Oricum, daca vrei sa faci o treaba serioasa, eu iti recomand sa-i dai in judecata imediat, bineinteles cu ajutorul unui avocat specializat in copyright.

#4
bitu222

bitu222

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 16.10.2015
Cam greu sa-i dau in judecata...este cheltuiala.
Ei isi permit avocati,eu...

#5
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,066
  • Înscris: 01.12.2001
Fotografiile TALE nu sunt cu produsele LOR?
De ce nu l-ai vandut cand ti-au oferit un pret pe domeniu? Nu-ti acopereai cheltuielile si un mic profit?
Acum nu mai primesti nika pe domeniul tau.

#6
bitu222

bitu222

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 16.10.2015
Ba da fotografiile mele sunt cu produsele lor.
Eu vindeam pe atunci de aprox. 150 milioane pe an piese iar ei mi-au oferit undeva la 3 milioane,de asta nu l-am vandut.

#7
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,066
  • Înscris: 01.12.2001
Au sa puna acel minus in toate fotografiile si... asta e. Au scapat de tine.
Un minus e usor de pus peste acel watermark. Sau pun ei alt watermark mai vizibil deasupra.
Sau in cel mai rau caz vor pune alte foto noi cu noul lor nume de domeniu.

Dar de ce nu te bucuri ca-ti fac ei reclama gratis domeniului tau?

Totusi nu cred ca vindeai 500.000 piese/zi.
Nici daca erau bile de rulmenti sau spite de bicicleta nu vindeai atatea.
Dar piese moto nici atatea.
150 milioane piese pe an? Stii ce inseamna asta?
3 milionae lei ti-au oferit? (700.000 €)
Cunosti totusi banii?

Edited by dorin_2k, 22 April 2017 - 14:29.


#8
bitu222

bitu222

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 16.10.2015
Erau lei vechi...adica 15000 lei/an vanzari si ei mi-au oferit 300 lei pe site).
Fara sa am masina de serviciu,nici macar telefon mobil nu aveam dat de firma.Cumparatorii sunau pe fix si li se facea legatura la mine in birou...si multe alte piedici ce mi se puneau,aveam colegi invidiosi.
Nu ma bucur (desi poate ca ar trebui sa ma bucur asa cum spui tu) pentru ca multi nu cred ca sesizeaza diferenta asta de o liniuta...sau poate ma insel...
Dar ca sa faca ei cateva sute de poze din nou... sa scoti fiecare produs din cutiuta,sa-l pozezi,sa lipesti la loc cutia cu produsul,sa prelucrezi putin imaginea respectiva,sa o pui pe net etc. numai fraierul de mine poate face asta.In firma aia nu gasesti pe nici unul care sa faca ce am facut eu!Si pe cheltuiala mea.

Edited by bitu222, 22 April 2017 - 14:34.


#9
rumlegok

rumlegok

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,808
  • Înscris: 06.03.2017
Nu incalca cu nimic, domeniul este diferit... daca tu ai magazinpiese.ro nu inseamna ca nu mai poate folosi nimeni domeniul magazin-piese.ro
Daca doreai sa te improprietaresti pe toate variatiunile le umparai tu...

Cat despre munca ta facuta in timpul programului pentru firma... apartine in totalitate angajatorului...

#10
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004

 bitu222, on 22 aprilie 2017 - 13:54, said:

Buna ziua!
Sunt detinatorul unui domeniu web din 2009.(care timp de cativa ani a fost si un site functional si profitabil)
La firma la care am lucrat am realizat un site pe cheltuiala mea (am toate facturile) iar produsele si profitul erau ale lor.Am zis sa aduc si eu un ban in plus in firma...
Dupa ceva timp s-au facut concedieri si am fost dat afara.
Au incercat sa-mi cumpere site-ul dar nu am fost de acord cu pretul.
Asa ca au facut si ei un site...iar numele lor de domeniu se deosebeste de numele meu de domeniu doar printr-o liniuta (un minus ca sa zic asa)
Si uite asa pana in ziua de azi ei folosesc pozele facute de mine (peste 300 poze) ,poze care au un aquamark sau watermark cu numele domeniului pe care eu il detin.
Este corect?Bineinteles ca nu au acordul meu...
Pe mine nu ma intereseaza pozele desi eu sunt autorul lor,pe mine ma intereseaza sa nu se mai foloseasca de numele meu de domeniu cand vand niste piese.
Eu am acum domeniul scos la vanzare.
Cum ii pot face sa renunte la practica asta?
Astept parerile voastre.
Multumesc!

Deci hai să vedem.

Ai fost angajat la o firmă - să-i zicem Vând Căcat SRL - căreia i-ai făcut un site - să-i zicem vândcăcat.ro - și poze la produse (cheltuiala ta înțeleg munca, probabil era și în fișa postului, și eventual domeniul, adică vreo 5-6 pizza mari). După ce te-or dat afară tu ai plecat cu site-ul LOR. Și, acum, tot tu ești deranjat că firma respectivă are un site (vând-căcat.ro) și vrei să-l dai jos, ca să-i (censored) și mai tare. Înțeleg bine?

Ba mai mult, ai impresia că fotografiile făcute de tine produselor firmei câtă vreme erai angajatul firmei (publicate pe site-ul firmei) sunt ale tale. Posted Image

Dacă vrei să le plătești despăgubiri, dă-i în judecată. Posted Image În mod normal ei trebuia când au văzut că angajatul "a plecat cu site-ul" și vrea să le ceară bani pe el, să contacteze rotld și să-și ceară domeniul înapoi, pentru că Vând Căcat SRL are prioritate legală asupra vândcăcat.ro față de fostul ei angajat bitu222 care vrea niște bani în plus. Și eventual să te fi dat ei în judecată pentru că ți-ai înregistrat domeniul pe numele tău, le-ai cerut ulterior și bani pe el și le-ai periclitat afacerea. Nu de alta, dar e plin de cazuri dinastea. Speram că a murit moda șantajiștilor cu domeniu de prin 2012...

A, și dacă tu ai vândut produse de-ale lor fără forme legale (adică tu, în numele tău) miroase rău, rău de tot pentru tine.

Edited by AlexIP, 22 April 2017 - 14:34.


#11
bitu222

bitu222

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 16.10.2015

 AlexIP, on 22 aprilie 2017 - 14:32, said:

Deci hai să vedem.

Ai fost angajat la o firmă - să-i zicem Vând Căcat SRL - căreia i-ai făcut un site - să-i zicem vândcăcat.ro - și poze la produse (cheltuiala ta înțeleg munca, probabil era și în fișa postului, și eventual domeniul, adică vreo 5-6 pizza mari). După ce te-or dat afară tu ai plecat cu site-ul LOR. Și, acum, tot tu ești deranjat că firma respectivă are un site (vând-căcat.ro) și vrei să-l dai jos, ca să-i (censored) și mai tare. Înțeleg bine?

Ba mai mult, ai impresia că fotografiile făcute de tine produselor firmei câtă vreme erai angajatul firmei (publicate pe site-ul firmei) sunt ale tale. Posted Image

Dacă vrei să le plătești despăgubiri, dă-i în judecată. Posted Image În mod normal ei trebuia când au văzut că angajatul "a plecat cu site-ul" și vrea să le ceară bani pe el, să contacteze rotld și să-și ceară domeniul înapoi, pentru că Vând Căcat SRL are prioritate legală asupra vândcăcat.ro față de fostul ei angajat bitu222 care vrea niște bani în plus. Și eventual să te fi dat ei în judecată pentru că ți-ai înregistrat domeniul pe numele tău, le-ai cerut ulterior și bani pe el și le-ai periclitat afacerea. Nu de alta, dar e plin de cazuri dinastea. Speram că a murit moda șantajiștilor cu domeniu de prin 2012...

A, și dacă tu ai vândut produse de-ale lor fără forme legale (adică tu, în numele tău) miroase rău, rău de tot pentru tine.
Site-ul l-am facut ca asa am vrut eu.A fost initiativa mea si l-am facut pe cheltuiala mea.(domeniul si gazduirea le-am platit din banii mei si erau pe numele meu)
Doar produsele erau ale lor.
Nu le-am cerut eu bani pe site,ei mi-au oferit pe domeniu o suma cu care eu nu am fost de acord.
Pentru munca in plus (adica cu site-ul) nu am fost platit,salariul nu a suferit modificari.
Dupa ce am fost dat afara,site-ul l-am inchis (asa mi-au cerut ei)
Am ramas doar cu domeniul (am fost si sunt proprietarul acelui domeniu)
Nu le cer bani,vreau doar sa nu mai foloseasca numele meu de domeniu pe produsele lor.
Este atat de greu de inteles???

#12
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,066
  • Înscris: 01.12.2001
Zici ca ai cumparat tu domeniul? Nu e factura pe numele firmei? Nu cred ca ai tu factura originala la tine si inca si pe numele tau emisa.

Edit: deci tu ai platit domeniul din banii tai?
De ce ai facut-o?

Ei vor modifica doar fotografiile acum.
Pun o simpla cratima pe fiecare foto. La toate deodata. Si s-au scos.
In cateva ore au facut toate modificarile.

Edited by dorin_2k, 22 April 2017 - 14:48.


#13
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,219
  • Înscris: 29.07.2013
Atata timp cat ai fost angajatul firmei si nu asociat, nu primesti nimic.
Munca ta a fost platita iar dovada e semnatura ta pe statul de plata.
N-o sa castigi nimic, domeniul e al tau, ai acte pe el, fotografiile le-ai facut in timpul programului si-ai luat bani pentru treaba asta.

End of story !

Edited by argonaut, 22 April 2017 - 14:47.


#14
bitu222

bitu222

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 16.10.2015

 dorin_2k, on 22 aprilie 2017 - 14:44, said:

Zici ca ai cumparat tu domeniul? Nu e factura pe numele firmei? Nu cred ca ai tu factura originala la tine si inca si pe numele tau emisa.
Eu am toate facturile din 2009 pana in ziua de azi pt domeniu pe numele meu (si gazduire 2-3 ani doar cat a functionat site-ul logic tot pe numele meu)
Ce este ata de greu de inteles fratilor?
Toate facturile domeniului si gazduirea au fost pe numele meu!!!

 argonaut, on 22 aprilie 2017 - 14:46, said:

Atata timp cat ai fost angajatul firmei si nu asociat, nu primesti nimic.
Munca ta a fost platita iar dovada e semnatura ta pe statul de plata.
N-o sa castigi nimic, domeniul e al tau, ai acte pe el, fotografiile le-ai facut in timpul programului si-ai luat bani pentru treaba asta.

End of story !
Dar eu NU vreau bani de le ei nu intelegeti?!Eu vreau sa nu mai puna poze pe net care au numele meu de domeniu pe ele,atata tot.Nu ii santajez cu nimik.
L-am scos la vanzare poate il cumpara careva!

Edited by bitu222, 22 April 2017 - 15:08.


#15
rumlegok

rumlegok

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,808
  • Înscris: 06.03.2017
Nu conteaza ca au fost pe numele tau... e o practica prin multe companii sa inregistreze angajatul pe numele lui si sa fie hostingul pe numele lui si sa plece cu siteul cand e dat afara...
Ei in justitie ar putea sa te faca si sa obtina domeniul pe care tu l-ai inregistrat in nume propriu

#16
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
Știi că dacă e cu .ro e ilegal ce faci, nu?

#17
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,724
  • Înscris: 10.12.2006
Dar de ce crezi ca ei nu au voie sa foloseasca domeniul cu - pe care l-au cumparat? Eu daca imi pun nick bitu-222 crezi ca n-am voie?
Ce zici tu e daca esti un brand inregistrat, gen Coca Cola, atunci ai voie sa ceri domeniul lui bitu numit Coca-Cola, dar nu in situatia in care esti tu. Tu ai picat doar de fraier ca n-ai luat acei bani, dar nici n-ai folosit la nimic domeniul, nu stiu ce ti-a trecut prin cap.

#18
bitu222

bitu222

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 16.10.2015

 AlexIP, on 22 aprilie 2017 - 14:53, said:

Știi că dacă e cu .ro e ilegal ce faci, nu?

 AlexIP, on 22 aprilie 2017 - 14:53, said:

Știi că dacă e cu .ro e ilegal ce faci, nu?
Stai linistit ca nu este cu .ro

Poate ca nu m-am exprimat destul de coerent...se pare ca toata lumea ma condamna pe mine si ma acuza de fele de fel de chestii.
Asa este poate ca am fost fraier,nu trebuia sa fac decat ce aveam in fisa postului si atat.
Multumesc tuturor pentru sfaturi si critici!
Se poate inchide topic-ul!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate