Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

J7 2016 vs A3 2017

- - - - -
  • Please log in to reply
79 replies to this topic

#19
octav727

octav727

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,795
  • Înscris: 17.01.2012

View PostKroghy, on 22 aprilie 2017 - 13:47, said:

Ia un telefon huawei in mana ca sa-i vezi ecranul. Pe hartie pare bun dar in realitate e groaznic. Dupa ce te obisnuiesci cu calitatea amoled o sa iti vina sa vomiti cand vezi ce ecran are huawei, luminozitate slaba, negrul e gri inchis, albul e gri deschis, culori spalacite. Pentru mine un ecran huawei nu poate fi folosit decat inchis.
Amice, crezi ca te mai ia cineva in serios dupa asemenea comentarii?

Dany, uita-te si la P9 Lite 2017. Nu sunt mari diferente față de P10 Lite.

#20
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
aici am gasit la 1150, dar nu stiu de magazin care e treaba cu el si cata incredere sa-i acord

#21
rumlegok

rumlegok

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,808
  • Înscris: 06.03.2017

View PostDany_Darke, on 22 aprilie 2017 - 14:04, said:

abia a aparut p10 lite, ar mai fi oare sanse sa scada? nu stiu istoricul huawei in materie de preturi, cat de mult pot fluctua.

la un moment sigur va mai scade 100-200, dar asta poate fi si peste juma de an sau 1 an pt a se vinde stocul si vor ajunge si la 1000 cred, asa cum este 850 p9 acum, insa merita 1300 acum?
Huawei P10 Lite Dual e 1267 lei la Orange si chiar mai ieftin pe la parteneri ai operatorilor (doar partenerii Orange au varianta Dual, partenerii Vodafone au in principiu varianta Single)...

Momentan cel mai ieftin e la ILEX, partener Vodafone, cu 1149 lei si care are chiar varianta Dual.

#22
Alex522

Alex522

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 813
  • Înscris: 18.06.2015
Pe hartie e mult mai bun p10 lite ul , intre j7 2016 si a3 2017 as merge in mod clar pe j7 , ecranul se vede genial , chiar daca nu e full hd , pus pe langa un iphone 7 si credeti ma , se vede impecabil .
Eu zic sa te duci intr un magazin orange / vodafone orice sa pui mana pe amandoua si sa te convingi , daca nu , oricum ai 15 zile drept sa le trimiti retur daca le comanzi de pe net.
Dintre toate as merge pe j7 , ti se pare mare acum , dar peste o saptamana o sa te gandesti ca putea sa fie si mai mare , iti spun din experianta , si la telefon ( am j5 2016) si la un  tv ce parea intial urias la 127 cm , iar acum ma gandesc ca ar incapea si unul de peste 150cm

#23
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
am vazut acum, pai intre p9 lite 2017 si p10, diferenta e la chipset, wifi, memoria interna si camera, parca astea le-am observat.

diferenta e mica totusi. insa daca e ok ael magazin care l-am indicat mai sus, pt 50 de lei, merita p10

rumlegok - dar cele mentionate de tine, nu sunt cumva codate in retea? ca idee, nu ma agit prea tare sa fie dual, e doar un bonus in caz ca ar fi, oricum as folosi cardul de memorie in acel slot dual, iar cum cardul oricum ar ocupa acel slot, deja nu mai e un criteriu de selectie.

#24
rumlegok

rumlegok

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,808
  • Înscris: 06.03.2017
Vezi ca am spus mai sus si alt site (care are si magazine fizice), partener Vodafone, ILEX. Pretul e de 1149 si spun ca e chiar varianta Dual.

Edited by rumlegok, 22 April 2017 - 14:22.


#25
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
in principal as lua de pe net telefonul, deja cu achizitia din magazin nu ma mai dau in vant, macar online am niste drepturi la care as putea apela in caz de probleme, in magazin mai pot scapa una alta si apoi tot eu alerg dupa ei.

#26
rumlegok

rumlegok

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,808
  • Înscris: 06.03.2017

View PostDany_Darke, on 22 aprilie 2017 - 14:21, said:

rumlegok - dar cele mentionate de tine, nu sunt cumva codate in retea? ca idee, nu ma agit prea tare sa fie dual, e doar un bonus in caz ca ar fi, oricum as folosi cardul de memorie in acel slot dual, iar cum cardul oricum ar ocupa acel slot, deja nu mai e un criteriu de selectie.
Nu, si chiar daca ar fi, se ofera codul de decodare gratuit atata timp cat nu e cumparat la fidelizare sau abonament. Asa e legea, sunt obligati.

Eu am cumparat direct de la operatori telefoane la liber si la unele am avut ghinion sa vina codate, insa am obtinut codul gratuit prin mail la cele cumparate online, sau direct in magazine la cele cumparate din magazine.
Chiar si telefoanele brandate de operator (gen Vodafone Smart sau Orange Neva) se decodeaza gratuit daca le cumperi la liber.

Edited by rumlegok, 22 April 2017 - 14:28.


#27
octav727

octav727

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,795
  • Înscris: 17.01.2012

View PostDany_Darke, on 22 aprilie 2017 - 14:21, said:

daca e ok ael magazin care l-am indicat mai sus, pt 50 de lei, merita p10
Este posibil ca tel. sa nu fie destinat pietei est-europene, caz in care vei depinde doar de garantia oferita de magazin. Acum, nu stiu cat de seriosi sunt...

#28
_-AppleS-_

_-AppleS-_

    ✮✮✮✮✮✮✮✮

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,512
  • Înscris: 09.07.2014
Am A3 2017 si nu am probleme cu bateria, ma tine 2 zile lejer.

#29
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014

View Postoctav727, on 22 aprilie 2017 - 14:28, said:

Este posibil ca tel. sa nu fie destinat pietei est-europene

totusi il vand destui comercianti de la noi, ar insemna sa nu-l mai poata vinde in caz ca nu este agreat. iar cum zicea colegul mai sus, partenerul vodafone il vinde, atunci ei ce ar face cu telefonul daca nu se poate folosi? pune cartela in el si sta de bibelou inca din magazin?

la ilex nu vad termenii de livrare, iar asta nu-mi place.

#30
rumlegok

rumlegok

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,808
  • Înscris: 06.03.2017
Se refera la faptul ca sunt unii comercianti care aduc telefoane "cu sacosa", nu de la distribuitorii autorizati din Romania, si prin urmare nu beneficiaza de garantia producatorului (in cazul asta Huawei) la centrele autorizate de producator (in cazul asta Huawei au autorizat ESD si Orange Service din cate stiu).

Dai comanda si apoi te cauta ei sa iti spuna cand si cum daca pe site apare la comanda.

Edited by rumlegok, 22 April 2017 - 14:49.


#31
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
offtopic - pt ca telefoanele noi au cartele nano, orange are cartele de genul? ma refer pretaiate in diferite dimensiuni? ca acum este sim normal, dar sa nu umblu nu stiu cat timp dupa orange sa-mi schimb simul si sa treaca cele 14 zile fara ca macar sa fi deschis telefonul.

sa pot jongla cu simul in caz de nevoie. la alti operatori stiu ca sunt, dar la orange ...

#32
rumlegok

rumlegok

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,808
  • Înscris: 06.03.2017
Da, normal ca au... cere la achizitie Nano (sunt cele cu grafica galbena pe ambalaj si SIM-ul e galben) sau trisim (cele cu grafica verde pe ambalaj si SIM-ul e verde).
Daca ai deja numar de la ei, te duci in Shop si ceri schimbarea in nano, se face pe loc gratuit dupa ce prezinti SIM-ul si Cartea de Identitate personala. Daca incearca sa iti ceara taxa de schimbare cere un superior sau suna direct la RC din magazin si o sa revina asupra faptului.

Edited by rumlegok, 22 April 2017 - 14:58.


#33
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
o sa trec pe la ei. momentan sa rezolv problema modelului si apoi locul de achizitie.

#34
159

159

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,609
  • Înscris: 22.05.2016
P10 Lite ar avea in plus spatiu de stocare mai mare si o camera buna cu OIS (stabilizare optica) http://www.devicespe...rison/5a47b5678

Intre Kirin 658 si 650 diferenta e nesemnificativa.

#35
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
pai ma uitam pe la altex, care are la 1300 p10 lite, de obicei astia mai scapa cate o reducere, iar daca la altii care deja il dau cu 1150 se poate, mai plang putin cu actualul telefon si poate prind la ei reducerea. magazinele care le-am verificat pana acum, mai mult m-au descumpanit in a cumpara ceva, multe plangeri la adresa lor.

eu l-as vrea pe negru, momentan e doar gold la altex

#36
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015

View PostDany_Darke, on 22 aprilie 2017 - 14:23, said:

in principal as lua de pe net telefonul, deja cu achizitia din magazin nu ma mai dau in vant, macar online am niste drepturi la care as putea apela in caz de probleme, in magazin mai pot scapa una alta si apoi tot eu alerg dupa ei.

Decodarea e gratuita la telefoanele luate la liber, asa ca poti sa iei si de la orange sau vodafone.
J7 2016 mi-a placut mult datorita ca are autonomie buna si baterie detasabila. Am avut telefon de la htc cu 5.5" si rezolutie HD si nu pot sa zic ca am fost tare incantat. A3 2017 este recent aparut, poate o sa primeasca si android 7, e de generatie mai noua si pentru tine daca acuma ai 4.3" ar fi mai potrivit cred, mai ales daca nu ai mainile mari. Autonomie are si a3 2017 foarte buna din cate vad pe gsmarena.
Sfatul meu e sa mergi prin magazine sa le butonezi un pic sa vezi cum se simt in mana, iar apoi sa comanzi online.

Si nu cumpara de la magazine fantoma, pentru 50lei nu merita sa risti ca poate o sa ai nevoie de garantie si atunci o sa ai surprize neplacute. Daca o sa cumperi de pe emag sa fi atenta sa fie vandut de emag nu de afiliati.

Edited by TruculMagic, 22 April 2017 - 19:21.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate