Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

J7 2016 vs A3 2017

- - - - -
  • Please log in to reply
79 replies to this topic

#1
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,802
  • Înscris: 07.06.2014
Dat fiind ca actualul telefon ma tot faulteaza cu nefunctionarea lui, chiar si dupa hard reset, cred ca e momentul sa ma uit deja spre alte telefoane mai actuale.

Bugetul nu-mi permite ceva extraordinar, insa m-am orientat spre 2 terminale, J7 2016 si A3 2017. Astfel ca doresc sa stiu de la voi ce pareri aveti pro si contra din experienta voastra cu unul din ele sau chiar cu ambele pt cine a avut ocazia.

Am facut un vs pe net si am vazut ca A3 iese usor in fata lui J7, mai ales prin IP68, insa face un mare regres cu bateria de doar 2300 nedetasabila, fata de cea de 3300 amovibila de la J7. Impresiile pe net sunt cumva impartite, insa J7 este destul de apreciat. Acum ramane si pretul de discutat, J7 este la 1000, iar A3 pe la 1200.

Greutatea si marimea ecranului din nou este diferita, ppi-ul mai bun la A3, la un ecran mai mic in diagonala, adica e chiar ok. Dar observ ca doar la A3 se specifica gorilla glass 4, de J7 nu am aflat nimic de genul, nu are?

Care este parerea voastra vizavi de aceste terminale?

#2
Robiacs

Robiacs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,923
  • Înscris: 18.10.2010
Vrei strict intre cele 2? Exista si alternative mai bune, precum Huawei P10 Lite.

La J7, 720p pe 5.5 inch se va vedea oribil, chiar daca este Amoled...

Edited by Robiacs, 22 April 2017 - 13:06.


#3
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,802
  • Înscris: 07.06.2014
la asta ma gandesc acum, ca totusi 5.5, 720p, ar fi cam ciudat. legat de diagonala, mai bine s-ar potrivi a3, care este de 4.7, momentan avand unul de 4.3 si imi este ok pt a umbla cu o singura mana. fiind si fata, am mana mai mica si parca nu as sta cu un tel prea mare in mana.

dar ideea de baterie ma descumpaneste, adica are atatea chestii noi pe el, dar bateria este mica, de doar 2350

#4
rumlegok

rumlegok

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,808
  • Înscris: 06.03.2017
Mai degraba as lua un A5-2016 decat un A3-2017.
PS: cere salariu mai mare de la softpedia... sau un telefon de serviciu gratuit Posted Image

#5
bogdan181180

bogdan181180

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 924
  • Înscris: 01.04.2017
N-as alege Samsung NICIODATA in viata meaPosted Image . Poate-mi mai sare si vreo baterie in ureche in timp ce vorbesc Posted Image .  Samsung cand era Nokia pe val ... ii bateau aia de-i snopeau la vanzari... iar acum ei fiind pe locul 2 au ajuns lideri... Din pacate pentru ei vin tare din urma Huawei, Xiaomi, ZTE, Vonino... si alte branduri chinezesti ... unele din ele facand si Samsungul prin usile din spate Posted Image...cum de exemplu este clona 100% Samsung J7 dual-sim

Edited by bogdan181180, 22 April 2017 - 13:19.


#6
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,802
  • Înscris: 07.06.2014
nu e rau acel p10, desi cam sare peste bugetul meu. dar pe gsm arena scrie ca e de 4gb ram, iar pe alte siteuri scrie ca e cu 3. pana la urma cat are?

#7
rumlegok

rumlegok

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,808
  • Înscris: 06.03.2017
Are 3GB in Europa, 4GB are in Asia/China

#8
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,970
  • Înscris: 06.01.2006
Eu am ales J5 2016 si sunt foarte multumit. J7 e cu atat mai bun. A3 are ecran prea mic pt. mine. A5 ar fi acceptabil ca ecran dar e prea scump.
Huawei sau alte chinezarii nici daca il primesti cadou nu pot sa recomand din cauza calitatii foarte slabe la ecran fata de amoled si soft catastrofal fata de samsung care are cea mai buna implementare de android.
Vezi ca apare J5 2017 in curand si va avea rezolutie de 1080p la ecran de 5.2 sau 5.3", poate fi o combinatie ideala.

Edited by Kroghy, 22 April 2017 - 13:44.


#9
YourFan

YourFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 30.01.2017

View Postrumlegok, on 22 aprilie 2017 - 13:18, said:

PS: cere salariu mai mare de la softpedia
Este voluntariat.

#10
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,802
  • Înscris: 07.06.2014
am gasit pe gsm arena, pana la urma e ok si cu 3gb, ideea e sa-i foloseasca cum trebuie, sa nu incarce fara rost in memorie.

#11
YourFan

YourFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 30.01.2017

View PostKroghy, on 22 aprilie 2017 - 13:35, said:

chinezarii nici daca il primesti cadou nu pot sa recomand din cauza calitatii foarte slabe la ecran fata de amoled
Mi se pare ca esti fanboy samsung dupa felul in care ai scris.

Edited by YourFan, 22 April 2017 - 13:40.


#12
rumlegok

rumlegok

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,808
  • Înscris: 06.03.2017

View PostKroghy, on 22 aprilie 2017 - 13:35, said:

Huawei sau alte chinezarii nici daca il primesti cadou nu pot sa recomand din cauza calitatii foarte slabe la ecran fata de amoled.
Cred ca glumesti cu ecranul prost... Huawei de anul trecut (de cand cu P9) are chiar niste ecrane bune...

View PostYourFan, on 22 aprilie 2017 - 13:36, said:

Este voluntariat.
Ca sa destindem atmosfera putin: eu sunt cam ca in clipul asta. Posted Image
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/BDalCSQQPMY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#13
Robiacs

Robiacs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,923
  • Înscris: 18.10.2010

View PostKroghy, on 22 aprilie 2017 - 13:35, said:

Eu am ales J5 2016 si sunt foarte multumit. J7 e cu atat mai bun. A3 are ecran prea mic pt. mine. A5 ar fi acceptabil ca ecran dar e prea scump.
Huawei sau alte chinezarii nici daca il primesti cadou nu pot sa recomand din cauza calitatii foarte slabe la ecran fata de amoled si soft catastrofal fata de samsung care are cea mai buna implementare de android.

Ai folosit vreodata vreun telefon de 5.5 inch 720p, precum J7? E oribil. Ca amoled-ul e mai placut ochiului, e altceva. Insa nici cu IPS nu faci cancer la ochi.

View PostYourFan, on 22 aprilie 2017 - 13:37, said:

Mi se pare ca esti fanboy samsung.

E fan Samsung si VAG, ignora-l.

#14
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,802
  • Înscris: 07.06.2014
sa revenim la telefoane, ca sa nu ne certam aici.

dupa ceva analize, cred ca scot din vedere acel j7 si imi indrept vederea spre p10 lite, care este chiar mai bun si decat acel a3 de care am mentionat.

pt p10, vad ca este specificat de gorilla glass 5, insa pt versiunea lite, nu mai scrie nimic  :(

#15
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,970
  • Înscris: 06.01.2006
Ia un telefon huawei in mana ca sa-i vezi ecranul. Pe hartie pare bun dar in realitate e groaznic. Dupa ce te obisnuiesci cu calitatea amoled o sa iti vina sa vomiti cand vezi ce ecran are huawei, luminozitate slaba, negrul e gri inchis, albul e gri deschis, culori spalacite. Pentru mine un ecran huawei nu poate fi folosit decat inchis.

#16
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,802
  • Înscris: 07.06.2014
abia a aparut p10 lite, ar mai fi oare sanse sa scada? nu stiu istoricul huawei in materie de preturi, cat de mult pot fluctua.

la un moment sigur va mai scade 100-200, dar asta poate fi si peste juma de an sau 1 an pt a se vinde stocul si vor ajunge si la 1000 cred, asa cum este 850 p9 acum, insa merita 1300 acum?

#17
rumlegok

rumlegok

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,808
  • Înscris: 06.03.2017
Eu am avut pe mana Huawei P9 simultan cu A5-2016 si S7... Ecranul Huawei P9 era asemanator cu A5-2016, care ecran de la A5-2016 e aproape identic cu cel de pe S7... daca ar fi avut aceeasi rezolutie cred ca nici nu ai sesiza daca ai face blind test.

#18
bogdan181180

bogdan181180

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 924
  • Înscris: 01.04.2017

View PostKroghy, on 22 aprilie 2017 - 13:47, said:

Ia un telefon huawei in mana ca sa-i vezi ecranul. Pe hartie pare bun dar in realitate e groaznic. Dupa ce te obisnuiesci cu calitatea amoled o sa iti vina sa vomiti cand vezi ce ecran are huawei, luminozitate slaba, negrul e gri inchis, albul e gri deschis, culori spalacite. Pentru mine un ecran huawei nu poate fi folosit decat inchis.
Aberezi boss ... au ecrane de calitate iar versiunile Android cu acel EMUI in ele sunt optimizate cu mult peste Androidul din Samsung facilitand accesarea cat mai rapida a telefonului si reducand resursele hardware la maxim Posted Image. Personal recomand P10... sau orice alta marca in afara de Samsung... mai asteptati un pic sa lanseze alte modele asa zise de top... si cand or lua foc de la baterie discutam pe urma

Edited by bogdan181180, 22 April 2017 - 14:09.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate