Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Banana nordului-paw paw

- - - - -
  • Please log in to reply
235 replies to this topic

#37
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,448
  • Înscris: 27.01.2012
Vreau si eu!
:) :) :)

#38
i-na

i-na

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 12.05.2016
Cand se coace sunteti binevenit : anunt din timp evenimentul 😁.

Edited by i-na, 24 July 2018 - 08:29.


#39
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,448
  • Înscris: 27.01.2012
Era vorba doar de o samanta proaspata!
;)

#40
i-na

i-na

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 12.05.2016
Pai...era cel mai sigur mod de a avea samanta proaspata ...acum farà gluma, astept sugestii ptr a putea expedia samanta, de ce nu?!


#41
bilti

bilti

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,010
  • Înscris: 14.11.2006
super cool. am si eu un fruct dar e mai mic.

#42
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,448
  • Înscris: 27.01.2012

View Posti-na, on 25 iulie 2018 - 11:08, said:

Pai...era cel mai sigur mod de a avea samanta proaspata ...acum farà gluma, astept sugestii ptr a putea expedia samanta, de ce nu?!
WOW!!!
Daca ati stii cati ani la rand m-am chinuit sa fac sa incolteasca macar o samanta (si fara succes) din alea <moarte si uscate> ce se comercializeaza cu nesimtire pe net...
Posted Image
Iar puietii de doua parale se vand in Romania la preturi absolut aberante si nesimtite...
Posted Image

Edited by subway_guru, 25 July 2018 - 21:33.


#43
i-na

i-na

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 12.05.2016
...personal am avut o plantuta dintr-o samanta aruncata de mine intr-un ghiveci dar a murit la ceva timp dupa mutare( la vremea aia nu citisem nimic legat de cat de delicate sunt radacinile plantei asteia). A doua incercare am facut-o direct cu o planta din pepiniera  si cu rezultate ....mediocre( in cativa ani tulpina nu s-a ingrosat 1 cm ) ! Ultima achizitie ( 2 buc. de 2 ani  ) pare sa fie ok : daca nu intervin cine stie dezastre climatice,vara asta mancam banane ( in alternativa nu ne ramane decat sa ne multumim cu piersici sau ce fructe or mai fi prin ograda 😂)

Edited by i-na, 26 July 2018 - 13:52.


#44
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,448
  • Înscris: 27.01.2012
E o planta deosebit de mofturoasa la <inmultit> ori transplantat
;)
P.S.
Nu ne pui o pozulica a <bananierei>?
:)

Edited by subway_guru, 26 July 2018 - 14:20.


#45
i-na

i-na

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 12.05.2016
....cam asa arata la cessione de seara bananii mei 😂: e clara diferenta intre cele doua  generatii( ala prapadit e cel mai inaintat in varsta )...

Attached Files



#46
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,448
  • Înscris: 27.01.2012
Nu arata deloc rau, compar cu unicul exemplar pe care-l cunosc, de la gradina botanica din Bucuresti ce e cu mult mai in varsta dar nu atinge cine stie ce dimensiuni...
E drept ca e pe aleea principala in plin soare de Baraganul ceea ce nu cred ca-i prieste enorm...
;)

Edited by subway_guru, 26 July 2018 - 21:23.


#47
i-na

i-na

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 12.05.2016

View Postsubway_guru, on 26 iulie 2018 - 21:21, said:

Nu arata deloc rau, compar cu unicul exemplar pe care-l cunosc, de la gradina botanica din Bucuresti ce e cu mult mai in varsta dar nu atinge cine stie ce dimensiuni...
E drept ca e pe aleea principala in plin soare de Baraganul ceea ce nu cred ca-i prieste enorm...
Posted Image
....daca ar fi sa analizam si in cazul nostru locatia  exemplarului mai amarat nu e fericita chiar deloc ; zona protejata de vant si complet pe sud e perfecta ptr smochini ( nu sunt in poza dar sunt  imensi indifent de cate taieri le  facem anual ). Ultimele doua plante si ele pe sud dar libere pe toate partile si cu aport mai mare de apa (ploaie , zapada ) ...

#48
bilti

bilti

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,010
  • Înscris: 14.11.2006
Am și eu doi de trei ani în curte. Nu am văzut pomi sa crească mai încet.  Am înțeles ca trăiesc în simbioza cu ceva ciuperci la rădăcină precum nucul și,  pana se formează,  au o dezvoltare foarte înceată.  Au făcut flori din primul an dar au legat abia în al doilea și le-au avortat când erau cât alunele.  Anul asta vad ca  a ținut un fruct.  În poza cu degetele  se vede creșterea anuala.  Sper sa tina pana se coace. Sunt tare curios cum sunt  la gust. Soiurile sunt Prima și Sunflower.

Attached Files



#49
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,990
  • Înscris: 17.03.2005
Pai bine mai nene, de ce ne racim noi gurile, de pomana?
Pune mana si vezi clipul ala al lui kiktenco referitor la plantarea nucului si intelegi ce ai nevoie.

1. In primul rand nu are cr cauta iarba la baza pomului. NICIODATA
2. Faci un mic lighean, adica scoti pamant si pe margine ridici un mic mal din ce svoti din groapa.
Adauga apoi niste mranita sau compost complet fermentat. Merge granule de italpolina sau orgevit. Asta il poti si incorpora usor vu putin pamant cu o gheara vu care zgarmi pamantul...atentie sa nu rupi radacinile.
Deasupra in lighean strat gros de compostabile formate din cositura si balegar proaspat...amestecatura...poti si adauga/completa in timp.
Ideea e sa ai deadupra radacinii strat gros de pat de compostare, 15-20-25 cm, atat masa vegetala sanatoasa(fara te miri ce bolejnite din grafina) si preferabil fara seminte(de ierburi parazite).
Tot patul asta de compostare mentine si umiditatea dar iti si creeaza o zona de microflora deasupra radacinii si toate vietatile alea vegetale si animale( rame) vor migra si in jos, nutrientii produsi la fel, ploaia spala putin cate putin.

Pai tu cum vrei sa vreasca saracia aia asa, infipt in cine stie ce "pamant" o fi avolo si avoperit frumos de "gazon"?

Mai stai dupa el vreo 3 ani si daca ai noroc sa nu crape ..poate o sa devina cat de cat ceva boschet.

In anul 3 ala trebuia sa fie de 3-5 ori cat e acuma, oricat de figurant ar fi.

Regula:
In primul an e normal sa ai stagnare DACA specia, calitatea radacinii sau conditiile nu sunt foarte bune.
Din anul 2 incolo insa orice balarie ar fi in discutie nu are voie sa nu demareze ca din tun.
Daca nu o face e DOAR vina ta.


Pune mana pe cazma si fa ce ti-am zis, macar de la anul sa o ia din loc, anul asta e deja dus.
Ca idee, si daca iti facea o ...banana sau ce dracu face boschetu asta...stiu ca alea sunt maricele, 300-400g.
Pai ce lemn ai tu acolo sa iti tina si sa coaca asa ceva?
Si ce relevanta are daca iti facea una anul trecut?
Pe asa vegetatie si cu asa expunere la soare/masa foliara...nutrienti lipsa in mod cert pt ca evident planta di daca are in sol nu isi poate lua(altfel ar fi crescut) cam ce asemanare la gust si chiar textura crezi tu ca are fructul ala cu ceea ce poate da in mod normal pomul?

Parerea mea e ca niciuna.

Pomil il vezi ce da cand are.conditii normale/bune, cand are frinza care ii face mancare si mai ales care ii proteheaza fructul de agresiune externa...pe o raie de pom cu 2 ramurele ici colo cand intra o dogoreala si eventual si soare direct iti fierbe fructul ala de il ia dracu.
Pana si speciile heliofile de genul smochinului daca stau asa in parleala soarelui dau fructe indoielnice, si smochina chiar nu are textura samd...

Deci, cand pui pom, in primii 2-3 ani e sa il faci mare.
Nu pui copilul de 5 ani sa zideasca o casa..ca il lasi sa se joace....aia e alta treaba..poate fi util si relevant pana la un punct dar nimic mai mult.



#50
bilti

bilti

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,010
  • Înscris: 14.11.2006
bine zici dom parinte. m-am uitat si la clip. primavara, anul acesta, i-am pus vermicompost si compost de vreo 2-3 ani si a crescut mai mult ( vreo 10cm fata de 2-3 anul trecut). o sa sap cum zici tu si o sa bag iarba cosita si compost. am vorbit cu mai multi si la toti creste foarte incet. pe forumurile straine ziceau ca in primii ani nu creste mai deloc. da e clar ca luni scot iarba si sap in jur. multam de sfaturi.  pomii i-am pus cand nu credeam ca o sa-mi placa pomicultura dar asta nu e o scuza.

#51
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,448
  • Înscris: 27.01.2012
S-ar parea ca Dzeu ori Papa de la Roma mi-a auzit bombanelile privind germinarea semintelor de Asimina triloba!!!...asa ca astazi am descoperit ca la umbra deasa a pepinierei au rasarit doua exemplare!
Posted Image
Semanate anul trecut in ghivecele de 9cm...
Dupa ce le-am tras in poza le-am inhatat si le-am adus acasa, unde le-am transplantat rapid in ghivece de 25cm inaltime si le-am pus la fereastra...substrat cu micorize si granule de ingrasamant slow release.
Hip, hip, uraaa!!!
Posted Image Posted Image Posted Image

Attached Files


Edited by subway_guru, 29 July 2018 - 22:48.


#52
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,448
  • Înscris: 27.01.2012
Bilti, eu nu as da vina pe iarba ci pe concurenta agresiva la nivelul radacinilor din partea balariilor de pe gard, pomisorul e mult prea aproape de ele...

#53
bilti

bilti

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,010
  • Înscris: 14.11.2006
fiind in curte si destul de aglomerat nu am cum sa-l mut. o sa urmez sfaturile parintelui.

#54
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,448
  • Înscris: 27.01.2012
Sa nu le dai azot acum, e prea tarziu si-i slabeste pentru iarna. In schimb sa le bagi la greu din primavara pana in iunie, deasemeni umiditate din plin dar fara baltire in sol drenabil...ecosistemul lor preferat in tinuturile de bastina e in albia raurilor.
Semiumbra la tinerete, plin soare la maturitate.
Daca stau doar la umbra nu prea vor sa fructifice...

Edited by subway_guru, 30 July 2018 - 15:59.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate