Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Pesti posibil bolnavi? Ajutor va tog

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
spiridusulverde

spiridusulverde

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 488
  • Înscris: 20.11.2011
Salutare. Am si eu un acvariu de 120 L . Cu filtru plante naturale prea multe nu stiu despre el. Problema este ca azi am vazut ca mi-se deloloreaza pestii,mai exact xifo beta si parca si 2 molly. Din ce cauza oare?Pestii sunt activi mananca doar ca nu mai au culoare. Pun cateva poze cu beta. Unii din ei sunt complet albi sau transparenti in cazul celor xifo.

Attached Files



#2
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
Ai facut teste apei? Temperatura e ok? Sunt stresati in vreun fel? Lumina nu e prea puternica? Exista o multime de motive pentru decolorarea lor, nu e vorba neaparat de vreo boala.

#3
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,438
  • Înscris: 15.07.2008

 spiridusulverde, on 21 aprilie 2017 - 19:11, said:

Salutare. Am si eu un acvariu de 120 L . Cu filtru plante naturale prea multe nu stiu despre el. Problema este ca azi am vazut ca mi-se deloloreaza pestii,mai exact xifo beta si parca si 2 molly. Din ce cauza oare?Pestii sunt activi mananca doar ca nu mai au culoare. Pun cateva poze cu beta. Unii din ei sunt complet albi sau transparenti in cazul celor xifo.
Au puncte mici si albe? atunci au gris

#4
spiridusulverde

spiridusulverde

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 488
  • Înscris: 20.11.2011
NU au puncte. Am facut doar test de ph e ok. Temperatura 23.NU stiu daca sunt stresati cum se manifesta? Ce alte teste ar trebui sa fac la apa si ce sa cer la petshop?

Ca lumina volosesc un neon led de 7000 parca. SI nu il las mult sa mearga. Au mers aproape 2 luni asa fara nici o problema.

Se pot decolora daca sunt prea multi in acvariu ? Mi se pare ca sunt cam multi.

Edited by spiridusulverde, 21 April 2017 - 19:27.


#5
Mos_Ilie

Mos_Ilie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,522
  • Înscris: 31.12.2006
Salut,

" Se pot decolora daca sunt prea multi in acvariu ? "
Nu. Din poze nu pare un acvariu suprapopulat.

" Mi se pare ca sunt cam multi. "
Cu 3 Litri de apă pentru un Beta Splendens și 5 Litri pentru Molly sau Xiphophorus, pare chiar subpopulat.
Câți pești ai în acvariu ?

O primă întrebare ar fi să spui ce substrat folosești și o a doua întrebare, când ai schimbat apa în acvariu ?
Presupun că știi că nu se schimbă niciodată mai mult de 1/10 și că trebuie folosită apă stabilizată, " dreasă " cu o lingură rasă de sare mare ( fără iod ) la 10 Litri.

Edited by Mos_Ilie, 21 April 2017 - 20:02.


#6
5w30

5w30

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 714
  • Înscris: 14.04.2017
O amica de-a mea are pesti decolorati, le pune apa direct de la robinet, cu clor Posted Image

#7
spiridusulverde

spiridusulverde

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 488
  • Înscris: 20.11.2011
Schimb cam 20 25 de litri de apa la 2 saptamani o las  mai bine de 24 de ore sa stea intr-un vas descoperit. Cei drept ultimele 2 schimburi de apa le-a facut mama si nu a mai pus solutie in apa si nici sare.

#8
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017
Pot fi multe cauze , calitatea apei ( aici are importanta si substratul ) , plantarea , sistemul de filtrare , lumina , stresul extern (din afara acvariului) , sau stresul intern ( intre pesti - beta poate fi mai agresiv ) , mincarea ...
Pot fi multe cauze si este greu de ghicit .
Daca vrei sa aduci acvariu intr-un echilibru stabil si apropiat de ce vezi pe la meseriasi , trebuie mult studiat , si vazut daca ai respectat sau te-ai apropiat de a face cit mai bine fiecare pas .
O singura precizare . Faza cu apa , ca apa de la robinet trebuie tratata ... este un mit . Pestii de acvariu deja au suferit destule mutatii , mai ales speciile comune , incit se simt ok in apa cu clor . O singura problema a fost acum doi-trei ani cind din cauza unei cantitati crescute de clor in apa , in Bucuresti , multi acvaristi au avut pierderi la pestii mai sensibili .
Si cu sarea , este discutabila chestiunea , dar multi deja o considera o chestie din trecut .

#9
spiridusulverde

spiridusulverde

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 488
  • Înscris: 20.11.2011
Ma uit maine ca mai am galeata de la substrat
Sunt ceva pietricele si nisip cu lemn si pamant.
Uitati  poze cu acvariul mie mi se pare cam populat. NU STIU CATI AM  am tot cumparat unu altu eu sau alti membi ai familiei nu am pus sa se bata intre ei au stat in carantina cand erau cumparati.

In a treia poza se poate vedea in centru langa castel un xifo care e pe jumate decolorat. Zburda prin acvariu mananca nu e anemic.

Attached Files



#10
Silviugabriel1984

Silviugabriel1984

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 510
  • Înscris: 01.11.2012

 Mos_Ilie, on 21 aprilie 2017 - 20:01, said:

Salut,

" Se pot decolora daca sunt prea multi in acvariu ? "
Nu. Din poze nu pare un acvariu suprapopulat.

" Mi se pare ca sunt cam multi. "
Cu 3 Litri de apă pentru un Beta Splendens și 5 Litri pentru Molly sau Xiphophorus, pare chiar subpopulat.
Câți pești ai în acvariu ?

O primă întrebare ar fi să spui ce substrat folosești și o a doua întrebare, când ai schimbat apa în acvariu ?
Presupun că știi că nu se schimbă niciodată mai mult de 1/10 și că trebuie folosită apă stabilizată, " dreasă " cu o lingură rasă de sare mare ( fără iod ) la 10 Litri.
Am cumparat si eu un Beta pentru copii, are peste 1 an. Cand am citit ce a-i scris, Mos Ilie, mi-am dat o palma....Daca ce scrie mai sus este adevarat, inseamna ca pestele meu este cel mai rezistent din lume....ever. Posted Image

#11
cfrtriaj

cfrtriaj

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 748
  • Înscris: 03.02.2009
http://acvariu.ro/fo...orums/list.page ,   
http://forum.acvaris...63-Transilvania
http://www.acvariidevis.ro/forum/ .intra pe aceste forumuri si intreaba de problema ta.iar ca acvarist amator eu zic ca pestele e bolnav.cumpara sera baktopur,e pentru mai multe boli.iar filtrul este prea mic pentru acvariul tau.ai ciclat acvariul s-au ai cumparat tot si ai dat drumul la acvariu si apoi repede si pesti?apa este foarte tubure.cauta un fundal sa pui in spate la acvariu.....un carton cit geamul vopsit negru.pesti sanatosi si ape limpezi

Edited by cfrtriaj, 21 April 2017 - 23:22.


#12
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008
Or fi luat boala lui Michael Jackson?
Am avut si eu acvariu vreo trei ani.Intr-adevar filtrul e prea mic si apa tulbure rau; eu mizez pe ceva stres

#13
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

 spiridusulverde, on 21 aprilie 2017 - 20:34, said:

..
Sunt ceva pietricele si nisip cu lemn si pamant.
Uitati  poze cu acvariul mie mi se pare cam populat. .........
In a treia poza se poate vedea in centru langa castel ......
Daca spui ca ai ceva substrat , pt ce ??? plantele alea sint de plastic ????

#14
spiridusulverde

spiridusulverde

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 488
  • Înscris: 20.11.2011
Nu. Plantele sunt naturale
O sa comand alt filtru de 150l cu carbune activ.

Voi ce recomandati ca filtru ?

 cfrtriaj, on 21 aprilie 2017 - 23:16, said:

http://acvariu.ro/fo...orums/list.page ,   
http://forum.acvaris...63-Transilvania
http://www.acvariidevis.ro/forum/ .intra pe aceste forumuri si intreaba de problema ta.iar ca acvarist amator eu zic ca pestele e bolnav.cumpara sera baktopur,e pentru mai multe boli.iar filtrul este prea mic pentru acvariul tau.ai ciclat acvariul s-au ai cumparat tot si ai dat drumul la acvariu si apoi repede si pesti?apa este foarte tubure.cauta un fundal sa pui in spate la acvariu.....un carton cit geamul vopsit negru.pesti sanatosi si ape limpezi
O sa ma apuc incet de rasfoit ;)

Eu ma gandeam la asta Aqua Zonic Emperor F-1200

#15
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

 spiridusulverde, on 22 aprilie 2017 - 19:00, said:

Nu. Plantele sunt naturale
..........
Incepe prin a scoate toate " decorurile " alea si mai planteaza , daca vrei sa ajungi la un echilibru .
Studiaza si iluminatul .

#16
spiridusulverde

spiridusulverde

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 488
  • Înscris: 20.11.2011
Bun azi am schimbat din apa. Am vazut si ce filtru am,mai exact Resun Sp-1200l din cate vad e pentru 200l deci mi se pare ok. Nu stiti pot pune cartuse cu carbune pe filtrul asta? El acuma are un burete pe margini si in mijloc ceva bile de plastic cu multe picioruse. Sau cu ce pot inlocui bilele de plastic sa se faca o filtrare mai calitativa?

#17
kevin79

kevin79

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 18.09.2013
salut, daca vrei sa ti cont de parerea unuia care are experienta destul de mare cu acvariile, am acvariu de copil Posted Image
pestii s-au "decolorat" pt ca sunt stresati.
sunt stresati deoarece:
- sunt specii de pesti f teritoriali (ex. beta) care e un peste razboinic si ataca tot ce-i calca teritoriu (recomandare: citeste despre speciile de pesti pe care ii ai)
- sunt specii de pesti care se simt bine singuri (acelasi beta) insa majoritatea sunt pesti de card (neoni, cory) care sunt stresati in cazul in care sunt unul-2 sau 3 buc
- acvariul are putine plante, iar in afara de oxigenare, plantele au rolul de ascunzatoare pt pesti. Daca ai avea un acvariu plantat, problema ta s-ar mai estompa.
Totusi recomandarea mea ar fi sa pastrezi speciile vivipare (gupy, xifo, platy si moly) + sanitarii si sa renunti la restul pestilor (ii vinzi/ schimbi/ donezi).
La fel ti-as recomanda sa renunti la chestiile kitch-oase din acvariu (in mod normal acvariul trebuie sa imite un cadru natural al pestilor) si sa pui cat mai multe plante.
Bolovanii ar trebui sa fie necalcarosi la pestii pe care ii ai, daca nu sti exact situatia lor cauta pe net testul cu otet pentru pietrele calcaroase.
Daca sunt calcaroase, renunta la ele, vei avea mai mult loc pt noile plante Posted Image  
Lemnul il poti pastra.
Ref. la materialele filtrante care se pot pune in burete, sunt multe optiuni, de la diversi producatori, cel mai simplu intrebi vanzatorul din pet-shopul de unde cumperi (el o sa-ti dea de ales probabil intre 2-3 variante).
bafta!

#18
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

 spiridusulverde, on 21 aprilie 2017 - 20:34, said:

Ma uit maine ca mai am galeata de la substrat
Sunt ceva pietricele si nisip cu lemn si pamant.
Uitati  poze cu acvariul mie mi se pare cam populat. NU STIU CATI AM  am tot cumparat unu altu eu sau alti membi ai familiei nu am pus sa se bata intre ei au stat in carantina cand erau cumparati.

In a treia poza se poate vedea in centru langa castel un xifo care e pe jumate decolorat. Zburda prin acvariu mananca nu e anemic.
Fara suparare dar apa aia arata oribil.....eu am avut pesti inainte de 89 cand pe piata nu se gaseau echipamente ca acum dar asa apa murdara in acvariu nu am avut niciodata.....Uite cum trebuie sa fie apa ....nu esti in stare renunta......acvaristica e  destul de grea si costisitoare....si mai necesita si foarte mult timp....

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/l_kHir8x3cE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

 Silviugabriel1984, on 21 aprilie 2017 - 21:18, said:

Am cumparat si eu un Beta pentru copii, are peste 1 an. Cand am citit ce a-i scris, Mos Ilie, mi-am dat o palma....Daca ce scrie mai sus este adevarat, inseamna ca pestele meu este cel mai rezistent din lume....ever. Posted Image
Beta  nu se amesteca cu alti pesti....se cresc singuri in recipient.....doar la inmultire se introduce pentru o perioada scurta de timp femela la mascul.....
Parerea mea e ca ai facut o mare greseala ca ai luat Beta ......banuiesc ca l-ai bagat impreuna cu alti pesti......o sa-ti faca probleme mai devreme sau mai tarziu.....
Stiu beta e frumos...superb chiar.....dar daca vrei beta cumpara acvariu special pentru beta.....

Edited by Clovis, 29 April 2017 - 11:29.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate