Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Momentul Aprilie 1964

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...
 Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 

Ce "bagaj de mana" pentru avion sa cumpar?

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
MeT4L

MeT4L

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 714
  • Înscris: 19.10.2009
Ideal ar fi sa aiba si loc special pentru laptop. Pe Wizz si Blue Air te lasa si daca e putin mai mare de dimensiunea standard, nu stiu daca la toate companiile e asa. As vrea sa iau ceva cu care sa nu am probleme indiferent de compania cu care voi zbura. De preferat cat mai incapator si mai bine compartimentat.

Are cineva ceva rucsac ideal? daca da, do share it Posted Image

Edited by MeT4L, 21 April 2017 - 18:59.


#2
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,136
  • Înscris: 22.05.2003
Exista o dimensiune de troller standard, DAR e considerata prea mare pentru companiile low cost. Din ce stiu eu, nu exista troller care sa intre in cerinta lor => esti fortat fie sa ai ghiozdan, fie sa cumperi "ieftin" bagaj de cala.

Exista la imbarcare un cadru de proba, pt dimeniunea maxima de bagaj. E o porcarie.

#3
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Daca te lasa la wizz in mod sigur n-o sa ai probleme altundeva. Aproape orice rucsac in ziua de azi are spatiu de laptop dar daca vrei sa maximizezi spatiul iti trebuie o jucarioara de-aia paralelipipedica.

#4
andrei_ionut

andrei_ionut

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 29.10.2016
Eu cred ca alegerea se face dupa preferinte. Mie poate sa imi placa insa tie poate nu.

Exemplu ce am eu si calatoresc cu el. Laptopul este intotdeauna cu mine.
http://www.emag.ro/r...k/pd/DF7HCBBBM/

Apropo, auzisem ceva mai demult legat de laptopuri si tablete etc. Ca ar trebui puse in bagajul de cala. Ce tari erau mentionate?

Edited by andreiMembruAnonimut, 21 April 2017 - 19:02.


#5
Seteh

Seteh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,846
  • Înscris: 21.02.2009
Ai vreun Auchan prin apropiere? La asta de langa mine au doua "fieratanii" din alea ca la aeroport sa probezi daca intra bagajul. E unul mai mic pentru low cost si unul mai mare pentru astea de linie.

PS: si acum injur wizz-ul... la dus nu a spus nimeni nimic. la intors l-au bagat in fieratania aia si nu ii intrau rolele si m-au pus sa platesc 30 de euro...

#6
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,027
  • Înscris: 07.11.2006

 Seteh, on 21 aprilie 2017 - 19:02, said:

l-au bagat in fieratania aia si nu ii intrau rolele si m-au pus sa platesc 30 de euro...

Si nu-i fain?
Fiind low-cost ai platit doar 30 de euro.Daca era zbor de linie plateai 300.Deci,avantaj tu.Sau nu?Posted Image

#7
epuru

epuru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,125
  • Înscris: 27.03.2007
Este simplu. Ai aici dimensiunile pentru principalele companii aeriene: http://blog.garagema...aniile-aeriene/
Iar de aici poti sa-ti alegi: http://www.pcgarage.ro/trolere/

Vezi care model iti place ca design si pret si compari dimensiunile.

#8
MeT4L

MeT4L

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 714
  • Înscris: 19.10.2009

 Adm, on 21 aprilie 2017 - 18:59, said:

Exista o dimensiune de troller standard, DAR e considerata prea mare pentru companiile low cost. Din ce stiu eu, nu exista troller care sa intre in cerinta lor => esti fortat fie sa ai ghiozdan, fie sa cumperi "ieftin" bagaj de cala.

Exista la imbarcare un cadru de proba, pt dimeniunea maxima de bagaj. E o porcarie.

M-am urcat la Blue cu troller mic Posted Image). As vrea cel mai mare dintre cele mai mici. Adica sa aiba maximul dimensiunii admise la companiile low cost. Are sens ce zic? Daca e sa am nevoie de ceva mai mare ma duc automat cu bagaj de cala.

 andrei_ionut, on 21 aprilie 2017 - 19:01, said:

Eu cred ca alegerea se face dupa preferinte. Mie poate sa imi placa insa tie poate nu.

Exemplu ce am eu si calatoresc cu el. Laptopul este intotdeauna cu mine.
http://www.emag.ro/r...k/pd/DF7HCBBBM/

Apropo, auzisem ceva mai demult legat de laptopuri si tablete etc. Ca ar trebui puse in bagajul de cala. Ce tari erau mentionate?

E nice, dar pare un ghiozdan normal, cat de mare e?

 epuru, on 21 aprilie 2017 - 19:08, said:

Este simplu. Ai aici dimensiunile pentru principalele companii aeriene: http://blog.garagema...aniile-aeriene/
Iar de aici poti sa-ti alegi: http://www.pcgarage.ro/trolere/
Vezi care model iti place ca design si pret si compari dimensiunile.

Ce zgarciti is astia de la Wizz, vai de capu meu Posted Image)

L.E.: defapt nu sunt neaparat zgarciti, poate m-am exprimat prost, au costuri destul de bune

Edited by MeT4L, 21 April 2017 - 19:23.


#9
41ex

41ex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,989
  • Înscris: 22.01.2013

 andrei_ionut, on 21 aprilie 2017 - 19:01, said:

Eu cred ca alegerea se face dupa preferinte. Mie poate sa imi placa insa tie poate nu.

Exemplu ce am eu si calatoresc cu el. Laptopul este intotdeauna cu mine.
http://www.emag.ro/r...k/pd/DF7HCBBBM/

Apropo, auzisem ceva mai demult legat de laptopuri si tablete etc. Ca ar trebui puse in bagajul de cala. Ce tari erau mentionate?
de-asta am si eu dar cred ca e de 17``, ca-mi intra la fix laptopul de 17,3. mai pun pachete de batistute pe lateral ca nu prea are protectie, oricum am grija de el. mai bag si casti in el, devine la limita cu marimea si greutatea dar nu au comentat  pana acum nici la blue nici la wizz.

#10
Seteh

Seteh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,846
  • Înscris: 21.02.2009

 adisz, on 21 aprilie 2017 - 19:06, said:

Si nu-i fain?
Fiind low-cost ai platit doar 30 de euro.Daca era zbor de linie plateai 300.Deci,avantaj tu.Sau nu?Posted Image

Asa cum zici tu pare fain insa trollerul ala nu are nici o problema la alea de linie, acolo stau linistit.

 epuru, on 21 aprilie 2017 - 19:08, said:

Este simplu. Ai aici dimensiunile pentru principalele companii aeriene: http://blog.garagema...aniile-aeriene/
Iar de aici poti sa-ti alegi: http://www.pcgarage.ro/trolere/

Vezi care model iti place ca design si pret si compari dimensiunile.

Vezi ce am zis si eu. Dimensiunile la bagaje de obicei sunt date fara manere sau role, asa am masurat si eu si m-am trezit ca rolele aveau 5 cm in plus si nu mai intra in fieratania de la wizz. Asa ca vezi ce masori.
Eu am ceva de genul din poza doar ca dimensiunile alea de la wizz, 42x32x25, sunt doar pentru bagajul propriu zis, restul este in plus. Bine, nici nu m-am gandit vreodata ca o sa se ia de asta...[attachment=1865283:convenient_and_fashion_design_office_trolley_bag.jpg]

Edited by Seteh, 21 April 2017 - 19:31.


#11
epuru

epuru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,125
  • Înscris: 27.03.2007
La multe dintre ele sunt trecute dimensiunile cu tot cu roti.

#12
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,173
  • Înscris: 28.06.2005
Il recomand cu mare aplomb.
Chit ca nu e prea ieftin.

http://www.ikea.com/...ducts/00313572/

#13
hightech-sys

hightech-sys

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,955
  • Înscris: 23.06.2009

 MeT4L, on 21 aprilie 2017 - 18:55, said:

Ideal ar fi sa aiba si loc special pentru laptop. Pe Wizz si Blue Air te lasa si daca e putin mai mare de dimensiunea standard, nu stiu daca la toate companiile e asa. As vrea sa iau ceva cu care sa nu am probleme indiferent de compania cu care voi zbura. De preferat cat mai incapator si mai bine compartimentat.


http://www.emag.ro/t...z/pd/DGKWJ7BBM/

http://www.emag.ro/t...i/pd/DJC33DBBM/

Edited by hightech-sys, 21 April 2017 - 21:17.


#14
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,379
  • Înscris: 01.12.2001
La wizz 42*32*25 cm.
Au un cadru metalic la check in.
Daca intra, treci.
Se chinuia unul cu un troler mic de plastic dur da il bage acolo. ;).

#15
cattavencu

cattavencu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,774
  • Înscris: 19.09.2006

 Seteh, on 21 aprilie 2017 - 19:02, said:

PS: si acum injur wizz-ul... la dus nu a spus nimeni nimic. la intors l-au bagat in fieratania aia si nu ii intrau rolele si m-au pus sa platesc 30 de euro...

Din ce aeroport a fost intorsul?

Din ce-am vazut pana in ziua de azi, mai intotdeauna "localnicii" sunt de vina, intr-un grad mai mare decat compania privita in ansamblu. "Localnicii" = angajatii locului.
Vorbind de aceeasi companie (fie ea Blue Air, Wizz etc.), niciodata n-am vazut jecmaneala cu bagajul in alte tari cum am vazut in Romania. Asta am vrut sa definesc prin "localnici".

Intr-o tara unde pute de chestii grave si nerezolvate, cum e coruptia, si in care nerespectarea regulilor e o chestie cotidiana pentru multi, se trezesc unii sa faca pe zbirii si sa masoare la centimetru bagajul de mana.

O atitudine atat de schizoida numai in Romania poti gasi.

Nu mai luati trolerele rigide, ca n-aveti nevoie, doar bagajul e cu voi si nu va fi aruncat la gramada cu altele, deci iese din discutie ideea de a proteja ce e inauntru. Exista genti simple cu doua roti si brat telescopic (care e pus pe fundul gentii); acestea sunt flexibile in partea de sus si se pot mula mult mai bine intr-un sizer, la nevoie.

Edited by cattavencu, 22 April 2017 - 11:07.


#16
Seteh

Seteh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,846
  • Înscris: 21.02.2009

 cattavencu, on 22 aprilie 2017 - 10:55, said:

Din ce aeroport a fost intorsul?


DIn Franta, aeroportul ala de langa Paris, nu mai stiu cum ii spune. Cu bagajul ala plec mereu cu avionul si de 3 ori am fost cu low cost. De doua ori cu WIzz si odata cu Blue. La plecare din Otopeni nu s-a sinchisit niciodata nimeni sa mi-l bage in cadru. SI nici in Bruxelles sau Munchen, doar acolo in Franta...
La astea de linie nu m-a intrebat niciodata nimeni de dimensiuni, nici macar la regionalele nemtesti inghesuite cu avioane cu elice...

Bagajul are fix cat trebuie la Wizz, l-am masurat dupa aceea si eu acasa. Dar atentie, doar bagajul. Restul de picioare, manerul care se lungeste si rotile( chiar daca sunt putin ingropate) depasesc dimensiunea maxima. Un centimetru de la maner cu inca 3 de la roti plus niste plastice de protectie la colturi il face sa nu mai intre in cadrul acela.

#17
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005
Dacă iese din cadru, te pune să plătești acolo, pe loc?

#18
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
luati-va geanta de umar nu chestii rigide, o poti indesa lejer in cadrul acela daca e cazul, dar de regula cand te vad cu chestia "mulabila" pe umar te lasa in pace
acum, una peste alta nu pot condamna angajatii din romania
pasagerii romani au prostul obicei sa isi ia cel mai mare geamatan posibil+un rucsac pe post de "gentuta" de acte
merg cu avionul destul de des si nu odata am stat cu bagaje la picioare, unii avand cate 6 genti la 2 adulti si un copil
zgarcenia e maaaaare la romani, pentru 30eur isi baga :- in restul pasagerilor

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate