Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 

Tesla S si X dati in judecata pentru autopilot.

- - - - -
  • Please log in to reply
166 replies to this topic

#37
Torquemada-666

Torquemada-666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,053
  • Înscris: 15.10.2014

View Postericmario, on 23 aprilie 2017 - 13:42, said:

Dumnezeu sa-i odihneasca, dar si un copil mic stie ca somnul la volan nu e ok.

Ii odihneste ca au fost multi inselati.

Cand musca spune ca autopilotul poate evita si un extraterestru iar masina costa peste 110.000 dolari, sigur face ce spune producatorul. Numai ca multi au descoperit ca au murit. Altii ca functia autopilot nu merge deloc cum trebuie. Si asa mai departe, iar acum se nasc procesele.

Edited by Torquemada-666, 23 April 2017 - 13:50.


#38
valitudor

valitudor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,924
  • Înscris: 18.10.2003

View Postericmario, on 23 aprilie 2017 - 13:42, said:

Dumnezeu sa-i odihneasca, dar si un copil mic stie ca somnul la volan nu e ok.

Ce parere ai avea daca constructorul blocului tau ti-ar livra balconul fara balustrada? Pe motiv ca: si copiii mici stiu ca daca se apleaca peste margine or sa moara...

Edited by valitudor, 23 April 2017 - 14:04.


#39
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View PostTorquemada-666, on 23 aprilie 2017 - 13:49, said:

Ii odihneste ca au fost multi inselati.

Cand musca spune ca autopilotul poate evita si un extraterestru iar masina costa peste 110.000 dolari, sigur face ce spune producatorul. Numai ca multi au descoperit ca au murit. Altii ca functia autopilot nu merge deloc cum trebuie. Si asa mai departe, iar acum se nasc procesele.
Care-i problema ta?
Ar trebui sa te bucuri ca sunt asa scumpe, in felul asta nu sunt o amenintare pentru idolul tau.

View Postvalitudor, on 23 aprilie 2017 - 13:58, said:

Ce parere ai avea daca constructorul blocului tau ti-ar livra balconul fara balustrada? Pe motiv ca: si copiii mici stiu ca daca se apleaca peste margine or sa moara...
Comparatia ta e colosala!
Felicitari pentru "nivelul ridicat" la care duci discutiile!

#40
Torquemada-666

Torquemada-666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,053
  • Înscris: 15.10.2014
@ericmaro nu ai inteles articolul si ce am evidentiat.

#41
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View PostTorquemada-666, on 23 aprilie 2017 - 14:30, said:

@ericmaro nu ai inteles articolul si ce am evidentiat.
Dar am inteles atat articolul, cat si ceea ce ai evidentiat:
1. In europa, tresla are vanzarile in scadere. (numai pe tine te intereseaza in mod direct vanzarile producatorilor)
2. Masina e vanduta de ciocoi, doar pt.profit. (credeai ca-i fundatie non-profit?)
3. Nu este interesat de planeta si de oamenii pe care.i exploateaza. (aici mi-a dat cu virgula rau de tot)
4. Ala eco proprietar, asa mult ii foloseste Tesla, ca o vinde la sh. (tulburator intr-adevar)
5. etc.

#42
inuendo0

inuendo0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,540
  • Înscris: 03.06.2007
Eu tot nu am inteles titlul topicului. Cine sunt Tesla S si X?  Si cica au fost dati in judecata. Sunt niste persoane? Niste firme ceva? Ca niste modele de masini sigur nu pot fi date in judecata.

Edited by inuendo0, 23 April 2017 - 16:01.


#43
Hansolo

Hansolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,477
  • Înscris: 17.09.2007
Din punctul meu de vedere daca Tesla a gresit o sa plateasca, asa cum e normal.
Procesul mentionat nu spune de cine e lansat, se pare ca e o firma de avocatura. Legal au tot dreptul sa faca asta, ca si avocatii investitorilor din Germania care au cerut 9 miliarde USD ca au fost pacaliti http://www.autonews....issions-scandal.
Altii probabil se vor trezi cu un proces similar class-action dat fiind faptul ca un studiu MIT a demonstrat ca 1200 oameni pot deceda prematur datorita unei inselatorii deja dovedite http://news.mit.edu/...ths-europe-0303

Altfel, ca o comparatie, e ca si cum constructorul ti-ar fi dat la cheie un bloc cu ferestre termopan care se pot inchide/deschide mecanic si electric si il dai in judecata ca ai fost beat si ai cazut pe fereastra deschisa.

Edited by Hansolo, 23 April 2017 - 20:54.


#44
valitudor

valitudor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,924
  • Înscris: 18.10.2003
Chair era păcat ca procesul colectiv al Tesla să nu fie comparat cu cele ale dieselgate.
Dar fobiile trebuiesc hrănite, asa că e de înțeles...

#45
Torquemada-666

Torquemada-666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,053
  • Înscris: 15.10.2014

View Postvalitudor, on 23 aprilie 2017 - 21:08, said:

Chair era păcat ca procesul colectiv al Tesla să nu fie comparat cu cele ale dieselgate.
Dar fobiile trebuiesc hrănite, asa că e de înțeles...

Chiar si asa "pot decedat 1200" fata de oamenii care au murit deja din cauza autopilotului, este diferenta. Oricum, daca e sa sustin fobia, trebuue dovedit ca acei 1200 oameni, cand vor muri, au inhalat nox doar de la teava unei masini VAG. Altfel pt.mine e gargară, cat si pentru cei peste 10 milioane de cumparatori, cat si pt.profitul mult mai mare realizat in 1 trim.din 2017, fata de 1 trim.2016.

Realitatea este ca de o masina care se vrea eco, sunt legate procese, minciuni multe ale fabricantului, incendii auto la incarcare, oameni morti din cauza defectiunilor autopilotului mincinos si cu buna intentie prezentat cumparatorilor, atat in scris cat si video ... etc. Nu mai continui ca m.am saturat ai oricum mai erau randuri de scris destule.

Deci?

Edited by Torquemada-666, 24 April 2017 - 07:32.


#46
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,035
  • Înscris: 10.04.2006
Deci rămâne cum am stabilit.

#47
Hansolo

Hansolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,477
  • Înscris: 17.09.2007
Apropo de sistemele de conducere autonoma, nu va trebui sa cautati clipuri online, California e unul din putinele state unde e reglementata testarea vehiculelor autonome pe drumurile publice.
Un articol interesant privind progresul inregistrat: http://www.autonews....driving-secrets
Site-ul statului California e destul de bine organizat, partea de reglementari, accidente raportate si dezactivari ale sistemului autonom la https://www.dmv.ca.g...onomous/testing

#48
Torquemada-666

Torquemada-666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,053
  • Înscris: 15.10.2014
http://www.businessi...ctations-2017-3

Musk spune ca lumea sa aiba asteptari mai mici de la Tesla 3. Deci nu o mai ridica asa in slavi, avand in vedere problemele cu autopilotul de la modelele s si x.

Edited by Torquemada-666, 24 April 2017 - 10:30.


#49
inuendo0

inuendo0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,540
  • Înscris: 03.06.2007
Ha ha ha...ma faci sa rad. Nu o mai ridica in slavi pt ca toata productia pe un an de zile e deja rezervata. In schimb promoveaza modelele s si x.
Cand va fi lansat modelul 3 si vor publica toate detaliile sa te aud piuind. Sunt sigur ca Musk ne rezerva unele surprize placute si o sa vedem alt val de rezervari. Producatorii traditionali iar o sa fie surprinsi.
Vorbim in mai putin de 2 luni despre asta.

#50
inuendo0

inuendo0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,540
  • Înscris: 03.06.2007

View PostTorquemada-666, on 23 aprilie 2017 - 13:32, said:

Ar fi fost mai multi care sa dea teasla in judecata pt.autopilot. Dar au murit in accidente. Poate se ocupa de judecata familiile lor.

https://www.hbsslaw....safety-features

Uite ca sunt mult mai multi de 3 proprietari care au intentat proces, pentru ca valul de probleme si minciuni sunt mari.

In articol spune ca Tesla a mintit si a scoas de pe site anumite chestii promise.

"Tesla modified the text on its website, removing any previously disclosed deadlines and timeframes for functional Standard Safety Features or Autopilot. “Rather than deliver safe and advanced autopilot features, Tesla has delivered software that causes vehicles to behave erratically,” the suit states."

E clar ca nu le merge cu autopilotul, dar cauta sa persiste in greseala si minciuna.

"“When consumers received these pricy vehicles, it became clear that Tesla’s marketing was all smoke and mirrors,” "

"Hagens Berman Sobol Shapiro LLP is a consumer-rights class-action law firm with offices in 10 cities."

In 10 orase au birouri ca proprietarii sa vina sa dea in judecata. Sau e doar pt.aia 3?😂😂😂


Pe ce vrei sa pariem ca aia nu vor castiga procesul?

Si in afara de ala care a intrat cu Tesla sub un camion in timp ce se uita la Harry Potter si a fost decapitat, ce alt accident mortal cu Autopilotul activat mai stii? Exact...nici unul, deci iar minti.
Si in accidentul respectiv National Highway Traffic Safety Administration (Autoritatea rutiera in SUA) a concluzionat, in urma unei anchete detaliate ca nu a fost vina Autopilotului si nici a Tesla.
Ba mai mult, au demonstrat ca Autopilotul, in forma lui rudimentara cum e, este cu 40% mai sigur decat oamenii:
"Not only did the NHTSA report absolve Tesla of any blame in the accident, but analysis and testing of the Autopilot system found that across Tesla’s fleet, the deployment of Autopilot reduced accidents by around 40 percent. Sorry, humans: we’re all bad at driving, and even the first generation of trial software is better at paying attention than your brain on Red Bull."

link:http://bgr.com/2017/01/19/tesla-autopilot-crash-safety-statistics-report-nhtsa/
http://bgr.com/2017/...s-report-nhtsa/

uite si un grafic fain. [ http://cdn.bgr.com/2017/01/nhtsa.png?w=782 - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


"That shows that just having Autosteer available on a car — not necessarily enabled at the time of crash — reduced crash rates by about 40 percent. That’s a truly staggering improvement."

Ca sa iti faci o idee de ce inseamna aia 40%, gandeste-te ca intre 1960 si 2000, au fost reduse cu 40% accidentele datorita introducerii centurilor de siguranta, a airbag-urilor, crash testelor, zonelor de deformare care absorb socurile, ABS, ESP, imbunatatirea autostrazilor, educarii soferilor.
Si Tesla a reusit aceiasi 40% "doar" prin introducerea Autopilotului.
Deci ce ne povestesti tu si ce vor aia cu procesul ala?


Nu stiu cu-i vrei tu sa ii faci un serviciu mintind si dezinformand pe aici pentru ca nici nu o faci bine. Iti dai cu firma in cap, faci Tesla din ce in ce mai cunoscuta.
Daca lucrezi pentru VW, ca te laudai ca ai convins nu stiu cate persoane sa isi cumpere VW, sefii tai ar putea sa se lipseasca de serviciile tale, nu prea te descurci cu dezinformarea.


Eu vin cu studii, link-uri, articole din surse credibile. tu cu ce vii? Cu minciuni dezinformari si mult trolling? No problem, continua asa, fa Tesla cunoscuta, ca ala care are un pic cap stie ce surse sa creada.

Attached Files



#51
Torquemada-666

Torquemada-666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,053
  • Înscris: 15.10.2014
Nu dezinformez.

http://m.automarket....ntru-71379.html

Uite o minciuna jenanta. Vad ca se cumpara numai tesle pe aici. Nici noua nu o tine proprietarul ala. Sh nu o cumpara nimeni. Ma intreb cum masina extraterestra rogue one, o vinde asa repede la sh?

Cred ca mai conving pe cineva pt.un Polo nou 😉

Edited by Torquemada-666, 24 April 2017 - 20:01.


#52
inuendo0

inuendo0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,540
  • Înscris: 03.06.2007
Nenea ala, Mircea Mester de la Automarket nu a inteles bine care e treaba cu superchargerele. si nici Engleza banuiesc ca nu intelege prea bine. si tu il crezi pe cuvant.
Iar proprietarul ala ce vinde o Tesla o fi avand motivul lui sa o vanda, te-ai gandit la asta? Si nu o vinde pentru ca cere mult, de vreme ce Tesla a ieftinit masinile recent.
Dar ce faci cu celelalte argumente pe care ti le-am adus?

succes cu Polo ala

Edited by inuendo0, 24 April 2017 - 20:13.


#53
Torquemada-666

Torquemada-666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,053
  • Înscris: 15.10.2014
O vinde pt.ca nu poate iesi ca omul din oras.

#54
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,463
  • Înscris: 15.06.2007
Cum dracu sa-ti pui in semnatura ceva de genu ca a luat foc nu stiu care masina pe nu stiu unde, si e trecut cu vederea?   Asa ceva mai rar intalnesti. Daca era un forum american , hai ca mai ziceam, dar in Romania??  Nici Trump nu stie unde-i Romania pe harta.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate