Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Piese Sony fs100

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
ilioara2006

ilioara2006

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 30.08.2007
Sal,am cumparat o camera video sony fs100 cu urmatoarea problema...a fost cazuta in coltul din dreapta jos chiar in zona acumulatorului,functioneaza perfect daca folosesc o improvizatie facuta din hartie drept ''pana'' la acumulator pt ai intarii pozitia altfel se misca si se intrerupe alimentarea,rugamintea mea este daca stie cineva un site de unde pot cumpara acea parte din spate a camerei pt a o schimba,am sa atasez cateva poze.Multumesc!

Attached Files


Edited by ilioara2006, 21 April 2017 - 15:34.


#2
vgabi

vgabi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,449
  • Înscris: 07.08.2008
Ai noroc că se poate schimba spatele fiind demontabil.
Cauţi manualul de service al camerei de unde aflii codul componentei respective după care o comanzi de la un service sau reprezentanţă Sony.
Apoi dacă te pricepi la niscaiva electronică o poţi schimba chiar tu.

#3
ilioara2006

ilioara2006

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 30.08.2007

View Postvgabi, on 21 aprilie 2017 - 17:25, said:

Ai noroc că se poate schimba spatele fiind demontabil.
Cauţi manualul de service al camerei de unde aflii codul componentei respective după care o comanzi de la un service sau reprezentanţă Sony.
Apoi dacă te pricepi la niscaiva electronică o poţi schimba chiar tu.

Multumesc frumos!

#4
ilioara2006

ilioara2006

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 30.08.2007
Off,am cautat de mi-a venit rau,nu am gasit :-(

#5
vgabi

vgabi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,449
  • Înscris: 07.08.2008
Uite aici pe google dai search după Sony FS100 Service Manual...Posted Image
http://info.viditec....x/NEX-FS100.pdf
Din ce am văzut se pare că doar în service se poate schimba şi nu ca piesă de replace acasă.
Noroc la înlocuit şi minim 100 de euro!

Edited by vgabi, 22 April 2017 - 08:32.


#6
ilioara2006

ilioara2006

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 30.08.2007

View Postvgabi, on 22 aprilie 2017 - 08:30, said:

Uite aici pe google dai search după Sony FS100 Service Manual...Posted Image
http://info.viditec....x/NEX-FS100.pdf
Din ce am văzut se pare că doar în service se poate schimba şi nu ca piesă de replace acasă.
Noroc la înlocuit şi minim 100 de euro!

Vazusem acest manual la sugestia ta insa acel cod la componenta care ma intereseaza nu se gaseste pe nicaieri,azi am sunat la sony si mi-au confirmat ca aceste coduri le detin doar ei,a ramas sa ma duc intr-o zi cu camera sa vada daca e si vre-un contact slabit apoi vad cat costa si sper sa rezolv.Multumesc!

#7
vgabi

vgabi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,449
  • Înscris: 07.08.2008
Acel cod din manual e unic pt toţi chiar şi pt cei de la Sony. Ca să nu greşească orice componentă are cod propriu.
Eu aşa mi-am reparat singur butonul de rec de la Panasonic AC130 comandînd componenta după codul ăla.

#8
ilioara2006

ilioara2006

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 30.08.2007

View Postvgabi, on 24 aprilie 2017 - 13:42, said:

Acel cod din manual e unic pt toţi chiar şi pt cei de la Sony. Ca să nu greşească orice componentă are cod propriu.
Eu aşa mi-am reparat singur butonul de rec de la Panasonic AC130 comandînd componenta după codul ăla.

Sal Gabi,am rezolvat problema la reprezentanta sony din crangasi,am platit pt piesa 290 lei si manopera 120 lei,am avut noroc,doar acest plastic care daca-l vezi nu dai mai mult de 30 lei pe el a fost de schimbat restul e ok,ce ma surprinde e ca ei nu sunt de acord cu acumulatorii replace,le-am spus ca am filmat cu sony fx1 9 ani cu ac replace insa tot pe-alor o tineau,in fine poate in viitor daca gasesc ceva mai ieftin decat la ei -830 lei npf 970 original,poate o sa cumpar unul ca tine cel putin 7 ore pe fs100. Multumesc de sprijin si...Loong play!!!

Edited by ilioara2006, 05 May 2017 - 20:00.


#9
vgabi

vgabi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,449
  • Înscris: 07.08.2008
Bravo. Există baterii replace bune şi rele pe care eu personal îi iau după ce recomandă alţii.
Cei din service spun aşa pt a cumpăra doar originali de la ei. Să nu îmi spună mie cineva că baterii făcute de Dolgin, IDX, Bauer, Swit sunt ştifturi.
Chiar am demontat un accu replace folosit 4 ani şi am găsit în el celule roz Samsung.  
De ex. am luat ultimii acumulatori no name de pe amazon.de şi ţin mai mult decît cel oem venit cu camera.
Să nu uităm că bateriile sunt consumabile şi au o durată de viaţă diferită în fucţie de calitate, utilizare etc.

Edited by vgabi, 06 May 2017 - 13:40.


#10
ilioara2006

ilioara2006

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 30.08.2007
Salutare,are cineva idee daca grip-ul cu zoom de la fs700 se potriveste pt fs100?.Multumesc

View Postilioara2006, on 21 aprilie 2017 - 15:32, said:

Sal,am cumparat o camera video sony fs100 cu urmatoarea problema...a fost cazuta in coltul din dreapta jos chiar in zona acumulatorului,functioneaza perfect daca folosesc o improvizatie facuta din hartie drept ''pana'' la acumulator pt ai intarii pozitia altfel se misca si se intrerupe alimentarea,rugamintea mea este daca stie cineva un site de unde pot cumpara acea parte din spate a camerei pt a o schimba,am sa atasez cateva poze.Multumesc!
Salutare,are cineva idee daca grip-ul cu zoom de la fs700 se potriveste pt fs100?.Multumesc

Edited by ilioara2006, 21 January 2018 - 01:01.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate