Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...

Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II
 Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea
 Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?
 Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 

Viață echilibrată?

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010
Eu simplu, recunosc că nu stiu ce inseamnă. Posted Image

Ce inseamnă pentru dumneavoastră a avea o Viață echilibrată?

"Tot ceea ce nu se află în echilibru stabil trebuie menținut prin intermediul unor forțe specifice. Echilibrul stabil este echilibrul natural, care există de la sine. În natură totul tinde mereu către acest echilibru stabil. În Univers totul se află în echilibru și orice perturbare ar apărea este integrată în cel mai scurt timp într-un nou echilibru natural. Nu la fel stau lucrurile și în ceea ce privește omul. Societatea se află într-un echilibru artificial, fiecare om în parte se află mai mereu într-un echilibru artificial, care trebuie menținut prin eforturi, adeseori foarte mari. O viață fericită se clădește pe găsirea unui echilibru cît mai natural.

Pe de altă parte, a căuta să rămîi mereu și mereu într-un echilibru foarte stabil, poate conduce la stagnare și inerție. Omul, prin natura lui trebuie să fie dinamic, să fie într-o continuă dezvolatare și acest lucru îl scoate periodic din starea de echilibru stabil. Capacitatea unui om de a se transforma depinde acum de abilitatea cu care își regăsește echilibrul, integrînd în viața sa noile evenimente, noile energii cu care a ajuns să interacționeze. Cu alte cuvinte, dezechilibrul în anumite limite este firesc și chiar necesar, însă pentru o evoluție sigură și o transformare eficientă, este necesar să nu depășim anumite limite în ceea e privește starea de dezechilibru, deoarece vor fi necesare apoi eforturi foarte mari pentru a-ți regăsi echilibrul interior." Echilibrul

Cum să-ți găsești echilibrul în viață. 7 reguli de bază

7 trucuri pentru o viață echilibrată

#2
hexis

hexis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 880
  • Înscris: 19.05.2009
Vorba unor clasici in viata " Echilibrul in viata e ca fuga pe gheata". Amin.

#3
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
poadoale ...eu am intalnit multe femei in viata . Unora trebuia sa le recit poezii ....altora trebuia sa le pun catuse si sa le inrosesc curu' cu cureaua ca sa se simta satisfacute  . Vezi tu ....echilibrul este ceva personal . Inseamna altceva pentru fiecare .

#4
Chifteluta

Chifteluta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 838
  • Înscris: 03.02.2007
Echilibrul este starea care guverneaza aceasta lume. De la nivel subatomic la nivel de macrocosmos. Echilibrul este Dumnezeu insusi. Depasirea unui anumit grad de echilibru inseamna extinctia. Echilibrul inseamna raportul intre bine si rau. Asa cum fara rau nu poate exista conceptul de bine, nici raul nu poate exista fara bine. Echilibrul este singurul perpetuum mobile.
Sistemul nostru solar a fost foarte agitat in timpul crearii. Pamantul a fost bombardat cu tot felul de obiecte. Viata a putut apare si evolua numai cand s-a atins un punct de echilibru.
Tu confunzi echilibrul cu dinamica umana. Nu are nicio legatura. Rasa umana sa aiba grija sa nu strice echilibrul, altfel cum am spus mai sus, ne asteapta extinctia.

#5
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010

 JurasikMan, on 21 aprilie 2017 - 12:57, said:

poadoale ...eu am intalnit multe femei in viata . Unora trebuia sa le recit poezii ....altora trebuia sa le pun catuse si sa le inrosesc curu' cu cureaua ca sa se simta satisfacute  . Vezi tu ....echilibrul este ceva personal . Inseamna altceva pentru fiecare.
Deci pentru dumneavoastra Viaţă echilibrată inseamna ce anume? Posted Image

 Chifteluta, on 21 aprilie 2017 - 13:00, said:

Tu confunzi echilibrul cu dinamica umana. Nu are nicio legatura. Rasa umana sa aiba grija sa nu strice echilibrul, altfel cum am spus mai sus, ne asteapta extinctia.
Si ce anume este sau reprezinta Viaţă echilibrată, bineinteles din punctul dumneavoastra de vedere?

Edited by poadol, 21 April 2017 - 13:09.


#6
Chifteluta

Chifteluta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 838
  • Înscris: 03.02.2007

 poadol, on 21 aprilie 2017 - 13:08, said:

Si ce anume este sau reprezinta Viaţă echilibrată?

Pai dupa tine ce inseamna "viata"? Ca sa-ti pot raspunde.

#7
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008
Viata echilibrata fara nici cel mai mic exces e viata de hamster in cusca,nu vad la ce ar folosi

 Chifteluta, on 21 aprilie 2017 - 13:09, said:

Pai dupa tine ce inseamna "viata"? Ca sa-ti pot raspunde.
Sa nu bei,sa nu fumezi,sa mananci la timp exact cate calorii trebuie,sa nu mergi la curve,sa mergi cu 50 in oras,sa nu injuri,adrenalina deloc,lucru-acasa,lucru-acasa=maxim 10-15 ani in plus cand oricum esti la varsta cand te tarai la buda.Nu merita

Edited by daniMMM, 21 April 2017 - 13:19.


#8
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006

 poadol, on 21 aprilie 2017 - 13:08, said:

Deci pentru dumneavoastra Viaţă echilibrată inseamna ce anume? Posted Image


....sa recit poezii cu cureaua in mana .Posted Image

#9
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,794
  • Înscris: 03.02.2007
Echilibrată, adică aia care te conduce la o vârstă cât mai înaintată și care te va aduce în situația de a muri sănătos.

#10
Soulstream

Soulstream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,023
  • Înscris: 03.02.2014
Exact cum a zis si @JurasikMan echilibrul in viata e ceva relativ si depinde de fiecare. Unii prefera aiba un mediu de lucru mai relaxat (desi poate platit mai slab), pe cand altii prioritizeaza banii si poate cu acesti bani mai multi isi gaseste metode de relaxare mai scumpe care i se potrivesc lui.

#11
antinVidia

antinVidia

    - I'm deranged -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,302
  • Înscris: 14.02.2007
O viata echilibarata, nu inseamna automat o viata fara pic de vicii sau fara mici escapade. Nu inseamna ca trebuie sa calculezi totul la sange, dar in mare trebuie sa mentii niste limite, un echilibru. Excesele te vor costa, mai mult sa mai putin, mai devreme sau mai tarziu...

Edited by antinVidia, 21 April 2017 - 14:19.


#12
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010

 Chifteluta, on 21 aprilie 2017 - 13:09, said:

Pai dupa tine ce inseamna "viata"? Ca sa-ti pot raspunde.
Este mult mai important ce crezi sau stii dumneatale doar am specificat:

 poadol, on 21 aprilie 2017 - 12:42, said:

Eu simplu, recunosc că nu stiu ce inseamnă Viaţă echilibrată. Posted Image
Acuma ca sa nu para lipsa de politete, totusi, am sa raspund la intrebarea dumneavoastra "spunand" pe scurt sau definita printr-un singur cuvant:

Viata inseamna miscare.

O definitie mai buna a vietii, cu toate ca exista, mi se pare lipsita de sens sau supraincarcata de lucruri inutile. Posted Image

 daniMMM, on 21 aprilie 2017 - 13:18, said:

Viata echilibrata fara nici cel mai mic exces e viata de hamster in cusca,nu vad la ce ar folosi

Sa nu bei,sa nu fumezi,sa mananci la timp exact cate calorii trebuie,sa nu mergi la curve,sa mergi cu 50 in oras,sa nu injuri,adrenalina deloc,lucru-acasa,lucru-acasa=maxim 10-15 ani in plus cand oricum esti la varsta cand te tarai la buda. Nu merita.
Totul a plecat de aici:

 black_dizzy, on 20 aprilie 2017 - 15:19, said:

Introvertitii in general isi mentin prieteniile odata ce le stabilesc. In cazul mentionat mai sus nu faptul ca e introvertit este problema, ci ca este nesimtit. Oricat de binevoitor ai fi, cand vezi ca primesti zero respect si zero apreciere din partea "prietenului" respectiv, la un moment dat o sa-ti bagi picioarele in ea de prietenie. Pana la urma toate problemele din lista magica au aceeasi sursa - si nu e o problema de comunicare, ci o problema de atitudine. E atitudinea aia in care ai impresia ca lumea iti datoreaza ceva pentru ca esti special, dar tu nu datorezi nimic nimanui pentru ca... esti special. In momentul in care nu ai niciun pic de respect fata de cei din jur si nu realizezi ca si ei au asteptari, nevoi si dorinte la fel ca si tine si ca uneori trebuie sa te gandesti si la cum le satisfaci si altora acele asteptari, nevoi si dorinte, n-o sa-ti iasa nimic. Nici prietenie, nici slujba, nici partener de viata, nici viata echilibrata, nimic.
pe topicul "Ratatul Social"-boala secolului XXI?

Deoarece pentru 'black_dizzy' pare a fi un "lucru" foarte important, am cautat sa aflu pentru alte persoane ce inseamna Viaţă echilibrată si eventual, cum de altfel s-a si intamplat, daca este de dorit in ce masura sau de evitat de ce?

#13
black_dizzy

black_dizzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,270
  • Înscris: 26.07.2007
Uuu, am generat un topic, ma simt onorata.

Pentru mine viata echilibrata inseamna o viata armonioasa si stabila, in care elementele majore au proportii sanatoase (de exemplu raportul dintre munca si viata personala, raportul dintre timp cu tine si timp cu altii, intre odihna si activitate etc.). Nu e un punct fix, e mai degraba un interval in care nu neglijezi niciunul dintre aspectele importante ale vietii si nu pici in extreme daunatoare. Nu inseamna viata plictisitoare si complet planificata, echilibrul se extinde si la spontaneitate vs planificare, sau stabilitate vs aventura. Nu e neaparat o reteta, ci se vede pe termen lung in cat de stabil emotional si fericit esti.

Edited by black_dizzy, 21 April 2017 - 15:03.


#14
ASCENDED

ASCENDED

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,749
  • Înscris: 02.07.2010
Cred că pentru a avea o viață echilibrată,în primul rând fiecare,trebuie să se cunoască pe sine.
Adică să știe limitele.
Organismul omului are un set fix de limitări,care pot fi diferite de la om la om.

Un fel de "mod de folosire" sau "manualul utilizatorului".

De exemplu la mașina de spălat,în cuvă intră un volum de 30 kg,dar ea nu duce decât 6 kg.
Dacă o pui să spele 30 kg când ea e construită să spele maxim 6 kg,o strici.
Ceva de genul ăsta și cu organismul uman.
În burtă intră o vadră de coniac.Dar organismul duce doar 100 mililitri(cifre aleatorii).
Dacă nu respecți instrucțiunile și bei o vadră de coniac,comă + kaput!
Plus alte aspecte.

#15
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010
Duce, duce mult mai multe ("Organismul omului"), daca ai stii cate excese (evident ca stii), de multe ori gratuite, se fac in viata?

Fara legatura cu ce a scris 'ASCENDED' sau toti ceilalti pe topic:

"Cu toții cerem sinceritate, dar continuăm să nu o folosim…"

"Pentru că, viața nu se măsoară în numărul de respirații, ci în momentele care-ți taie respirația." (George Carlin, un cunoscut satirist al anilor 70-80)

#16
morenno

morenno

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,361
  • Înscris: 11.09.2007
Echilibrul zic unii, ca urmeaza cunoasterea si serveste nevoia. Reprezinta prezentul echilibrul dintre trecut si viitor?

Vorbea cineva mai sus despre rau si bine ca aspecte in definirea echilibrului, dar ele nu exista in afara paradigmei religioase asa cum mediul inconjurator sau o schimbare a mediului nu poate reprezenta un obstacol, o dificultate sau provocare. E intotdeauna relativ in raport cu gandurile si visele pe care un om le creaza in imaginatia lui. Relativ in raport cu idealurile si cu ceea ce vrea omul sa fie, lucru care ne permite, faciliteaza ideea de provocare-raspuns. In paradigma binelui si raului, viata omului are un fel de obligativitate; o confruntare dramatica si o lupta a omului cu lumea, si nu o simpla chestiune de optica si ne/ajustare ocazionala.

Tot ce exista in viata omului e schimbarea iar gandul o face sa se intample.
Traim de la un eveniment la altul, simtim viata in experiente, doar timpul il masuram in ani.  Miscarea e vitala. Soarele si universul, luna si pamantul, inima si gandul, toate se misca. Omul gandeste si traieste in miscare.

Echilibrul e in forma vasului pe care o ia apa. Echilibru e in umbra proiectata atunci cand aprinzi o lumanare. Echilibru e zambetul de la capatul opus cuvantului. Echilibru e in vantul care face totul sa danseze, echilibru e si in gratia care lupta cu gravitatea.
Dar omul e conflict, conflict in piatra lovita inutil cu piciorul, conflict in creanga rupta din impuls. Conflict in gandurile ascunse de cuvinte. Conflict in mostenirea noii generatii de hoti vechi si de corupti. Crima pedepsita cu pedeapsa capitala si ea nascuta din conflict.

Echilibrul, o lege a compensatiei? Sa fie rezultat din ajustare?

Edited by morenno, 21 April 2017 - 17:55.


#17
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Mo , eu am trait multe . Am prins si comunismul , am prins si haiducia ...sper sa apuc si democratia Posted Image ...cand (si daca) o veni si aia . Din experienta personala pot sa va spun ca lumea se schimba  si odata cu ea ne schimbam si noi. Cred ca echilibrul fara adaptabilitate nu exista . Spun asta pentru ca de fiecare data cand ne schimbam pentru a ne adapta ...echilibrul se muta in alta parte . Valorile pe care le avem suporta unele modificari . Ne adaptam social , financiar , familial , emotional.  Echilibrul este o stare nenaturala . Natural este haosul , miscarea Browniana . Echilibrul trebuie mentinut , trebuie ajustat permanent pentru a exista . Prima greseala in a incerca sa pastrezi un echilbru este sa incerci sa nu schimbi o stare de fapt care pare sa il fi generat in prealabil . Echilibrul in viata este ca jocul ala cu doua butoane are actioneaza doua palete si cu o bila care se loveste de o multime de obstacole pe un plan inclinat , reusind pana la urma  sa treaca printre paletulele care o tot retrimit printre obstacole . Echilibru ar fi bila in miscare ....iar termnarea lui ar insemna pierderea jocului cu bila strecurata printre palete .
Ma scuzati , dar eu cand beau putina tarie devin filozof . Unii zic ca am si voce , tot dupa ce beau ceva ...dar eu am mari dubii ca este adevarat .

Edited by JurasikMan, 21 April 2017 - 20:10.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate