Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Probleme B51-80

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
matrix_777

matrix_777

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 28.06.2012
Salut! Am un Lenovo b51-80, mai multe detalii aici
Recent mi-am instalat Windows 8.1, dar am intampinat o serie de probleme.
Pentru inceput, cand am ajuns la pasul "Where do you want to install your Windows?", am dat format la partitia C iar cand am apasat next mi-a aparut o eroare cum ca am disckul este in format MBR si trebuie sa il convertesc la GTP. Am citit pe net ce este de facut in aceasta situatie si in final am intrat in BIOS->Boot si am schimbat atat Boot Mode cat si Boot Priority pe Legacy Support si in final am trecut mai departe de acel pas. Aici am o intrebare, cum este mai bine sa fie setate MBR sau GTP?
Am 2 partitii create C si D, dar dupa ce am instalat Windows'ul am vazut in Disk Management ca a mai aparut o mica partitie de 350mb(System Reserved) cu liber 85mb acum. *aceasta partitie nu apare si in My Computer*  Care este treaba cu aceasta partitie? Trebuie sa existe? Trebuie sa o sterg? E ok sa apara sau fac eu ceva gresit?
In final dupa ce s-a instalat Windows-ul si am instalat mai multe drivere, cel de SD card reader refuza efectiv sa se instaleze. Mai exact se instaleaza asa cum ar trebui, dar nu funtioneaza. In conditiile in care acelasi driver instalat inainte pentru card reader functiona, acum nu mai comunica. Am incercat in total cred ca vreo 5 drivere diferite pt aceasta chestie si tot nimic. In final am constatat ca laptopul se misca mult mai greu acum decat inainte de reinstalarea Windowsului.
Ce imi recomandati sa fac?

#2
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Salut,de unde ai luat driverele?Am cautat pe siteul lenovo si pare a fi varza site-ul,nu stiu ce e cu el dar nu imi da nicio optiune la alegerea sistemului de operare (nu doar la modelul tau).Acele partitii sunt create de managementul intern al windowsului,lasa-l acolo ca e numa bine cum sunt facute si nu le sterge ca iti faci necazuri.Totusi,de ce ai ales w8.1 pentru un sistem Skylake?Eu as fi mers spre windows 10.

#3
roxanaRabinowitz

roxanaRabinowitz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,414
  • Înscris: 21.02.2016
Partitii, mbr, gpt... treci mai departe, nu e important in acest caz.
Driver card reader - chiar este nevoie de el, nu functioneaza si fara ?
Oricum, pe pagina oficiala sint 6 drivere, deci nu ai incercat tot.
http://pcsupport.len...51-80/downloads

#4
matrix_777

matrix_777

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 28.06.2012

View PostroxanaRabinowitz, on 21 aprilie 2017 - 16:19, said:

Driver card reader - chiar este nevoie de el, nu functioneaza si fara ?

Functioneaza si fara, dar folosesc cititorul SD foarte des.
Intre timp am schimbat 3 windows-uri 8.1 si un windows 10 si tot nu am reusit sa fac sa vada cititorul SD. Am instalat toate driverele mai vechi si mai noi de pe site-ul oficial si tot nimic.
Ce imi recomandati sa fac sa mearga?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate