Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Cont pentru depunere salariu strainatate

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
MatusaTamara

MatusaTamara

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 09.01.2016
Peste aprox 3 saptamani urmeaza sa plec in stainatate la munca.
Mi sa spus sa imi fac un cont in care sa imi depuna salariul, poate ma ajuta cineva cu mai multe informatii, ce anume cont si unde ar trebui facut?!
Multumesc

#2
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,041
  • Înscris: 22.05.2003
Trebuie sa iti deschizi cont in tara respectiva, in valuta tarii respective.

Pentru a deschide acel cont va trebui sa vezi metodologia din tara respectiva. Teoretic poti deschide la orice banca din Europa, practic multi cer sa faci dovada ca stai in acea tara.

Firma angajatoare te va ajuta.

#3
MatusaTamara

MatusaTamara

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 09.01.2016
Nuu, m-i sa spus sa imi fac contul de aici din tara

#4
balauru69

balauru69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,869
  • Înscris: 27.08.2005
Vrei ajutor, dar detalii nu dai ... cine ti-a spus? Angajatorul din tara respectiva? Agentia? In ce tara pleci? Etc.

#5
MatusaTamara

MatusaTamara

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 09.01.2016
In Germania, deci asta mi sa spus, sa imi fac un cont in tara in care sa imi depuna salariul....

Edited by MatusaTamara, 20 April 2017 - 22:21.


#6
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,069
  • Înscris: 01.12.2001
Un cont curent in valuta cu card de debit.
Atat.

#7
balauru69

balauru69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,869
  • Înscris: 27.08.2005

View PostMatusaTamara, on 20 aprilie 2017 - 22:21, said:

In Germania, deci asta mi sa spus, sa imi fac un cont in tara in care sa imi depuna salariul....

OK. Succes!

#8
andrei_ionut

andrei_ionut

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 29.10.2016
Simplu. Cont euro la Transilvania. Nu platesti nimic. Daca vrei iti poti atasa si un card de euro la cont. Pt ca poate mai platesti si tu cu cardu in germania la cumparaturi. Comisionul? Doar 3 euro/an.

Edited by andreiMembruAnonimut, 20 April 2017 - 23:14.


#9
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Pare un pic ciudat sa-ti ceara in mod expres sa-ti faci cont in RO si nu in Germania. Comisionul de transfer va fi mult mai mare pentru ei. Mai verifica contractul si ce acte ai sa nu ai surprize.

#10
andrei_ionut

andrei_ionut

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 29.10.2016

View Postketa, on 21 aprilie 2017 - 00:49, said:

Pare un pic ciudat sa-ti ceara in mod expres sa-ti faci cont in RO si nu in Germania. Comisionul de transfer va fi mult mai mare pentru ei. Mai verifica contractul si ce acte ai sa nu ai surprize.

Comisionul este zero. Vorbesc din proprie experienta. Un exemplu: imi transfer bani din contul german de euro in contul romanesc de euro. Comision zero.

Poate fi vorba si de cazul urmator: initiatorul este platit de catre firma care intermediaza (firma romaneasca ce are cont in ro). Sunt multe firme intermediare. Tu esti angajat la ei si ei te plaseaza la diverse companii sa muncesti.

#11
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Eu cand am vrut sa transfer din UK in cont de RO banca m-ia cerut 7 lire plus un foarte mic procent din suma, nu mai tin minte cat.
Asa ca am apelat la western sau transfergo sau multele care mai sunt.

Cat despre firme intermediare, poate agentii, dar nu am intalnit cazuri sa fii angajat al agentiei. Aceata doar iti cauta de lucru si te trimite unde este nevoie de tine, dar nu esti angajatul lor, banii sunt primiti direct de la firma sau firmele pentru care lucrezi.

Edited by keta, 21 April 2017 - 01:31.


#12
andrei_ionut

andrei_ionut

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 29.10.2016

View Postketa, on 21 aprilie 2017 - 01:26, said:

Eu cand am vrut sa transfer din UK in cont de RO banca m-ia cerut 7 lire plus un foarte mic procent din suma, nu mai tin minte cat.
Asa ca am apelat la western sau transfergo sau multele care mai sunt.

Cat despre firme intermediare, poate agentii, dar nu am intalnit cazuri sa fii angajat al agentiei. Aceata doar iti cauta de lucru si te trimite unde este nevoie de tine, dar nu esti angajatul lor, banii sunt primiti direct de la firma sau firmele pentru care lucrezi.


In Germania: Zeitarbeitsfirma

#13
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Ai contract in romana, inregistrat la ITM? Fa-ti orice cont curent normal. Daca nu aproape sigur vor cont in Germania. Poti pentru orice eventualitate sa iti faci la Transilvania cum s-a spus sa fie acolo dar ma indoiesc ca de asta ai nevoie.

#14
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,495
  • Înscris: 05.06.2009
mai bine iti faci la ing, pentru ca au atm-uri care elibereaza valuta (euro).
https://www.ing.ro/p...fizice/selfbank

#15
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002

View Postketa, on 21 aprilie 2017 - 01:26, said:

Eu cand am vrut sa transfer din UK in cont de RO banca m-ia cerut 7 lire plus un foarte mic procent din suma, nu mai tin minte cat.


UK inca nu a aplicat complet regulile SEPA, deoarece nu sunt in zona euro. Platitle SEPA se comisioneaza ca si platile locale, daca transferi euro din zona euro in tari din UE (si invers) nu ar trebui sa fie nici un comision.

#16
LeopardSurd

LeopardSurd

    Graf von Taubenburg

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,358
  • Înscris: 10.09.2014

View PostMatusaTamara, on 20 aprilie 2017 - 22:21, said:

In Germania, deci asta mi sa spus, sa imi fac un cont in tara in care sa imi depuna salariul....
Matusica, daca lucrezi in Germania ideal e sa ai cont deschis in Germania pentru SEPA. Din el ti se vor extrage automat diverse chestii care tin de consum lunar gen curent, apa. Cu un cont romanesc nu pot face autoritatile germane asta.

Si nu e greu.

#17
elvaligreco

elvaligreco

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 188
  • Înscris: 28.10.2010
Daca iti faci la ING in afara atunci transferul la ING romania este gratis.

View Postketa, on 21 aprilie 2017 - 01:26, said:

Eu cand am vrut sa transfer din UK in cont de RO banca m-ia cerut 7 lire plus un foarte mic procent din suma, nu mai tin minte cat.
Asa ca am apelat la western sau transfergo sau multele care mai sunt.

Cat despre firme intermediare, poate agentii, dar nu am intalnit cazuri sa fii angajat al agentiei. Aceata doar iti cauta de lucru si te trimite unde este nevoie de tine, dar nu esti angajatul lor, banii sunt primiti direct de la firma sau firmele pentru care lucrezi.
In belgia contractul este intre tine si agentie si banii tot de la agentie , esti intr-un fel inchiriat, dar nu pe mai mult de 105 zile (parca).

Edited by elvaligreco, 21 April 2017 - 19:20.


#18
andrei_ionut

andrei_ionut

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 29.10.2016

View Postelvaligreco, on 21 aprilie 2017 - 19:20, said:

Daca iti faci la ING in afara atunci transferul la ING romania este gratis.


In belgia contractul este intre tine si agentie si banii tot de la agentie , esti intr-un fel inchiriat, dar nu pe mai mult de 105 zile (parca).

Exact, inchiriat. Insa in germania poti fi inchiriat pe ce perioada negociezi contractul, 6 luni, 1 an, 2 ani etc. Banii ii primesti de la agentie si esti platit cat ai negociat cu agentia. Agentia isi primeste banii de la angajator.
Dar este o mare prostie. Pt ca tu esti platit mai putin fata de cat ar fi normal. Adica angajatorul plateste de ex 20 euro pe ora agentiei, iar agentia te plateste pe tine cu sa spunem 12 euro pe ora. In mare parte, pierzi extrem de mult.


Cel mai bine angajati-va doar direct la angajator/firma/companie/

Edited by andreiMembruAnonimut, 21 April 2017 - 23:38.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate