Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...
 

Acelasi nume pentru un nou renume: "Vaslui"

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
158 replies to this topic

#1
zyraxes27

zyraxes27

    connaisseur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,112
  • Înscris: 31.01.2010
Ce ar trebui sa faca guvernul pentru a sterge reputatia negativa a locuitorilor acestui judet? Oamenii nu au nici i vina ca sunt tratati ca ultimii oameni doar pentru ca locuiesc in acest judet.

Solutii ar fi:

- crearea unui fond de investitii unde banii deponentilor sa fie directionati spre noi investitii in acest judet.
- construirea unui obiectiv economic de importanta strategica in acest judet ( mare termocentrala,  centrala atomoelectrica, centru de cercetare etc
- infintarea unei aerodrom si a unei baze militare
- atragerea de investitori pentru construirea unui circuit de formula 1
- atragerea de investitori pentru construirea unui parc de distractii
- sprijinirea producatorilor de vinuri din zona Husi sa lanseze un vin de o calitate deosebita numit Vaslui
-  redenumirea judetului Vaslui in judetul Barlad



#2
Silent_Runner

Silent_Runner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,631
  • Înscris: 29.05.2004
Reputatia negativa se poate sterge cu mult alcool.

#3
gladiatore

gladiatore

    Moldovean !! Ceva probleme ???

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,449
  • Înscris: 01.10.2016
Orice ar face , nu se poate sterge '' renumele '' pe care lau dat unii locuitori , dar in special televiziunile . In Vaslui sunt oameni ca in toata Romania , poate cu o rata mai mare a somajului , dar sunt oameni . Televiziunile au mascarit acet judet . O sa-mi sariti in cap ca nu am dreptate , dar nu ma intereseaza . Sotia mea este nascuta in Vaslui . Deci stiu ce vorbesc .

#4
cristi7

cristi7

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,859
  • Înscris: 05.10.2005
Inițiativa ar trebui să vină din Vaslui și să se folosească de Social Media și eventual chiar de presă. Că presa i-a nenorocit.

Practic ei au avut nesanșa ca reporterii Știrilor de la Ora 5 să fost extrem de vigilenți acolo și să dea la TV orice câcat până s-a creat un mit că acolo se întâmplă toate. Ori e doar un județ destul de ruralizat (practic reședința lor de județ are 50 de mii de locuitori) dintr-o regiune care e mai săracă (Moldova) și în care găsești destui oameni cu mentalitate învechită pentru a-i transforma în știri.

De ce spun că inițiativa ar trebui să vină de la ei? Pentru că eu, dacă aș fi din Vaslui aș face o campanie de conștientizare a lucrurilor bune/frumoase care se întâmplă acolo. Sau despre oamenii minunați care s-au născut în județ. Sunt convins că se găsesc în cantitate suficientă cât să arate că e o zonă ca oricare a României. Iar PRO TV ar putea să popularizeze campania pentru că oricum sunt principalii responsabili ai nașterii acestui mit.

Asta până să se preocupe guvernul (Ceea ce mi se pare, cel puțin în materie de motivație, ușor deplasat).

Dacă aș fi vasluian și aș avea și niște skill-uri de comunicare, aș face ce am zis mai sus. Dacă nu aș avea, aș căuta voluntari cu astfel de skilluri (poate oameni care au plecat din Vaslui și ar vrea să își ajute zona în vreun fel sau altul).

Edited by cristi7, 20 April 2017 - 21:05.


#5
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,727
  • Înscris: 13.09.2009
Este o reputatie foarte pozitiva: Moldova lui Stefan Cel Mare.
Pe acele locuri i-a invins Stefan pe dusmani.
Vaslui este un loc deosebit, incarcat de istorie.

#6
gladiatore

gladiatore

    Moldovean !! Ceva probleme ???

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,449
  • Înscris: 01.10.2016
Parerea lui Oleg Brega despre Vaslui .[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/AJNPqTKUkGc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#7
Nemo2017

Nemo2017

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 323
  • Înscris: 16.04.2017
Cel mai simplu ar fi sa-i scopeasca...

#8
omuspan

omuspan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,986
  • Înscris: 17.07.2016
Pe drumul de costisa ce duce la Vaslui...

#9
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
sa le confiste alcoolul si fomeile,aia ar trebui statul sa faca

aaa, ca era sa uit, si topoarele

Edited by gumball3000, 20 April 2017 - 21:14.


#10
Erwin_Rommel

Erwin_Rommel

    Titlul membrului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,499
  • Înscris: 17.04.2017
<p><p>

 PlatonX, on 20 aprilie 2017 - 21:06, said:

Este o reputatie foarte pozitiva: Moldova lui Stefan Cel Mare.
Pe acele locuri i-a invins Stefan pe dusmani.
Vaslui este un loc deosebit, incarcat de istorie.

Da, dar Stefan cel Mare era din Bacau. Doar Batalia de la Podul Inalt, unde Stefan a primit dupa distinctia de Athleta Christi face Vasluiul cunoscut intregii Europe.

Edited by Erwin_Rommel, 20 April 2017 - 21:20.


#11
cristi7

cristi7

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,859
  • Înscris: 05.10.2005

 gumball3000, on 20 aprilie 2017 - 21:13, said:

sa le confiste alcoolul si fomeile,aia ar trebui statul sa faca

aaa, ca era sa uit, si topoarele

Ah. și dacă în postul anterior am făcut sugestii pentru vasluieni, aș putea face unele și pentru noi, restul: Să nu mai rostogolim glume de 2 lei și umor de tip bendeac despre alcoolul pe care îl consumă cei din Vaslui.

Bine, asta doar dacă am văzut puțin țara asta și înțelegem că acolo nu se întâmplă nimic mai special decât în alte zone. Și că oriunde te-ai duce la sat și ai vrea să profiți de incultura și lipsa de educație, ai reuși să faci, oferind știri de câcat despre cum s-au bătut doi de la te miri ce. Lucruri pe care le vezi și în unele orașe.

Spre exemplu în Oradea tocmai și-a împușcat unu amanta pentru că nu mai dorea să aibă o relație cu el. El interlop, ea tipă ușuratică care se plictisește, probabil. Dacă evenimentul se întâmpla 50 de km mai în departare, în oricare direcție, ar fi fost într-o zonă rurală și probabil că nu era pistol ci era ceva din gospodărie. Ce făceam? Pretindeam că trebuie să confiscăm și acolo topoarele? :) Sau cuțitele de bucătărie?

Edited by cristi7, 20 April 2017 - 21:20.


#12
Jammalan-the-Prophet

Jammalan-the-Prophet

    Legendary

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,140
  • Înscris: 17.05.2016

 zyraxes27, on 20 aprilie 2017 - 20:57, said:

- atragerea de investitori pentru construirea unui circuit de formula 1

lol, macar asa de curiozitate ai idee la cat s-ar ridica investitia?

#13
noone2v1

noone2v1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 390
  • Înscris: 31.03.2016
Un judecator din Vaslui a condamnat azi o baba de 80 de ani pentru ca s-a aparat de un violator si ala a murit fiind pulbere de beat. Ce mai vrei? Cat de handicapat psihic sa fii sa dai o asemenea sentinta? Si nu-mi spuneti ca s-a respectat "legea".

#14
gladiatore

gladiatore

    Moldovean !! Ceva probleme ???

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,449
  • Înscris: 01.10.2016
Ce spuneam si eu , oameni sunt peste tot , betivi peste tot ( vezi cazul din Timisoara cred , cu bataia intre seful de post si un vames ) , dar nu putem ponegri un judet pentru ceva betivani . Cum se simt Vasluenii de frunte cand aud ca judetul lor e vazut asa ?? Televiziunile , pentru audienta au distrus imaginea unui judet .

Edited by gladiatore, 20 April 2017 - 21:23.


#15
rumlegok

rumlegok

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,808
  • Înscris: 06.03.2017
Ce poate guvernul sa faca... sa taie ajutoarele sociale acolo si sa ii trimita la munca... daca muncesc nu mai au timp de prostii. La partea asta s-a gandit bine regimul trecut :D

#16
cristi7

cristi7

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,859
  • Înscris: 05.10.2005

 noone2v1, on 20 aprilie 2017 - 21:21, said:

Un judecator din Vaslui a condamnat azi o baba de 80 de ani pentru ca s-a aparat de un violator si ala a murit fiind pulbere de beat. Ce mai vrei? Cat de handicapat psihic sa fii sa dai o asemenea sentinta? Si nu-mi spuneti ca s-a respectat "legea".

Aș putea spune și eu: cât de ... (insert ce vrei tu aici) să fii să județi un caz de omor pe baza unui titlu de ziar și să mai și crezi că opinia ta e mai bună decât a unui judecător care are dosarul în față? Și care mai cunoaște și legea?

Oricum, pedeapsa e cam ce se putea da minim pentru un omor care nu poate fi justificat (adică dacă nu s-ar putea dovedi o legitimă apărare).

Tu citești un articol de ziar și rămâi cu 3-4 cuvinte și niște cifre: viol, babă, 80 de ani, violator ucis. Ăla are probabil un ditamai volumul cu acte din care vede exact cum s-au întâmplat lucrurile. Tot mai crezi că tu ai dreptate sigur sigur sigur?

Ah și decizia nu este definitivă. Deci dacă este o greșeală ea va fi îndreptată la Curtea de Apel care nu este în Vaslui. Ca să fii tu liniștit.

Ce mă amuză e că fix în threadul în care discutăm despre cât rău a făcut presa Vasluluiu tu vii și spui, pe baza unui simplu articol de presă, cu o certitudine de invidiat, că un judecător a dat o sentință demnă de un om handicapat. Ia gândește-te un pic dacă nu cumva...

#17
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Pai de ce nu vezi la stirile de la ora 17 si 19 crime si violuri in CJ, TM cate vezi in Vaslui ? Posted Image

#18
rumlegok

rumlegok

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,808
  • Înscris: 06.03.2017
De parca o baba diabolica nu ar putea concepe un plan sa il omoare pe vecinul (care e si amantul secret cu care s-a certat) si dupa ce il omoara sa spuna ca l-a omorat ca a atentat la onoarea ei. Se pare ca sunt multi oameni care at pune botul la astfel de povesti cu "dame in primejdie"
Ce naiba... e dovedit stiintific, 99,99% din femeile care striga viol nu au fost violate.

Edited by rumlegok, 20 April 2017 - 21:35.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate