Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Joc Drone

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...
 Identificare font

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri
 Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!
 La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...
 

Casatoria intre Musulman si Crestin

- - - - -
  • Please log in to reply
107 replies to this topic

#19
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008

View PostUser107, on 20 aprilie 2017 - 20:49, said:

In asemenea situatie crestinul trebuie sa treaca la mahomedanism. Musulmanii nu accepta altfel; eventual renunti cu totul la familie, rude etc.
Orice musulman ar fi știut asta

#20
Viataindoi

Viataindoi

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 20.04.2017

View Postpacopaco1967, on 20 aprilie 2017 - 21:06, said:

Eu provin din familie de musulmani m-am casatorit cu o crestina ortodox  si dupa un timp m-am convertit la crestinism, de fapt si eu si sotia iubim si alegem crestinismul.

Nu am dat nici o importanta parerilor parintilor sau "prietenilor".

@initiator, daca iti place de ea si vrei casatoria o iei la pachet cu credinta ei si te vei converti la crestinism, iti garantez ca nu iti va parea rau . Crestinismul e cel mai frumos dar pe care ti-l va face ea .

Nu este o optiune din pacate. Eu nu am o parere foarte buna cand vine vorba despre religie, cu toate astea ii respect pe cei din jurul meu care sunt practicanti. Iar ce spui tu inseamna sa pun o mare bariera si sa imi dezamagesc parintii. Abia le-am spus ca pentru mine nu are importanta ce religie are persoana cu care sunt, dar as vrea o cale de mijloc daca se poate.

View PostdaniMMM, on 20 aprilie 2017 - 21:08, said:

Orice musulman ar fi știut asta

Ar fi imposibil tinand cont de factorii mentionati de mine si nici nu as vrea sa oblig pe cineva sa faca ceva ce nu crede. Cel mai mult as vrea sa nu facem cununie religioasa iar copii sa fie liberi sa isi aleaga singuri la o anumita varsta daca vor sa faca parte dintr-o anumita religie ... insa nu vrea

#21
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

View PostViataindoi, on 20 aprilie 2017 - 20:41, said:

Trec la subiect si va spun ca de 2 ani de zile am o relatie cu o fata la care tin foarte mult, o iubesc din tot sufletul si as vrea sa imi petrec tot restul vietii cu ea daca este posibil. Insa acest fenomen denumit ''religie'' ne pune o foarte mare bariera.

Ea este foarte religioasa, crescuta intr-un mediu religios si tine mortis sa ne casatorim religios si copii sa fie botezati in religia crestina. De la bun inceput am incercat sa gasesc o solutie de mijloc de ex: sa ne casatorim si in biserica si in moschee, sa botezam copilul in ambele religii, sa nu botezam deloc si sa isi aleaga el la 18 ani, sa facem doar civil fara religios etc. insa fara success.

Îmi pare rău să-ți spun dar sunt șanse mici să meargă o așa relație. Cu habotnicii nu e cale de mijloc. În mod sigur religia ei se va infiltra în toate aspectele vieții voastre și foarte probabil că vei ajunge să n-o mai suporți (pe soție cu religia ei)

#22
Viataindoi

Viataindoi

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 20.04.2017

View Postpacopaco1967, on 20 aprilie 2017 - 21:06, said:

Eu provin din familie de musulmani m-am casatorit cu o crestina ortodox  si dupa un timp m-am convertit la crestinism, de fapt si eu si sotia iubim si alegem crestinismul.

Nu am dat nici o importanta parerilor parintilor sau "prietenilor".

@initiator, daca iti place de ea si vrei casatoria o iei la pachet cu credinta ei si te vei converti la crestinism, iti garantez ca nu iti va parea rau . Crestinismul e cel mai frumos dar pe care ti-l va face ea .

Uite ceva interesant. Spui ca te-ai casatorit in conditiile in care faceati parte din religii diferite si dupa te-ai convertit. Pe mine ma intereseaza cum te-ai casatorit fiind de alta religie ?

#23
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,119
  • Înscris: 04.02.2011

View PostMizu, on 20 aprilie 2017 - 20:48, said:



Ideea din povestea ta fictiva, de a va casatori atat in moschee cat si in biserica, nu e realizabila deoarece niciuna din ele n-o sa oficieze o casatorie intre doua persoane de religii diferite. Deci ar trebui ca ambele persoane sa fie musulmane pentru moschee sau ortodoxe pentru biserica.
Cu o șpăguță, se rezolvă.

#24
Viataindoi

Viataindoi

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 20.04.2017

View PostDaculScoril0, on 20 aprilie 2017 - 21:13, said:


Îmi pare rău să-ți spun dar sunt șanse mici să meargă o așa relație. Cu habotnicii nu e cale de mijloc. În mod sigur religia ei se va infiltra în toate aspectele vieții voastre și foarte probabil că vei ajunge să n-o mai suporți (pe soție cu religia ei)

Realist fiind imi dau seama de acest aspect. Voi merge cu prima ocazie si intr-o biserica si in moschee ca sa vorbesc cu ambele parti sa vad ce imi spun, si cel mai important daca este un raspuns negativ sa stiu care este explicatia. Insa ma tem ca nu va fi una logica ...

#25
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View PostViataindoi, on 20 aprilie 2017 - 21:14, said:


Uite ceva interesant. Spui ca te-ai casatorit in conditiile in care faceati parte din religii diferite si dupa te-ai convertit. Pe mine ma intereseaza cum te-ai casatorit fiind de alta religie ?
Simplu, am depus actele la oficiul starii civile , am fost prezenti la data oficierii casatoriei, am spus DA amandoi, am semnat si dupa o saptamana aveam certificatul de casatorie in mana. Am tinut 3 ani prietenie si dupa aia am facut actele de casatorie. Daca vroiam sa fiu cu ea tot restul vietii mele nu a mai contat nimic. Eram ateu la inceput si dupa ceva ani am inteles crestinismul si m-am hotarat sa ma convertesc la crestinism.
E simplu de tot si frumos cu toate greutatile vietii. Bineinteles ca parintii mei s-au rupt complet de mine findca asa i-a indemnat Hogea . Niste cretini Hogea astia .
Daca o iubesti cu adevarat te vei converti si tu . Apropo, noi nu consumam pork. Posted Image

#26
Viataindoi

Viataindoi

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 20.04.2017

View Postpacopaco1967, on 20 aprilie 2017 - 21:19, said:

Simplu, am depus actele la oficiul starii civile , am fost prezenti la data oficierii casatoriei, am spus DA amandoi, am semnat si dupa o saptamana aveam certificatul de casatorie in mana. Am tinut 3 ani prietenie si dupa aia am facut actele de casatorie. Daca vroiam sa fiu cu ea tot restul vietii mele nu a mai contat nimic. Eram ateu la inceput si dupa ceva ani am inteles crestinismul si m-am hotarat sa ma convertesc la crestinism.
E simplu de tot si frumos cu toate greutatile vietii. Bineinteles ca parintii mei s-au rupt complet de mine findca asa i-a indemnat Hogea . Niste cretini Hogea astia .
Daca o iubesti cu adevarat te vei converti si tu . Apropo, noi nu consumam pork. Posted Image

Sa te rupi de parinti, cei care ti-au dat viata si te-au crescut ... nu este uman. In rest daca am alege sa facem doar actul si petrecerea de nunta nu vad o problema, insa ea nu concepe.

#27
omuspan

omuspan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,986
  • Înscris: 17.07.2016
Nu este un cont clona, pur si simplu am facut pe moment deoarece doream contact cu alti oameni si pareri.

Nu ma innebunii, ai vrut tu contact cu crestinii?

#28
Viataindoi

Viataindoi

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 20.04.2017

View Postomuspan, on 20 aprilie 2017 - 21:30, said:

Nu este un cont clona, pur si simplu am facut pe moment deoarece doream contact cu alti oameni si pareri.

Nu ma innebunii, ai vrut tu contact cu crestinii?

Nu esti tot om, cu capacitatea de a judeca ? Nu vad bariera si nu as vrea sa continuam pe aceasta linie.

#29
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View PostViataindoi, on 20 aprilie 2017 - 21:18, said:

Realist fiind imi dau seama de acest aspect. Voi merge cu prima ocazie si intr-o biserica si in moschee ca sa vorbesc cu ambele parti sa vad ce imi spun, si cel mai important daca este un raspuns negativ sa stiu care este explicatia. Insa ma tem ca nu va fi una logica ...
Nu te vor lasa in pace niciodata, chiar si dupa casatorie  insistentele parintilor nu au incetat, era un stres teribil si toate astea veneau de la Hogea , asa ca am rupt relatia cu parintii pentru a avea linistea armonia pe care o doream. Nu m-a interesat religia insa acum dupa convertirea la crestinism stiu ca am castigat ceva nepretuit .

View PostViataindoi, on 20 aprilie 2017 - 21:21, said:

Sa te rupi de parinti, cei care ti-au dat viata si te-au crescut ... nu este uman. In rest daca am alege sa facem doar actul si petrecerea de nunta nu vad o problema, insa ea nu concepe.
Lasa parintii si fa-ti sotia fericita findca si ea te-a ales pe tine chit ca erai de alta religie. Cauta sa intelegi ce e crestinismul si vei intelege de ce ea nu renunta la credinta crestina . Acum nu as renunta la crestinism pentru nimic. Inca imi iubesc sotia tocmai datorita crestinismului pe care l-am imbratisat.
Pentru ca esti prea tanar si esti doar dornic sa-ti "consumi" dragostea cu prietena  nu ai inca ochi pentru crestinism.

Edited by pacopaco1967, 20 April 2017 - 21:44.


#30
Viataindoi

Viataindoi

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 20.04.2017

View Postpacopaco1967, on 20 aprilie 2017 - 21:40, said:

Nu te vor lasa in pace niciodata, chiar si dupa casatorie  insistentele parintilor nu au incetat, era un stres teribil si toate astea veneau de la Hogea , asa ca am rupt relatia cu parintii pentru a avea linistea armonia pe care o doream. Nu m-a interesat religia insa acum dupa convertirea la crestinism stiu ca am castigat ceva nepretuit .

Lasa parintii si fa-ti sotia fericita findca si ea te-a ales pe tine chit ca erai de alta religie. Cauta sa intelegi ce e crestinismul si vei intelege de ce ea nu renunta la credinta crestina . Acum nu as renunta la crestinism pentru nimic. Inca imi iubesc sotia tocmai datorita crestinismului pe care l-am imbratisat.
Pentru ca esti prea tanar si esti doar dornic doar sa-ti "consumi" dragostea cu prietena  nu ai inca ochi pentru crestinism.

Multumesc pentru experienta impartasita insa nu se poate aplica si la mine. Respect si ma bucur pentru tine.

#31
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Marriage is overrated !

#32
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View PostBaxon, on 20 aprilie 2017 - 21:46, said:

Marriage is overrated !
Corect, nu poti fi si cu inima in cer si in acelasi timp cu sula-n dansa. Trebuie sa faca niste concesii si el. Ea deja a facut concesii fiind crestina practicanta a acceptat prietenia si o eventuala casatorie, restul depinde numai de el. Vrea sfaturi le citeste insa decizia ii apartine si e musai sa o includa si pe prietena ei, altfel a distrus o prietenie trainica si o casatorie fericita.

#33
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

View PostViataindoi, on 20 aprilie 2017 - 20:41, said:

Buna ziua tuturor,

Am decis sa scriu aici deoarece am fost incurajat de titlul '' Ne implicam si ajutam ''.

Voi incepe prin a spune ca sunt un tip de religie musulmana. Nu sunt foarte religios, aproape spre deloc, cred in existenta lui Dzeu/Allah fiecare cum vrea sa numeasca si am grija sa ii multumesc zilnic pentru tot ce am, pentru ca sunt sanatos insa nu sunt practicant nici de religia in care am fost nascut nici de alta.

Trec la subiect si va spun ca de 2 ani de zile am o relatie cu o fata la care tin foarte mult, o iubesc din tot sufletul si as vrea sa imi petrec tot restul vietii cu ea daca este posibil. Insa acest fenomen denumit ''religie'' ne pune o foarte mare bariera.

Ea este foarte religioasa, crescuta intr-un mediu religios si tine mortis sa ne casatorim religios si copii sa fie botezati in religia crestina. De la bun inceput am incercat sa gasesc o solutie de mijloc de ex: sa ne casatorim si in biserica si in moschee, sa botezam copilul in ambele religii, sa nu botezam deloc si sa isi aleaga el la 18 ani, sa facem doar civil fara religios etc. insa fara success.

Nu ii voi cere niciodata sa se converteasca sau ceva de genul si nici eu nu as vrea. Si aici intervin parintii, de dragul parintilor ei si parintilor mei, ca sa nu fie niciuna dintre parti dezamagite sau sa existe tensiuni dupa casatorie. As vrea sa multumesc pe toata lumea astfel incat sa fim o familie si copii sa creasca intr-un mediu armonios plin de intelegere. Si evident ca in momentul de fata ambele familii nu tin cont  de iubirea dintre noi si vor sa isi impuna punctul de vedere in privinta religiei.

Este foarte frustrant ca religia sa invinga iubirea, nu va imaginati ce imi trece prin cap, plus frustrari ca eu sunt singurul dispus sa faca un compromis si sa gasesc o cale de mijloc. Sunt mai mult ateu decat religios cu simlpa o diferenta. Cred in Dzeu/Allah si in existenta Creatorului. Consider ca El este in mine iar in majoritatea cazurilor cand ma rog ( in felul meu ) ii multumesc pentru ca sunt sanatos si pentru tot ce am,  Il rog ma ajute/indrume sa fac un bine ori de cate ori am ocazia si mai mult de atat sa nu fac niciodata rau unei alte fiinte umane si nu numai cu buna stiinta.

Cand vine vorba de Religia in mod organizat stiu foarte bine ca a fost mereu o metoda de a influenta masele  si motivul pentru moartea a nenumarate generatii. Iar in zilele noastre este folosita ca scop pentru castiguri politice si economice si continua sa omoare oameni nevinovati, copii, parinti si alti oameni care nu au nici cea mai mica vina. Consider ca religia nu o alegem, este o pura intamplare ca te nasti in Romania, India, Turcia etc. Nu este ceva ce iti alegi tu cu buna stiinta si atunci nu inteleg de ce sa te incapatanezi sa aperi o religie sau alta cand tu nu ai avut capacitatea de a intelege sau alege, te-ai nascut pur si simplu cu ea. La fel de bine puteai sa te nasti in alt colt al lumii.

A venit momentul sa va cer ajutorul, ea este femeia pe care as vrea sa o am alaturi mereu cu bune si cu rele, singurul lucru pe care il cer este sa fiu mereu la fel de iubit cum consider o fac eu. Va rog mult sa imi dati exemple de oameni care s-au casatorit cu toate ca fac parte din religii diferite sau ce pot face eu astfel incat sa gasesc o cale de mijloc ?

Va multumesc anticipat,
Cu respect

1. Tu musulman, ea musulmana, #invalid
2. Tu crestin, ea crestina, #invalid
3. Tu ateu, ea crestina, #invalid
4. Tu ateu, ea atee, #invalid
5. Renunti la ea, #invalid
6. Fugiti in lume, #invalid

Divided by zero.

[ https://img.memesuper.com/672c9ce3d27f3a31f39bba232e0cc145_does-not-compute-meme-does-not-compute_480-480.jpeg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Ion_de_la_Raion, 20 April 2017 - 22:01.


#34
Viataindoi

Viataindoi

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 20.04.2017

View PostIon_de_la_Raion, on 20 aprilie 2017 - 21:58, said:

1. Tu musulman, ea musulmana, #invalid
2. Tu crestin, ea crestina, #invalid
3. Tu ateu, ea crestina, #invalid
4. Tu ateu, ea atee, #invalid
5. Renunti la ea, #invalid
6. Fugiti in lume, #invalid

Divided by zero.

[ https://img.memesuper.com/672c9ce3d27f3a31f39bba232e0cc145_does-not-compute-meme-does-not-compute_480-480.jpeg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Suna trist tare dar cred ca este cea mai buna analiza.

#35
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,490
  • Înscris: 19.04.2009
Tehnic imposibil ce vreți voi:

Tu nu ești practicant, ai fi dispus sa faci exclusiv cununie civilă, cum e normal. Ea nu vrea sa audă, vrea in biserica.
Tu nu poți face in biserica pentru ca nu ești creștin. Chestia cu căsătoriile mixte e un mit încât nici una din religii nu accepta asta. Cu mici trucuri dar nu in romania.

Tu dacă vrei in RO ar trebui sa treci la creștinism, chiar și formal. Asta doar tu știi dacă se va întâmpla.

E o discrepanta mare între voi. Chestia asta cu religia nu o văd buna, in care unul e agnostic și altul practicant strict. Da, ii respecți pe alții dar sa legi o viața cu ei e mai greu.

Cum tu nu o obligi sa treacă la islam așa nici ea nu ar trebui sa te oblige.

Dpmdv încearcă sa-i deschizi puțin mintea. Oricum subiectul va reveni mai târziu, peste ani. Când te vei satura de cheltuit un salariu de Crăciun și altul de paști pentru trei sfert de mâncare aruncată și alte prostii de neam prost.
O sa apăra discuții și certuri, ca tu nu vrei sa bagi ca spartul te mulțumești cu cinci sarmale dar ea vrea sa gătească pentru tot cartierul. Etc, exemplele continua.


Ambele familii vor fi cu morcovul dar nu prea înțeleg de ce te-ar deranja. Acuma știu, și la noi și la ei avem aceiași problema: familia, religia, sărbătorile și bârfa. Been there done that. De ce nu au făcut aia, ailaltă, etc.

E complicat. E ok sa fii religios pana la un punct, in care ții cu dinții.

Eu am in familie căsătorii mixte multicele. Toate-s ok. Ori tratat subiectul religie cu indiferenta, ori păstrat doar pentru un partener fără ca celălat sa fie afectat, ori o salata shiito-creștina in care se serbează toate chestiile religioase creștine și islamice. La ultimii aștept sa pice Ramadanul in Decembrie, ca sa fie și Crăciun și Ramadan in aceiași perioada sa văd cum o Sa fie. Interesant, cred. Încât amândoi și copiii țin toate sărbătorile posibile.

#36
Viataindoi

Viataindoi

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 20.04.2017

View PostLex404, on 20 aprilie 2017 - 22:51, said:

Tehnic imposibil ce vreți voi:

Tu nu ești practicant, ai fi dispus sa faci exclusiv cununie civilă, cum e normal. Ea nu vrea sa audă, vrea in biserica.
Tu nu poți face in biserica pentru ca nu ești creștin. Chestia cu căsătoriile mixte e un mit încât nici una din religii nu accepta asta. Cu mici trucuri dar nu in romania.

Tu dacă vrei in RO ar trebui sa treci la creștinism, chiar și formal. Asta doar tu știi dacă se va întâmpla.

E o discrepanta mare între voi. Chestia asta cu religia nu o văd buna, in care unul e agnostic și altul practicant strict. Da, ii respecți pe alții dar sa legi o viața cu ei e mai greu.

Cum tu nu o obligi sa treacă la islam așa nici ea nu ar trebui sa te oblige.

Dpmdv încearcă sa-i deschizi puțin mintea. Oricum subiectul va reveni mai târziu, peste ani. Când te vei satura de cheltuit un salariu de Crăciun și altul de paști pentru trei sfert de mâncare aruncată și alte prostii de neam prost.
O sa apăra discuții și certuri, ca tu nu vrei sa bagi ca spartul te mulțumești cu cinci sarmale dar ea vrea sa gătească pentru tot cartierul. Etc, exemplele continua.


Ambele familii vor fi cu morcovul dar nu prea înțeleg de ce te-ar deranja. Acuma știu, și la noi și la ei avem aceiași problema: familia, religia, sărbătorile și bârfa. Been there done that. De ce nu au făcut aia, ailaltă, etc.

E complicat. E ok sa fii religios pana la un punct, in care ții cu dinții.

Eu am in familie căsătorii mixte multicele. Toate-s ok. Ori tratat subiectul religie cu indiferenta, ori păstrat doar pentru un partener fără ca celălat sa fie afectat, ori o salata shiito-creștina in care se serbează toate chestiile religioase creștine și islamice. La ultimii aștept sa pice Ramadanul in Decembrie, ca sa fie și Crăciun și Ramadan in aceiași perioada sa văd cum o Sa fie. Interesant, cred. Încât amândoi și copiii țin toate sărbătorile posibile.

Multumesc pentru randurile scrise. Voi face sapt asta primul pas si merg sa vorbesc la cele 2 lacase de cult, le voi lua pas cu pas.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate