Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Skoda Octavia III vs Mazda 3(2017)

- - - - -
  • Please log in to reply
144 replies to this topic

#19
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Dar are "zvac" ca sa zic asa in depasiri DSG-ul ?
La manuala retrogradez intr-o treapta inferioara daca vreau sa maajute intr-o depasire, la automata nu stiu cum sta treaba

Edited by MembruAnonim, 20 April 2017 - 22:38.


#20
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Intre motorul 1.4 TSI DSG · Benzina 125 CP de  pe Jetta si motorul 1.4 TSI DSG · Benzina 150 CP de pe Octavia care credeti ca ar fi mai fiabil ?

#21
QuickSpeed

QuickSpeed

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,501
  • Înscris: 21.03.2017

View Poststiinta82, on 20 aprilie 2017 - 21:42, said:

Și Mazda 3 tot în Mexic e făcută. Nu cred ca este asta o problema.
Cred card este cam greu sa se duca in SUA și să-și ia o Mazda 3 tocmai de acolo...

#22
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,036
  • Înscris: 02.09.2005

View PostQuickSpeed, on 21 aprilie 2017 - 08:09, said:

Cred card este cam greu sa se duca in SUA și să-și ia o Mazda 3 tocmai de acolo...
mazda 3 din romania este masina facuta in mexic

#23
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,638
  • Înscris: 07.10.2005

View PostMembruAnonim, on 20 aprilie 2017 - 22:38, said:

Dar are "zvac" ca sa zic asa in depasiri DSG-ul ?
La manuala retrogradez intr-o treapta inferioara daca vreau sa maajute intr-o depasire, la automata nu stiu cum sta treaba
Are zvac si in modul normal iar cand ai nevoie de mai mult treci cutia in modul Sport sau o controlezi manual.

#24
QuickSpeed

QuickSpeed

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,501
  • Înscris: 21.03.2017

View Postjericho, on 21 aprilie 2017 - 08:37, said:

mazda 3 din romania este masina facuta in mexic
a mea e japonia, dar model 2012.

#25
stiinta82

stiinta82

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 964
  • Înscris: 25.03.2007
A înțeles și el, dar e mai glumeț asa.

#26
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,083
  • Înscris: 09.01.2007
DSG va retrograda si 2 trepte daca iti simte talpa.

Jetta vanduta in Ro e made in Mexic. Ciudat, fiindca se fabrica si in Slovacia.

#27
farausername

farausername

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,661
  • Înscris: 04.01.2017
Mazda o poti duce spre 15000 daca nu ii iei culoare (G120 challenge) sau 15500 colorata cu red soul!

Edited by farausername, 21 April 2017 - 09:41.


#28
ionut_ionut

ionut_ionut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,780
  • Înscris: 01.12.2007
Schimba Jetta cu Octavia, Jetta este prea batrana.

#29
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,638
  • Înscris: 07.10.2005
Ca si ionut_ionut si eu iti recomand mai mult Octavia fata de Jetta. Daca ai si motor mai puternic la ea cu atat mai bine!

#30
warchilde

warchilde

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,101
  • Înscris: 24.09.2007

View PostMembruAnonim, on 20 aprilie 2017 - 22:38, said:

Dar are "zvac" ca sa zic asa in depasiri DSG-ul ?
La manuala retrogradez intr-o treapta inferioara daca vreau sa maajute intr-o depasire, la automata nu stiu cum sta treaba
La manuala retrogradezi tu, la DSG retrogradeaza ea si 3 trepte (din 7 in 4 mi se intampla des) si zboara. Inca n-am vazut sa se duca intr-a 3-a :)). Oricum, daca vrei o depasire de senzatie, treci pe sport sa ai si sunetul motorului pe masura :D

#31
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Intr-adevar din ce am mai citit si dupa cum spuneti si voi cred ca voi renunta la Jetta , mai OK fiind Octavia dar vad ca si pretul este mai mare la Skoda
Motorizarea de care m-as putea apropia la Skoda ar fi benzina 1.4 , 150 CP TSI DSG ; 1.8 deja devine prea scumpa
Ma incanta foarte tare cutia DSG de care am citit numai de foarte bine - excelent(cu toate ca nu am condus cu automata niciodata) dar am mai citit ca motorul de 1.4 TSI de la Volkswagen ar fi avut probleme mari in trecut(daca am retinut bine cel cu distributia pe lant) , de motorul de acum nu stiu nimic , spuneti-mi voi impresii
Pe de alta parte si despre motorul aspirat de la Mazda G120 am citit ca ar fi excelent , chiar daca nu este turbo

Intre timp am primit si o oferta de la Arian Motors pentru Mazda 3
Mazda 3 Sedan (4 usi) /  benzina 2.0i G120 Attraction MT6
pret de lista 19390 euro
Optionale:
Culoare metalizata: 530 euro ;  (gri machine)
-------------
Pret de lista total incluzand optionalele: 19920 euro
discount accesorii : covorase interior, numere provizorii, pachet legislativ (trusa medicala, extinctor, triunghi reflectorizant)
discount suplimentar in bani : 1450 euro  
Pret final cu discount: 18470 euro cu TVA inclus
Pret cu REMAT: 17040 + tichet REMAT
Toare platile se efectueaza la cursul: BCR vanzare din ziua platii


Astazi voi merge sa fac un drive test cu Mazda G120 la Arian motors sa vad cum este
Octavia inca nu am vazut-o , cred ca maine voi merge sa o vad
Alegerea e foarte grea intre G120 aspirat + cutie manuala sau 1.4 TSI DSG....de la Mazda as vrea motorul , de la Skoda cutia
Orice parere a voastra este mai mult decat binevenita

Edited by MembruAnonim, 21 April 2017 - 13:25.


#32
sorin_g

sorin_g

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 259
  • Înscris: 18.04.2005
Asteptam impresii de la test drive-ul cu Mazda 3. Sunt curios cum ti se pare insonorizarea (zgomot rulare si vant) pe la 100 km/h.
Impresiile mele ti le spun dupa, ca sa nu te influentez :)

#33
Mask001

Mask001

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 13.04.2017
Nu știu să îți zic de automata și eu sunt in situația ta și caut să fac un test drive cu ea
Pot să îți zic doar că de la Arian Motors nord am primit pt același model aceasi echipare 18.372 euro fara tichet remat.
Deci mai poți negocia puțin
În stoc aveau un singur attraction Sedan albastru Deep crystal dar nu te grăbi pentru că mai sunt dealeri care o au pe stoc

#34
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostMask001, on 21 aprilie 2017 - 13:29, said:

Nu știu să îți zic de automata și eu sunt in situația ta și caut să fac un test drive cu ea
Pot să îți zic doar că de la Arian Motors nord am primit pt același model aceasi echipare 18.372 euro fara tichet remat.
Deci mai poți negocia puțin
În stoc aveau un singur attraction Sedan albastru Deep crystal dar nu te grăbi pentru că mai sunt dealeri care o au pe stoc
Eu de la Arian Motors vest am primit oferta

Edited by MembruAnonim, 21 April 2017 - 13:34.


#35
Mask001

Mask001

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 13.04.2017
Dealerul contează mai puțin sunt aceasi firma și chiar daca nu ar fi mașina este la fel. Din ce zic posesorii de Mazda nu prea sunt multe variante când configurezi mașina. Peste tot se spune sa ceri oferta de la toti dealerii pentru aceasi mașina. Eu prețul asta l-am obținut strict pe mail fara o negociere. Succes!

#36
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,638
  • Înscris: 07.10.2005

View PostMembruAnonim, on 21 aprilie 2017 - 13:21, said:

Astazi voi merge sa fac un drive test cu Mazda G120 la Arian motors sa vad cum este
Octavia inca nu am vazut-o , cred ca maine voi merge sa o vad
Alegerea e foarte grea intre G120 aspirat + cutie manuala sau 1.4 TSI DSG....de la Mazda as vrea motorul , de la Skoda cutia
Orice parere a voastra este mai mult decat binevenita
Mergi si fa drive test cu ambele, studiaza-le cat mai bine si apoi fa alegerea.

In ce priveste dubiul tau iti spun ca in realitate alegerea nu este deloc grea, ai putea alege Mazda 3 daca vrei motor aspirat mai fiabil in timp dar mai slab in utilizare in combinatie cu o transmisie manuala banala.

Prin comparatie motorizarea de pe Octavia este turbo, cuplu mai mare, mai puternica si in combinatie cu DSG vei fi extrem de multumit.
Tinand cont ca vorbim de masina noua si ca vei avea oricum garantie 4 ani sau mai mult daca se poate activa o extensie de garantie nu vad motive sa te ingrijorezi de fiabilitate. Probleme exista la orice marca, cel mai important este sa ai garantie pe o perioada cat mai mare.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate