Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 

Mai are cineva Windows XP?

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
67 replies to this topic

#19
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,367
  • Înscris: 06.02.2008

 PiticVerde, on 20 aprilie 2017 - 17:59, said:

Una din problemele pentru care nu as mai folosii xp este ca nu mai poti instala un antivirus de ultima generatie,nu mai sunt compatibile de ceva timp.
Merge Avast. Îl am pe ultimul, pe XP.

#20
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010
Folosesc XP sp3 , am instalat Opera si Chrome, functioneaza ireprosabil. Pe un PC mai vechi am instalat XP si functiona super insa aveam licenta Vista , am instalat Vista si ruleaza greu, probabil am nevoie de vreun driver pentru chip-set .
Deci XP -ul e inca preferatul meu findca utilizez niste aplicatii mai vechi .

#21
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Nu mai laudati tot felul de variante modificate de Windows, deoarece acestea au intotdeauna probleme mai mari sau mai mici de functionalitate, chiar daca nu sunt intotdeauna observabile in mod direct!
Pe acest forum nu incurajam decat utilizarea de sisteme de operare originale si licentiate. Solicitarea de surse pentru descarcarea unor variante modificate de Windows este neregulamentara, iar alte discutii despre Windows-uri modificate nu-si au rostul.
Am sters toate posturile de acest gen si prefer sa nu mai fie nevoie sa sterg altele.
Vreti diversitate, folositi Linux!

#22
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,127
  • Înscris: 04.02.2011
Hai să fim serioşi orice windows are probleme de securitate, având în vedere că s-a dovedit prezenţa de backdoor-uri pe ele,  doar ce a fost făcută public.
Înţeleg că există o serie de interese la nivel înalt legate de windows în special dar nu-l mai spală nici Dero.

Ps:nu există windows xp "licențiat ", pentru că nu mai ar avea cine să o facă, din moment ce Microsoft a luat mâna după el.

Ps 2: dacă unul zice că are windows xp modificat, asta nu încurajează în nici un fel pirateria.

Ps 3: ontopic: nu mai am windows xp nici în emulator, am 7.

#23
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,603
  • Înscris: 30.07.2003

 benis, on 20 aprilie 2017 - 18:43, said:

Ps:nu există windows xp "licențiat ", pentru că nu mai ar avea cine să o facă, din moment ce Microsoft a luat mâna după el.
Iti pui unul si te denunt? Ai curaj? EULA spune altceva decat zici tu pe acolo.

#24
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

 benis, on 20 aprilie 2017 - 18:44, said:



Ps:nu există windows xp "licențiat ", pentru că nu mai ar avea cine să o facă, din moment ce Microsoft a luat mâna după el.


Nu m-am putut abtine , scuze .

#25
omuspan

omuspan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,986
  • Înscris: 17.07.2016
Si eu folosesc XP sp3 pe un optiplex 745, la nevoile mele nici nu-mi trebuie altceva, o ard pe softpedia, oi avea virusi? Bine, nu eu, saracia de calculator.

#26
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 Adm, on 20 aprilie 2017 - 16:36, said:

XP e mort, iar crucea i-a pus-o in sfarsit ultimul browser ce a renuntat sa ii mai ofere suport: Firefox.

Nu e mort deloc... Vegheaza.  Se blocheaza Windows Update (cea mai cretina inventie a Microsoft din toate timpurile) si merge brici.

#27
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,135
  • Înscris: 22.05.2003
Sa nu o dam in versus.
Xp e depasit si nu mai e suportat de nimic. In cca un an o sa vedeti ca nu mai merg unele pagini etc.

Pt computerele vechi, folosite pt net, recomand Linux Lite

#28
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,127
  • Înscris: 04.02.2011
Da, aici ai dreptate, păi deja pe windows phones nu mai merg multe chestii..

 Baxon, on 20 aprilie 2017 - 18:48, said:

Nu m-am putut abtine , scuze .
Eh, na, ai găsit un pai în ochi la mine :P

 neagu_laurentiu, on 20 aprilie 2017 - 18:45, said:

Iti pui unul si te denunt? Ai curaj? EULA spune altceva decat zici tu pe acolo.
Așa este, am mai studiat problema, în America de exemplu, perioada se întinde pe perioade istorice, de 95 de ani.

#29
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,569
  • Înscris: 15.06.2004
E si mai ia in calcul ca Windows Updates functioneaza inca ptr XP - pentru update-urile care au fost facut pe durata sa de viata, iar sistemul de activare la fel este functional.
Plus ca unele versiuni de XP mai au inca suport activ inca 2 ani.

Deci Microsoft inca isi bate capul cu el, nu l-a abandonat. A expirat doar suportul.

#30
IcecreamAlex

IcecreamAlex

    12 -> Cel mai căpitan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,252
  • Înscris: 10.04.2013
Daca folosesti un OS aproape mort ca Win XP e ca si cum te-ai lupta cu morile de vant. E ca si cum te-ai autoaccidenta singur dar tu vrei sa afli cine a dat in tine ...

#31
A10

A10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,072
  • Înscris: 19.12.2012

 IcecreamAlex, on 21 aprilie 2017 - 20:04, said:

Daca folosesti un OS aproape mort ca Win XP e ca si cum te-ai lupta cu morile de vant. E ca si cum te-ai autoaccidenta singur dar tu vrei sa afli cine a dat in tine ...

E ca si cum ti-ai da cu parerea dar nu sti despre ce vb.

Pt online, xp devine oarecum vulnerabil, eu folosesc DF si inca nu sunt probleme. Plus ca am niste echipamente care sunt fabricate acu mai bine de 10 ani, cu suportul si driverele nu se mai ocupa nimeni pt ele. Nu vreau sa inlocuiesc o gramada de scule si sa fac upgrade la win doar ca asa vrea mircosoft.

Edited by _-_, 22 April 2017 - 07:11.
limbaj


#32
IcecreamAlex

IcecreamAlex

    12 -> Cel mai căpitan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,252
  • Înscris: 10.04.2013
A10, cand spui ca nu vrei sa faci upgrade e ca si cum ai spune ca nu vrei ca preotul sa arunce cu aghiazma pe tine si e problema ta ca tu vrei sa te arunci unde e mocirla mai mare. Treaba ta. :(

#33
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007
Nu am folosit niciodata Windows Update nici la 95, nici la 98, nici la XP. Am instalat sistemele de operare la multa vreme dupa aparitie, cand erau deja mature. La win98 am pus prima data OSR2, la XP prima varianta pe care am pus-o a fost cand SP2 era deja aparut de ceva vreme. Nu am pus SP3 pana de curand, cam in 2014 cred.
Nu am "luat" un virus decat candva cred ca prin 2002, cand am fost oleaca mai imprudent, conectat la o retea locala. Fireste, pericolul exista, dar prea e supralicitat...
Inca de pe vremea Win98 aveam un batch care arhiva (din DOS) windows-ul, si cu care il puteam restaura la nevoie. Faceam aceasta actiune de backup cand instalam ceva important.
La XP am folosit pentru aceasta Norton Ghost, si am salvat imaginea comprimata a SO (fara fisierele de memorie virtuala si hyberfil.sys) pe partitia a doua..

Odata cu Win10, sunt "descoperit". Nu pot face o imagine a partitiei de lucru, nu pot face mai nimic pentru a fi in controlul propriului calculator. Cu celelalte sisteme de operare ma simteam in deplina siguranta. Eram stapanul calculatorului meu. Il puteam oricand restaura daca se intampla ceva catastrofic (rareori a fost cazul, dar s-a intamplat; in special pe vremea 98-ului).
Totul a devenit extrem de "pretentios" in acest nou SO. Nu poti face mare lucru, peste tot sunt "interdictii" si "drepturi de acces".
O fi bine pentru noobi si pentru utilizatorii care intra pe computer pentru un mail, un word si un excel, dar pentru mine cert nu e. A trebuit sa "sap" pe net si sa muncesc saptamani lungi pentru a face sistemul sa nu se mai comporte atat de neprietenos cu mine. Iar interfata e de-a dreptul....o urasc. Alba si stearsa. Totul e greu lizibil. Barele de titlu si de tool-uri ocupa de trei ori mai mult spatiu decat inainte. Inutil. Zurgalai si flecustete.

Daca as gasi drivere XP pentru noul computer (stiu, e imposibil, deoarece hardware-le a "evoluat"), as renunta la w10 ....alataieri.

#34
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Eu am doua calculatoare foarte vechi pe care folosesc Windows 98 si XP-ul. Nu le conectez la internet pentru ca se pot infecta foarte usor iar eu intotdeauna le instalez exact cum sunt pe CD, fara update-uri aditionale. Sunt folosite doar pentru jocuri vechi si nostalgie.

Quote


Odata cu Win10, sunt "descoperit". Nu pot face o imagine a partitiei de lucru, nu pot face mai nimic pentru a fi in controlul propriului calculator. Cu celelalte sisteme de operare ma simteam in deplina siguranta. Eram stapanul calculatorului meu. Il puteam oricand restaura daca se intampla ceva catastrofic (rareori a fost cazul, dar s-a intamplat; in special pe vremea 98-ului).
Totul a devenit extrem de "pretentios" in acest nou SO. Nu poti face mare lucru, peste tot sunt "interdictii" si "drepturi de acces".
O fi bine pentru noobi si pentru utilizatorii care intra pe computer pentru un mail, un word si un excel, dar pentru mine cert nu e. A trebuit sa "sap" pe net si sa muncesc saptamani lungi pentru a face sistemul sa nu se mai comporte atat de neprietenos cu mine. Iar interfata e de-a dreptul....o urasc. Alba si stearsa. Totul e greu lizibil. Barele de titlu si de tool-uri ocupa de trei ori mai mult spatiu decat inainte. Inutil. Zurgalai si flecustete.

De acord dar nici nu poti sta cu un sistem de operare vechi. Cea mai mare problema vine de la producatorii de software: nu mai gasesti programe care sa merga pe sisteme vechi.

Cu cat faci un sistem de operare mai tehnic, avand functii avansate, cu atat nu vor sti foarte multi sa-l folosesca, cei non-tehnici. Dar daca ai un sistem foarte simplu pe care si mamaia il poate folosi, atunci produsul va fi cumparat si folosit de mult mai multi oameni. Asta e technologia si lupta pentru bani.

#35
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013

 addysoftware, on 23 aprilie 2017 - 01:43, said:

Inca de pe vremea Win98 aveam un batch care arhiva (din DOS) windows-ul, si cu care il puteam restaura la nevoie. Faceam aceasta actiune de backup cand instalam ceva important.

Si ce te faceai cu numele lungi de fisiere si directoare (DOS-ul suportand doar nume formate din maxim 8 caractere si extensii de maxim 3 caractere)?
Chiar daca aveai un batch care intra pe rand in fiecare director cu nume lung, apoi arhiva recursiv continutul tuturor subdirectoarelor, uneori mai ajungeau in arhiva si fisiere cu nume lungi ce nu mai puteau fi restaurate cu numele initial (care sa respecte conventia din W95).
Imi aduc aminte ca imi batusem si eu capul cu asta, dar nu gasisem o solutie definitiva. Obtinusem un program (un fel de driver) care introducea suport pentru LFN sub MS-DOS 7.0 si o versiune de ARJ care suporta LFN, dar nu puteai sa arhivezi Windows-ul direct in MS-DOS Mode din cauza fisierelor blocate de sistem. Deci tot aveai nevoie de alta partitie bootabila cu fisierele de sistem (de la Windows 98) transferate pe ea, sa o faci activa din fdisk si sa bootezi de pe ea. Cel putin eu asa vedeam lucrurile pe atunci. Deci tu cum procedai, ca m-ai facut curios?

Eu aveam doua instalari de Windows 98 pe HDD-uri diferite: una de baza si alta pentru teste. Arhivam periodic un Windows de pe celalalt Windows si invers, iar la nevoie stergeam folderele lui WIndows, apoi le restauram din backup (evident ca de pe celalalt Windows).
Pentru economie de timp, mai faceam si ce zici tu ca faceai, dar numai pe anumite foldere.

Pe Windows XP nu puteai sa faci asta. Era necesar un program pentru backup si sa bootezi de pe CD, apoi sa selectezi imaginea cu backup-ul. Dar treaba asta consuma al naibii de mult timp (erau si calculatoarele mai lente). Eu am ramas multa vreme pe Windows 98, iar XP am folosit destul de putin.
As putea spune ca am sarit de la Windows 98 direct la Windows 7, desi pe vremea aceea preferam sa folosesc mai curand Linux.

Abia Windows 8 a devenit o revelatie pentru mine. A fost, in sfarsit, sistemul de operare pe care il asteptam de la Microsoft si primul pe care l-am imbratisat din momentul lansarii. Dar nu a avut succes, din pacate, utilizatorii neintelegand avantajele si neputandu-se obisnui cu interfata diferita, asa ca Microsoft a reintrodus unele elemente din Ferestre 7 pe Windows 8.1 (unele controale vizuale), apoi a realizat Windows 10 care este un fel de corcitura intre Windows 8 si batranele Ferestre (a readus un Start Menu, chiar mai primitiv decat era pe Ferestre si ferestrele clasice cu bare si butoane, eliminand mare parte din interactiunea pe baza de gesturi), alaturi de buguri si performante mai reduse. In prezent folosesc Windows 10, deoarece Windows 8.1 nu mai este compatibil cu multe aplicatii din Store, dar si pentru ca am avut posibilitatea de a efectua upgrade gratuit. Ca stabilitate, Windows 10 imi aduce aminte de Windows XP...

Edited by _-_, 23 April 2017 - 09:57.


#36
xxvirusxx

xxvirusxx

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,441
  • Înscris: 11.11.2005

 addysoftware, on 23 aprilie 2017 - 01:43, said:

Daca as gasi drivere XP pentru noul computer (stiu, e imposibil, deoarece hardware-le a "evoluat"), as renunta la w10 ....alataieri.

Daca este pe Haswell, poate ai sanse Posted Image

Edited by xxvirusxx, 23 April 2017 - 09:30.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate