Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Taxele, birurile si obligatiile introduse de guvernarea PSD 2017 - 2020

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
133 replies to this topic

#19
fflloorryynn

fflloorryynn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 388
  • Înscris: 28.12.2008

View Postbladhaund, on 20 aprilie 2017 - 14:36, said:

Așa e în toate țările cu apă caldă. În Spania de exemplu, nu e la 12 ani, e la 10! http://www.applusite...uanto-pasar-itv

Așa că înainte să tastezi, fă-ți temele și lasă manipulările ordinare! Pe ăștia cu rable de peste 10 ani, v-aș pune să faceți ITP-ul lunar, nu anual.

Edited by fflloorryynn, 20 April 2017 - 15:22.


#20
ccf_cristi

ccf_cristi

    Asa si?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,496
  • Înscris: 13.10.2010

View Postdjl, on 20 aprilie 2017 - 15:14, said:

Oricum, aşa precum am zis proştii votează şi toţi suferă. De unde îşi închipuiau unii că vor avea bani pentru tot ce au promis? Sau le place să le fie dat cu o mână şi să le fie luat cu cealaltă cu cel putin doua?
Corectat.

#21
carens

carens

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,162
  • Înscris: 12.03.2016

View Postdjl, on 20 aprilie 2017 - 15:14, said:

Oricum, aşa precum am zis proştii votează şi toţi suferă. De unde îşi închipuiau unii că vor avea bani pentru tot ce au promis? Sau le place să le fie dat cu o mână şi să le fie luat cu cealaltă?
Bai nene dar spune cine este prost si de ce este permis sa jignesti ? Zii cu gurita ta de ce nu esti si tu prost ? Vad ca deschizi topicuri care mai de care mai ciudate care au mare legatura cu frustrarile tale, insa injosesti o mare parte din populatie.

#22
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003

View Postfflloorryynn, on 20 aprilie 2017 - 15:19, said:

Așa e în toate țările cu apă caldă. În Spania de exemplu, nu e la 12 ani, e la 10! http://www.applusite...uanto-pasar-itv


Tot din pagina ta scrie ca cele de pana la 4 ani sunt scutite, asa ca se compenseaza binisor.

View Postfflloorryynn, on 20 aprilie 2017 - 15:19, said:

Așa că înainte să tastezi, fă-ți temele și lasă manipulările ordinare! Pe ăștia cu rable de peste 10 ani, v-aș pune să faceți ITP-ul lunar, nu anual.
Eu v-as spanzura de limba, zilnic, pe toti astia care va preocupati de avutul altuia.

#23
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,486
  • Înscris: 13.06.2004

View Postcarens, on 20 aprilie 2017 - 15:20, said:

Bai nene dar spune cine este prost si de ce este permis sa jignesti ? Zii cu gurita ta de ce nu esti si tu prost ? Vad ca deschizi topicuri care mai de care mai ciudate care au mare legatura cu frustrarile tale, insa injosesti o mare parte din populatie.

Cine sunt proştii? Ăia care votează de n ori acelaşi partide care au făcut numai prostii. Sunt frustrat, am momentele mele de prostie, dar ghici ce, nu votez de n ori un partid care face prostii. Şi nici nu îmi închipui că banii de pomeni vor pica din cer.
Bine, dacă ai votat în 2000 Iliescu în loc de Vadim nu eşti prost. Atunci a trebuit să alegi dintre 2 rele şi ai ales unul mai mic.

Edited by djl, 20 April 2017 - 15:32.


#24
carens

carens

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,162
  • Înscris: 12.03.2016

View Postdjl, on 20 aprilie 2017 - 15:28, said:


Cine sunt proştii? Ăia care votează de n ori acelaşi partide care au făcut numai prostii. Sunt frustrat, am momentele mele de prostie, dar ghici ce, nu votez de n ori un partid care face prostii. Şi nici nu îmi închipui că banii de pomeni vor pica din cer.
Uite eu sper sa fi banat pentru modul in care jignesti.

#25
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,486
  • Înscris: 13.06.2004
Te-am înjurat pe tine cumva? Am făcut referire la vreun nume?

#26
User107

User107

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 990
  • Înscris: 13.01.2017
Masinile cu adevarat rable sunt scoase din circulatie prin controale ale politiei si RAR. Nu au decat sa dea amenzi celor care umbla cu defectiuni majore ale masinii.
Sunt masini de peste 12 ani care dau clasa unei Skoda Octavia 2014 careia a inceput sa-i sara vopseaua dupa 20 luni si a trebuit sa ii schimb un cilindru la ambreiaj. Si nu vorbesc de masini de lux.

Edited by User107, 20 April 2017 - 15:35.


#27
miromulus

miromulus

    c'mon inner peace...!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,613
  • Înscris: 25.01.2006
Un ITP facut pe bune ar trebui sa certifice ca masina e capabila sa circule fara probleme o anumita perioada. Care ar fi problema ca indiferent de varsta sa verifici daca piesele rezista inca 2 ani si doar atunci sa dai autorizatia? Asa ce facem? Bagam piese chinezesti si luam ITP-ul ca rovigneta, pe o saptamana?

Edited by miromulus, 20 April 2017 - 15:38.


#28
carens

carens

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,162
  • Înscris: 12.03.2016

View Postbladhaund, on 20 aprilie 2017 - 15:25, said:

[/url]

Tot din pagina ta scrie ca cele de pana la 4 ani sunt scutite, asa ca se compenseaza binisor.

Eu v-as spanzura de limba, zilnic, pe toti astia care va preocupati de avutul altuia.
Aici nu are treaba cu avutul tau ci cu dorinta ta de tine pe drumurile patriei propriul cazan. Siguranta in trafic e mai importanta. Avem pretentia ca toti posesorii de masini vechi sunt si prevazatori insa romanii nu au bani si prefera sa renunte la revizii. E mult mai bine sa limitezi in functie de ani si nu de km pentru ca stii foarte bine si tu ce transformari uluitoare capata autoturismele importate de samsari.

#29
fflloorryynn

fflloorryynn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 388
  • Înscris: 28.12.2008

View Postbladhaund, on 20 aprilie 2017 - 15:25, said:

[/url]
Eu v-as spanzura de limba, zilnic, pe toti astia care va preocupati de avutul altuia.
Mucles. Ați umplut România de rable. Înoți în bălți de ulei în parcările mioritice de zici că s-a descoperit țiței sub asfalt. Cât mai multe taxe pentru fomistul cu mașină e semn de civilizație.

Edited by fflloorryynn, 20 April 2017 - 15:46.


#30
carens

carens

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,162
  • Înscris: 12.03.2016

View Postdjl, on 20 aprilie 2017 - 15:33, said:

Te-am înjurat pe tine cumva? Am făcut referire la vreun nume?
Evident sau e greu de inteles ? obsecen poate ?

Edited by carens, 20 April 2017 - 15:40.


#31
miromulus

miromulus

    c'mon inner peace...!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,613
  • Înscris: 25.01.2006

View Postcarens, on 20 aprilie 2017 - 15:38, said:

pentru ca stii foarte bine si tu ce transformari uluitoare capata autoturismele importate de samsari.

Aici e problema de fapt: scoatem taxa aia de mediu si o ascundem prin alta parti. Am o banuiala ca asta cu ITP-ul e doar inceputul, pentru masinile second hand sau mai vechi.

#32
carens

carens

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,162
  • Înscris: 12.03.2016

View Postmiromulus, on 20 aprilie 2017 - 15:40, said:


Aici e problema de fapt: scoatem taxa aia de mediu si o ascundem prin alta parti. Am o banuiala ca asta cu ITP-ul e doar inceputul, pentru masinile second hand sau mai vechi.
Ei bine, taxa aceea este un abuz pentru un om cinstit insa itp ul anual mi se pare de bun simt pentru cazane. Inteleg ca va afecteaza ca sa scos taxa de mediu dar nu este bine ca se incearca izolarea si scoaterea din circulatie a acelora care nu corespund. As vrea sa vad si mai mult, un ITP corect si nu spaguit. Aveti idee cati anuleaza filtrul de particule ?

#33
miromulus

miromulus

    c'mon inner peace...!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,613
  • Înscris: 25.01.2006

View Postcarens, on 20 aprilie 2017 - 15:45, said:

As vrea sa vad si mai mult, un ITP corect si nu spaguit.

Daca vezi asa ceva, dispare necesitatea unui ITP anual. Ba chiar o sa ai o supriza cu o gramada de masini recente, in special taxiuri de 4-5 ani.

#34
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
E clar, PSD-ul va abuza la buzunar majoritatea populatiei acestei tari. Daca nu e impozit pe iobagie  gospodarie e sigur ITP la termene mai scurte, sau RCA dublu.  Nu conteaza ce, bani de la prosti sa iasa.
Intr-o tara lipsita de autostrazi, daca tot ne permitem luxul de a circula cu masina, macar s-o controlam mai des.

Edited by rosix, 20 April 2017 - 15:55.


#35
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014
Asta este o taxa pentru a incasa bani in plus pentru a acoperi alte cheltuili si majorari de salarii din bugetul de stat.

In tarile normale o lege de acest fel trebuie sa aibe o ”temelie”sau baza reala si practica. Adica sa inteleg ca 90 % din accidentele rutiere se produc datorita faptului ca masina suferea de defectiuni tehnice si ca sunt mai vechi de 12 ani? In acest caz bugetul sufera de defectiuni tehnice. Posted Image

Edited by Benderbut, 20 April 2017 - 15:57.


#36
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postcarens, on 20 aprilie 2017 - 15:20, said:

Bai nene dar spune cine este prost si de ce este permis sa jignesti ? Zii cu gurita ta de ce nu esti si tu prost ? Vad ca deschizi topicuri care mai de care mai ciudate care au mare legatura cu frustrarile tale, insa injosesti o mare parte din populatie.
Zi-i ce ai de zis si gata, nu va mai balacariti!

View Postmiromulus, on 20 aprilie 2017 - 15:40, said:


Aici e problema de fapt: scoatem taxa aia de mediu si o ascundem prin alta parti. Am o banuiala ca asta cu ITP-ul e doar inceputul, pentru masinile second hand sau mai vechi.
Oricum, cine nu stie ca se pregateste ceva e naiv rau...
Eu nu inteleg altceva: daca s-a dat liber la inmatriculat sehasuri, de unde vin banii pentru programul rabla? Si ce rost mai are acesta?

On topic

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate