Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Taxele, birurile si obligatiile introduse de guvernarea PSD 2017 - 2020

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
133 replies to this topic

#109
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002

View Postbladhaund, on 07 mai 2017 - 19:52, said:

Inca una noua: contributiile sociale ale angajatorului pentru timpul partial de lucru se vor plati la timp normal de lucru (8 ore). Adica, indiferent ca angajatul are contract doar pentru 2 ore, contributiile se vor plati pentru 8 ore.

Masuri pregatite de guvern pentru jecmanirea angajatorilor.

Asa da. Recunosc in sfarsit vechea mentalitate pedeserista: mediul private le este dusman si trebuie impovarat cu cat mai multe taxe, mama lor de evazionisti!

Pe mine personal ma afecteaza chestia asta, am multi angajati cu part time PE BUNE deci sa nu aud comentarii inutile, ca evaziune si alte cacaturi, cati bani am atat le platesc, nu am nevoie sa ma imbogatesc, dar chestia asta imi pune capac, si cred ca voi inchide, deja imi cresc taxele la greu, cu toti banii care-i fac nu pot sustine cresterea.
Pe de alta parte ma gandesc ca ma voi angaja undeva 2 ore, sincer voi fi multumit sa lucrez 2 ore si sa imi fie platite taxele intregi

#110
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003

View PostPlaton, on 17 iulie 2017 - 15:14, said:

Pe de alta parte ma gandesc ca ma voi angaja undeva 2 ore, sincer voi fi multumit sa lucrez 2 ore si sa imi fie platite taxele intregi
Asta-i si ideea. Pentru ei, este un suspect si un dusman cine nu lucreaza la stat sau nu are contracte cu statul.

Trebuie sa depinzi integral, astfel ca la vot sa votezi cum trebuie.

#111
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002

View Postbladhaund, on 17 iulie 2017 - 15:17, said:

Asta-i si ideea. Pentru ei, este un suspect si un dusman cine nu lucreaza la stat sau nu are contracte cu statul.

Trebuie sa depinzi integral, astfel ca la vot sa votezi cum trebuie.

Pai asta este aberatia, eu nu lucrez cu statul, nu am lucrat niciodata, am fost cautat si am refuzat, este atata birocratie, si nebunie incat nu merita, cel putin pentru mine, pentru altii vad ca merita,

#112
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003
Un bir care se mareste putin si care a scapat tuturor din vedere (se merge pe burta): http://economie.hotn...tributiilor.htm
In propunerea de modificare a codului fiscal, cea de saptamana trecuta, prin care se trec taxele de la angajator la angajat, tot acolo au strecurat si o marire a impozitelor pe vehicule comerciale: camioane, chestii.

Sa le stea in gat!

Edited by bladhaund, 02 November 2017 - 17:20.


#113
yo9hrb

yo9hrb

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,141
  • Înscris: 09.08.2006
Intrebare intrebatoare:
Sa presupunem ca am 3 joburi part time: unul de 4 ore, si doua de 2 ore. In total 8 ore/zi. Mi se vor plati contributii pentru 24 ore/zi. Corect?
In cazul asta ies la pensie mult mai devreme? Ca intr-un an cei 3 angajatori platesc contributii cat pentru 3 ani....
Varianta 2 - pentru toate cele 3 joburi primesc salariul minim pe economie. Evident, proportional cu orele lucrate. Imi va ajunge salariul sa platesc contributiile (acum, cand toate trec la angajat), sau trebuie sa vin cu bani de acasa?

Edited by yo9hrb, 02 November 2017 - 18:28.


#114
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003
V1: nu, ci vei avea pensie mai mare (teoretic, nu se stie ce va fi peste ani).
V2: nu trebuie sa pui tu nimic; daca angajatorul iti mareste brutul cu suma intreaga a contributiilor, adica la 8 ore. Daca nu, intr-adevar e un bir in plus.

#115
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002

View Postyo9hrb, on 02 noiembrie 2017 - 18:25, said:

Intrebare intrebatoare:
Sa presupunem ca am 3 joburi part time: unul de 4 ore, si doua de 2 ore. In total 8 ore/zi. Mi se vor plati contributii pentru 24 ore/zi. Corect?
In cazul asta ies la pensie mult mai devreme? Ca intr-un an cei 3 angajatori platesc contributii cat pentru 3 ani....
Varianta 2 - pentru toate cele 3 joburi primesc salariul minim pe economie. Evident, proportional cu orele lucrate. Imi va ajunge salariul sa platesc contributiile (acum, cand toate trec la angajat), sau trebuie sa vin cu bani de acasa?

NU.ti se vor plati contributii pentru cele 8 ore, pentru ca vei duce la fiecare angajator cate o adeverinta in care va fi specificata norma de ore lucrata si salariul brut, sau vei da o declaratie pe propria raspundere ce prestezi, unde, cate ore,ce salariu. Si chiar daca prin absurd angajatorii tai vor plati taxele la 8 ore, iarta-ma ca iti spun dar tu vei fraierul, si angajatorii tai, ei vor plati ca fraierii, iar tu tot la 65 de ani vei iesi la pensie

Edited by Platon, 02 November 2017 - 18:54.


#116
yo9hrb

yo9hrb

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,141
  • Înscris: 09.08.2006
OK, cu asta m-am lamurit.
Dar daca am doar un serviciu de 2 ore? Platit cu salariul minim aferent? Adica, de fapt, 25% din salariul minim pentru norma intreaga? Am acest drept, nu? Cred ca stimabilele contributii pentru 8 ore vor depasi salariul meu platit pentru 2 ore...

Edited by yo9hrb, 02 November 2017 - 19:41.


#117
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002

View Postyo9hrb, on 02 noiembrie 2017 - 19:40, said:

OK, cu asta m-am lamurit.
Dar daca am doar un serviciu de 2 ore? Platit cu salariul minim aferent? Adica, de fapt, 25% din salariul minim pentru norma intreaga? Am acest drept, nu? Cred ca stimabilele contributii pentru 8 ore vor depasi salariul meu platit pentru 2 ore...

Daca vei avea doar un serviciu de 2 ore angajatorul tau va plati contributii la valoarea de 1450 de lei, asta este prosteala pesedista, nu au spus taxe la 8 ore pentru ca ar fi cazut cu nasul in paula, au dat o alta exprimare, taxare la nivelul salariului brut de 1450 de lei, exprimarea se pierde in negura juridica

#118
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

View Postcarens, on 20 aprilie 2017 - 14:55, said:

Pe mine nu ma afecteaza aceasta obligatie anuala..Peste 12 ani nu este decat masina cu numele. Dar sa fim on topic, niste escroci.
Tu le schimbi dupa sezon , sa inteleg ....

#119
yo9hrb

yo9hrb

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,141
  • Înscris: 09.08.2006

View PostPlaton, on 02 noiembrie 2017 - 19:44, said:


Daca vei avea doar un serviciu de 2 ore angajatorul tau va plati contributii la valoarea de 1450 de lei, asta este prosteala pesedista, nu au spus taxe la 8 ore pentru ca ar fi cazut cu nasul in paula, au dat o alta exprimare, taxare la nivelul salariului brut de 1450 de lei, exprimarea se pierde in negura juridica

OK, dar taxele respective vor trece in sarcina mea. Adica voi avea un salariu de 362.5 ei, si contributii aferente unui salariu de 1450. Care s-ar putea sa depaseasca fabuloasa suma de 362.5 lei. In concluzie, vin cu bani de acasa.

#120
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002

View Postyo9hrb, on 02 noiembrie 2017 - 19:59, said:

OK, dar taxele respective vor trece in sarcina mea. Adica voi avea un salariu de 362.5 ei, si contributii aferente unui salariu de 1450. Care s-ar putea sa depaseasca fabuloasa suma de 362.5 lei. In concluzie, vin cu bani de acasa.


Este posibil sa ai perfecta dreptate, chiar ma uitam pe un calculator de salarii, nu stiu cat de corect este la programul de 2 ore, in cuantum brut de 370 de lei ...

Salariul net 307.52 lei
Contibuții angajat 62.48 lei
Contribuții angajator 311.04 lei
Total cheltuieli cu personalul 681.04 lei

Mie mi se pare fabulos si jignitor, aberant, mirobolant, incredibil, mai adaugati voi cuvinte, ca statul sa frece paula si sa ia mai multi bani ca ala care munceste !!!!!PSD !!!!!! NOTA 10

Edited by Platon, 02 November 2017 - 20:05.


#121
yo9hrb

yo9hrb

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,141
  • Înscris: 09.08.2006
Sincer nu sunt in situatia expusa mai sus, dar este o chestiune care merita dezbatuta,
Poate, dupa ce ies la pensie, sa-mi iau un job de doua ore. Mai merita?

#122
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003

View Postyo9hrb, on 02 noiembrie 2017 - 19:59, said:

OK, dar taxele respective vor trece in sarcina mea. Adica voi avea un salariu de 362.5 ei, si contributii aferente unui salariu de 1450. Care s-ar putea sa depaseasca fabuloasa suma de 362.5 lei. In concluzie, vin cu bani de acasa.
Teoretic angajatorul tau iti va adauga la salariul de 362 contirbutiile aferente. Tu vei primi in mana 362 lei, iar statul diferenta de vreo 1000. Nu difera cu nimic fata de situatia de acum, doar ca iti va scrie in contract un brut (mult) mai mare. Dar pe total tot aia e.

View Postyo9hrb, on 02 noiembrie 2017 - 20:10, said:

Poate, dupa ce ies la pensie, sa-mi iau un job de doua ore. Mai merita?
Daca esti pensionar platesti contributia pe bune la cat lucrezi, nu la 8 ore.

#123
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
practic cred ca trecerea contributiilor de la angajator la angajat are un efect extrem de pervers (asta pe langa anularea cresterilor salariale promise in sectorul de stat): ghici cate dari vor avea de dat PFA-urile, II-urile...si...alte profesii liberale :)

raspuns: toate...

#124
tipareth

tipareth

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,628
  • Înscris: 20.05.2008

View Postbladhaund, on 20 aprilie 2017 - 23:49, said:



Ai rabdare cateva zile, pana apare o noua idee de tăxuliță. Am facut topicul pentru chestiile mai mici, despre care vorbim cateva zile pana apare urmatoarea aroganță guvernamentala si de partid. Ca sa fie undeva stranse.



Buna idee, mai bine un topic tzeapan si serios,  decat zeci de topicuri noi.

Auleau - am zis zeci de topicuri noi, asta inseamna zeci de taxe noi sau taxe marite..... oooops! Posted Image

#125
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003
Un nou bir, isi are locul pe acest topic pentru ca e oarecum subtil. Birul este pus firmelor.

Viorica Dancila: Azi aprobam OUG prin care angajatilor cu contracte part-time li se vor retine contributii doar pentru salariul realizat. Diferenta va fi platita de firma sau institutia angajatoare

Un nou bir pus firmelor. La o saptamana dupa ce afirma, cu gura plina, ca nu vor pune niciun nou bir!

Pentru privilegiul de a putea angaja un biet om cu program part-time, in Romania capusata de pesedeu, taxele sunt mai mari decat salariul net!

#126
DANANDREI2001

DANANDREI2001

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,613
  • Înscris: 10.08.2009
Au zburat 2 angajati part time de la firma mea in cazul asta.
Bine, ii plateam pentru o conditie tehnica, nu munceau, doar plateam la stat.
Acum Posted Image  ca nu se uita prostii in revisal.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate