Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Taxele, birurile si obligatiile introduse de guvernarea PSD 2017 - 2020

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
133 replies to this topic

#1
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003
Deschid acest topic pentru ca practic in fiecare zi apare ceva. E vorba de noi taxe, obligatii, indatoriri si impuneri care se traduc in bani. In guvernarea care a promis ca o sa fie lapte si miere, ca va scadea toate impozitele si nu va introduce nicio taxa noua.

Unele dintre acestea sunt suficient de importante ca sa isi aiba propriile topicuri, insa altele sunt mai mici sau isi au locul la alte arii. Dar aici as dori sa avem o trecere in revista a acestor masuri destinate sa impovareze cetatenii.

Iata o masura anuntata azi:
ITP anual, din 2018, pentru masinile mai vechi de 12 ani. In acest moment frecventa este 2 ani. Locul acestei stiri e mai mult la aria auto, pe noi aici insa ne intereseaza urmatoarele:

Quote

Costul unei ITP este de 100-150 lei, in functie de service si motorizarea masinii. Din aceasta suma RAR incaseaza o suma fixa, 17 lei, pentru fiecare ITP realizata in service-urile autorizate sa realizeze asa ceva.

Un calcul grosier arata ca veniturile RAR vor creste cu 12 milioane euro (55 milioane lei) pe an.

Motivarea scartaie si consider ca e motiv de anulare la CJUE:

Quote

Ideea de a verifica mai strict masinile mai vechi si mai uzate este mai veche, de prin 2014-2015. Lipseau insa argumentele pentru a cresterea frecventei ITP, iar legislatia europeana nu permitea acest lucru. Dar acum se poate.

“Exista o directiva europeana care ne permite ca din 2018 sa introducem o frecventa mai mare la ITP daca masinile au peste 160.000 km

Quote

“Finalizand acest studiu am transpus numarul de kilometri in ani. Am facut un calcul si am transpus numarul mediu de kilometri in numarul de ani. Rezulta 12 ani. Si intentionam sa crestem frecventa realizarii ITP de la doi ani la un an pentru aceste masini”

Adica un calcul statistic fals aplicat si care pune aiurea un bir pe cetatenii romani. Masura la nivelul UE o oricum una optionala si nu eram obligati sa o introducem. Dar modul cum e prezentat este incorect. Daca criteriul este >160.000 km, atunci acesta trebuie sa fie si nu varsta masinii.

Daca vreti sa vorbiti ca sunt hârburi etc., deschideti topic la auto. Aici vorbim de implicatiile financiare: un nou bir anual pentru unii dintre cetateni.

Edited by bladhaund, 20 April 2017 - 14:38.


#2
Imperathor

Imperathor

    Dictator perpetuu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,043
  • Înscris: 03.07.2008
Un topic binevenit, ca de cand au scos 102 taxe am pierdut sirul celor noi care ne sunt bagate si pe gura si pe c--.

taxă pentru groapa de gunoi... CASS pentru veniturile suplimentare obţinute de pe urma depozitelor bancare...

#3
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Niste escroci. De aceea trebuiau ocupate sectiile de votare si Palatul Victoria...

#4
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003

View PostImperathor, on 20 aprilie 2017 - 14:47, said:

Un topic binevenit, ca de cand au scos 102 taxe am pierdut sirul celor noi care ne sunt bagate si pe gura si pe c--.
Legat de numarul "102", acesta e prezentat ca intr-o oferta smechereasca de marketing. In realitate e vorba de 5-6 taxe din ceea ce intelegem un mod uzual prin "taxe". Rezulta 102 prin faptul ca au numarat tarifele si nu taxele scoase. O astfel de taxa avea 20-30 de tarife, de exemplu la pasapoarte, la Registrul Comertului.

#5
carens

carens

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,162
  • Înscris: 12.03.2016
Pe mine nu ma afecteaza aceasta obligatie anuala..Peste 12 ani nu este decat masina cu numele. Dar sa fim on topic, niste escroci.

#6
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004
Si eu care credeam ca ai deschis topicul sa te referi la noua modalitate de impozitare....

#7
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003

View Postcarens, on 20 aprilie 2017 - 14:55, said:

Peste 12 ani nu este decat masina cu numele.
Imi plac masinile si imi place sa le intretin cat pot de bine. Asa ca nu sunt de acord cu ce spui aici. De exemplu am niste masini care anul acesta implinesc 11 ani si au rulajul: 130.000, 90.000, respectiv 25.000. Nu sunt deloc harburi, ci sunt in stare tehnica exemplara. Ar trebui sa le vand? Pentru ce, cand la ITP trec cu scor excelent?

View Posteiffel, on 20 aprilie 2017 - 14:56, said:

Si eu care credeam ca ai deschis topicul sa te referi la noua modalitate de impozitare....
Cand o sa apara ceva nou, voi scrie si despre acelea. Azi a aparut dublarea frecventei unei obligatii, care in bani se traduce prin dublarea "taxei" asociate cu obligatia.

Daca vreti o taxa noua, iata una dintre cele mai de interes si care are topic propriu: Guvernul se gândeşte la taxa pe moşteniri

#8
Yukoto

Yukoto

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,248
  • Înscris: 11.09.2012
Eu sunt de acord cu acea masura ce vizeaza ITP-ul la un an.. si eu am grija de masinile mele, sunt intr-o stare exceptionala. Insa ca noi, cei care ingrijim masinile, sunt foarte putini comparativ cu cei care nu le ingrijesc si au niste harburi de ne pun pe toti in pericol.. Desigur, aceasta masura ar trebui sa vina la pachet cu luarea ITP-ului pe bune, nu pe spaga cum inca se mai practica.

Cu restul masurilor nu sunt de acord, mai ales cu impozitul pe gospodarie.

#9
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,787
  • Înscris: 25.06.2007

View Postbladhaund, on 20 aprilie 2017 - 15:07, said:

Azi a aparut dublarea frecventei unei obligatii, care in bani se traduce prin dublarea "taxei" asociate cu obligatia.

Daca vreti o taxa noua, iata una dintre cele mai de interes si care are topic propriu: Guvernul se gândeşte la taxa pe moşteniri
Astea (verificare tehnica anuala si taxa pe mostenire) exista si in alte tari UE, inclusiv aici la mine.
Cu prima-s de acord, cu a doua deloc...

#10
djl

djl

    Smrt fašizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,222
  • Înscris: 13.06.2004
Proştii votează, suferă şi deştepţii.
Cu dedicaţie pentru P,S.D. (şi numai)

Attached File  utah10n-2-web.jpg   102.2K   59 downloads


Ai probleme cu politicenii? Am SOLUŢIA!

Attached File  Bundesarchiv_Bild_146-1969-054-16,_Reinhard_Heydrich.jpg   34.86K   51 downloads

Edited by djl, 20 April 2017 - 15:11.


#11
Rhesus

Rhesus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,882
  • Înscris: 22.04.2014
Bancul zilei:
Daca deschidem un topic pentru fiecare taxa noua impusa de PSD, Softpedia va crapa.

#12
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,787
  • Înscris: 25.06.2007

View Postcarens, on 20 aprilie 2017 - 14:55, said:

Peste 12 ani nu este decat masina cu numele.

Asa zici?

Attached Files

  • Attached File  1967.jpg   114.95K   42 downloads


#13
carens

carens

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,162
  • Înscris: 12.03.2016

View Postdjl, on 20 aprilie 2017 - 15:10, said:

Proştii votează, suferă şi deştepţii.
Cu dedicaţie pentru P,S.D. (şi numai)

Attachment utah10n-2-web.jpg


Ai probleme cu politicenii? Am SOLUŢIA!

Attachment Bundesarchiv_Bild_146-1969-054-16,_Reinhard_Heydrich.jpg
Cine sunt desteptii colegu ? Faci si tu parte dintre ei ?Si ce are a face mesajul asta nazist in acest context ?

#14
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003
Daca criteriul este >160.000, atunci acesta trebuie sa fie si nu varsta. O masina (si orice tip de utilaj) se uzeaza mult mai mult din folosinta decat in timp, de aceea si este rulajul cel mai important criteriu.
Daca puneau >160.000 km rulaj, indiferent de varsta, atunci aveau un parfum de credibilitate ca starea tehnica ii preocupa. Cand insa e 12 ani, atunci e masura care serveste unor interese*, adica un bir.

*Pune o presiune de acelasi tip ca si timbrul de mediu, desi in alta forma. Identificati grupul de interese!

#15
djl

djl

    Smrt fašizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,222
  • Înscris: 13.06.2004
Oricum, aşa precum am zis proştii votează şi toţi suferă. De unde îşi închipuiau unii că vor avea bani pentru tot ce au promis? Sau le place să le fie dat cu o mână şi să le fie luat cu cealaltă?

#16
carens

carens

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,162
  • Înscris: 12.03.2016

View PostKarhu, on 20 aprilie 2017 - 15:13, said:

Asa zici?
Nu vrei sa vedem in Ro modelele de masini peste 12 ani ? Pe de alta parte oricare proprietar are de ales daca merita 100 de lei in plus pe an sau schimba masina. Daca te gandesti de cate ori schimba un copil pasaportul atunci doar poate sa ti se para hazlie taxa aia. Pentru multi dintre romani se pare ca prezenta la ITP este si singura data cand o vede un mecanic sau cand primeste vesti proaste.

#17
ion24

ion24

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,031
  • Înscris: 05.02.2013
Sa mai admiram inca odata, pentru posteritate, minunatia asta:

https://youtu.be/HmE3E-vzOQ0?t=104

Si sa notam si data de astazi, aprilie 20, doua luni de la interviu, doua luni in care dupa OUG 13 care a aratat clar ce stie si ce face Dragnea (cu PSD), el inca, conduce linistit Romania.

Edited by ion24, 20 April 2017 - 15:21.


#18
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postcarens, on 20 aprilie 2017 - 15:17, said:

Nu vrei sa vedem in Ro modelele de masini peste 12 ani ? Pe de alta parte oricare proprietar are de ales daca merita 100 de lei in plus pe an sau schimba masina.

Asta e din ciclul:  "Ce face romanul cand nu are bani?"     "Schimba 100 de euro!"

Cum poti sa-i coivingi pe prosti sa-si ia masina noua? Bagi o taxa.

Edited by rosix, 20 April 2017 - 15:20.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate