Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 

Instrucțiuni folosire ceas/barometru AML (A modern life) SY-511

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,562
  • Înscris: 13.06.2004
Am primit mai demult ceas/barometru AML (A modern life) SY-511, însă nu reușesc să-i găsesc instrucțiunile de folosire.

#2
sonnydellmarco

sonnydellmarco

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,858
  • Înscris: 17.10.2006
esti sigur ca asta e numele? pe google imi gaseste numai rulmenti :)

#3
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,562
  • Înscris: 13.06.2004
Da, ăsta e numele. Nici eu nu am găsit nimic, de asta întrebam.

#4
sonnydellmarco

sonnydellmarco

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,858
  • Înscris: 17.10.2006
baga o poza

#5
User107

User107

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 990
  • Înscris: 13.01.2017
Sunt pasionat de barometre, nu pui poza?
Cred ca nu gasesti pentru ca "A modern life" nu este pentru tine; esti cu lucruri mai "antice" Posted Image
M-am chinuit dar n-am gasit decat: AML = Anti-Money Laundering Posted Image
E cumva de la astia http://www.aml-czech.cz/hu/kapcsolat ?

Edited by User107, 20 April 2017 - 19:20.


#6
SIG

SIG

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 982
  • Înscris: 05.05.2006
Imi cer scuze pentru  faptul ca postez si aici, doar acum am vazut acest topic mai potrivit pentru mine.

Am cumparat un termo-baro-higrometru vintage, cel din poza.
Intrucat puteam presupune ca e dereglat, am putut compara indicatia higro a lui cu cel al unuia digital si, ca atare, am putut regla partea de higro.
In schimb partea de baro nu stiu in primul rand cum functioneaza. Demontand partea respectiva, se vede mecanismul. Intrebarea este cum functioneaza? Am inteles lantul de actiune, incepand de la surubul din spate (de calibrare) si pana la rotirea axului cadranului insa nu stiu care este mai exact senzorul lui de presiune atmosferica, care determina rotirra acului cadranului si principiul lui de senzitivitate
Daca ma puteti lamuri, multumesc.

Attached Files


Edited by SIG, 26 April 2017 - 17:49.


#7
dan78rom

dan78rom

    in omnia paratus

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,070
  • Înscris: 28.02.2008
Nu umbla ca-l strici.
E un barometru clasic cu cutie vidata, ala e senzorul tau. Depinde pentru ce altitudine de refrrinta a fost calibrat, dar daca valorile nu au importanta, el isi face treaba oricum, adica iti arata cresterea sau scaderea presiunii atmosferice, cu consecintele ce decurg din ea.
Am ceva asemanator acasa, are peste 100 ani, si isi face treaba cu brio. Are si un indicator reglabil din exterior, ca sa poti urmari variatiile de la un interval de timp la altul.

#8
SIG

SIG

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 982
  • Înscris: 05.05.2006
Da, l-am montat la loc
Multumesc pentru lamurire. Totusi, din ce am observat desfacandu-l, mecanismul este destul de izolat, in spate de un cuib metalic iar in fata de sticla si cadran. Nu prea are acces aerul la senzorul vidat. Aparatul sta atarnat, lipit de perete. Nu pot aparea indicatii eronate din aceasta cauza? Valabil si pentru partea de higrometru.

Inteleg ca ploaia este precedata de scaderea presiunii atmosferice. Insa, cu cat timp inainte prevesteste barometrul ploaia? Daca doar atunci cand ploua, nu e prea util. Oricum, l-am luat mai degraba pentru partea de temperatura si umiditate (higrometru). Plus ca arata bine, un bibelou antic.

Pentru partea de higrometru, am luat si un altul mic electronic ca reper de comparatie si, eventual, calibrare.

Edited by SIG, 27 April 2017 - 08:52.


#9
dan78rom

dan78rom

    in omnia paratus

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,070
  • Înscris: 28.02.2008
Trebuie sa-l urmaresti constant, ai sa inveti cum functioneaza si ce e normal. Presiunea atmosferica are variatii zilnice constante, dar in general barometrul incepe sa coboare cu aprox 24h inainte, desi nu-i o regula.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate