Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Sofer la 81 ani

- - - - -
  • Please log in to reply
65 replies to this topic

#37
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Este ceva proiect de lege care dupa varsta venerabila de 70 de ani , vizitele medicale pt permisul de conducere se va face in fiecare an , parca intra in vigoare prin august ac  . Pai daca mosul trece pana si testul psiho ar fi de prost gust sa-i interzici sofatul .
Marea majoritate a accidentelor se datoreaza vitezei la volan ori eu rar am vazut un mosulet sa depaseasca 80 pe DN .

#38
ioppo

ioppo

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,408
  • Înscris: 20.02.2008

 myshyk, on 20 aprilie 2017 - 15:10, said:

Intrebari de incult, care n-a citit nimic la viata lui de oameni batrani, care au realizat ceva la viata lor.
Sar peste alintul pe care mi-l faci, nu ma cunosti si nu vreau sa cobor atat de jos. Remarc doar un singur lucru, ceea ce spuneam si eu: ai folosit corect timpul verbului - au realizat ceva la viata lor. Ajunge, trebuie sa conștientizeze ca unele lucruri nu le mai pot face. Si sunt multe lucruri pe care nu le mai poti face la 80 ani.

 ShadowBroker, on 20 aprilie 2017 - 16:08, said:

Si totusi aia 18-30 comit cele mai multe accidente. Cum iti explici? Mai ales din alea cu vatamari grave sau decese si pagube materiale mari...
Iti explic eu foarte usor, chiar daca am mai scris mai sus: sunt mult mai multi cei in aria de varsta mentionata de tine decat cei peste 80 ani care conduc. Daca eu mananc 2 fripturi si tu nici una, statistic tu esti satul.

#39
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

 ioppo, on 20 aprilie 2017 - 16:31, said:

Sar peste alintul pe care mi-l faci, nu ma cunosti si nu vreau sa cobor atat de jos. Remarc doar un singur lucru, ceea ce spuneam si eu: ai folosit corect timpul verbului - au realizat ceva la viata lor. Ajunge, trebuie sa conștientizeze ca unele lucruri nu le mai pot face. Si sunt multe lucruri pe care nu le mai poti face la 80 ani.

Iti explic eu foarte usor, chiar daca am mai scris mai sus: sunt mult mai multi cei in aria de varsta mentionata de tine decat cei peste 80 ani care conduc. Daca eu mananc 2 fripturi si tu nici una, statistic tu esti satul.
Se citeste frustrarea in ceea ce scrii . Parerea mea este sa-ti vezi de drumul tau si sa nu judeci pe altii pana nu ajungi in situatia lor , aka atunci cand o sa ai 80+ de ani ( daca ii apuci , binenteles .. ) .

#40
ioppo

ioppo

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,408
  • Înscris: 20.02.2008
Eu nu judec, constat. SI poate sunt frustrat ca era sa ma bage in belele un bosorog din asta. NU trebuie sa ajungi in situatia lor ca sa iti dai seama ca nu mai pot conduce un autovehicul. Cred ca esti de acord ca nu trebuie sa gusti dintr-un cacat ca sa iti dai seama ca e un cacat.

#41
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

 ioppo, on 20 aprilie 2017 - 16:50, said:

Eu nu judec, constat. SI poate sunt frustrat ca era sa ma bage in belele un bosorog din asta. NU trebuie sa ajungi in situatia lor ca sa iti dai seama ca nu mai pot conduce un autovehicul. Cred ca esti de acord ca nu trebuie sa gusti dintr-un cacat ca sa iti dai seama ca e un cacat.
Nu toti mosnegii intra in aceeasi oala dupa cum nu toti tinerii soferi , intelegi ? Ce faci tu e o mizerie pt ca te referi la general , asta spune multe despre tine . De aia sunt analizele medicale + examen psihologic ca sa nu ajunga soferi unii care nu au nici o treaba cu sofatul .
P.S. Judeci nu constati caci daca ai fi atent ai obseva ca sunt si mosi care poti sa-ti dea lectii la sofat ..

Edited by Baxon, 20 April 2017 - 16:55.


#42
ioppo

ioppo

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,408
  • Înscris: 20.02.2008
NU toti mosnegii, doar cei despre care se discuta in aces topic. Nu cred ca e o mizerie sa am o parere on topic mai ales ca singurele voastre argumente sunt cele emotionale.

#43
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

 ioppo, on 20 aprilie 2017 - 17:00, said:

NU toti mosnegii, doar cei despre care se discuta in aces topic. Nu cred ca e o mizerie sa am o parere on topic mai ales ca singurele voastre argumente sunt cele emotionale.
Dovada ca nu ai inteles nimic pana acuma : o dai cu " argumentele emotionale " si cu toate astea te-ai referit la general nu la un caz anume .
Sincer imi doresc ca unora care se cred buricul pamantului sa li se ia aceste drepturi pe o presupunere sa-i vad cum reactioneaza ...

#44
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,353
  • Înscris: 06.02.2008
Ia-i cheile de câteva ori. La cât de avariat este o să creada că le tot pierde.

#45
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013

 Bursul, on 20 aprilie 2017 - 07:39, said:

Pentru ca statistic astia merg incet si nu fac accidente grave.
Cam cat de incet merg statistic?
Ca merg incet sau nu, marea majoritatea batranilor n-au nici o treaba cu asiguratul, nici nu mai vad bine dar si cu alte simturi/reflexe stau dezastruos.

 myshyk, on 20 aprilie 2017 - 07:40, said:

Germania e plina de octo-nonagenari care conduc, inclusiv pe autostrazi si nu-i condamna nimeni. Si deobicei, acestia produc cele mai putine accidente. Pentru ca se feresc si sunt feriti. La noi, cu ciomagu´, repede pe ei ca ocupa un loc de pe sosea.
Germania e Germania, Romania e Romania. Aia din Germania sunt educati corespunzator, permisele si vizitele medicale nu se dau pe spaga, sunt obisnuiti inca din tineretile lor cu traficul intens si in plus stau mult mai bine cu sanatatea (se hranesc mai bine, isi cumpara medicamente bune, etc). La noi e exact pe dos, permise pe spaga, vizite medicale pe spaga, cu sanatatea stau dezastruos, circula cu mizerii de masini jumatate legate cu sarma, jumatate sudate si luate la pila, cu ITP pe spaga, etc.
Circula ca pe izlaz, invatati ca pe vremuri cand masinile in Ro erau foarte rare.
In Germania astia nu numai ca nu ar mai fi lasati sa tina volanul in mana, ci ar mai face si puscarie. Acolo sa circuli cu masini care nu mai respecta de mult normele de siguranta rutiera se premiaza cu puscarie.
La noi sunt lasati in voie. Dar vezi doamne, tot aici in Ro sunt discriminati. :puke:
Auzi, ala abia isi controleaza picioarele, risca sa faca oricand (inca) un atac cerebral dar conduce bine mersi.

#46
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006

 ShadowBroker, on 20 aprilie 2017 - 16:08, said:

Si totusi aia 18-30 comit cele mai multe accidente. Cum iti explici? Mai ales din alea cu vatamari grave sau decese si pagube materiale mari...

Statistic este adevarat ce spui dar si numeric sunt mult mai multi tinerii raportati la batranii care conduc. Eu nu sunt pentru eutanasierea celor in varsta insa am in familie un caz ( tatal meu ) care la "doar" 75 de ani este foarte bolnav . Are diabet si alte boli asociate acestuia ( de exemplu Parkinson ) , care ii dau foarte multe senzatii de ameteala acuta , lipsa de coordonare , etc. Este un pericol pe sosele iar starile de hiper si hipogliceme  il fac foarte irascibil . Din gura multi spun ca ar trebui sa ii iau eu carnetul dar nu este asa usor sa discuti cu un batran bolnav .Trece usor de la stari de calm la irascibilitate extrema ( cine are diabetici in familie cunoaste fenomenul ) si eu nu am dreptul sa  iau permisul  Omul ma poate reclama la politie pe buna dreptate . Atata timp cat statul il considera apt , este un drept al lui. Eu am o problema cu statul asta care se face ca nu vede ca diabeticii grav bolnavi cu boli neuro asociate au dreptul sa conduca. Omul nu ar trece niciodata un test medical .

Edited by JurasikMan, 20 April 2017 - 19:03.


#47
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,744
  • Înscris: 26.08.2008

 JurasikMan, on 20 aprilie 2017 - 19:03, said:

Eu nu sunt pentru eutanasierea celor in varsta insa am in familie un caz ( tatal meu ) ...  
Ati luat-o razna... cine a pus pe aici problema eutanasierii cuiva? Suna oarecum aiurea titlul topicului, pentru ca se face referire la o varsta anume, dar subiectul este problema de sanatate a persoanei respective.

Asa, Jurasik, acum se explica pozitia ta si reticenta in context.
Dar strict in cazul vostru, nu ai / aveti asa o strangere de inima cand il vedeti (pe tatal tau) ca pleaca la volanul masinii?
Calatoresc membri ai familiei (linistiti) cu masina condusa de el?
El nu constientizeaza / recunoaste [intr-o discutie cu voi, cei apropiati] ca are probleme si ca este un potential pericol?

Edited by BlueKing-69, 20 April 2017 - 19:21.


#48
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

 JurasikMan, on 20 aprilie 2017 - 19:03, said:

Statistic este adevarat ce spui dar si numeric sunt mult mai multi tinerii raportati la batranii care conduc. Eu nu sunt pentru eutanasierea celor in varsta insa am in familie un caz ( tatal meu ) care la "doar" 75 de ani este foarte bolnav . Are diabet si alte boli asociate acestuia ( de exemplu Parkinson ) , care ii dau foarte multe senzatii de ameteala acuta , lipsa de coordonare , etc. Este un pericol pe sosele iar starile de hiper si hipogliceme  il fac foarte irascibil . Din gura multi spun ca ar trebui sa ii iau eu carnetul dar nu este asa usor sa discuti cu un batran bolnav .Trece usor de la stari de calm la irascibilitate extrema ( cine are diabetici in familie cunoaste fenomenul ) si eu nu am dreptul sa  iau permisul  Omul ma poate reclama la politie pe buna dreptate . Atata timp cat statul il considera apt , este un drept al lui. Eu am o problema cu statul asta care se face ca nu vede ca diabeticii grav bolnavi cu boli neuro asociate au dreptul sa conduca. Omul nu ar trece niciodata un test medical .
Tatal tau are discernamant ? Ai avut o discutie privitor la sofat din partea lui ?

#49
altnume

altnume

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,822
  • Înscris: 30.01.2010

 ronuquet, on 20 aprilie 2017 - 02:42, said:

Suparare-nesuparare, gandeste-te ca la un moment dat esti si tu intr-o masina, si te ciocneste aproape fatal sau chiar fatal o alta persoana de o varsta inaintata care avea probleme, iar familia lui stia si nu a vrut sa il parasca la politie ca sa nu se certe cu el.

Fa ce-i corect, sa se supere, daca omoara pe cineva sunt sigur ca niciunul dintre voi nu o sa vi-o iertati, chiar daca el e de vina. Posted Image
La asta ma si gandesc si de aceea cer opinii/idei/solutii.
Privit din afara e relativ simplu, consecintele lui "ce-i corect", pentru noi pot fi extrem de nefavorabile, ne poate distruge vietile (inclusiv lui).

 ShadowBroker, on 20 aprilie 2017 - 02:52, said:

Dpdv legal nu prea-i mare lucru de facut, ar trebui ca familia pur si simplu sa refuze sa circule cu el la volan. Afectiunea respectiva e considerata temporara.

Reclamatie la politie pt. ce? Te-ai gandit?
El oricum circula singur intrucat are o gradina in afara Bucurestiului si de primavara pana toamna merge acolo sa lucreze, uneori zilnic.
Eventuala reclamatie la politie ar avea drept scop suspendarea carnetului intrucat probabil este inapt sa conduca.

 myshyk, on 20 aprilie 2017 - 07:13, said:

Pai daca stii sigur ca e pe spaga, ia intreba-l pe medicul care i-a dat avizul de  ce si cum. Nu-ti ataca neamul, dar nici chiar asa degeaba nu sta.
Nu am nici o dovada.
Am deschis aceasta sesiune de discutii intru a permite opiniilor potrivite sa ma ajute in a lua o decizie adecvata.

 arab, on 20 aprilie 2017 - 07:26, said:

Interesant e de vazut si ce marca-model de masina conduce!
Renault Symbol, cel de acum aprox. 8 ani.

 Bursul, on 20 aprilie 2017 - 07:39, said:

Pentru ca statistic astia merg incet si nu fac accidente grave.

Omul are 81 de ani. Cate accidente a avut pana acum?
Nu a avut practic nici un accident.
Singurul accident de consemnat, este cel in care a fost implicat involuntar intrucat un tir a intrat pe sens opus si a lovit toti participantii la trafic.

 ioppo, on 20 aprilie 2017 - 07:40, said:

Eu saptamana trecuta era sa il fac praf pe un idiot din asta cu un Oltcit vechi. Era atat de batran incat de abia se tinea pe picioare. A venit de pe o strada laterala si mi s-a bagat in fata fara sa se asigure, fara semnal fara nimic. Noroc ca la 100 m era politia si a vazut toata faza. Ne-a oprit pe amandoi si am semnat ca martor, urma sa ii ia permisul din cate zicea politistul. Problema e ca nu ii pot retine permisul definitiv...
La cat de batran era precis il omoram si dadeam de belea tot eu.
Asta chiar e ciudat, cum adica nu ii poate retine permisul definitiv?
Deci o reclamatie la politie ar fi zadarnica?
Nu pot lua legatura cu medicul de familie intru a stabili daca mai este apt sa conduca (impreuna cu care sa stabileasca verdictul in privinta sofatului)?
Mi se pare absurd ca dupa doua AVC sa ti se permita sa mai conduci, oricum e absurd sa conduci la 81 de ani intrucat organismul poate ceda oricand.

 myshyk, on 20 aprilie 2017 - 07:40, said:

Germania e plina de octo-nonagenari care conduc, inclusiv pe autostrazi si nu-i condamna nimeni. Si deobicei, acestia produc cele mai putine accidente. Pentru ca se feresc si sunt feriti. La noi, cu ciomagu´, repede pe ei ca ocupa un loc de pe sosea.
Problema e ca un organism de 80 de ani are o probabilitate de a colapsa pe o componenta necesara in trafic, mult mai mare decat unul de 20-60, sa zicem (desigur o evaluare medicala corecta ar fi cea mai utila modalitate de triere, insa asa ceva e o himera).

 myshyk, on 20 aprilie 2017 - 08:03, said:

Zauuu? Batranii lor sunt mai tineri? Sau tinerii lor sunt mai inteligenti? Sau, e vorba doar de respectul fata  de legislatie, care e diferit inteleasa acolo si aici, indiferent de varsta?
Se refera la sanatate direct proportionala cu nivelul de trai.

 Platon, on 20 aprilie 2017 - 08:04, said:

Accident vascular poti face si tu, chiar acum in timp ce citesti aceste randuri, nu exista o garantie ca atunci cand esti tanar esti ferit de accidente vasculare, mai usor cu panica, o vorba din batrani spune: "de ce ti-e frica nu scapi"
Probabilitatea insa creste cu inaintarea in varsta, mai ales ca el deja a avut doua, asta e sigur.
Frica e una, responsabilitatea fata de tine (cel in cauza), fata de familie si fata de ceilalti, e altceva.

 bogdan181180, on 20 aprilie 2017 - 08:19, said:

...du-te si reclama medicu acela la colegiu medicilor daca vrei ca ruda ta sa nu aibe belele in trafic... ori este spagar de i-a dat avizul.... ori este un mare imbecil care nu mai are voie sa profeseze ca medic


...ascundetii permisul si spunetii daca-l cauta ca este uituc si nu stie pe unde l-a pus


Pai au.... ca statistica spune ca sunt atenti in trafic, conduc prudent fara sa se grabeasca si culmea.... la vremea lor CHIAR au dat examen de conducere cum trebuie... nu luat pe pile, spagi, analfabetism, etc...etc...
Nu am nici o dovada si asta implica exact opusul motivului pentru care am deschis topicul (cum sa il impedic sa mai conduca fara a intra familia in conflict cu el).

La asta chiar nu m-am gandit! Oare ii dau alt permis daca il declara pierdut?

El a condus preventiv toata viata si in general e un tip precaut.

 JurasikMan, on 20 aprilie 2017 - 09:45, said:

Se vede ca nu ai un astfel de batran in familie. Orice incercare de " restrictionare " provoaca o tragedie .
Esti singurul care a inteles gravitatea problemei dincolo de gravitatea ei ca periciol in trafic.
Asta e viata lui, atat i-a mai ramas, gradina si masina cu care merge acolo, fara ele (plus o masa buna si o petrecere cu prietentii si membrii familiei ramasi, ce se imputineaza mereu)nu are pentru ce trai, sunt singurele lui motive de a trai; asta e dificil de constientizat de cei care nu a trecut prin asta sau care cel putin nu are pe cineva in aceasta situatie.

Edited by altnume, 21 April 2017 - 04:28.


#50
altnume

altnume

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,822
  • Înscris: 30.01.2010

 BlueKing-69, on 20 aprilie 2017 - 09:31, said:

Hai sa fim seriosi, nu ii iei viata daca nu mai conduce, de unde si de ce atata dramatizare?
Am raspuns mai sus, viata lui e acea gradina la care merge cu masina (aprox. 25 km).

 Baxon, on 20 aprilie 2017 - 10:24, said:

Dpmdv daca e apt ( vedere si auz ok ) are acest drept cat timp nu e vitezoman . Important e sa nu bea la volan
Apropo de asta, nu are nici o problema, e bionic, si-a tras doua cristaline si vede mai bine ca mine (generatia urmatoare).
Ii place alcoolul dar niciodata nu l-am surprins baut (ametit,...), cu atat mai putin daca urmeaza sa conduca.

Oare e posibil ca medicul sa ii fi dat voie sa consume in continuare alcool, daca el a avut deja doua AVC? El asa lasa a se intelege.

 86-APP, on 20 aprilie 2017 - 15:41, said:

Asta ar fi interesant ca eu am senzatia ca initiatorul " asteapta" masina , si tataie inca nu se lasa !
Simpatic!

 ShadowBroker, on 20 aprilie 2017 - 16:08, said:

Si totusi aia 18-30 comit cele mai multe accidente. Cum iti explici? Mai ales din alea cu vatamari grave sau decese si pagube materiale mari...


Tu poti sa ma faci cum vrei, realitatea ramane:  asiguratorii nu-s obligati de lege sa faca reduceri batranilor si nici sa penalizeze tinerii... o fac ei voluntar in baza statisticilor.. Posted Image
Asa cum am mai scris, el de exemplu, nu a provocat nici un accident grav (se pare ca a atins relativ usor masina unei doamne candva), totusi statisticile consider ca indica ceea ce scrii, daca real asa este, intrucat sunt mai multi tineri in trafic decat batrani (octogenari).

 Baxon, on 20 aprilie 2017 - 16:27, said:

Este ceva proiect de lege care dupa varsta venerabila de 70 de ani , vizitele medicale pt permisul de conducere se va face in fiecare an , parca intra in vigoare prin august ac  . Pai daca mosul trece pana si testul psiho ar fi de prost gust sa-i interzici sofatul .
Marea majoritate a accidentelor se datoreaza vitezei la volan ori eu rar am vazut un mosulet sa depaseasca 80 pe DN .
Ar fi de dorit.
Asa e el, nici daca e singur pe sosea nu depaseste 70 - 80 la ora pe DN.

 caiuscorneliu, on 20 aprilie 2017 - 17:29, said:

Ia-i cheile de câteva ori. La cât de avariat este o să creada că le tot pierde.
Alternativa cu permisul e totusi mai tentanta intrucat pare mai dificil de scos un nou permis la varsta lui, decat de facut o cheie.
__________________________________________________________________________________________________

Pe motivele amintite deja (in lipsa sofatului nu poate ajunge la gradina lui, la via lui, la casa lui,... din satul in care el s-a nascut, aceasta actiune/activitate fiind viata lui in proportie covarsitoare) si care sunt sensul existentei lui actuale, nu poate avea loc un dialog rational, a spus ca el nu are cum sa renunte la asta.

Acum cativa ani, el fiind internat, un medic la dus in salonul cu cei paralizati si i-a spus ca daca mai consuma alcool si nu tine regim, asa va ajunge, "sa il bazie mustele".
Dupa asta "a pus inima de pamant", era asa deprimat, asa de negajit, de suparat incat in opinia mea se curata destul de repede, depresia fiind calea sigura catre slabirea/avarierea sistemului imunitar si boala.
Daca a fost sustinut sa isi reia in parte vita obisnuita si-a revenit, numai ca acum ne pune intr-o situatie extrem de grava din cauza sofatului (asta pe langa posibilitatea de a paraliza).

Edited by altnume, 21 April 2017 - 06:36.


#51
altnume

altnume

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,822
  • Înscris: 30.01.2010
Daca ma adresez politiei referitor la problematica in cauza (din perspectiva mea e inapt sa conduca), oare la ce serviciu sa o fac?

#52
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

 Friskey, on 20 aprilie 2017 - 18:21, said:

Cam cat de incet merg statistic?
Ca merg incet sau nu, marea majoritatea batranilor n-au nici o treaba cu asiguratul, nici nu mai vad bine dar si cu alte simturi/reflexe stau dezastruos.


Germania e Germania, Romania e Romania. Aia din Germania sunt educati corespunzator, permisele si vizitele medicale nu se dau pe spaga, sunt obisnuiti inca din tineretile lor cu traficul intens si in plus stau mult mai bine cu sanatatea (se hranesc mai bine, isi cumpara medicamente bune, etc). La noi e exact pe dos, permise pe spaga, vizite medicale pe spaga, cu sanatatea stau dezastruos, circula cu mizerii de masini jumatate legate cu sarma, jumatate sudate si luate la pila, cu ITP pe spaga, etc.
Circula ca pe izlaz, invatati ca pe vremuri cand masinile in Ro erau foarte rare.
In Germania astia nu numai ca nu ar mai fi lasati sa tina volanul in mana, ci ar mai face si puscarie. Acolo sa circuli cu masini care nu mai respecta de mult normele de siguranta rutiera se premiaza cu puscarie.
La noi sunt lasati in voie. Dar vezi doamne, tot aici in Ro sunt discriminati. Posted Image
Auzi, ala abia isi controleaza picioarele, risca sa faca oricand (inca) un atac cerebral dar conduce bine mersi.
Si daca-s educati asa cum spui, riscul de a face infarct la volan e mai mic? S-au e un motiv anume sa-i numesti in deradere "bosorogi"? Ca incoace a plecat discutia.

Cred ca la serviciul circulatie, teoretic pe ei ar trebui sa-i instiinteze si medicul de familie ca soferul are aceasta problema. Cu medicul de familie, n-ai incercat sa discuti?

#53
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

 altnume, on 21 aprilie 2017 - 07:07, said:

Daca ma adresez politiei referitor la problematica in cauza (din perspectiva mea e inapt sa conduca), oare la ce serviciu sa o fac?
Nu are nici o treaba politia si nu trebuie sa faci asta . Fiecare individ cu discernamant are dreptul sa aleaga singur in ceea ce il priveste . Daca nu poti sa-ti faci timp sa-l duci la gradina lui sau sa angajezi o persoana responsabila sa-l duca unde doreste si cand doreste atunci trebuie sa-l lasi pe el sa faca asta chiar daca tie ti se pare ca nu e ok .
Daca ai fi in locul lui oare cum ai reactiona sa ti se ia un drept pe motiv ca lui x-ulescu ( fiul tau ) i se pare ca asa e corect ?
Daca tot vrei sa faci ceva sa-l feresti de eventuale necazuri ( din ptdv ) angajeaza-i un sofer la dispozitie 24 din 24 .

#54
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,353
  • Înscris: 06.02.2008
Eu cred că dacă îi ascunzi cheia e mai bine. Fără permis poate circula dar fără cheie.. Ce mașină e?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate